Copil fara tata - cum ii explicam ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu n-as exagera nici cu asta... De exemplu tatalui meu nu i-a pasat. Cred ca am simtit lucrul asta si daca familia m-ar fi mintit spunindu-mi ca tatal meu ma iubeste, la un moment i-as fi considerat vinovati pentru ca m-au mintit.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Am auzit-o recent pe o prietena care e despartita de sotz si care are o fetita ca, la intrebarea fetitei : " De ce nu suna tati, nu-i asa ca pe mine ma iubeste chiar daca pe tine nu te mai iubeste?" i-a raspuns, indurerata, ca " Da, sper si eu dar, daca te-ar iubi ar suna !"
Mi s-a parut o greseala imensa ! Parerea mea e ca asa nu face decit sa adinceasca suferinta fetei care, in mintea ei poate sa-si imagineze ca si din cauza ei parintii s-au despartit si ca tatal nu o iubeste. El o iubeste in felul lui, asta ar fi trebui sa-i raspunda mama pt ca tot ce vor copiii la virsta asta e sa se simta iubiti, au nevoie sa stie asta pt a-si construi increderea in sine !

De aceea mi se pare important ca copila sa stie ca tatal o iubeste, in felul lui dar o iubeste ! Ea asta trebuie sa stie si sa simta !

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Sint de acord ca nu ar trebui sa-i spuna fetei una ca asta.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by marimar

Am auzit-o recent pe o prietena care e despartita de sotz si care are o fetita ca, la intrebarea fetitei : " De ce nu suna tati, nu-i asa ca pe mine ma iubeste chiar daca pe tine nu te mai iubeste?" i-a raspuns, indurerata, ca " Da, sper si eu dar, daca te-ar iubi ar suna !"
Mi s-a parut o greseala imensa !

Mie mi se pare ca nu a facut decat sa-i confirme adevarul, pe care dealtfel fetita il simtea (altfel nu punea intrebarea!!). Pai din moment ce tatal nu o suna, de ce sa o minta mama ca tata o iubeste?? Cine iubeste da semne de viata, e prezent in viata copilului. Eu sunt de acord cu faptul ca mama i-a spus adevarul. Mai bine un adevar care doare decat o minciuna care distruge mult mai mult.

Copiii nu sunt atat de "fragili" incat sa trebuiasca a fi "menajati" cu minciuni.


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************
Adevar > Autonomie > Identitate

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Felicia, la varsta mica, a spune unui copil ca tatal ei nu o iubeste e un dezastru care o face sa-si imagineze tot felul de lucruri in capul ei mic, inclusiv ca ea ar putea fi cauza despartirii. Nu sunt pentru minciuni, in nici un caz, dar exista momente cand copilul trebuie protejat, pt ca asa trebuie. Poate o sa simti mai bine asta cand o sa ai un copil si o sa-ti imaginezi durerea crunta pe care ar simti-o afland ca tatal nu-l iubeste si modul in care ii va afecta echilibrul sufletesc. Normal ca de la o anumita varsta deja ii poti spune cum sta treaba, dar conteaza mult cum si in ce momenmt al dezvoltarii sale o faci.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nici eu nu i-as spune asa ceva unui copil de citiva anisori...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

hai sa zic si io o prostie. si io is o minifamilie, adica io si fimiu.
dar la intrebarea " De ce nu suna tati, nu-i asa ca pe mine ma iubeste chiar daca pe tine nu te mai iubeste?" nu i-as fi raspuns (acum fimiu are sapteshpe ani, deci la vremea aia) "daca te-ar iubi ar suna" nu pentru ca as fi vrut sa mint copilul sau sa-l amagesc, ci pur si simplu io cred ca unii tati isi iubesc copii chiar daca nu suna. io de pilda care n-am avut contact cu al meu tata ani de zile eram ferm convinsa ca totusi ma iubeste. nu-mi pot explica de ce, dar io tot timpul am fost convinsa ca el ma iubeste. orice mi-ar fi spus oricine, io acolo in sufletul meu stiam. ba mai mult, eram suparata pe toti care incercau prin argumente logice de altfel sa-mi spuna ca un tata care iubeste nu se comporta ca al meu, io nu si nu :-)

si daca tati nu suna, as fi ajutat copilul sa-l sune il loc sa spun " Da, sper si eu dar, daca te-ar iubi ar suna !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu zic ca asta a fost raspunsul unei mamici care inca sufera datorita divortului. S-o fi gindit ca-l pedepseste pe sot in felul asta, cind de fapt eu cred ca pedepseste copilul.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Noi ne-am confruntat cu o problema similara...parintii sotului meu nu vin sa isi vada nepotii deloc (nici pe fiul lor)...In ultimii 4-5 ani cred ca i-au vazut pe baietii mei de 4-5 ori si asta pentru ca ne-am intilnit la vreun eveniment familial (gen nunta)...de obicei cautam sa nu ne intersectam tocmai pentru a evita situatii jenante.

La un moment dat copii ne-au intrebat de ce Grandma si Grandpa nu ii iubeste ca pe Max (nepotul meu - baiatul fratelui sotului meu) si de ce nu vin sa ii vada...replica a fost mereu ca Grandma si Grandpa sint extrem de ocupati dar ca sint iubiti in mod diferit (cu toate ca mie mi-a stat in git fraza).

Initial copiilor nu le-a pasat prea mult dar apoi au aflat de la Max de vizitele bunicilor si au fost curiosi. De atunci nu am mai avut intrebari de genul asta...Sint suficient de iubiti si cocolositi de parintii mei si nu simt lipsa.

Cind spui unui copil ca cineva (tata/bunic) nu te iubeste, copilul o priveste ca pe un esec personal, ca pe o vina, va incerca sa gaseasca o rezolvare...Minciunica la vremea respectiva va proteja mai tirziu cind vor fii capabili sa priveasca cu obiectivitate problema.

Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

quote:
Originally posted by ocebine

Cind spui unui copil ca cineva (tata/bunic) nu te iubeste, copilul o priveste ca pe un esec personal, ca pe o vina, va incerca sa gaseasca o rezolvare...Minciunica la vremea respectiva va proteja mai tirziu cind vor fii capabili sa priveasca cu obiectivitate problema.

Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."




Anamaria, avem si noi aceeasi problema. Noroc ca bunicii sint in Romania si oricum ne intilnim rar. Am mai scris undeva pe forum ca bunica a intrebat de Anuta "cum ii spuneti, Paula"? Pe ea o cheama Laura Anamaria... La vremea cind a pus intrebarea asta Anuta avea un an jumate, deci ar fi fost timp suficient sa invete cum o cheama pe nepoata ei.
Oricum ar fi ei, nu as spune copiilor vreodata ca bunicii nu ii iubesc. E o povara prea grea pentru copii...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput