Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by EDDY

Lia,uite care-i baiu' de data asta:din cite shtiu io,dupa incisivii centrali (jos-sus),ar trebui sa erupa incisivii laterali sus,nu?Ei,lu' Naomi,i-a aparut acum 4 zile incisivul lateral sus stinga shi aseara l-am zarit shi pe cel lateral jos dreapta.Ie normal sa apara asha dezordonat?Acuma pe care-l ashteptam?
Multzi la Iepu shi sanatate familiei




Eddy & Antonia Naomi




hihi..Acum asteptati-l pe oricare din ceilalti doi incisivi laterali
si stai leneshtita ca nu-i nici o problema daca apar "dezordonat".Incisivii laterali superioripot sa apara oricand intre 6 si 14 luni,cei inferiori oricand intre 9 si 16 luni,eventuale mici intarzieri nu-nseamna nimic.
pupici la voi,

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

Multzumim pentru lamuriri shi parca sa zic io ca am zarit ceva ca o liniutza subtzirica shi albicioasa jos-dreapta!Cre'ca ne invadeaza dintzii !Uraa,macar de-ar fi fara dureri !
dulci de la dintzoasa shi mami cea somnoroasa,




Eddy & Antonia Naomi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Am si eu o intrebare Lia.
Acum doua saptamini mi-am facut un "root canal" la o masea de minte si inca ma mai doare. Cind si cind de citeva ori pe zi si mai ales cind e curent (in masina) sau cind dau cald/rece. Zona pare inauntru iritata si ma doare cu ureche cu tot pina la ochi. Doare la atingere si inca nu pot minca pe partea aia. E normal sau trebuie sa ma intorc la medic?
Multumesc mult,
Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Am si eu o intrebare Lia.
Acum doua saptamini mi-am facut un "root canal" la o masea de minte si inca ma mai doare. Cind si cind de citeva ori pe zi si mai ales cind e curent (in masina) sau cind dau cald/rece. Zona pare inauntru iritata si ma doare cu ureche cu tot pina la ochi. Doare la atingere si inca nu pot minca pe partea aia. E normal sau trebuie sa ma intorc la medic?
Multumesc mult,
Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele


Cand spui "root canal treatment" trebuie sa presupun ca dintele e devital(nervul a fost scos).Da-mi mai multe detalii:care dinte e,ce era cu dintele inainte,daca durea,cum durea,cat de cariat era,ce a facut stomatologul,etc.Asta daca vrei sa incerc sa-mi inchipui ce se-ntampla acum.
Oricum,ca idee de printzip,cred ca trebuie sa mergi din nou la medic,pentru ca pana la urma indiferent ce a facut acolo,nu-i firesc sa doara in felul pe care l-ai descris.Succes!



Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

E o masea de minte cum iti spuneam si pe dinafara parea OK pina intr-o dimineatza cind m-am sculat in dureri groaznice. Am dat fuga la doctor si mi-a scos nervul (pomenea ceva de 3 nervi, 3 chestii mi le tot baga pe canale) si mi-a pus ceva ca o foitza metalica deasupra. La inceput a durut ca naiba (si cind calcam), dar fiind in vacantza, am tot aminat sa ma duc pina la intoarcere, dupa care a inceput sa doara numai la schimbari de temperatura sau atingere. Zona insa e iritata cum iti spuneam si citeodata durerea se duce pe obraz in sus
Miine ma duc din nou si sint cam furioasa ca mi-e teama ca-i infectie. Sint normale simptomele astea?
Merci de ajutor,
Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Nu stiu ce vrei sa spui cu "zona iritata".Ai pericoronarita?
Nu pot vedea nimic,tot ce pot face e sa presupun...
Poate n-a reusit sa extraga complet unul dintre nervi si mai ai o portiune de nerv intr-unul din canale?Oricum,deja am inteles ca tratamentul nu e terminat,deci oricum trebuia sa mergi din nou.Mergi la acelasi medic,explica-i ca doare cumplit si ca durerea iradiaza in obraz si ureche si presupun ca totul va fi OK.Succes!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Tratamentul nu-i terminat? El mi-a spus ca-i fix. In fine o sa aflu astazi mai multe,

Anda

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Buna, Lia!

Vreau sa-ti pun o intrebare. Baietelul meu are 5 ani si 2 luni si a schimbat deja 2 incisivi inferiori si acum se misca putenic un incisiv inferior lateral. Cand au crescut cei doi dintisori erau strimbi dar treptat au revenit aproape la normal. Culoarea lor e mai inchisa un pic decat cea a dintilor de lapte, desi la inceput pareau foarte albi. Zymaflour i-am dat de la 6 luni dar vara asta am intrerupt dupa ce am citit ca flourul ar fi toxic. Problema e ca in Ro nu gasesti pasta de dinti fara flour , nici chiar aia pentru copii. Restul alimentelor nu sunt floururate dar efectiv nu stiu ce sa fac. Mentionez ca baietelului meu i-au iesit primii dinti la 4 luni.
1. Trebuie sa ma duc la un consult stomatologic (culoarea dintilor, aliniamentul lor) ????
2. Sa-i mai dau sau nu Zymaflour ????Astept cu nerabdare raspuns.
Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by otau

Buna, Lia!

Vreau sa-ti pun o intrebare. Baietelul meu are 5 ani si 2 luni si a schimbat deja 2 incisivi inferiori si acum se misca putenic un incisiv inferior lateral. Cand au crescut cei doi dintisori erau strimbi dar treptat au revenit aproape la normal. Culoarea lor e mai inchisa un pic decat cea a dintilor de lapte, desi la inceput pareau foarte albi. Zymaflour i-am dat de la 6 luni dar vara asta am intrerupt dupa ce am citit ca flourul ar fi toxic. Problema e ca in Ro nu gasesti pasta de dinti fara flour , nici chiar aia pentru copii. Restul alimentelor nu sunt floururate dar efectiv nu stiu ce sa fac. Mentionez ca baietelului meu i-au iesit primii dinti la 4 luni.
1. Trebuie sa ma duc la un consult stomatologic (culoarea dintilor, aliniamentul lor) ????
2. Sa-i mai dau sau nu Zymaflour ????Astept cu nerabdare raspuns.
Multumesc mult!


Buna!Faptul ca dintii definitivi au o culoare mai inchisa decat dintii de lapte nu constituie un motiv de ingrijorare.E perfect normal,culoarea dintilor definitivi e net diferita de cea alb-albastruie caracteristica dintilor de lapte.
In legatura cu alinierea dintilor,poti merge la un stomatolog si face o ortopantomografie,care va spune daca sunt motive de ingrijorare in legatura cu o eventuala tendinta de ingramadire a viitorilor dintisori definitivi sau nu.
Eu cred ca e bine sa continui administrarea suplimentului de fluor.
Fluorul e nociv doar in cantitati mari,de obicei dozele sunt stabilite in asa fel incat riscul supradozarii bsa fie foarte redus.Faptul ca pasta de dinti contine fluor incepe sa fie mai putin important,pentru simplul motiv ca deja controlul asupra reflexului de deglutitie devine din ce in ce mai bun si inghite din ce in ce mai putina pasta de dinti in timpul periajului.
Numai bine!


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Multumesc mult Lia pentru raspuns.
Voi merge la stomatolog cu baietelul sa vedem ce si cum cu alianiamentul dintilor.
Numai bine!
Aurora

Mergi la inceput