Mamici de Noiembrie-Decembrie 2007 (52)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

aoleo..ardei copti..hm si eu vreau..doar ca acu chiar ca nu mai am cand sa mananc...ca merg taaaaaaaaare bine cu cartofi prajiti..dupa ce vin din concediu.
mi-am cumparat si eu rennie preventiv, desi tot ma chinui sa nu iau medicamente decat daca chiar nu mai pot . numai cand ma gandesc la aroma lor de peppermint..si mi se face rau..;)
voi cum mai suportati arsurile astea? in viata mea nu am avut asa ceva...prima data am crezut ca am racit, ca am baut apa prea rece de ma doare gatu..:)

26+ piticul Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by pufulet74

Zi-mi si mie te rog cum faci ghiveciul ala :)


------------------------
Flory 25+ Joshua Raphael
Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk




ai nevoie de cateva rosii, cativa ardei copti,ceapa si daca vrei tu si orez.
distiu ceapa putin apoi pui rosiile (fara pielita) la distuit. cand s-au "inmuiat" bine, pui si ardei copti . la final pui orez daca vrei. mie imi place fara orez, asa ca scot doar pt mine cat mananc apoi pun orez pt sotzul. mie imi place la nebunie aceasta mancare si e si usor de facut. fug sa pappppp

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 26+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Aaaa ... scuze, am inteles ca faci micul dejun cu corn, lapte cu cacao etc. ... adica varianta italiana ... lejera ...

Petronela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

ia sa fac eu un amar de bne si macar punga cu medicamente sa o aranjez. am pus si cele cateva haine pe care le am...mai am cosmeticele si iaca bagajul meu. sunt o fire taaaaaaaaare comoda, nu-s innebunita nci dupa haine, nici dupa cosmetice..mai dupa nimic asa ce tine de eternul feminin. norocu' lu' barbata-miu'

26+ piticul Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

bb - ce inseamna distuit??? Pt. mine deja e in dialect ...

Petronela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

petro, nu stiu cum sa explic, adica nu prajesti ceapa ci pui doar un pic de ulei si un pic de apa.
fetelor eu am asa niste preferinte culinare de ceva vreme ca nu stiu cum ami rezista stomacul meu: acuma mi-am facut ghiveci ca imi era pofta, intre timp mi s-a facut pofta de lapte cu fidea, flory a venit cu finetti, vreau si pufuleti, lubenita am pregatit-o (am scos-o din frigider) si acuma ca am citit ce face petro de papa vreau si mazare proaspata de gradina cu carnita.... sa nu mai zic de cioco cu marzipan..... pana atunci fug sa pap eu ghiveciul si apoi lapte cu fidea...apoi mai vedem!!!

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 26+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

victo - eu am avut arsurile alea de care zici in primele 3-4 luni, in fiecare seara ... groaznic !!!!! Da vad ca acum au mai trecut ... mai am din cand in cand ... dr. imi daduse pt. asta Gaviscon, da' nu il suportam la gust ... parca mancam var si atunci am decis sa suport eroic pt. bebelina mea. Spunea cineva pe-aici ca trece daca bei un pahar cu lapte ... eu laptele nu-l suport deloc ... doar lapte acru si branzeturi mananc din gama lactate. Si mai nou, daca beau lapte dupa o perioada de pauza la mine functioneza ca laxativ ... ma deranjez la burta mama-mamaaaa !!!

Petronela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet74 spune:

Este si in Ro Petro, da ma obisnuisem eu cu Finetti, de aia maninc tot din asta :)
Culmea ca pina acuma nu simteam chiar asa de tare ca imi e foame disperata, ca trebuie sa maninc ceva anume, da de vreo saptamina ma trezesc si noaptea de foame... si vorba aia, am luat 11 kg fara pofte exagerate ... :))
Apropo de mazare si fasole, si mie imi plac mult, dar pe mine ma baloneaza foarte tare si nici nu pot sa elimin gazele decind sunt insarcinata asa e tare aiurea senzatia. Am facut la un moment dat supa de fasole cu ceapa verde, ca tare imi place, si a fost jale, am mincat de doua ori din ea si gata, am zis ca nu mai fac pina apare bebe ...
Voi nu aveti probleme din astea?
Multumesc mult BB , o sa incerc si eu :) Petro, lasa, ca asta macar e mincare sanatoasa adaugata pe lista ;)


------------------------
Flory 25+ Joshua Raphael
Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

. ... ma apuca rasul de una singura ... ca ne facem pofta una alteia ... pe mine nu ma deranjeaza, din contra, asa mai imi vin idei ...

bb - pe la noi pt. procedeul ala se zice calit ... pui ceapa la calit ... aaaa si inca un regionalism: lubenita ... care pe la noi e pepene ...

Petronela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

bb - sper ca nu te superi pt. ca te intreb de cuvintele astea stranii pt. mine ... mie chiar imi place sa cunosc si alte dialecte ... nu o fac la misto !!!!!

Petronela

Mergi la inceput