Trunchi arterial comun?

Trunchi arterial comun? | Autor: danielalfun

Link direct la acest mesaj

Buna seara ,

Doresc informatii concrete in ceea ce priveste eventuale demersuri cum ar fii institutii abilitate in vederea unor interventii chirurgicale de urgenta fiind diagnosticat un copil de doar 3 zile , nascut la data de 14-08-2007 cu "trunchi arterial comun".
Daca aveti astfel de informatii rog contactati-ma .Rog deasemeni relatii cu privire la fundatii comunitare in vederea intervenirii pentru corectii chirurgicale .
Cu multumiri anticipate .
Fam . Leuce

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

Buna,

ti-am trimis un email, daca te intereseaza ceva info despre Tg.Mures.
ce greutate are copilasul?

despre fundatii nu stiu nimic, din pacate

multa sanatate puiutului!

http://www.pagina-mirunei.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielalfun spune:

Bebe are 2.800

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielalfun spune:

Acum ca m-am lamurit cum functioneaza acest forum am sa dau mai multe detalii despre caz .
Micutul Edi s-a nascut pe 14.08.2007 cu o malformatie grava pe cord .
S-a nascut la spitalul Sf.Pantelimon din Bucuresti .
Dupa citeva ore de la nastere s-a depistat ca ar avea aceasta malformatie , o prezumtie dealtfel facauta de medicul pediatru care la preluat pe micut . Din ziua nasterii a inceput calvarul copilasului , implicit al parintilor , rudelor apropiate ...
Micutul a trait 3 zile doar cu perfuzii , la incubator , conectat la aparate permanent .Doctorul pediatru a incercat din rasputeri sa convinga familia ca micutul nu are nici o sansa si oricind ne putem astepta la sfirsitul acestuia .
Mama baietelului a aflat vestea tot la citeva ore de la nastere , informind-o la modul cel mai brutal posibil .
Am incriminat-o pe aceasta doctora datorita faptului ca nu a menajat-o deloc de mamica , purtindu-se ingrozitor cu aceasta . S-a ajuns la un moment dat sa sfatuiasca tatal copilului sa o convinga pe aceasta ca in momentul in care va fi apta medical de a pleca acasa sa o faca lasindu-si copilul in spital .
Toate demersurile familiei de a face ceva pentru acest copil au fost in zadar , nu coopera deloc . Pina intr-o zi cind am apelat la Antena 1 . Din acea zi s-a putut hrani si copilul ( prescrisese interzicerea alaptarii ) , copilul a primit tratamentul adecvat bolii , s-au facut investigatii ecografice ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Am nascut prematur la 27 de saptamani. Baietii mei (gemeni) au stat timp de 2 luni in spital, primele 2-3 saptamani zbatandu-se intre viata si moarte.
Am facut aceasta introducere ca sa intelegi ca nu vorbesc din carti ci din experienta personala.

quote:
Originally posted by danielalfun

Din ziua nasterii a inceput calvarul copilasului , implicit al parintilor , rudelor apropiate ...
Micutul a trait 3 zile doar cu perfuzii , la incubator , conectat la aparate permanent .Doctorul pediatru a incercat din rasputeri sa convinga familia ca micutul nu are nici o sansa si oricind ne putem astepta la sfirsitul acestuia .
Mama baietelului a aflat vestea tot la citeva ore de la nastere , informind-o la modul cel mai brutal posibil .
Am incriminat-o pe aceasta doctora datorita faptului ca nu a menajat-o deloc de mamica , purtindu-se ingrozitor cu aceasta .


Atitudinea medicului neonatolog este cat se poate de corecta. Parintii copilului trebuie sa cunoasca foarte bine situatia copilului, complicatiile posibile, prognosticul si sansele de supravietuire. Mai ales mama copilului. Pare crud dar decat sa dai false sperante, mai ales cand este vorba de malformatii cardiace grave, si apoi, mai bine prezinti realitatea.
In momentul in care am fost capabila, medicul neonatolog m-a dus in fatza incubatoarelor unde erau copii mei si mi-a explicat fara nici un menajament situatia lor. Ii multumesc pentru asta. Asa am stiut pentru ce sa ma rog la Dumnezeu.
Am cunoscut mamici ai caror copii nu au supravietuit si, pentru ca au stiut de la inceput care sunt riscurile, suferinta lor a fost parca, mai blanda.

quote:
S-a ajuns la un moment dat sa sfatuiasca tatal copilului sa o convinga pe aceasta ca in momentul in care va fi apta medical de a pleca acasa sa o faca lasindu-si copilul in spital .


Aceasta este atitudinea obisnuita in asemenea situatii.
Si in strainatate se procedeaza la fel.

quote:
Toate demersurile familiei de a face ceva pentru acest copil au fost in zadar , nu coopera deloc . Pina intr-o zi cind am apelat la Antena 1 . Din acea zi s-a putut hrani si copilul ( prescrisese interzicerea alaptarii ) , copilul a primit tratamentul adecvat bolii , s-au facut investigatii ecografice ...


"Tratamentul adecvat bolii" este corectia chirugicala si nu ANTENA 1.
Aceasta se numeste intimidare, in propriul stil balcanic.
Un copil cu malformatie cardiaca nu poate face fata unui efort asa de mare cum este SUPTUL. De aceea el trebuie hranit prin gavaj sau cu seringa.

Imi cer scuze de vehementa mesajului meu dar, intamplator, cunosc foarte bine clinica de neonatologie de la "Sf. Pantelimon" si medicii de acolo nu merita sa fie calomniati astfel.

Imi dau seama prin ce cumplite incercari trebuie sa treaca parintii acestui copil dar nu prin amenintari si intimidari ale medicilor il vor ajuta. Ci cooperand si ascultandu-le recomandarile. Este esential sa aiba incredere in ei.

Dumnezeu sa il ocroteasca pe baiat si sa il ajute sa se insanatoseasca!




PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiana70 spune:

Daniela, mi-am adus aminte ca tata, care sufera de o artrita severa, face de cativa ani tratament cu un preparat german, Prostavasin se cheama, cred ca sunt substante similare. Nu se da nici acolo "la liber", ai nevoie de reteta.

Sheannamp are dreptate ca parintii trebuie sa stie in fata carui risc se afla, dar nu sunt de acord intru totul cu ea, investigatiile echografice trebuiau facute, la fel si tratamentul... Intr-adevar, alimentatia prin gavaj e cea mai recomandata in acest caz (sonda pana in stomacel).

Din pacate, cu medicii nostri, de multe ori nu se poate face mare lucru fara intimidare .

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia sa traiasca!
cristina mamica de David (21.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Investigatiile ecografice s-au facut pentru ca altfel nu se putea pune diagnosticul de trunchi arterial comun.
Iar ecografistii cardiaci de la Pantelimon sunt printre cei mai buni din Bucuresti.

Repet, tratamentul in malformatiile cardiace este CHIRURGICAL. Ori, acest lucru se face intr-o sectie de chirurgie cardio-vasculara pediatrica. In sectia de neonatologie mai mult de supraveghere, administrare de oxigen si unele medicamente (daca este necesar si nu preventiv sau la cererea familiei) nu se poate face.

Medicii romani isi fac datoria si fara intimidari. Este doar expresia ignorantei noastre senzatia ca nu le pasa de pacienti. Si a lipsei de respect fata de halatul alb.
Dar asta este o alta poveste care nu isi are locul aici!

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielalfun spune:

Cind spun ca i s-a interzis alimentatia de la san spun ca nu i s-a dat deloc lapte prin nici o metoda , nici gavaj , nici seringa , nimic , acest copil a trait cu perfuzii si ATIT .
In urma interventiei de la Antena 1 s-au pus toate pe roti , s-a intervenit cu tratament , s-au facut ecografii , s-au interesat la alte spitale care erau dotate cu aparatura speciala , ecograf , lucru care lipseste cu desavirsire la spitalul unde s-a nascut baietelul . Acesta a trebuit dus la Budimex si la G.Alexandrescu sa i se stabileasca diagnosticul corect .
Acest copil poate avea zile de la Dumnezeu , dar daca nu se incearca nimic si medicii din Romania nu actioneaza , copilul poate avea doar sanse nule . In consecinta aceasta intimidare a fost de folos copilului in cele din urma , dar trecind la alt medic , pentru ca acela nu avea dreptul sa poarte un halat alb in veci .
Spitalul unde s-a nascut a fost ales de urgenta , mama copilului avind deja contractii de nastere la 7 min . Acest spital nu avea cu ce sa-l ajute , in ceea ce priveste aparatura potrivita afectiunilor celui mic . Dupa toate aceste interventii copilul este stabil , pe tratament , asteptind sa faca o operatie la Cluj , unde ne-a fost data o recomandare . Problema este cea financiara , copilul poate fi salvat si cu comportament normal dupa aceste corectii chirurgicale .
Concluzia este aceeasi daca nu exista buna vointa si credinta in Dumnezeu acele cadre medicale nu au dreptul sa fie medici , poate macelari eventual . Spun asta pentru ca acest baietel dupa mintea acestui doctor urma sa fie suspus experimentelor . Combat cu vehementa spusele celoe care sustin ca doctorii romani isi fac datoria si fara a fi intimidati sau chiar amenintati . Sint foarte putin cei care au si suflet ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielalfun spune:

Sa nu uitam ca o lauza poate da intr-o depresie , chiar nebunie primind o astfel de veste , sa-i spunem mai corect soc ...
Va scriu cind pot , in cursul zilei ma aflu la servici , eu cea care va scriu acum sint cumnata mamicii acestui bebelus scump care merita sa traiasca .
Am citit cazul Soniei si am vazut ca se poate cind exista medici cu adevarat . Medicul celui mic nu a dat nici o recomandare , nu a cooperat nici macar la solutiile noastre , a dat un verdict sec si dur , copilul nu va trai ...Asta e medic , asta e om ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielalfun spune:

Citind de cazul Soniei m-a impresionat f. mult atit micuta luptatoare cit si devotamentul vostru fata de acest caz incercind sa fiti cu tot ceea ce ati putut alaturi de cele doua suflete induretate . Am scris si eu pe acest forum in ideea ca si in cazul micutului voi putea sa simt acelasi lucru , interes si incercarea de a fi ajutata . Nu cautam vinovatul acum , dar nici nu-i putem ignora pe cei care in loc sa faca cu adevarat ceva pentru micutii nevinovati , sufletele cele mai plapinde , incearca o infatuare de cele mai multe ori prost inteleasa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Draga matusica,

Daca doresti sa incepi o campanie umanitara pentru nepotelul tau, te rog citeste regulamentul forumului de ajutor umanitar.

Mergi la inceput