In impas

In impas | Autor: Rufus

Link direct la acest mesaj

Am avut un asociat. Prieten, prieten de familie. S-a stricat caruta, omul si-a schimbat prioritatile, a devenit avocat. Am discutat diferite modalitati de cesiune, el dorea sa iasa. In final, in lipsa mea (eram plecat din tara), a luat de la cabinet aparatura, in valoare de cat a considerat el (singur) ca merita, dupa aportul de capital si munca depusa.
Cand am venit, mi-a fixat o suma, pe care am platit-o, pentru ca sa nu ingrop afacerea din care eu inca traiam. Evident, dupa aceea relatiile s-au stins de la sine, chiar daca ne-am mai intalnit si ne-am comportat civilizat, fara a aminti nimic din trecut.
...si vine momentul in care o cunostiinta comuna, un fost coleg de breasla, care mie mi-a facut mult bine trimitandu-mi toti clientii lui atunci cand si-a inchis afacerea, mi-a dat telefon sa-mi ceara numarul fostului asociat. Mi-a spus ca are o afacere babana si l-ar dori pe dl. avoct in postura de ...asociat. I-am dat numarul de telefon, fara a cere detalii suplimentare.
Acum ma macina o problema (ca de, nu am destule la care sa ma gandesc...): n-ar fi trebuit sa amintesc unui om care m-a ajutat de problemele create de cel cu care vrea sa faca o afacere? E corect sa tac?

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

eu zic sa nu taci, daca cel ce ti-a cerut nr de telefon ti-a facut bine
eu l-as suna si l-as invita la o cafea, bere, marog, undeva pe teritoriu neutru si i-as spune cum s-a stricat relatia dintre tine si fostul asociat.
sa stie, chiar daca va afla si de la celalalt, macar va avea ambele parti ale povestii

Doamne'ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

si eu zic sa-i spui ce ai patit...mergi pe zicala
ce tie nu-ti place altuia nu-i face
apoi este treaba lui ce decizie o sa ia
numai bine

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

am fost si eu in exact aceeasi pozitie ca si tine, asociata noastra ne-a facut ceva belele, apoi a plecat bine mersi...eu am ales sa-i spun celui care dorea sa lucreze cu ea, ce fel de om este

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567608176/" target="_blank">Antalya 2007
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wonderful spune:

Ti-ai raspuns exact cu cele 2 intrebari puse la finalul postarii tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Si eu cred ca poti sa ii spui si sunt sigura ca gasesti modalitatea, tonul.Uite ce mi s-a intamplat mie....apoi decizia este a lui...
bafta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

tr sa ii spui dupa care decide singur ce vrea sa faca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

sunt de parere sa ii spui, iar daca nu vrei sa ii spui direct, invita-l undeva la o cafea si din una in alta adu vorba si de fostul tau asociat si de modul in care a procedat in momentul retragerii din afacere.

carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Rufus,

Am trecut printr-o situatie trasa parca la indigo cu asta descrisa de tine.
Eu am ales sa-l atentionez pe cel ce dorea sa faca afaceri cu fostul meu asociat si foarte RAU am facut. De fapt, dupa aceea am realizat cit de simplu mi-a fost sa gresesc, crezind ca daca esti cinstit si onorabil, cel caruia ii faci un bine iti va fi macar un pic recunoscator ca l-ai atentionat.

Mult mai bine ieseam daca taceam (filosof ramineam).

Asa am cazut rau si in fata fostului asociat (care a dezgropat securea razboiului si mi-a facut zile fripte cu amenintari si blesteme) si in fata prietenului atentionat ( care a ramas cu impresia ca sint invidioasa pe asocierea lor si ca am vrut de fapt sa-i pun bete in roate, impiedicindu-i sa lege o super-babana afacere de succes).

Cum eu actionez dupa principiul bine faci, bine gasesti, am zis ca asa e bine sa procedez dar nu a fost bine deloc ( din pacate eu ma si consum ingrozitor cind cineva ma acuza pe nedrept).

Poate ca diferenta dintre cele doua cazuri ar fi ca eu am un fel de-a fi care lasa de inteles ca sint usor controlabila si cind nu-mi convine ceva tac si inghit sperind ca o sa treaca daca sint intelegatoare asa ca fostul meu asociat a fost necinstit cu mine fiindca eu i-am permis sa fie necinstit (da' necinstit nu jucarie!), pina cind nu ne-am mai putut intelege.

Prietenul caruia i-am spus despre asta a gasit ca e nevoie sa verifice ce i-am spus, l-a intrebat pe fostul asociat daca este adevarat iar asta i-a raspuns ca unele lucruri sint adevarate, altele sint minciuni dar ca oricum TOTUL este din cauza mea care eram o lacoma, o materialista, o individa care calca pe cadavre si care nu m-as da in laturi de la a denigra oamenii, inclusiv pe el care este un ingeras neprihanit obligat sa se comporte oribil fiindca era chestiune de autoaparare.

A fost foarte convingator dupa cum s-a vazut fiindca prietenul asta al nostru m-a sunat si mi-a spus ca nu s-a asteptat sa fiu atit de invidioasa pe afacerea lor incit sa-l umplu de mizerii pe fostul asociat.

Pina in ziua de azi imi pare rau ca m-am bagat fiindca trebuia sa ma duca mintea ca unii oameni se inteleg altfel, altii altfel.
Poate ca ei comunica altcumva ( intr-adevar afacerea lor exista si astazi doar succesul promis se mai lasa inca asteptat insa nici nu pot eu sti ce si cum s-au inteles ei, daca totul e doar la suprafata sau daca nu cumva urmeaza sa se desparta, lucrurile sint inca proaspete).

Partea pozitiva (caci exista si asa ceva...e ca astfel am mai "pierdut" un "prieten" -de familie- incapabil sa patrunda in profunzime in felul nostru de a fi si suficient de slab incit sa se lase dus de nas).

Cele scrise mai sus nu vor sa fie un sfat ( evident ...sint oameni si oameni...) ci prezentarea unei alternative, un alt fel de-a vedea lucrurile.
Poate tu esti mai convingator decit am fost eu, poate ai argumente mai puternice (sau chiar dovezi).






www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

daniela, imi pare rau de situatia in care ai fost pusa, insa eu cred ca mai devreme sau mai tarziu "prietenul" atentionat chiar daca nu o sa vina scuze sau sa-ti dea dreptate, are sa o pateasca si poate macar in gandul lui o sa sa zica "daca o ascultam"



monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Hm... depinde. Noi am luat o tzeapa de la un prieten (asa zis prieten, evident, care nu ne-a mai dat o suma mare inapoi). Un alt prieten a ales sa-i imprumute si el bani, desi noi ii spusesem ce ni se intamplase. Ulterior a luat si el tzeapa. Dar macar noi suntem cu constiinta impacata ca l-am atentionat, desi a ales si el gresit, cum facum si noi candva.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput