ptcine o facem?pt noi sau pt. copii?

ptcine o facem?pt noi sau pt. copii? | Autor: patou

Link direct la acest mesaj

am fost ieri cu baietelul meu (3 ani jumate) la homeopata
si printre altele m-a intrebat daca adoarme usor seara. sotul
meu i-a explicat ca adoarme foarte usor, cam in 10 min.
timp in care el il tine in brate si il « danseaza » pe muzica.
S-a uitat ciudat la noi si i-a raspuns : sper ca va dati seama
ca faceti asta pentru dv. si nu pentru el, ca el n-are nevoie de
asa ceva
am venit acasa si am intrebat-o pe soacra-mea ce parere are
si ea mi-a raspuns : eu stiam asta demult.


oare doar eu sa fiu de alta parere? voi ce parere aveti?


Ce n'est pas l'inconnu qui fait peur, mais la peur de se libérer du connu.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Sincer, fara sa par rautacioasa, crezi ca-i face bine copilului?

Acum poate ca da, caci s-a invatat asa, dar...

Sigur e mai usor de cat sa-l auzi cerand apa dupa 10 min sau inca un pupic sau o alta poveste...dar si asta e chestie de obishnuinta!

Uite, Seb al meu are 4 ani. De la o luna doarme singurel in camera lui. are un ritual in fiecare seara pt. a merge la culcare. Baitza( acum dush), poveste (de la varsta de 2 ani), apa, pupicei si imbratisare, veioza si....Te iubesc, noapte buna vise placute!

Toate astea in fiecare seara....exceptii cand am fost in oras si el a adormit in masina, dar exceptiile sunt pe degetele de la o mana, caci incercam sa-i respectam programul.

pozici
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Si care ar fi problema daca in loc sa ceara inca un pupic dupa 10 minute doarme tun pentru ca taticul s-a "distrat" dansand cu copilul pana l-a adormit?

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

eu cred ca totul o sa vina firesc de la el cand o sa fie pregatit, si in
ce ma priveste eu sunt sigura ca-i face bine sa adoarma la tata in
brate - se simte protejat si iubit( nu zic ca ceillalti copii care adorm
altfel nu s-ar simti )
de altfel s-a intamplat deja de 2 ori sa adoarma singur in pat pt
ca ii era prea cald la tata in brate ,(si tata nu s-a simtit deloc frustrat :))


pentru raspunsuri

Ce n'est pas l'inconnu qui fait peur, mais la peur de se libérer du connu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lau10 spune:

Perfect de acord cu tine Delphin.
Nu vad sensul pentru care la 3 ani jumate!! sa il adormi asa, e baietel mare de acum si oricum, in general, copiii nu trebuie invatati cu adromirea in brate.
Pe fetita mea am invatat-o de foarte mica cu baita, poveste (2 sau 3 de fapt ca ne e drag de ea) si stins lumina si noapte buna, tot acest ritual fiind de 15-20 de minute.
E super comod pentru noi, si fetita e super multumita si fericita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Scuze ... dar o faceti pentru voi !

Daca am fi vorbit de un sugar atunci poate ati fi facut-o si pentru el dar la varsta baietelului tau acum o faceti doar pentru voi .

O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bb 2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Eu chiar nu vad care este problema sa iti alinti copilul un pic inainte de culcare: dansand cu el, mangaindu-l, spunandu-i o poveste sau doar tinandu-l in brate. Atata timp cat poate adormi si fara acest alint cred nu numai ca este absolut OK dar chiar necesar.

Si mi se pare nerealist sa spui ca cei care isi alinta copiii o fac pentru ei, parintii. Ar fi mult mai comod sa ii hraneasca, sa le faca baita si sa ii trimita repede la culcare.

Eu cunosc atat copii care sunt alintati (atat cat trebuie) cat si copii care sunt trimisi repede la culcare. Si nu as spune ca cei din a doua situatie sunt mai sanatosi d.p.d.v. emotional, ba dimpotriva.

Valentina cu bebe Mariuca (25.04.2007)
Mariuca in prima luna

www.sonia.as.ro" target="_blank">Pentru inima Soniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Eu nu vad care e problema ca adoarme in brate. Si ce daca are 3 ani si jumate.
Sunt unele mamici care isi leagana copilul sa adoarma. Asta e ok?
Peste putin timp va veni perioada cand nu va mai da multi pusi sau nu se va mai lasa imbratisat cu una cu doua , asa ca nu vad de ce sa nu profitati de aceste momente.
Emma a mea a avut multe stiluri de a merge la culcare ... si ce! Am facut cum s-a simtit ea mai bine.
Daca copilului ii face plecere sa adoarma in brate la tati ... de ce nu?

Aida - mama de pisica mica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

da, intr-adevar e o problema. atunci cand nu esti la fel de egoist ca cel de langa tine......

e o problema ca sunt dispusa sa fac orice pt ca copilul meu sa nu simta lipsa de afectiune?

nu imi doresc sa adoarma singur in pat, la el in camera. imi doresc sa fie un copil fericit si increzator. daca asta inseamna ca va adormi la mine in brate pana la 3-4-5 ani...bravo lui! bravo mie! bravo noua! bravo patou!

diana si david 03.12.06
Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius


M-am certat cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat. In schimb Marian Iancu e obraznic si umbla cu tot felul de jargoane care nu e bine sa le dai la presa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ehehe, daca ar adormi si fii-mea in 10 minute asa, as dansa cu ea si seara, si la pranz, pana face 10 ani!

Ei, fii-mea isi gaseste cinjpe mii de treburi pana sa adoarma, trebuie sa spui inainte 3 povesti, apoi o apuca cantatul... Da' mereu a fost asa. Ii ia in medie o ora.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by dianocica

nu imi doresc sa adoarma singur in pat, la el in camera. imi doresc sa fie un copil fericit si increzator.


Dar de ce crezi ca astea doua se exclud?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput