Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by MariaM

Buna Lia,
lui Vlad i se vad cei 4 coltisori de la canini....si de atunci este foarte irascibil..nu plange dar ii intram foarte greu in voie...si face numai prostioare./..
Este normal asa ceva...de la acesti dinti i se trage..???

Multumesc frumos


Maria&Vladut


Draga Maria,
Daca Vlad este perfect sanatos,nu exista nici un fel de alte semne care ar putea spune ca exista vreo suferinta de alta natura,se poate ca nervozitatea sa se datoreze disconfortului provocat de eruptia dintisorilor...Copilasii reactioneaza in mod diferit.Noi spre exemplu am suferit cand au erupt molarii 1 temporari si molarii 2(credeam ca nu se mai termina)...S-ar putea sa fie si alintat si din cauza asta sa fie mai greu sa-i intrati in voie.Cresc si devin din ce in ce mai inteligenti,sireti si incapatanati.Vezi daca dupa eruptia caninilor nervozitatea va continua,probabil ca-i foarte alintat.Iepu' are toti dintisorii si tot ghidus si incapatanat a ramas...

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by anne-marry

BUNA ZIUA

pe una din maselel din partea de sus a cavitatii bucale, (pe penultima...cea de minte inca nu a dat ! ...inca) s-a facut un tartru pe care l-am neglijat si acum a ajuns destul de ...maricel...aproape ca a coperit maseaua. aceasta, cel putin in exterior nu pare sa fie cariata. ce ramane de facut? se poate rezolva sau trebuie scoasa maseaua cu totul? mentionez ca tartrul acela chiar este destul de maricel, daca a cam acoperit maseaua...

anne-marry

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA


Draga Anne-Marry,
Mergi la stomatolog si fa-ti un detartraj.Daca e cariata,se poate trata.Numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Multumesc mult si va pupicim.
Ceva nu am înteles: acel germen care duce la aparitia cariilor, odata ce il ai ce poti face sa scapi de el? Banuiesc ca simpla igiena a dintilor nu ajunge.
Si inca ceva. Daca ii dau Zymafluor de la 1 an si jumatate am sanse ca dantura definitiva sa fie mai rezistenta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Kitty

Multumesc mult si va pupicim.
Ceva nu am û‹teles: acel germen care duce la aparitia cariilor, odata ce il ai ce poti face sa scapi de el? Banuiesc ca simpla igiena a dintilor nu ajunge.
Si inca ceva. Daca ii dau Zymafluor de la 1 an si jumatate am sanse ca dantura definitiva sa fie mai rezistenta?


Draga Kitty,
Pe acel germen il posedam toti.Simpla igiena a dintilor(corecta si temeinica) este deajuns.Daca-i dai fluoruri in perioada de mineralizare,in mod normal dintii definitivi ar trebui sa fie mai rezistenti.Numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Draga Lia,
Te felicit si iti multumesc pentru implicarea ta pe forum, sau mai bine zis, pentru implicarea ta in problemele noastre. Ma alatur celor care iti solicita sfatul. Stiu ca s-a discutat mult pe forum despre Zymafluor, insa am rugamintea de a-mi confirma sau infirma daca sunt pe cale sa iau decizia buna. Fetita mea de 3 ani jumatate a luat Zymafluor pana acum cateva luni. L-am intrerupt complet aiurea, cititnd despre posibilele efecte negative ale administrarii lui, dar nestiind despre cele ale intreruperii lui. Pot relua tratamentul? Ma ingrozeste gandul ca din ignoranta mea, fata mea ar putea avea de suferit mai tarziu. Se mai justifica acum reluarea tratamentului?
Cu rugamintea de a-mi da un sfat, iti multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by elena_ltd

Draga Lia,
Te felicit si iti multumesc pentru implicarea ta pe forum, sau mai bine zis, pentru implicarea ta in problemele noastre. Ma alatur celor care iti solicita sfatul. Stiu ca s-a discutat mult pe forum despre Zymafluor, insa am rugamintea de a-mi confirma sau infirma daca sunt pe cale sa iau decizia buna. Fetita mea de 3 ani jumatate a luat Zymafluor pana acum cateva luni. L-am intrerupt complet aiurea, cititnd despre posibilele efecte negative ale administrarii lui, dar nestiind despre cele ale intreruperii lui. Pot relua tratamentul? Ma ingrozeste gandul ca din ignoranta mea, fata mea ar putea avea de suferit mai tarziu. Se mai justifica acum reluarea tratamentului?
Cu rugamintea de a-mi da un sfat, iti multumesc.


Draga Elena,
Bine ai venit la !
Cred ca poti relua tratamentul,dar trebuie sa mergi cu fetita la un stomatolog din zona unde locuiti pentru prescriptia Zymafluorului.
Eu cred ca nu e nici o problema daca ai intrerupt pentru cateva luni administrarea Zymafluorului si vrei sa reincepi administrarea acestuia dupa cele cateva luni de pauza.Efectele fluorului administrat pe cale generala sunt maxime in perioada amelogenezei,dentinogenezei si mineralizarii dintilor(mineralizarea dintilor permanenti a inceput la nastere si continua pana pe la 12-16 ani).
Efectele negative ale intreruperii administrarii(pierderea partiala sau totala a efectului anticariostatic,eventuala crestere a vulnerabilitatii la carie dincolo de limitele pe care le-ar fi atins fara administrarea de fluoruri) pot aparea intr-o perioada mai lunga decat cateva luni,cat a fost intreruperea in cazul fetitei tale.
Numai bine!


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Draga Lia,
Iti multumesc pentru sfat, sincera sa fiu, mi-a mai venit inima la loc. Am sa reiau tratamentul cu speranta ca nu am produs probleme majore. Multumesc inca o data atat pentru sfat, cat si pentru promptitudinea raspunsului.
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

Copilul meu are la cei 4 incisivi superiori carii de biberon. Pe la 2 ani cind au aparut am fost la un stomatolog cu el, acesta ne-a dat Zymafluor si ne-a recomandat sa renuntam definitiv la biberon, ceea ce am si facut, desi nu il mai foloseam decit ca sa bem ceai. De atunci cei 4 dintisori sufera un proces continuu de cariere, dintr-un incisiv lateral nu a mai ramas decit radacina. Deocamdata nu se plinge ca l-ar durea dintisorii, dar il vad ca de multe ori evita sa muste. Ceilalti dintisori sunt bine, ii mai si spalam aproape zilnic. Ce imi ramine de facut?
Mihaela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

Lia,uite care-i baiu' de data asta:din cite shtiu io,dupa incisivii centrali (jos-sus),ar trebui sa erupa incisivii laterali sus,nu?Ei,lu' Naomi,i-a aparut acum 4 zile incisivul lateral sus stinga shi aseara l-am zarit shi pe cel lateral jos dreapta.Ie normal sa apara asha dezordonat?Acuma pe care-l ashteptam?
Multzi la Iepu shi sanatate familiei




Eddy & Antonia Naomi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by mmi

Copilul meu are la cei 4 incisivi superiori carii de biberon. Pe la 2 ani cind au aparut am fost la un stomatolog cu el, acesta ne-a dat Zymafluor si ne-a recomandat sa renuntam definitiv la biberon, ceea ce am si facut, desi nu il mai foloseam decit ca sa bem ceai. De atunci cei 4 dintisori sufera un proces continuu de cariere, dintr-un incisiv lateral nu a mai ramas decit radacina. Deocamdata nu se plinge ca l-ar durea dintisorii, dar il vad ca de multe ori evita sa muste. Ceilalti dintisori sunt bine, ii mai si spalam aproape zilnic. Ce imi ramine de facut?
Mihaela.


Buna.In afara de o igiena riguroasa,administrarea de fluoruri de care beneficiaza in principal dintii permanenti daca administrarea a inceput in jurul varstei de doi ani,ar trebui sa mergi cu copilasul la medic si sa tratezi dintisorii cu probleme,pentru ca acei dintisori ar trebui sa ramana cat mai mult pe arcada,sa nu fie pierduti cu mult timp inainte de eruptia dintilor permanenti omologi.Cariile intretin o stare de igiena bucala precara si posibilitatea ca si alti dintisori sa se carieze e mai mare.S-ar putea sa-l si doara,daca spui ca evita sa muste....deci du-l la stomatolog.Numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput