BB Darius are nevoie de noi!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IoanaN spune:

plus ca astept sa-mi zici cum mai pot ajuta!!!! orice...zi-mi unde sa trimit bani ce sa fac!!! sa vrb cu fosti colegi de-ai mei la fundeni...numai ca iar am nevoie de detalii...
pupam bebe de mada, bebe darius...pupam toate bubitele sa nu mai doara








www.flickr.com/photos/9499103@N08/sets/72157600738372153/with/765224129/" target="_blank">POZE noua casa dar e deranj mareeee....
www.flickr.com/gp/9499103@N08/KiX7df" target="_blank">POZE DIN CASUTA NOUA

Ioana, mamica lui Matei Nicholas (25 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Lili ma bucur ca te-ai hotarat si ai deschis in final subiectul. Eu nu ma pricep foarte mult, dar dupa diagnosticele pe care le-ai dat, cred ca problemele lui Darius sunt absolut rezolvabile intr-un spital occidental care face pe banda rulanta operatii pe inimioara chiar si la cei mai mici bebelusi. Am vorbit cu o multime de mamici cat am stat cu Maria in spitalul de aici din Toronto, si am ramas uimita de operatiile complicate pe care le fac. O mamica mi-a povestit cum atunci cand era gravida in luna a 7-a, i-au facut o operatie, au scos fatul, i-au pus peace-maker (sper ca asa se scrie corect), au pus bebelusul la loc in uter si s-a nascut la 9 luni. Urma sa mai aiba 2-3 operatii, nu mai stiu exact, dar mi-a ramas povestea asta, mi se pare de aproape de necrezut. Dar e adevarata, mamica imi povestea despre propriul bebelus, nu despre altcineva. Apoi am mai intalnit o mamica romanca, cu o fetita de 2-3 saptamani, nu mai stiu exact, da era in spital de cand se nascuse. Avea transpozitie de vase mari (din cate am inteles, poate nu e chiar corect ce spun, asta inseamna ca vasele dintre inima si plamani sunt asezate invers, oricum bebelusul poate muri daca nu se face de urgenta o operatie in primele zile de viata, operatia e foarte riscanta, dar fara ea nu are deloc sanse de viata). Avusese operatia si era bine, aproape sa plece acasa (ea era stabilita aici in Canada).
Lili eu pot sa trimit la spitalul de aici documentele sa le cer o estimare, dar tare m-au dezamagit cand am cerut o estimare in cazul Soniei. Se pare ca aici dureaza mult sa obtin estimarea. Oricum, in cazul lui Darius avem ceva timp, asa ca daca Madalina e de acord eu pot sa incerc. Numai ca ei cu siguranta vor cere toate documentele medicale, plus inregistrarile video (ecografii si alte analize). Si vor vrea sa ia contact cu parintii. Astea de altfel sunt valabile pentru orice loc in care s-ar incerca.
Ma bucur ca fetele au sarit deja in ajutor cu traducerile. La asta chiar nu ma pricep mai ales ca au termeni de specialitate.
Eu cred ca Darius are sperante de o viata absolut normala, sper ca Madalina sa inteleaga lucrul asta. Pentru ea e o perioada tare grea. Nu e usor nici cu un bebelus sanatos, dar cu unul bolnavior si locuind practic intr-un spital... Ma mira ca nu reusesc sa vindece infectia aia pacatoasa. Am vazut ca si la Sonia infectia a fost o problema mare, antibioticele nu-si faceau efectul. I-au schimbat medicatia si dintr-o data a fost mult mai bine caci scapase de infectie.
Madalina draga mea mamica greu incercata, curaj! Puiul tau e un luptator. NE rugam pentru el si pentru voi. Sunteti in rugaciunile mele zilnice. Trebuie sa ii dam o sansa.
Multi pupici pentru Darius si mamica lui iubitoare.


www.helpsonia.com/" target="_blank">Sa ne rugam pentru Sonia si sa o ajutam!

Stefanel viseaza la o viata normala



Irina, Daniel (28 Mai 2004) si ingerasul Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Ioana-plzzzzzzz ,sterge din pupici ,sau da enter intre ei sa coboare pe pagina,
ca s-a latit rau pagina din cauza lor
sunt prea multi unul dupa altul.
da EDIT la mesajul tau si da cate un enter intre ei.

nu pot citi mesajul lui Irinel,trebuie plimbat dupa fiecare rand.


EDIT:fetelor,sau voi,cand scrieti,dati ENTER sa scurtati frazele,
sa puneti una sub alta,asa vedem pagina.

www.helpsonia.com/" target="_blank">Povestea Soniei

Rugati-va pt Sonia




S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Doamne ajuta micul pui si pe mamica lui.


Madalina sa speri si sa crezi in sansa voastra!
Ea exista si vei vedea ca veti reusi.

Trebuie sa castigati aceasta batalie cu viata!

Suntem alaturi de voi si sunteti prezenti in rugaciunile noastre de cateva luni...

Am convingerea ca sunteti invingatori!!!



Alinuk si bb Teo 10 /01/2007
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=56926702" target="_blank">poveste de bb / / www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2ad52edce530b33f65f3b1&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">spicuiri de botez
nasterea - una dintre minunile lumii
franturi de viata
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaN spune:

Gata aelita :) s-a rezolvat
Am aflat ca ptr ADS (atrial septal defect) s-au descoperit tratamente noi, non-chirurgicale pentru inchiderea defectului septal !!!
Deci in manevra de inchidere se foloseste un dispozitiv numit: Amplatz care se introduce in inimioara, in gaura dintre cele 2 atrii, cu ajutorul unui cateter. E o procedura relativ noua si nu toti pacientii sunt viabili, dar!!!! eu zic ca e minunat...
Oricum sunt SIGURA ca totul va fi bine...
Irinel...din pacate ce are bebicul Dariusil predispune a infectii respiratorii frecvente, e un lant vicios...sunt sigura ca in momentul in care va fi operat toate prb se vor rezolva!!!

Bai mi-e groaza sa ma uit la rubrica de ajutor umanitar...:( ce fac??? ca ma deprim de tot...si totusi trebuie sa ne mobilizam sa ajutam cum putem cu totii!!! e de datoria noastra, a tuturor, trebuie facuta o campanie televizata ceva pentru toti ingerasii astia sa fie ajutati!!! trebuie vorbit la o televiziune ceva...
care aveti idei???

www.flickr.com/photos/9499103@N08/sets/72157600738372153/with/765224129/" target="_blank">POZE noua casa dar e deranj mareeee....
www.flickr.com/gp/9499103@N08/KiX7df" target="_blank">POZE DIN CASUTA NOUA

Ioana, mamica lui Matei Nicholas (25 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaN spune:

lili, asteptam datele bacare pt bb Darius, sa-l manance mama de flacau curajos si puteric!!!!



www.flickr.com/photos/9499103@N08/sets/72157600738372153/with/765224129/" target="_blank">POZE noua casa dar e deranj mareeee....
www.flickr.com/gp/9499103@N08/KiX7df" target="_blank">POZE DIN CASUTA NOUA

Ioana, mamica lui Matei Nicholas (25 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

madalina,
Imi pare rau si nici n-am cuvinte sa exprim durerea pe care o simt cand ma gandesc la voi. de obicei nu prea citesc subiecte deg enul asta pt k imi fac foarte rau si nu pt putin timp..ci destul de mult. Ceea ce m-a facut sa citesc a fost coincidenta numelui copilului meu cu al tau-darius. Citind mi-am dat seama k si numele noastre sunt identice-Madalina.Chiar si orasul in care locuim e acelasi- Constanta....
Ma intreb de oare a trebuit sa descoperim atatea coincidente intr-o situatie atat de nefericita?
totusi eu cred k bunul dumnezeu il va ajuta pe darius sa depaseasca situatia si sa devina un copil normal , sa nu mai depinde de medici si aparate si ne vom intalni in parc, fericite cu baietii sanatosi.

Madalina +Darius Cristian ( 14.12.2006 )

concediu 2007
Darius - luna a 8-a

SITE FULGULETI,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

madaluta - impresionante conincidente!

Nu am reusit sa vorbesc cu Madalina; cred ca nu e in apele ei...Darius este febril si nu cedeaza cu nimic, in ciuda tratamntului. E foarte greu asa, trebuie sa stai tot timpul cu ochii pe el. Cred ca nu mai poate de oboseala...ati vazut ce rau e sa faca febra un copil pentru o problema si muuult mai mica, dar sa fii in locul ei...nu doresc la nimeni, cum se zice nici la dusmani sa treaca prin ce trec astfel de parinti...

Ii doresc putere, ii doresc intelepciune si rabdare (nu ca pana acum nu ar fi avut)! Si imi doresc din tot sufeltul sa scape din iadul pe care il traieste!

Ajutati-l pe Darius! / www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia



Nasterea 1 - Un puzzle cu flori de liliac - Luca Matei - 05.11.2004
Nasterea 2 - In asteptarea d-lui Maslinuta! - www.onetruemedia.com/my_shared?z=15c3fccea103d6e25e31e4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Adam Cristian- 15.01.2007 / www.youtube.com/user/ylilimic" target="_blank"> filmulete /www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=69848621" target="_blank"> slide 1 / www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=71222273" target="_blank">slide 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Am vorbit la telefon cu madalina... la inceput era sigura ca trebuie sa astepte decizia medicului de la Tg. Mures pentru cea de-a doua operatie...cand o fi asta, Dumnezeu cu mila, nici ea nu stie. Abia s-a intors din concediu si nu apucase sa vorbeasca cu el. Doctorii de la Bucuresti spun ca Darius nu e pregatit pentru operate, ca trebuie sa mai ia in greutate si cu semne clinice bune (fara febra pe care o manifesta de cca 1 sapt). Asta in conditiile in care la prima interventie, Darius era mai mic, cu probeleme mai multe, insa in 2 zile s-a manifestat mai bine si au intrat repede in operatie, cu curaj cum s-ar zice...

I-am povestit despre cazurile prezentate pe DC, despre Sonia si Andrei, despre mame care au trecut prin experiente similare si care au reusit in lupta cu bolile crunte...

Sper sa fi reusit sa ii mai redau din optimismul de odinioara. Sper sa nu uite sa-mi aduca documentele din spital pe care le are cu diagnosticele lui Darius, ca apoi sa putem apela la clinici de specialitate din strainatate... E foarte important sa luam legatura cu doctori care sunt dispusi sa ia masuri concrete, nu de genul "o incercam si pe asta, sa vedem cum ii merge" ...In fine, eu sper multe! Si chiar cred in puterea lui Darius de a invinge, altfel nu traia atat, chinuit si gaurit, perfuzat si intubat, cu venele varza...

Atat deocamdata, daca mai aflu ceva va tin la curent!

Ajutati-l pe Darius! / www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia



Nasterea 1 - Un puzzle cu flori de liliac - Luca Matei - 05.11.2004
Nasterea 2 - In asteptarea d-lui Maslinuta! - www.onetruemedia.com/my_shared?z=15c3fccea103d6e25e31e4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Adam Cristian- 15.01.2007 / www.youtube.com/user/ylilimic" target="_blank"> filmulete /www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=69848621" target="_blank"> slide 1 / www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=71222273" target="_blank">slide 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

LILI- e minunat ce incerci sa faci pentru aceasta mamica si pentru puiul ei.

DARIUS- ne vom ruga si noi pentru tine si pentru toti copilasii bolnavi , mai ales pentru cei internati in Romania care au parte de un tratament la limita din toate punctele de vedere. Poate sunt prea aspra dar asa stau lucrurile. Cred ca mama lui Darius stie despre ce vorbesc ca de asta sta saraca de atatea luni cu el si a invatat tot felul de proceduri medicale. Asadar multa rabdare si incredere ca Dumnezeu va va ajuta.

Ar fi bine sa putem strange bani pentru Darius sa fie tratat in strainatate.

Mergi la inceput