Durerea unei pierderi de sarcina (33)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

michelle nu ai venit de la dr?te asteptam cu vesti!

Cristina in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Ce liniste e azi...ce faceti fetelor?

MIRELA, ANDREEA, MUSETTEPINK, IRINA, MCRISSA va multumesc mult, mi-ati scris asa de frumos...multumesc ca mai aveti rabdare sa ma incurajati, uneori si eu ma satur de mine. Sotul meu imi spune ca traiesc prea mult in trecut si ca ar fi bine sa nu ma mai gandesc atat la copilas, dar nu pot...imi e imposibil sa nu ma mai gandesc, ieri seara mi-am dat seama ca se implineau 6 luni de cand s-a nascut si pur si simplu m-am blocat, am plans, desi nu mai voiam sa plang, mai ales de fata cu sotul meu. Se spune ca pe masura ce trece timpul durerea se mai estompeaza, dar la mine nu e asa, ma trezesc cu ea cand mi-e lumea mai draga si e la fel de puternica.
Desi au trecut 6 luni, parca totul s-a intamplat ieri. In februarie, dupa ce am nascut, ma gandeam ca pana in august voi fi deja din nou insarcinata, atat de mult imi doream un copil. Acum parca mi-a amortit sufletul, toata durerea pe care m-am straduit sa o depasesc atunci m-a lovit acum si e tot asa naucitoare cum o stiti si voi. O vreme am crezut ca am reusit sa o depasesc, dar se pare ca nu a fost asa, tot ma simt in doliu si tot ma doare rauuuu.

Parca Ale scria mai demult ca la prima sarcina pierduta i-a luat mult timp sa-si revina si si-a dat seama ca nu e bine, cu cat te straduiesti mai mult sa reintri in normal, cu atat refacerea e mai rapida. Cred ca la mine problema este ca nu am avut atunci o perioada de doliu, toata lumea era cu ochii pe mine, era ca o presiune, sa depasesc mai repede momentul, sa imi revin...asa mult as fi vrut sa ma lase in pace, sa pot sa fiu trista o vreme, sa invat sa traiesc cu durerea mea. Offf, gata, nu mai scriu, ca nu vreau sa va mai intristez si pe voi...

Va imbratisez pe toate fara exceptie!



Spiridusha:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.myry spune:

Buna fetelor! Ce mai faceti? Eu sint bine. In concediu inca pina luni, dar vad ca ploua si vremea asta ma face melancolica si sa ma gindesc la toate alea..
irinabobe- ce e sinechia? La mine 1 CM dupa chiuretaj a durat doar 1 ½ si a curs f putin si multe cheaguri.
danangie -ce mai faci draga mea? Mi-au dat lacrimile la mesajul tau. Sincer si eu imi puneam intrebarile pe care ti le pui si tu si imi faceam rau pt ca nu gaseam raspunsuri la ele. Dar de cind mi-am impus sa nu ma mai gandesc la ele si sa mai cer explicatii ma simt mult mai bine. E greu sa uiti , dar macar sa incercam sa privim inainte cu multa speranta. Vorba ta, bine ca sintem sanatoase, avem dragostea si sprijinul partenerului. Moralul tau sper ca e sus. Mai ales ca se apropie concediul si trebuie sa fii linistita. Ma sa reusiti in concediul asta si sa vina bebe in curand.
mcrissa – ce bine ca te-ai relaxat. Stiu cum e cu incompetenta celor din spitale. Mie nu mi-au dat biopsia la analizat. Asa ca ce sa mai zic ? Nici nu stiu ce nu a fost bine cu sarcina mea si nici ce analize sa fac ca sa aflu cauza. Tin pumnii pt tine.
cata14- imi pare rau pt tine si perderea suferita.si eu imi doream o fetita, dar acum cred ca e bine orice ar fi, sanatos sa fie. Asa cum spunea simusettepink nici eu nu prea cred in zodiacul chinezesc pt ca la cunostinte ci copii nu s-a potrivit.
Michelle81 -cum ti-a iesit analiza. Va fi bine. Si fac pt luna august tie si tuturor fetelor care incearca luna asta. Sa fie cu 2 liniute pt toate.
IreneCAM- Nu ne intristezi. Sintem aici sa ne sustinem si sa ne impartasim sentimentele. Ma bucur ca analizele tale au fost bune. E normal sa iti fie frica sa incerci. Dar gindestete ca sunt multe fete care incearca dua multe sarcini pierdute. O vecina de-a mea a pierdut 12 sarcini, in 6 ani. 2 pe an si unele la luni mari 4-5. Si in ultimul timp nu mai avea suportul sotului care spunea ca divorteaza daca nu poate face copii. Si acum are 2 copii frumosi si sanatosi. Iti trebuie ce-i drept multa tarie, dar... cred ca nu trebuie sa deznadajduim. Si cred ca nu trebuie sa te simti vinovata. Asa a fost sa fie. Daca tinea de tine ai fi facut totul ca sa nu se intimple tragedia. Toate sintem obosite mai mult sau mai putin, dar atata timp cat nu avem probleme de sanatate si dr. spun ca se poate, eu cred ca trebuie sa incercam sa avem puiutii nostri. Nu e rau ca vrei sa adopti un copil, sa dai dragostea ta, dar atata timp cat se poate nu renunta. Nu te da batuta. In viata vom avea multe piedici, dar trebuie sa trecem peste ele. Unii au lucruri mai usor, altii trebuie sa lupte mai mult pana sa le obtina.

Va imbratisez pe toate fara exceptie si va doresc o saptamana buna si cu noroc.


myry

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

C.MYRY

MICHELLE, cum esti? Sper ca a fost bine la eco.

Spiridusha:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

dana, merci ptr noul capitol, sper sa nu se mai alature si alte fete, iar cele care vor sa ramina sa iasa luna asta, sa fie un capitol norocos!mai ai putin si pleci in vacanta.

remalis, ce faci, unde esti?

lau, bafta la szeged, sa aveti numa vesti bune!

mav, bine ai revenit, mi-a fost dor de tine, e super ca v-ati simtit bine!

michelle, ma bucur tare mult ca a iesit bine eco la tiroida, te rog da-mi un semn pe mail!vreau neaparat sa stiu cum esti?te sun daca nu la telefon!incerc si eu sa va scriu la fiecare cit si cind pot, mai intru pe la capsunici, in rest ma ocup de copii mei iubiti!timp ptr mine si sot nu e deloc inca, poate cind david isi va face noptile putin.....of, ma bucur ca sint un exemplu, nu uita ca sint alaturi de tine si nu scapi de mine!

irina, crezi ca sint probleme acuma dupa chiuretaj? nu apareau imediat? ca nu ma pricep!ma bucur ca te-ai hotarit sa mergi inainte si daca ramii asta e!daca nici medicii nu=si explica, oare cum sa reusim noi? ps, am pus poze recente cu piticii

dany, imi pare rau ca nu te-au uitat uratii.

irene, ma bucur ca rezultatele sint bune, asta e o veste buna chiar daca pe moment nu te bucuri tare. asa e am suferit tare cind i-am dat la fund lui dominic, sper sa nu mai fiu atit de epuizata si sa se ajunga la asta.....e tare greu cind nu-ti faci doliul, trebuie sa-l faci, chiar intrasem pe un sit f bun ptr parinti, care te ajuta cum sa-ti faci doliul, cu toate etapele,e in franceza ca altfel il spuneam sa-l punem pe prima pagina......of, imi pare tare rau ca suferi, si sotul tau...barbatii astia nu inteleg tot timpul....si al meu la fel era.....

andreea, pai da, ca e de ris ce mi s-a intimplat.....ma intrebam de ce eu? de ce mie? si aici asa este iti fac eco abia la 20s, si a fost singura eco la dominic, nici macar nu mi-a vorbit de triplu test sau asa ceva....noroc ca nu a avut nimic dominic! acuma cu david, am gasit un medic care face eco la 3 luni, apoi faci la triplutest, apoi cel de 20s, si daca era necesar mai faceai unul....ha, ha, nici eu nu suportam parfumurile, greturile alea urite pe la 6-7s incep.triplul test aici se plateste separat. si daca vrei alte eco tot asa se platesc, costa cam 150CAD o ecografie, la tine tre sa vezi ce companie de asigurari ai!sa ma tii la curent cu vestile la medic!

cata, chiar nu conteaza ce e, eu, am 2 baieti, si vreau inca unul sigur, si daca va fi tot baiat, ma voi bucura la fel de mult, daca e fata la fel, sanatosi sa fie! iar sincer asa, nu te lua dupa calendarul chinezesc ca mie mi-a zis la primul ca e fata si e baiat, iar acuma ca e fata si iar e baiat! nu e nimic fiabil, e asa....cum zice irina mai bine te bazezi pe chestii stiintifice.

mcrissa, bine ai revenit cu forte noi! imi pare rau ca s-au inselat la analiza aia si ati prestat mai tirziu, cine stie poate s-a prins totusi?tin pumnii

idaira, tu ce mai faci?

cmyry, concediu placut in continuare!

va pup pe toate fug ca ma cere datoria

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea16 spune:

Cata14, e greu sa nu te gandesti si sa nu iti amintesti, iti doresc multa putere sa mergi mai departe! Data viitoare va fi bine! Nici eu nu m-as lua dupa calendarul chinezesc, eu cred ca este greu sa stii dinainte ce va fi. Pe vremuri ma gandeam si eu ca as vrea baiat, ca nu as vrea gemeni, etc…Acum nu mai conteaza deloc ce va fi, cel mai important pentru mine este sa fie sanatos/sanatoasa. Sora mea avea un calendar facut de un astrolog si puteai vedea ce sex va avea copilul pe luni, ani (de ex din iulie 2005 pana in febr 2006 baiat, etc). Am aplicat calendarul multor persoane si s-a adeverit. Chiar vreau sa o intreb daca il mai are, daca il gaseste o sa-ti spun si tie. Am vazut pozele cu Erik, este un scump! SaA va traiasca!

Musettepink, mare dreptate ai. Putem sa stam noi si in cap, bebe vine atunci cd vrea Dumnezeu. Si uneori ai surpriza sa se intample chiar atunci cand nu prea ai prestat si nu te-ai fi asteptat la asa ceva. Trebuie sa lasam lucrurile sa curga.

Mcrissa, bine ai revenit. Speram ca ti-a priit concediul si ca ne vei da vesti bune in curand. Multumesc pentru felicitari, asa este, vom reusi toate pana la urma, trebuie doar sa nu ne pierdem speranta.

Danangie, iti dai seama ca nu voi astepta 4 luni sa merg la eco! Deja am gasit un loc unde nu costa chiar asa de mult si voi merge la sfarsitul saptamanii sau saptamana viitoare. As merge si maine, dar tipa mi-a zis la tel ca poate e prea devreme si nu se va vedea (dupa calculele mele sambata as fi in 4 saptamani). La sarcina trecuta am facut tot la 4 saptamani si s-a vazut. Eu nu vreau sa mai zbor in primul trimestru, dara trecuta am zburat de 2 ori si mai multi medici mi-au spus ca nu ar fi bine, nu stiu ce sa cred, am zis sa fac si asta, ca sa fiu sigura ca am facut tot ce se poate face. Pe de alta parte ma gandesc ca data trecuta eram in Ro, am mers la doctor de nu mai tin minte cate dati in 10 saptamani, analize, ecografii, tot tacamul, si tot degeaba…Of, sper sa fie totul bine, ma apuca asa o frica uneori…

Michelle, asteptam vesti de la medic!

Spiridusha, imi pare rau pentru durerea prin care treci, nu va trece niciodata de tot. E adevarat, ar trebui sa traim in prezent si in viitor, dar de la teorie pana la practica e cale lunga…Ia-ti timp, linisteste-te si gandeste-te la o noua sarcina atunci cand vei fi pregatita. Nu toata lumea poate sa planifice imediat o noua sarcina, sunt convinsa ca atunci cand va veni momentul te vei simti pregatita.

Myry, concediu placut in continuare!

Flavia, am avut si eu niste greturi teribile sarcina trecuta. Din cauza asta ma si ingrasasem cam tare, pentru ca doar mancand puteam sa imi astampar greata. Te gandesti la inca un copilas???Tare curajoasa esti, te admir! Sa te ajute Dumnezeu sa iasa totul asa cum iti doresti! Am gasit aici un loc unde sa fac eco cu 64 usd. E cam departe de mine, dar o sa merg. Mi-a recomandat locul o colega de la scoala, care este insarcinata. Asigurarea iti acopera 3 eco, daca vrei sa faci in plus, e treaba ta. Normal ca o sa te tin la curent cu medicul, nu stiu inca exact cand merg, maine fac programare.

Va pup pe toate!




Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Buna dimineata prietene dragi!
Irenecam nu ne intristezi stai linistita,daca noi nu te intelegem atunci cine....E normal inca sa simt durerea ,nu a trecut suficient timp iar parerea mea este ca niciodata nu o sa treaca destul timp ca sa uitam si sa fim imune la durere.Trebuie sa te impaci cu ideea ca asa a fost sa fie si sa fii optimista, sa te gandesti la viitor.Stiu ca e usor de zis si greu de facut....dar incercam!Un si o pt tine!
Michelle nu ai mai dat nici un semn,esti bine da?
Andreea16 un si o si pt tine!
pupici pt toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

Neata!
Michelle ne-ai parasit? hai ca ne creste tensiunea zi ce ai facut la eco.
Myry sinechie inseamna lipirea peretilor uterului. Poate fi partiala sau totala. Apare in urma unui chiuretaj mai dur ca sa zic asa. Modificarea cm in sensul ca este mai putin poate fi data de o sinechie insa nu e obligatoriu. problema este ca sinechia nu prea se vede la eco ci doar la histeroscopie si ca sa fiu sincera prefer sa mai incerc odata sa raman gravida decat sa fac histero care e o metoda invaziva doar pt a vedea daca este sinechie. asa ca eu sper sa fie de vina doar stresul si hormonii si voi vedea ce si cum...
Flavia din pacate se pare ca sinechia poate aparea si la cateva luni dupa chiuretaj si avand in vedere ca la mine a fost nevoie de 2 chiuretaje iti dai seama ca ma gandesc si la asta. acum ce o fi o fi. mai incerc odata luna asta si daca nici acu nu e sa fie ajung la 3 sarcini pierdute si atunci poate ma baga si dr in seama ca ajung la nr indicat de ei drept problema . hai ca fug sa vad pozele cu piticii scumpi. si poate vii si tu mai repede in tara ca daca cresc nu mai am ce burtici sa mananc.
Fetelor unde sunteti? toata lumea presteaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Buna fetelor!
Michelle ce-i cu tine?Ce vesti ai de la eco?Ne tii in suspans!
Irina analizele pentru SAFL,la dr Uscatescu le-ai facut cu trimitere de la medicul de familie?
Andreea abia astept sa ne spui ca ti-ai vazut samburelul la eco,imi inchipui cat esti de nerabdatoare.Cred ca este bine totusi sa astepti pana la 6 s ca sa se vada bine.

Va pe toate! Nu pot scrie mult pentru ca trebuie sa plec la cumparaturi,apropo,poate imi dati si mie vreo idee,cam ce cadouri se dau la mot? Flavia




www.flickr.com/photos/9422654@N02/" target="_blank">Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

mirela analizele le-am facut fara trimitere. eu m-am dus cu analizele de la coltea care iesisera proaste si i-am spus ca am pierdut 2 sarcini si m-a primit. oricum te primeste cu trimitere de la dr de familie sau de la ginecolog nu conteaza. si bineinteles cea mai buna trimitere e in plic asa ca banuiesc ca nu e nici o problema daca stii cum sa deschizi usa.

Mergi la inceput