Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by madadum

buna Lia

de periat, periem dintii de 2 ori pe zi, insa pb este ca mara vrea ea sa se perie si eficienta este minima. cu greu reusesc, cu cea de-a 2a periuta sa-i mai fac si eu ceva. de baut, nu bea nimic cu zahar, laptele il bea cu cereale, din biberon insa dupa ne spalam pe dinti. seara la culcare ii dau pastiluta de zymaflour. fier a luat pe la 6-7 luni, cand nu avea inca dinti (primul dinte i-a aparut la 8 luni). voi incerca sa o curat cum mi-ai sugerat tu, sper sa stea cuminte.

multumesc
madalina


Madalina,
Las-o pe Mara sa perieze ea la inceput,dupa care chiar daca protesteaza,periaza tu temeinic.
Nu ma gandeam la bauturi indulcite,ci la bauturi care ar putea colora dintisorii.Dupa ce-si bea lapticu' cu cereale din biberon,e bine sa o speli pe dintisori,mai ales daca e inainte de culcare.Si dupa ce ai periat dintisorii inainte de somn,nu mai primeste nimic in afara de apa sau alte lichide neindulcite.Numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Draga Lia, problema mea este identica cu a lui mamadum (madalina). David (in curand, 2 ani) are dintii patati de can ii ies. La inceput ni s-a spus ca nu asimileaza cum trebuie mineralele, apoi ca ar avea ceva care "seamana cu depunerile de bacterii" (citat de la doctota stomatolog care a apucat pret de cateva secunde sa-i vada dantura).
Primul dintisor i-a aparut la 6 luni, iar pana la 1 an nu a luat niciodata antibiotic sau fier. A fost relativ sanatos (in afara de raceli usoare si de rubeola, la 5 luni jumate).
L-am sters pe dinti cu compresa sterila de la 6 luni, iar dupa 10 luni l-am spalat cu periuta de dinti cu putina pasta.Nu bea lichide indulcite, iar dupa ce-l spal pe dinti nu mai primeste decat apa. Nu bea lapte noaptea si nu-i dam sucuri (decat cele de fructe facute in casa). Acum este FOARTE dificil de spalat pe dinti, pentru ca nu ma mai lasa pe mine, vrea numai el si stiu ca nu reuseste decat sa se mozoleasca un pic.
Cum sa-l conving sa stea cu capul la mine in poala sa-l pot spala energic?
In plus, i-a sarit smaltul de pe 2 mm de dinte (partea de sus) la incisivul central de jos (probabil ca s-a lovit la gurita, dar nu si-a dat nimeni seama pt ca nu si-a lovit gingia si nu a sangerat.


Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns imagine_me spune:

[/quote]
Poti.Inauntrul coroanei este metal(pentru o rezistenta mai buna in timp),acoperit de portelan.Va arata ca un dinte natural.

Lia&Andrew
[/quote]

Exista o grosime standard a portelanului pentru incisivii 11,12,21, 22 ? adica e posibil ca partea din interior (dinspre bolta) sa fie mai subtire? si daca da, de ce ?
multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Amalia

Draga Lia, problema mea este identica cu a lui mamadum (madalina). David (in curand, 2 ani) are dintii patati de can ii ies. La inceput ni s-a spus ca nu asimileaza cum trebuie mineralele, apoi ca ar avea ceva care "seamana cu depunerile de bacterii" (citat de la doctota stomatolog care a apucat pret de cateva secunde sa-i vada dantura).
Primul dintisor i-a aparut la 6 luni, iar pana la 1 an nu a luat niciodata antibiotic sau fier. A fost relativ sanatos (in afara de raceli usoare si de rubeola, la 5 luni jumate).
L-am sters pe dinti cu compresa sterila de la 6 luni, iar dupa 10 luni l-am spalat cu periuta de dinti cu putina pasta.Nu bea lichide indulcite, iar dupa ce-l spal pe dinti nu mai primeste decat apa. Nu bea lapte noaptea si nu-i dam sucuri (decat cele de fructe facute in casa). Acum este FOARTE dificil de spalat pe dinti, pentru ca nu ma mai lasa pe mine, vrea numai el si stiu ca nu reuseste decat sa se mozoleasca un pic.
Cum sa-l conving sa stea cu capul la mine in poala sa-l pot spala energic?
In plus, i-a sarit smaltul de pe 2 mm de dinte (partea de sus) la incisivul central de jos (probabil ca s-a lovit la gurita, dar nu si-a dat nimeni seama pt ca nu si-a lovit gingia si nu a sangerat.


Sanatate maxima!


Draga Amalia,
Nu stiu cum il poti convinge,ca si eu m-am luptat cu iepu' pana acum cateva luni,cand am scapat de proteste.Noi il periam impreuna.Adica eu periam si sotul meu il tinea de manute.In timpul periajului cantam cate un cantecel si natural-ei doi bateau din palme...
In momentul de fata nu mai protesteaza.Ii pot peria coltzishorii si cand ne uitam la televizor,spre exemplu.Daca inainte de somnul de la pranz uit,imi aminteste.Il las pe el intai sa "perieze"(adica sa inghita o cantitate infima de pasta de dinti),dupa care periez eu fara scandal.
Spune-mi cum arata "dintii patati".Daca e doar placa,ar trebui sa dispara la periaj.Arata ca o depunere?Sau ca o lipsa de substanta?
Probabil ca dupa ce va mai creste putin va renunta la proteste si vei reusi sa-l speli pe dinti.
Imi pare rau,nu cunosc nici o metoda de convingere care sa mai si functioneze la tinerii plini de personalitate.
Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.Numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by imagine_me

Poti.Inauntrul coroanei este metal(pentru o rezistenta mai buna in timp),acoperit de portelan.Va arata ca un dinte natural.

Lia&Andrew


Exista o grosime standard a portelanului pentru incisivii 11,12,21, 22 ? adica e posibil ca partea din interior (dinspre bolta) sa fie mai subtire? si daca da, de ce ?
multumesc.


traieste-ti viata ca si cum ar fi ultima zi.



Grosimea stratului de portelan trebuie sa fie de cel mult 2 mm.peste aceasta grosime calitatile chimice ale ceramicii devin nefavorabile.
Exista o grosime ideala si da,partea dinspre bolta(palatinala sau orala) ar trebui sa fie mai subtire.Pentru coroana metalo-ceramica grosimea stratului de portelan ar trebui sa fie vestibular de 1.2mm,incizal de 2mm si oral de 0.5mm.
eu n-am inteles exact ce vrei sa afli...daca raspunsul meu e ceea ce voiai sa stii,e-n regula.Daca nu,spune ce te ingrijoreaza sau ce vrei sa stii si iti raspund.
Numai bine!


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Lia, iti multumesc mult pentru raspuns. O sa incercam si noi diseara varianta cu tati ca ajutor...cu toate ca voi stii de pe acum ce scandal va fi. Acum m-am chinuit sa-l fac sa ma lase sa ma uit putin in gurita lui si sincera sa fiu pare mai mult depunere pe dinte, decat lipsa de substanta. Numai ca nu inteleg de ce au iesit direct asa...o data ce a fost spalat regulat pe dinti de la 6 luni (initial cu compresa sterila).
Unde este smaltul sarit se poate face ceva, de vreme ce este atat de mic? Imi este teama sa nu se carieze sau sa devina sensibil dintele si sa-l doara la cald sau rece (momentan nu da semne).
Numai bine tie si sanatate multa.

Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by cristina73

quote:
Originally posted by Lia

Draga Cristina,
Nu te ingrijora,nu-i nici o problema daca exista spatii intre dintisori.Descrie te rog "ocluzia deschisa".Spui ca are spatii intre arcade.Povesteste-mi cat mai exact ce vezi, ca sa-mi pot inchipui cum arata.




Draga Lia

Multumesc frumos pentru raspunsuri. In ceea ce priveste ocluzia deschisa situatia e urmatoarea: cind sta cu gurita inchisa "musca" pe maselute dar ceilalti dintisori stau in "suspensie" adica nu se ating deloc, incisivii superiori si cei inferiori nu se ating deloc , exista un spatiu destul de mare intre ei-in plan vertical- chiar cind maselutele sunt inclestate bine. Caninii parca vin in contact din cite imi dau seama.Incisivii superiori nu sunt iesiti in afara, adica nu are aspectul acela de iepuras...De la 1 an a inceput sa foloseasca suzeta, de pe la 18 luni i-o dau numai la culcare. Degetul nu si l-a supt niciodata.Pina nu demult am crezut ca e normal sa nu-i vina dintii in contact cind inchide gurita crezind ca sunt tot in eruptie dar cred ca totusi e ceva in neregula acum daca totusi maselutele se ating si numai incisivii nu.
Sper ca am reusit sa explic despre ce e vorba, daca nu atunci am sa dau si alte detalii pe care le consideri necesare.
Multumesc foarte frumos inca o data
cristina73


Draga Cristina,
Scuze,n-am ignorat intrebarea ta cu intentie...Ai postat cu citat si din cauza asta mi-a scapatImi pare rau.
Deci intre marginea incizala a incisivilor superiori si marginea incizala a incisivilor inferiori exista un spatiu in plan vertical?Nu sagital?Adica incisivii centrali superiori nu acopera deloc incisivii inferiori...Daca-i asa,e ocluzie deschisa.Ocluzia deschisa poate avea cauza dentara sau scheletala.
Momentan nu-i nimic de facut si cred ca-i devreme sa-ti faci griji in privinta asta,dar n-ar fi rau s-o duci la un ortodont ca s-o vada, daca lucrurile vor sta la fel peste un an.Daca va avea ocluzie deschisa si la dintii permanenti,aceasta va trebui neaparat corectata.
,


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by lili

Draga Lia , am si eu o intrebare si nu stiu cui sa ma adresez.. Azi dimineata am constatat ca o masea s-a rupt in doua , una din parti miscanduse si am niste dureri teribile.. eu sunt in saptamana 12 de sarcian si nu stiu ce pot face..
lili si 12 saptamani


Acum am vazut intrebarea.Singurul lucru pe care-l poti face(eu sper ca l-ai si facut deja) e sa mergi la stomatolog.Dupa examenul clinic, el va hotara ce-i de facut.Numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Amalia

Lia, iti multumesc mult pentru raspuns. O sa incercam si noi diseara varianta cu tati ca ajutor...cu toate ca voi stii de pe acum ce scandal va fi. Acum m-am chinuit sa-l fac sa ma lase sa ma uit putin in gurita lui si sincera sa fiu pare mai mult depunere pe dinte, decat lipsa de substanta. Numai ca nu inteleg de ce au iesit direct asa...o data ce a fost spalat regulat pe dinti de la 6 luni (initial cu compresa sterila).
Unde este smaltul sarit se poate face ceva, de vreme ce este atat de mic? Imi este teama sa nu se carieze sau sa devina sensibil dintele si sa-l doara la cald sau rece (momentan nu da semne).
Numai bine tie si sanatate multa.

Sanatate maxima!


Draga Amalia,
Poti sa-l duci la un stomatolog pentru ca sa ai convingerea ca e doar smaltul sarit si pentru a vedea daca totul e in regula cu dintisorul respectiv.
Depozitele au aparut in timp relativ scurt,de asta ai senzatia ca au erupt asa.Periaza temeinic si vor disparea.Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.Numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by cristina73

Draga Lia

Multumesc frumos de raspuns. Asa e cum zici,incisivii superiori nu-i acopera deloc pe cei inferiori in plan vertical.Am sa urmez sfatul tau si am sa o duc la un ortodont peste 1 an. Acum daca stau sa ma gindesc si sotul meu a fost diagnosticat cu ocluzie adinca, care pare ca e inversul(sau ma rog asa ceva) al ocluziei deschise. Din cauza ocluziei lui adinci are o parodontopatie destul de grava si avansata. Am precizat treaba asta ca ma gindesc ca poate are vreo legatura, adica poate fetita a mostenit tulburarile astea de ocluzie chiar daca situatia ei nu e similara cu cea a tatalui ei. Eu sa bat in lemn nu am probleme in sensul asta .
PS. Am raspuns cu citat in mesajul anterior ca sa-ti aduc aminte de problema mea, ma gindeam ca iti mai usurez munca...
Multumesc mult inca o data
cristina73


Draga Cristina,
Ai observat ca respira pe gura?Daca n-ai observat cum respira,ai observat ca are buzele uscate cea mai mare parte a timpului?Raspunde-mi te rog la intrebari.
Du-o la un medic ORL-ist si vezi daca nu sunt motive obiective pentru respiratia orala.
Etiologia ocluziei deschise:ereditate,obiceiuri habituale si de postura(suptul degetului-spui ca nu-si suge degetul,pozitia posturala a limbii-impinge arcada superioara in regiunea anterioara,respiratia orala-pentru a produce respiratia orala,mandibula este asezata intr-o pozitie inferioara,cu limba impinsa,"odihnindu-se" pe bolta palatina.Aceasta alterare a pozitiei posturale duce la modificari scheletale similare celor cauzate de sugerea degetului.Mai mult decat atat,asta poate duce la eruptia excesiva a dintilor posteriori,de unde cresterea dimensiunii verticale a fetei si dezvoltarea ocluziei deschise anterioare.
Deci daca e respirator oral,trebuie indepartate motivele care au dus la instalarea acestui obicei.Daca obiceiurile despre care vorbeam vor disparea,exista posibilitatea ca lucrurile sa se indrepte de la sine,pentru ca e micuta.
Du-o la un stomatolog cu rabdare la 2 ani.Oricum in mod normal toti copiii ar trebui sa fie vazuti de un stomatolog in jurul varstei de 2 ani,fara legatura cu existenta unor probleme.E bine de stiut cu certitudine daca e sau nu ocluzie deschisa si ce fel de ocluzie deschisa e si asta nu se poate face doar pe baza descrierii.
Sa-mi spui te rog ce iti va spune medicul ORL.



Lia&Andrew

Mergi la inceput