Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by madadum

Draga Lia

ne-ar prinde bine si noua sfatul tau. fetita mea (2 ani facut pe 9 iulie) are toti dintii murdari de ceva ce seamana a tartru. toti dintii si toate maselutele(cate una in fiecare parte) sint afectati. problema asta a aparut inca de la 1 an cand avea 2-3 dinti in gura. si toti dintii care i-au dat de atunci incoace sint "murdari". de cateva luni am inceput sa o periez pe dinti. ceva-ceva se curata insa nu prea mult. a vazut-o o dna dr de la pedodontie si mi-a spus ca nu este nici tartru nici carie de biberon ci o depunere de bacterii(!?!?)
ce ar trebui sa fac? deocamdata este inca prea mica si nu sta la periaj profesional. aspectul insa este inestetic si nu-mi place deloc sa o vad cu dintii negrii in gura.

multumesc pentru timpul pe care ni-l acorzi
madalina si mara (2 ani)

Draga Madalina,
Daca-i "depunere de bacterii",ar trebui sa fii capabila sa indepartezi depozitele respective daca incepi sa-i periezi dintisorii temeinic,de doua ori pe zi.Ce-i dai Marei sa bea?I-ai administrat Marei preparate cu fier?Daca da,cand si pentru cat timp?
Periaza-i dintisorii si raspunde-mi te rog la intrebari.Daca protesteaza si nu poti peria cu entuziasm,aseaz-o cu capul la tine in poala,culcata,curata-i dintisorii si spune-mi (daca vrei,bineinteles),care-s progresele dupa o saptamana.


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by EDDY

Kiar credeai ca io n-am nici o intrebare referitoare la dintzuci?Ei,uite ca am shi sper sa nu rizi cind vei citi care-i "problema".Naomi,are momentan 4 dintzishori:incisivii centrali sus shi jos.Intre cei doi de sus,are un spatziu de vreo 3-5 mm(strungareatza cum shtiu eu ca i se spune).Ei,pentru mine nu-i un capat de tzara asta(este kiar haioasa asha),dar sotzul m-a intrebat astazi daca la fel v-or creshte shi dintzii permanentzi shi daca acest spatziu este dovada vreunei lipse de calciu iar eu... n-am shtiut ce sa-i raspund asha ca domnul sotz m-a rugat sa o intreb pe Hiroaki no okaa san,ceea ce io acuma ma conformez shi fac.Multzumesc anticipat pentru raspuns shi multzi la Iepu' shi mami lui.

P.S.-Shtii ce m-a intrebat socrella cind a observat strungareatza printzesei?"Da' acolo,in mijloc,cind ii creshte dintele???Sau pentru ca este haaf,nu ii cresc in ordine???"Io... shi apoi Cum observa ea ceva mai deosebit la Naomi,cum scoate replika inteligenta:"pentru ca ie haaf,d-aia...lucrul respectiv!"




Eddy & Antonia Naomi




Draga Eddy,
Spatiul existent intre cei doi incisivi centrali nu se datoreste lipsei de calciu,nici faptului ca are mama ne-japoneza si nici nu spune nimic in momentul de fata.
Cam 50% din copilasi prezinta spatii(arcade deschise).Aceste spatii sunt variate ca dimensiune si repartizare,pot fi prezente intre frontali,precanin,retrocanin si foarte rar intre molari.
Cred ca in cazul lui Naomi e devreme pentru concluzii,pentru ca abia a inceput eruptia dintilor temporari si s-ar putea ca dintisorii sa se mai apropie.
Ca idee,pentru copii mai mari,care au dinti permanenti,,parerile in legatura cu aceste spatii sunt impartite.Unii spun ca spatiile apar ca urmare a impulsului de crestere al osului alveolar,care precede puseul de eruptie,iar cantitatea de spatiu e corelata cu dimensiunea dintilor de la acest nivel,altii considera spatierea ca fiind o mostenire filogenetica,fara legatura cu cresterea osului alveolar si ca urmare,poate fi prezenta,sau din contra,lipseste la terminarea eruptiei dintilor permanenti.Cam asta ar fi...cam devreme pentru supozitii.gashca de pupici la voi,

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by cristina73

Buna Lia

As avea si eu 2 intrebari, prima foarte asemanatoare cu intrebarea lui Eddy, si anume fetita mea de 1 an si 10 luni are toti dintisorii de lapte cu spatii intre ei, nu numai incisivii, oare asa va fi si cu dintii permanenti? In plus de asta are si spatiu intre arcade cind inchide gurita- ocluzie deschisa parca.
A doua intrebare se refera la faptul ca desi are erupti de mult timp toti dintisorii de lapte inca nu i-a erupt ultimul molar din dreapta sus. Primul dintisor i-a erupt pe la 3 luni jumate si de atunci tot intr-o eruptie a tinut-o, nici nu mai tin minte exact cind i-au aparut ceilalti. Cam de 4 luni are toti dintisorii in afara maselutei cu pricina. Se poate sa nu-i mai erupa deloc??? M-am uitat bine si nu se vede nici un semn ca ar fi in eruptie, gingia e neteda, nu se vede nimic dedesubt.Ceilalti molari sunt erupti cred ca aproape complet.
Multumesc frumos
cristina73


Draga Cristina,
Nu te ingrijora,nu-i nici o problema daca exista spatii intre dintisori.Descrie te rog "ocluzia deschisa".Spui ca are spatii intre arcade.Povesteste-mi cat mai exact ce vezi, ca sa-mi pot inchipui cum arata.
Nu te ingrijora nici in legatura cu dintisoru' "mai lenes",ca in mod normal ultimii molari superiori ar trebui sa erupa intre 19 si 29 de luni,deci nu exista nici un motiv de stress pe tema aceasta.
Toti ceilalti dintisori au fost mai harnici.Bravo lor!Va aparea si dintisorul mai "incapatanat" curand probabil.Raspunde-mi te rog la intrebari.

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

buna Lia

de periat, periem dintii de 2 ori pe zi, insa pb este ca mara vrea ea sa se perie si eficienta este minima. cu greu reusesc, cu cea de-a 2a periuta sa-i mai fac si eu ceva. de baut, nu bea nimic cu zahar, laptele il bea cu cereale, din biberon insa dupa ne spalam pe dinti. seara la culcare ii dau pastiluta de zymaflour. fier a luat pe la 6-7 luni, cand nu avea inca dinti (primul dinte i-a aparut la 8 luni). voi incerca sa o curat cum mi-ai sugerat tu, sper sa stea cuminte.

multumesc
madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina73 spune:

quote:
Originally posted by Lia

Draga Cristina,
Nu te ingrijora,nu-i nici o problema daca exista spatii intre dintisori.Descrie te rog "ocluzia deschisa".Spui ca are spatii intre arcade.Povesteste-mi cat mai exact ce vezi, ca sa-mi pot inchipui cum arata.




Draga Lia

Multumesc frumos pentru raspunsuri. In ceea ce priveste ocluzia deschisa situatia e urmatoarea: cind sta cu gurita inchisa "musca" pe maselute dar ceilalti dintisori stau in "suspensie" adica nu se ating deloc, incisivii superiori si cei inferiori nu se ating deloc , exista un spatiu destul de mare intre ei-in plan vertical- chiar cind maselutele sunt inclestate bine. Caninii parca vin in contact din cite imi dau seama.Incisivii superiori nu sunt iesiti in afara, adica nu are aspectul acela de iepuras...De la 1 an a inceput sa foloseasca suzeta, de pe la 18 luni i-o dau numai la culcare. Degetul nu si l-a supt niciodata.Pina nu demult am crezut ca e normal sa nu-i vina dintii in contact cind inchide gurita crezind ca sunt tot in eruptie dar cred ca totusi e ceva in neregula acum daca totusi maselutele se ating si numai incisivii nu.
Sper ca am reusit sa explic despre ce e vorba, daca nu atunci am sa dau si alte detalii pe care le consideri necesare.
Multumesc foarte frumos inca o data
cristina73

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Cam asa a fost cu maseaua, peri nu stiu cum.AM scoso pina la urma .Oricum multumesc pentru raspunsuri la intrebarile mele nesfirsite.

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

Multzumesc frumos,Lia !



Eddy & Antonia Naomi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns imagine_me spune:

pot sa pun si eu o intrebare pentru oameni mari ? coroana metalo-ceramica total fizionomica nu inseamna caseta ceramica completa ? adica pivotul metalic acoperit in intregime ?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by imagine_me

pot sa pun si eu o intrebare pentru oameni mari ? coroana metalo-ceramica total fizionomica nu inseamna caseta ceramica completa ? adica pivotul metalic acoperit in intregime ?
Multumesc.

traieste-ti viata ca si cum ar fi ultima zi.


Poti.Inauntrul coroanei este metal(pentru o rezistenta mai buna in timp),acoperit de portelan.Va arata ca un dinte natural.

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Tiara

Cam asa a fost cu maseaua, peri nu stiu cum.AM scoso pina la urma .Oricum multumesc pentru raspunsuri la intrebarile mele nesfirsite.

Lidia ,Tiara si David D.


Lidia,
Daca molarii respectivi nu constituie impediment in realizarea unei ocluzii corecte,nu trebuiesc extrasi.trebuie doar indepartata gingia care-i acopera.

Lia&Andrew

Mergi la inceput