Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina73 spune:

Draga Lia

Multumesc frumos pentru raspunsul detaliat. De respirat cred ca respira mai mult pe nas, pe gurita doar daca e racita si are nasucul infundat. Am s-o duc oricum la un orl-ist ca sa verifice daca totul e in regula. Am sa incerc sa o duc si la stomatolog, in curind implineste 2 ani dar nu stiu cit de cooperanta va fi...De pozitia limbii nu-mi prea dau seama...daca o tine bine sau impinge regiunea anterioara a arcadei superioare...Sper sa fie cuminte la stomatolog...
Iti mai scriu pe masura ce reusesc sa-i fac "investigatiile" necesare
multumes frumos
cristina73
Astept sa-mi scrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Initial creeata de pepsica

Buna!

as avea si eu doua probleme - defapt am eu destule!!!!

1. Cred ca am un abces- s-a umflat deasupra maselei, pe gingie, dar in urma antibioticului- ampicilina, una la 6 ore, 10 bucati pina acum - mi-a mai cedat... ma cam doare, dar suportabil, nu " zvicneste" doar simt o jena cind ating.. sa mai iau antibiotic? e mult mai bine decit acum 3 zile...

2. o masea obturata inca doare- desi au trecut 3 luni de atunci, si e pusa plomba definitiva.....adica simt o jena la cad si la rece...radiografia e OK

Dr. meu e in concediu pina in septembrie- sa merg in alta parte sau sa-l astept?

Mersi frumos

PS Un dinte pus in fata- portelan , acum 4 ani- lasa sa se vada gingia putin de tot... o sa-mi cada? Nu se misca, dar mi-e frica - si groaza ca va trebui sa-l schimb....

pepsica



Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Helen

Draga Lia,

Cred ca o sa iti pun intrebarea cea mai banala si la care probabil ai raspuns de nu stiu cate ori... Sunt insarcinata in 13 sapt. si mi-a cazut o plomba la un premolar care mi-a dat acum cativa ani niste dureri cumplite...si se pare ca odata cu plomba s-a dus si linistea mea..ca incep usori fiori durerosi (mentionez ca nervul nu este scos)...asa ca nu cred ca va rezista sa fie cuminte pana dupa ce nasc...

Ce ma fac? Chiar nu exista nici o anestezie care sa se poata folosi pe sarcina? Acest premolar a fost ultima interventie fara anestezie care s-a slodat cu chinuri cumplite pe care categoric nu le pot suporta(mai sunt si in iminenta de avort); medicul respectiv ma tinut cu forta pe scaun dar tot am sarit in sus si mi-a atins buza cu freza de m-a umplut de sange....Efectiv nu pot suporta interventii fara anestezie... De atunci orice interventie mi s-a facut cu anestezie...Ce ma fac? Sunt tare ingrijorata!

Iti multumesc anticipat!
Helen


Draga Helen,
Felicitari pentru ca vei fi mamica!
Cred ca bine ar fi sa mergi la stomatolog,care va gasi o modalitate de compromis pentru acel premolar,daca nu e posibila tratarea lui in conditii bune in momentul de fata si in luna a 4-a(al doilea trimestru) mergi fara frica la stomatolog si rezolva-ti TOATE problemele dentare.Se poate face anestezie daca este nevoie, in al doilea trimestru de sarcina.Nu-ti va extrage nimeni nervul(daca e necesar) fara anestezie.Deci nu te mai ingrijora,totul va fi in regula.O sarcina usoara si un bebelus sanatos iti doresc!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by cristina73

Draga Lia

Multumesc frumos pentru raspunsul detaliat. De respirat cred ca respira mai mult pe nas, pe gurita doar daca e racita si are nasucul infundat. Am s-o duc oricum la un orl-ist ca sa verifice daca totul e in regula. Am sa incerc sa o duc si la stomatolog, in curind implineste 2 ani dar nu stiu cit de cooperanta va fi...De pozitia limbii nu-mi prea dau seama...daca o tine bine sau impinge regiunea anterioara a arcadei superioare...Sper sa fie cuminte la stomatolog...
Iti mai scriu pe masura ce reusesc sa-i fac "investigatiile" necesare
multumes frumos
cristina73



Astept sa-mi spui ce iti vor spune medicii care o vor vedea.Numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:


quote:
Initial creeata de rcamelia

Draga Lia,
Medicul stomatolog i-a rec. copilului meu in varsta de 8 ani sigilarea maselelor definitive.
Spune-mi, te rog, ce parere ai despre aceasta?
multumesc anticipat,Camelia


Draga Camelia,
Am o parere excelenta despre sigilare.E o metoda profilactica foarte eficienta.



Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:



quote:
Initial creeata de pepsica

Buna!

as avea si eu doua probleme - defapt am eu destule!!!!

1. Cred ca am un abces- s-a umflat deasupra maselei, pe gingie, dar in urma antibioticului- ampicilina, una la 6 ore, 10 bucati pina acum - mi-a mai cedat... ma cam doare, dar suportabil, nu " zvicneste" doar simt o jena cind ating.. sa mai iau antibiotic? e mult mai bine decit acum 3 zile...

2. o masea obturata inca doare- desi au trecut 3 luni de atunci, si e pusa plomba definitiva.....adica simt o jena la cad si la rece...radiografia e OK

Dr. meu e in concediu pina in septembrie- sa merg in alta parte sau sa-l astept?

Mersi frumos

PS Un dinte pus in fata- portelan , acum 4 ani- lasa sa se vada gingia putin de tot... o sa-mi cada? Nu se misca, dar mi-e frica - si groaza ca va trebui sa-l schimb....

pepsica


Draga Pepsica,
1.Ia antibiotice pentru 5 zile,chiar daca a cedat si mergi si trateaza dintele care a avut abces.
2.La molarul obturat acum trei luni,care doare inca,e obturatie de amalgam?Probabil a fost o cavitate adanca,peretele parapulpar e foarte subtire si era nevoie de o obturatie de baza...discuta cu stomatologul care a tratat molarul acela,asta poate astepta.
3.Despre dintele de portelan mai povesteste o data,ca n-am reusit sa inteleg despre ce e vorba.E o coroana de acoperire?Un implant?Sau...?Care dinte e?"se vede putin gingia"...unde se vede gingia?
Numai bine!



Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

quote:
Originally posted by Lia

quote:
Originally posted by Tiara

Cam asa a fost cu maseaua, peri nu stiu cum.AM scoso pina la urma .Oricum multumesc pentru raspunsuri la intrebarile mele nesfirsite.

Lidia ,Tiara si David D.


Lidia,
Daca molarii respectivi nu constituie impediment in realizarea unei ocluzii corecte,nu trebuiesc extrasi.trebuie doar indepartata gingia care-i acopera.

Lia&Andrew


Asa am crezut si eu ca o sa se intimple ,dar doc. a zis sa il scot ca oricum o sa fac carii.Mi-a spus chiar sa ii scot pe toti .I-am zis nu.
De atunci am grija sa imi spal dintii cu mai multa rivna si chiar imi place mai ales ca am dat de "Braun".
Multumesc mult pentru raspunsuri.

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by pepsica

Multumesc mult pt. raspuns!


am luat intr-adevar 5 zile antibiotic ( ampicilina) si mi-am sunat dentistul care este in concediu asa ca probabil ca voi astepta sa vina....sper sa nu se intimple nimic grav pina atunci! deja a inceput sa se desumfle abcesul...ma doare doar putin cind ating zona- nu se mai vede umflatura cu puroi.

Maseaua obturata care inca mai doare... nu stiu daca a fost sau nu adinca, a fost problema de la inceput cind mi-a scos nervul, nu mi-a prins anestezia- am inteles ca a fost mai " slaba" decit se face de obicei, si atunci mi-a omorit nervul cu nu stiu ce substanta, in " timp" probabil ca asta e motivul pt. care ma mai doare si acum, era o problema de atunci?! ciudat, caci mi-am mai scos nervi, si chiar masele, si mi-au prins anesteziile.... sa inteleg ca sint de mai multe tipuri?? si daca da, de unde stiu care mi se potriveste mie? Dr. de acum a zis ca nu mai imi face , ca deja imi facuse 2 (!)atunci cind cu obturatia si tot nu prindea, de unde a tras concluzia ca nu raspund la acest anestezic.... culmea, eu nu beau cafea, nu beau(!!!) cine stie, era pur si simplu probabil mai slab...

Dintele de portelan e pus peste o capa de metal, a stat bine mersi 3 ani, apoi de un an incoace se vede putin gingia in fata, ca si cind el s-ar fi lasat- desi nu cred, ca ar fi fost atunci mai lung ca ceilalti! si poate ca gingia s-a retras....se vede putin gingia si in spate cind ma uit cu oglinjoara...ma tem sa nu cada pur si simplu- mai ales ca e in fata, sau sa se rupa.. chestie care ar insemna sa-l inlocuiesc....in general toate maselele puse la un moment dat la mine se rup- insa asta e singurul dinte si ma tem pt. estetica- si pt. ca fiind de portelan... va trebui sa fac o noua cheltuiala.

MULTUMESC FRUMOS !

pepsica


Draga Pepsica,
1.E bine ca ai luat antibiotice pentru 5 zile.
2.Cand am povestit despre cavitate adanca,eu am crezut ca-i vorba de un dinte vital...deja e clar ca nu-i un dinte vital.Mergi la medic si fa-ti radiografie la dintele la care spui ca a fost omorat nervul in timp...a propos,in cat timp?Poti merge la un alt stomatolog si afla o alta opinie vis-a-vis de durerea la dintele respectiv.
Despre anestezia "mai slaba" nu stiu ce sa-ti spun...substanta anestezica nu e rezultatul vreunui amestec facut de stomatolog..
3.Probabil ca e vorba de retractie gingivala.Coroana metalo-ceramica va trebui inlocuita.
Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.Mergi la stomatolog si vezi cauza clara a durerilor la dintele cu obturatia.Daca vrei,povesteste-mi si mie ce ti-a spus ca se vede pe radiografie.Numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by bia

Lia,am si eu o intrebare pentru tine;ieri am fost la un medic stomatolog pentru o problema la o masea,in urma anesteziei mi s-a format un hematom in obraz,bineintes ca acum mi-a aparut si vanataia de care fusesem avertizata.Intrebarea mea ar fi cand o sa scap de umflatura ,tinand cont ca peste 4 zile voi pleca in concediu.Si ar mai fi una,ce mi s-a intamplat este vina medicului,care a gresit locul unde trebuia facuta intepatura?Eu asa am citit,sigur ca nu asta a fost si parerea ei(este o doctora),dar acum nu mai conteaza,decat eu sufar din cauza neatentiei dna-ei .

dori


Draga Bia,
Imi pare rau ca raspunsul meu vine destul de tarziu..presupun ca intre timp a disparut hematomul.Daca-i intr-adevar vorba de un hematom,cauza ar putea fi cea descrisa de tine in situatia in care a fost facuta anestezia "la tuberozitate"-anestezia tronculara a nervilor alveolari supero-posteriori-dintele pe care l-ai tratat ar trebui sa fie unul dintre molarii superiori...Concediu placut!


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Kitty

Problema mea cea mai mare cu privire la Raul (4 ani) este dantura. Este un cosmar.
Eu am dintii slabi si de cand s-a nascut Raul am fost hotarata sa fac tot ce pot ca el sa nu aiba probleme cu dintisorii. Drept care am inceput sa-l spal pe dinti foarte devreme - inainte de un an -, l-am alaptat pina la un an si patru luni, i-am dat foarte putine dulciuri, nu i-am indulcit deloc ceaiurile, am folosit miere in loc de zahar, dar si mierea in cantitati mici, i-am scos biberonul "mincinos" la 7 luni si sticluta la un an si jumatate. Ce sa mai spun? Ca i-au placut intotdeauna lactatele si ca acum frecvent bea un litru de lapte (batut sau dulce) pe zi. Si cu toate astea de pe la 2 ani a inceput sa aiba carii si acum la 4 ani are deja 2 maselute aproape terminate și inca 2 cu carii. Am fost cu el la stomatolog, dar peste tot mi-a spus ca e prea mic pentru ca sa poata sa-i plombeze, desi sta cuminte sa-i curete si este destul de cooperant.
As vrea sa stiu oare ce am gresit, ce as putea sa fac si daca mai sunt asemenea cazuri pentru ca am ajuns sa-mi fie rusine cand cineva ii vede dintisorii- mi se pare ca toata lumea considera ca din vina mea e asa, ca nu-l spal sau nu am grija de el de a ajuns la patru ani cu asa probleme.


Draga Kitty,
La 4 ani copilul poate fi convins sa coopereze.Maselutele trebuiesc tratate,cauta un stomatolog dispus sa-l trateze.Se pot face fluorizari locale la stomatolog,periodic.Dintisorii trebuiesc periati temeinic de cel putin doua ori pe zi.
Caria dentara este provocata de 3 factori,care trebuie sa interactioneze:flora microbiana bucala(un grup de germeni specifici),unele componente ale alimentatiei(hidrati de carbon) si calitatea tesuturilor dentare.Streptococcus Mutans e bacteria cariogena primara(unul din cei mai mari producatori de acid din cavitatea bucala),boala carioasa e transmisibila prin contaminarea cu acest germen.In lipsa germenilor bucali,chiar daca se instituie un regim puternic cariogen,nu apare leziunea carioasa(experiente facute pe animale "germ free" au demonstrat lucrul asta).Despre etiologia cariei dentare se pot scrie foarte multe lucruri.E un fenomen complex.Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.
Numai bine tie si lui Raul!


Lia&Andrew

Mergi la inceput