Mamici de septembrie-octombrie 2007 (54)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

La multi ani Sabina! Distractie placuta!

Emma 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Tomitza, hai la mine la gradinarit ca zau ridica moralul.

Sim, noi am avut pb cu patutul pliant, Alex se obisnuise in cel de lemn si nu a fost chip nicicum sa o culcam in cel pliant in excursii. Nu vreau sa te razgandesti, nici gand, insa voiam sa stii. Da semn daca te intereseaza Mall.

Iuli, la noi gasesti in orice super market si in orice farmacie. Eu am si sterilizator chimic si de aceea l-am luat. Nu stiu daca e nevoie de sterilizator neaparat, poti alege orice vas acoperit zic eu, dizolvi in apa lichidul si bagi pompa. Eu asa voi face, ca e destul de mare. Poate sa incapa si in sterilizatorul cu pricina, insa daca nu ai nu merita sa iei doar pentru asta.




Rox 35+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

tomitza ce dragute rochite ai cumparat la bebelina.offf,iti vine sa le mananci,zici ca sunt ptr. papusi.sa le poarte sanatoasa
eu am facut ardei copti in sos de ceapa,paste cu sunca afumata si masline si o supa de pui ca sa ne mai clatim matele
la dulciuri nu ma pricep!
amar ma bucur ca ti-au trecut contractiile




danielle 32+ Ebonee
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Carmen, Afibebe si tu intrebasei de mine la un moment dat, imi pare rau ca nu am mai intrat sunt cam depresata, eu sigur nu mai apuc sfarsitul lui august, s-au inmultit in ultimele zile contractiile dureroase, de fapt in fiecare zi am cate o runda la cateva minute, mi-am pregatit si bagajul de spital, nu prea stiu ce fel de geanta sa imi iau. Acum nu ma gandesc decat sa aibe bebica macar 2500g si sa fim sanatoase amandoua, restul depinde de Cel De Sus ca pastilele sunt apa de ploaie. Un singur stres mai am, cum o sa impart eu banii pe la spital(in plicuri, inainte de nastere , dupa, le dau asa pur si simplu)ma refer la moasa, asistente, ca cu dr. sper sa ma descurc eu, asta daca vine. Va rog niste pareri despre cum ati procedat sau veti proceda. Si ce fel de geanta de spital veti folosi?Myral34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

fetele, multumesc pentru idei de papa
Sim as face si eu o ciorbita de gaina, da' n-am gaina
Mandarinutza sotului nu-i place mazarea, cica ii aduce aminte de camin cand manca mazare la greu de i s-a aplecat
Amar nu stiu cum e musacaua de gulii, da' as face niste paste
Eu ma gandeam la o ciorbita din aripioare de pui, chiftelute de dovlecei cu branza si o budinca din macaroane la cuptor. Sau si o pizza mai pe seara
macar sa ma tina bosogii sa fac eu toate astea
Roxana as veni la gradinarit, da' incerc sa ma mobilizez sa ma apuc de treaba. Si dupa cum am zis, sunt sechestrata in casa pe motiv ca nu merge telefonu' mobil. Probabil o sa ies doar pana aci, la piata.

Tomitza 34+ Natalia Ioana
MAI SUNT 6 SAPTAMANI !!!

Poze cu mine gravidutza
www.flickr.com/gp/9702061@N05/jGo9d1" target="_blank">Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

Danielle multumesc
Da' tot tu cu Sim sunteti in frunte la capitolul shopping

Tomitza 34+ Natalia Ioana
MAI SUNT 6 SAPTAMANI !!!

Poze cu mine gravidutza
www.flickr.com/gp/9702061@N05/jGo9d1" target="_blank">Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi_ana25 spune:

Sabina LA MULTI ANI! un sanatos si papacios iti doresc!

Myral eu nu o sa impart banii in plicuri, o sa ii bag direct in buzunar ca asa am vazut ca se practica pe aici, iar cu doctoru' se descurca sotu'inainte de a intra sa ma asiste la nastere...

doamne ce gospodine sunteti, ce chef de gatit aveti...mie nu imi vine sa fac nimik, seara ma mai apuca si pe mine vrednicia si fac repede cate o fripturica, in rest se ocupa mama soacra, noroc ca vine la mine des ca daca nu ma duc peste ea si ii golesc frigideru'



georgiana33+ Andreea Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by iuli8700
[Luna1, merci pentru raspuns. Dar cum vine asta ... dupa ce-l deschid nu mai raman sterile biberoanele? Pai ar insemna sa sterilizez cate un biberon cand am nevoie...ca doar nu le folosesc pe toate o data.Atunci de ce mai are avantaj(24 ore raman sterile)acest sterilizator daca oricum dupa deschidere nu se mai considera sterile?
Si cu pliculetele de acid citric ...ma gandeam eu ca asa trebuie sa fie...ca se folosesc pentru curatarea sterilizatorului din cand in cand.




La mine asa scrie ca obiectele raman sterile 3 ore in cazul in care nu deschizi capacul. La tine din cate stiu 24 ore. Normal ca le scoti insa ei cred ca zic sterile adica nu exista picior de bacterie, e normal ca la prima atingere se contamineaza, asta nu inseamna ca sunt neigienice pt bebe.

Referitor la plicuri, dupa ce le termini scrie in instructiuni ca poti face de-scaling cu otet.

Luna 38 sapt+
Adelise Raluca si Cosmin

Is the final countdown!!!

www.sonia.as.ro/index.html" target="_blank">Sonia trebuie sa traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

myral iubita,sper sa fie ok si bebelina sa aibe macar 2500g cum iti doresti.important e sa fie bine si tu si ea
eu mi-am luat mai demult un set de valize cu rotite si manier,o sa imi pregatesc una din alea ca sa pun tot ptr. spital.
tomitza am cumparat eu o gramada de lucruri dar mai ammmmm,nus cand o sa termin!




danielle 32+ Ebonee
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pinacolada spune:

Da, jucariile de la Ficher Price sunt tare faine! la fel si caruselul!
Trebuie pus intr-o parte a patutului, nu chiar deasupra lui bb, ca sa nu -i strice ochii, oricum el va vdea ceva de la 4-5 luni, deci pana atunci va auzi cantecelele.
Eu pt sterilizat foloseam solutia sterilizatoare de la Chicco, pe care cred ca o voi folosi si acum, a fost ok! Si mai e si cuptorul cu microunde si fiertul biberoanelor si al tetinelor o data la 2-3 saptamani!
Retete de mancare...............piept de pui la gratar cu dovlecei, ardei grasi, ciuperci la gratar---------nu am imaginatie si eu nu pot manca decat f putine chestii care sa nu imi faca rau!


Pinacolada
mama de Luca (18.10.2005) si Rares in burtica
http://community.webshots.com/user/rpetrescu2002

Mergi la inceput