Mamici de septembrie-octombrie 2007 (54)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

quote:
Originally posted by slippers76
Spune-mi si mie cu ce ai lipit servetelele pe abajur. AM avut si eu niste tentative creative acu ceva vreme, dar s-a naclait rau hartia si a iesit o maaaare varza.


Draga Slippers , merci.
Am zis eu ca e munca de chinez cu servetelele alea - m-am chinuiiit...
Aici in link ai descrisa tehnica: http://demedora.blogspot.com/2006/09/decoratiuni-cu-servetele.html

Iti trebuie un lac adeziv sau un clei foarte lichid, transparent - ceva librarie, magazin de bricolaj (...lipici de tapet?!); parca l-am vazut si in Ro sub numele de "lac decoupage".

Ideea e: dai cu un strat de clei exact suprafatza pe care vrei sa lipesti (panza, lemn, carton, hartie - hartia ca suport e cea mai sesnsibila, ca se moaie/dizolva), pui iute stratul de servetel si-l netezesti cu grija cu pensula cu clei - se face contactul, elimina bule de aer. Lucrezi bucata cu bucata. Chestia e ca servetelul e asa de fin ca o data aplicat nu-l mai poti muta - se rupe, ca-i muiat de clei.
La final poti sa fixezi cu lac peste.

Pe suport ferm nu-i asa chin, dar pe hartie creponata cum era abajurul ala paralelipipedic...

Success !



Piciulika 31+ Michael
http://new.photos.yahoo.com/piciulika_s/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Sim, zic si eu care-i planul meu novice cu patul de voiaj.
Eu am cumparat unul de ala, ca sa-l tin in camera mare, pe post de tzarc/patutz cand e acolo, cu noi, peste zi etc.
Aici e moda cu carutz de camera (Stubenwagen) - un cosuletz de nuiele sau patuk miiiic, cat e pana in 4-5 luni. Dar sunt scumpe si dupa aia ce? Asa ca am zis ca iau asta ca-i mai flexibil si-l am pe perioada mai mare (are si un basinet/fund dublu, de inantzare, sa nu ma aplec atata)...
Asa sper sa fie obisnuit cu el, peste zi va tot sta in el.

Am luat unul cu 2 rotile (chicco) - mai mobil:
http://www.my-baby-shop.ch/product_info.php?info=p333_CHICCO-Reisebett-Lullaby-MANHATTAN.html
si basinet:
http://www.my-baby-shop.ch/product_info.php?info=p334_CHICCO-Bassinet--S-uglingseinsatz-.html



Piciulika 31+ Michael
http://new.photos.yahoo.com/piciulika_s/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Bee, asta e problema... Ca doctorul meu pleaca in concediu dupa 16 august... Macar daca pleca si el acum, ca nu aveam de gand sa nasc la 35-36 de saptamani... Dar la 37-38 ma pot astepta sa nasc, nu? El exact atunci s-a gasit sa plece...
Pentru o pacienta cu probleme... Cam pas. Mie nu mi-a dat niciun fel de analiza de facut, niciun tratament, vitamine sau mai stiu eu ce... Tot timpul eu trebuia sa il intreb, ca auzeam la voi si el zicea da, e bine, ia sau fa... Daca era dupa el, ma tinea ca la tara-n papusoi, fara nimic. Iti face doar echografia aia amarata, fara pozici, fara CD si lui ii convine, ca milioanele-i curg garla-n buzunarelul de la piept...
Uite, de exemplu ieri. II spun ca am dureri si el zice ca e normal sa mai apara si din astea... Incepe si se uita la capusorul lui bebe, masoara o manauta si un piciorus, imi spune a mia oara ca am baietel si incepe sa ma stearga de gel. Eu il iau cu aloooo si colul meu? Aaaaa, da, sa vedem si colul... Se uita o secunda si cica nu il vede ca am vezica goala, desi el imi spusese sa nu mai vin cu ea plina ca la aparatele de acum nu mai e nevoie sa bei lichide inainte... Si ma suie pe masa sa masoare at-labam... Deci sunt niste treburi care, daca e sa-l iei la bani marunti, cam lasa de dorit... BIne, probabil ca asa sunt mai toti medicii. Mai ales astia cautati...
In fine... Ieir mi-a spus ca s-a pus lumea pe facut copii. Cica in garda trecuta a avut numai el 7 nasteri... Si cand ma consulta pe mine ii suna mobilul non stop. M-am rugat de el sa raspunda, cu gandul ca o fi o mamica disperata, care trebuie sa nasca. Era o fata programata maine la cezariana. Era cam speriata saraca si el cu glumele lui imediat a linistit-o. Deci la asta e cel mai priceput, cu siguranta... Poate ca nici nu ai nevoie de mai mult, la urma urmei... Dracu' sa mai stie si cu medicii astia...

Bebe Yannis in evolutie
M-am facut mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Gata, ma duc iar sa mai fac un nani mic. Mai pe seara vreau sa bag niste vizite si trebe sa am chef de petrecere... Il iau pe Happy in brate si bagam un nani noi doi, mama-mama...
Sa va duceti sa luati carusel si sa va uitati si dupa scaune de alaptata, poate imi dati si mie niscaiva idei stralucite...
Ca vorbeati de mancare... Eu imi luai ieri niscaiva sarmalute si salatele din supermarket. Am facut si o mamaliguta, de al meu imi zice sa facem si bradul ca a venit Craciunul. Era tare multumit ca ~mi-au iesit si mie sarmalele~... Ce magar nerecunoscator....

Bebe Yannis in evolutie
M-am facut mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Piciulika, si eu ma gandesc la unul de asta pe 2 nivele ca sa nu ma aplec nu stiu cat la inceput. Nici mie nu mi se pare practic un cosulet in care pot sa il tin doar cateva luni. Uite ce mi-a placut si mi se pare OK www.copilasultau.ro/product_info.php?cPath=38&products_id=499&osCsid=96cee199b47aec0231ae7e6ebb115964" target="_blank">aici

Sim 35+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

quote:
Originally posted by Annisia

Eu imi luai ieri niscaiva sarmalute si salatele din supermarket. Am facut si o mamaliguta, de al meu imi zice sa facem si bradul ca a venit Craciunul. Era tare multumit ca ~mi-au iesit si mie sarmalele~... Ce magar nerecunoscator....





33+ & 22kg in +

Foto Burtika
www.wunschkinder.net/forum/ssticker/sstick/19/09/2007/45/11/255/255/0.png" target="_blank">Wunderbaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Intru repede sa va dau vestile si apoi ma pun pe citit, ca vad ca ati scris, nu gluma. Noua nu ne-a mers netul de luni, asa ca ...am ramas si singura, sotul fiind plecat in delegatie in Elvetia si fara net! Nasol! Da' m-am consolat rapid, si m-am pus pe citit si plimbat si relaxat! A revenit ieri si si-a spalat pacatele ca a luat tot felul de haine dragute pt Sara si mamica! Asa, da! Chiar merita sa iti faci cumpraturile de dincolo! Ce preturi, si ce reduceri! Si ce calitate! Astia ai nostri cred ca sint nebuni...In fine...

In 1 aug, adica fix la 33 saptamani, am fost la eco! Vestile sint f bune! Bebica e bine dezvoltata, in grafic, are 2.000 kg,ma rog pe langa grasuneii vostri....S-a intors, e cu capsorul in jos, col bun, placenta buna, lichid ok, dr mi-a prezis o nastere usoara! Sa il auda DD! Fata nu i-am mai vazut-o, ca nu ne-a onorat! Si ea ieri a fost mai putin activa, dar nu m-am panicat ca au mai fost si zile din astea...In rest, rupe burta! Si dr meu intra in concediu exact la sf lui aug, asa ca eu ma mai vad cu el in 3 sept, adica fix la 37 sapt. Cam tarzior, dar sper sa nu nasc mai repede!! Eee, cu Dumnezeu inainte!

Eu nu prea mai am pofta de mancare, in ultima luna am pus doar 1 kg, dr a zis insa ca e f bine, am pana acum 13+. Am facut si secretia aia de pe limba,e candida, fir-ar sa fie, nu pot sa iau nimik, iar tratamentul asta homeopat nu pare sa dea rezultate! EEE, asta e, a trece ea dupa...In rest, nu mai am maini si picioare umflate deloc!

Sper ca sinteti bine toate, ma pun pe citite si revin! Pupici!

Gabriela 33+ Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Am gasit patut de ala la cineva care l-a primit si nu l-a folosit. Il vinde la jumatate de pret. Asa ca maine ma duc sa il iau. Si s-ar putea sa il folosesc in prima luna ca sa il tin pe bebe langa patul nostru, asa ca o sa aiba multiple intrebuintari.
Bee, Roxana, Trebuie sa imi asum riscul pentru ca o sa ne tot plimbam.

Sim 35+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

quote:
Originally posted by sim_stoian

Piciulika, si eu ma gandesc la unul de asta pe 2 nivele ca sa nu ma aplec nu stiu cat la inceput... Uite ce mi-a placut si mi se pare OK


Pai asta-i TURBO! Pe el!!!
Eu nu am vazut asa la noi.

Piciulika 31+ Michael
http://new.photos.yahoo.com/piciulika_s/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Am sarit, am sarit, Piciulika. Maine ma duc sa il aduc acasa. Imi plac si culorile , iar investitia nu e prea mare.

Sim 35+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput