BB Darius are nevoie de noi!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Lili, initiativa ta e foarte importanta pentru mamica, poate mai importanta decat isi da seama acum. Felicitari!

E groaznic sa ai sentimentul ca te lupti cu morile de vant, singur, ca nu se mai termina cosmarul si ca nu stii ce sa mai faci. Asa, daca vede ca mai sunt si alte persoane care trec sau au trecut prin situatii similare, poate va capata dinnou incredere si va reusi sa gaseasca o solutie pentru micutul Darius.

Cred ca tu deja stii povestea lui Andrei, nu mai reiau decat ce mi se pare relevant pentru cazul lui Darius.

1. Andrei a fost tratat in Romania timp de prima luna si jumatate din viata. In acest timp, i s-au facut 4 operatii de catre un macelar, eu aveam acces sa il vizitez numai prin bunavointa doctoritei sefe de pe terapie intensiva, mi se spunea in continuu ca traieste de pe un moment pe altul, iar catre final ca nu are sanse, era intubat si nu se reusea detubarea, avea episoade dese de desaturare, bradicardie, a avut 6 episoade de reanimare, era tratat de o pneumonie care nu mai ceda.

Colac peste pupaza, atitudinea UNOR doctorite si a UNOR asistente era sub orice critica, eram facuta sa ma simt ca un animal inutil care le sacaie si ii face mai mult rau copilului (ba chiar, cand am sunat o data sa vad ce face Andrei, una dintre doctoritele de pe terapie intensiva, doctorita Popescu, mi-a raspuns ca ea nu e obligata sa imi spuna nimic si nu a vrut sa imi spuna ce imi face copilul, care era in stare critica).

Rezumat: UN COSMAR CUM NU STIU DACA ISI POATE INCHIPUI CINE NU TRECE PRIN ASA CEVA, si nu doresc nimanui sa afle.

2. La momentul la care am realizat ca il vom pierde daca ramanem acolo, l-am transferat in Germania. Am fost socata de atitudinea si profesionalismul celor de aici. In 4 zile Andrei a fost detubat si A INCEPUT SA AIBA O VIATA. In cateva zile a aparut si PRIMUL ZAMBET. Eu am redevenit MAMA LUI.

Diferenta de mentalitate si capacitate profesionala este MAAARE. Din diverse motive (operatii, probleme mostenite in urma tratamentului din Romania), Andrei a necesitat spitalizare timp de primele 11 LUNI din viata, dintre care 9 LUNI IN TERAPIE INTENSIVA. Eu am stat cu el, m-am simtit om dinnou, am fost implicata in viata lui si am reusit sa il cunosc si sa il ajut.

Echipa medicala din terapie intensiva mi-a fost familia timp de 8 luni de zile, timpul cat am stat in continuu in spital.

3. In intervalul de spitalizare in Germania, Andrei a trecut prin multe incercari grele si situatii la limita. Datorita episoadelor de reanimare din trecut, a facut crize de epilepsie. Dar medicii au reactionat, iar acum i-au trecut, slava Domnului. A avut nevoie de perioade de intubare foarte lungi si de sedare foarte puternica, dar si-a revenit. A avut infectii, a facut 2 operatii, dar si-a revenit.

Starea mea sufleteasca a avut suisuri si coborasuri, dar am avut sprijin moral si am reusit sa merg mai departe impreuna cu el. In Romania cred ca as fi innebunit, eu ma mir ca Madalina inca mai rationeaza, iti spun asta cu toata sinceritatea. Mentalitatea de acolo e groaznica, dezarmanta, innebunitoare. Nu esti facut decat sa te simti BOLNAV si INUTIL. NU E ASA!!! Oricat de bolnav ai fi, exista o raza de speranta.

4. Dupa 11 luni de spitalizare, ANDREI A PUTUT VENI ACASA! Da, mai are probleme grele care ii pun in pericol viata. Da, mai are trecut prin cateva operatii care ii pun in pericol viata. Da, are o gastrostomie (tubusorul din burtica). Da, are esofagul scos la gat prin care ii curge continuu saliva. Da, are nevoie permanenta de oxigen si probleme cu plamanii, face tratamente continuu cu inhalari, antibiotice, uneori cortizon.

DAR. E acasa, suntem ajutati, avem speranta si increderea ca se face tot ce se poate sa ne ajute sa se faca bine. Avem speranta si perspectiva ca se vor rezolva problemele, ca va scapa de gastrostomie, ca i se va construi un esofag, ca ii vor creste plamanasii si va scapa de oxigen. Are numai nevoie de timp, de o familie iubitoare si de ajutor medical de calitate.

In perioada asta dintre operatii, E FERICIT ACASA, se dezvolta, suntem o familie.

Concluzia pe care as vrea sa o transmit Madalinei este ca nu e singura in lupta pe care o duce, ca, atata timp cat Darius este in viata, EXISTA O SANSA CA EL SA SE FACA BINE. Daca medicii dau din colt in colt si nu stiu ce sa faca, poate e bine sa incerce altceva. Vorbeam cu mama Soniei astazi, si mi-a zis ceva ce am gandit si zis si eu in nenumarate randuri: "Cand esti acolo ti se pare ca fac tot ce se poate pentru copilul tau, dar ajungand aici imi dau seama ca nu e asa". Nu zic ca este valabil si pentru Darius, situatiile sunt intotdeauna diferite, dar trebuie sa incerce sa vada daca intr-adevar este capatul drumului, daca nu se poate merge pe alt drum mai departe. Cred ca este cea mai grea decizie, ea poate ca e resemnata acum, dar, in experienta mea personala, decizia noastra A MERITAT: Andrei traieste.

Ii doresc Madalinei multa putere, iar lui Darius sanatate. Insa, trebuie sa fie constienta ca, cu cat amana mai mult momentul la care intervine, Darius are mult de pierdut. SI mamica Soniei a fost ezitanta la inceput, dar faptul ca i-au spus ca o pierde a ajutat-o sa se decida.

Inca o data, MADALINA, NU ESTI SINGURA! Ne rugam pentru Darius.

Doina, mama minunii luptatoare numita Andrei

http://andrei.point.ro
http://b2.lilypie.com/HLo3p1.png
"Happiness is a smile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

e cumplit pentru un parinte sa-si vada puiul suferind. Suntem alaturi de tine madalina si ne rugam sa fie totul bine.

gabi

-Albert Mihai, 10.05.2007
http://community.webshots.com/album/559913285ldDyRQbotez[url]
http://photos.yahoo.com/ph/bunica164/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Fetelor, daca aveti nevoie de ajutor pentru tradus termeni medicali va pot ajuta si eu. Nu ma pricep sa fac pagini de web dar cu traducerile nu e o problema.

Din cite inteleg BB Darius are o malformatie cardiaca mai complexa si asa cum a spus Ioana, parca aceasta predispune la infectii pulmonare grave. Klebsiella e destul de pacatoasa, nu m-as mira sa fie pluri bacteriana infectia pulmonara. Exista in Ro antibiotice bune, problema e ca nu le au spitalele si daca e sa le cumpere familia sunt foarte scumpe, dar eu cred ca merita efortul.
Ylilimic, daca vrei sa-mi scri pe pm ce medicamente i se dau, in special ce antibiotice si ceva mai multe detalii as putea sa te ajut cu mai multe sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Si eu sunt alaturi de voi in rugaciunile pentru Darius. Lili, ai facut bine ca ai lasat cate un mesaj pe la alte subiecte. Nici mie nu-mi face bine sa intru la umanitare, dar, trebuie sa o facem, sa fim alaturi de cei suferinzi si in nevoi.
Madalina trebuie sa nu-si piarda speranta, transmite-i gandurile noastre bune in continuare.

Lacri si Razaciosul Alexandru 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_e spune:

Cumplita poveste, dar acolo unde exista dorinta de viata se intimpla miracole. Asa ca ii urez lui Darius sa lupte si sa invinga, sa se faca voinic si sanatos, iar daca acest subiect ajunge la Umanitare voi ajuta si eu cu cit pot.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ditu spune:

Nu am cuvinte de ceea ce aud de cateva zile,intai Sonia acum Darius si cati copii mai sunt bolnavi si noi nu stim.Plang de cand am citit mesajul si ceea ce pot face acum ,este sa ii doresc mult curaj Madalinei si sa aiba incredere in D-zeu si in ingerasul copilului si sa stie ca in fiecare seara cand ii spun rugaciunea bebelusei mele o sa ma rog si pt Darius ca ingerasii sa aibe grija de el sa il ocroteasca si sa-i de-a puterea de a trece peste acest moment al vietii lui.
Ai grija de tine si de ingerasul tau

ditu,BRIANNA(03.03.2007)http://community.webshots.com/user/daeditu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rali spune:

Multa putere in continuare Madalina si ma rog sa iei cele mai bune decizii in ceea ce-l priveste pe micutul Darius si cat mai repede! Nici nu pot sa-mi inchipui durerea care iti sfasie sufletul ...dar cu credinta, cu rabdare si cu ajutorul unor oameni cu suflet mare, cum e si Lili, veti invinge boala.
Multa sanatate micutului luptator!

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Doamne,cata suferinta e in lume!Pana acum ,parca am fost oarba...si surda...Darius e in rugaciunile mele,alaturi de Sonia si de puiutii mei...Ce falsa mi-a fost lumea!...

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Madalina,ai incredere in Lili si in celelalte fete inimoase de aici,de pe forum,care pot sa te ajute sa ajungi cu Darius la o clinica undeva,in strainatate,unde totul se poate rezolva mai repede si cu mai putina suferinta din partea puiului tau.
Multa putere iti doresc,nu uita ca suntem alaturi de tine si nu iti pierde increderea in Dumnezeu.
Nu lasa timpul sa se scurga in defavoarea lui Darius,e momentul sa faci ALTCEVA,ai tot ajutorul si sprijinul nostru.
Curaj!

lilidana & David Gabriel 11.03.2007 si Karina 23.03.2001

cat de mare e David
albume foto
David 4 luni

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">AJUTATI-O PE MICUTA SONIA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

ylimilimic, si Sonia a avut klebsilla. asta a fost seüsisul pe care l-a avut. a trevut cu :
-vancomicina-21 zile
-ciprinol-7 zile
-gentamicina-21 zile
-inca ceva cu M. aflum maine si va zic.

SONDA NAYO-GASRTRICA SE SCHIMBA LA ! SAPTAMANA !!!

incercati sa-l transferati la IOMC ! o sa vb cu doctorii de acolo !

trebuie sa plec, se inchide net-ul
revin maine. sunt extrem de revoltata. revin !

oana si Sosonica Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.


rosioara

100.000 USD pt a salva viata Sosonicii cont RON : RO59RNCB0318088189010001!!!

Mergi la inceput