Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fabi spune:

Buna Lia, as dori si eu sa-mi raspunzi la o intrebare.Fetita mea de 3 ani jumate, suge degetelul , si dintii din fatza sus, au tendinta sa se deplaseze spre exterior, crezi ca ar trebui sa merg la dentist cu ea?
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by fabi

Buna Lia, as dori si eu sa-mi raspunzi la o intrebare.Fetita mea de 3 ani jumate, suge degetelul , si dintii din fatza sus, au tendinta sa se deplaseze spre exterior, crezi ca ar trebui sa merg la dentist cu ea?
multumesc mult


Buna.La stomatolog e bine sa o duci din cand in cand,fara legatura cu suptul degetelului.Vizita la stomatolog n-o va face sa renunte la obiceiul de a-si suge degetelul,iar tratamente ortodontice nu se instituie in principiu pentru dintisori de lapte.
Probabil ca dintisorii din fata se vor deplasa anterior,iar cei inferiori indarat.Sa speram ca va renunta la suptul degetului curand.Ziua incearca sa-i distragi atentia de la suptul degetelului si sa-i dai cate ceva de facut cu manutele.Daca se va opri in timp util,dintii definitivi nu vor avea de suferit.
Numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasuc spune:


Buna Lia!

uite care e intrebarea mea: ce interval de timp e necesar
intre doua radigrafii? Am fost acum o luna la un dentist,
mi-a facut radiografie la toti dintii... si nu sunt multumita
de el. As vrea sa merg la altul, dar ma gandesc ca si acesta va
voi sa faca radiografii.

Astept cu nerabdare raspunsul tau, mai ales ca un dinte a
inceput sa ma sacaie un pic...
Multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ spune:

Pt Lia sau dr stomatolog
Am o problema putin mai mare. Am gingivita de vreo 7 ani. Am fost la dr in urma cu 3 ani, mergeam de 3 ori pe saptamana si imi facea tratament cu clorura de zinc30%.Asta a tinut vreo 5 luni in care mi-a facut doar acest tratament. Apoi au urmat vreo 3 sapt in care mi-a reparat toate cariile. Dupa vreo 6 luni iar mi s-au imflamat gingiile. Nu am mai mers la dr, deoarece imi cerea o gramada de bani pe acel tratament si am descoperit ca este de vanzare acea clorura de zinc 30%. Carii nu prea am dar totusi imi e groaza sa dau o gramada debani pe nimic. Am inteles ca in caz de gingivita agravata nu se pot face plombe pana nu fac ceva tratament. Ce ar trebui sa fac. Eu locuiesc in Cj-Napoca, daca cunosti ceva dr bun pe aici te rog sa-mi zici.
Cu respect Dana

Dana&bb Andy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fabi spune:

merci mult Lia pt raspuns, sper si eu sa nu-si mai suga degetelul, m-am linistit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Buna Lia,
Baietelul meu de 1 ani si 3 luni are 8 dintisori si 4 maselute, iar acum se zareste un canin sus. Eu stiam ca acestia ies la sfarsit sau intai ies caninii si apoi celelalte 4 maselute?
Baietelul meu cel mare are 5 ani si 5 luni.Cand incep sa i se schimbe dintii, ca am vazut mai sus la cineva ca deja se schimba.

Multumim mult si pupici lui Iepu',
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iza bella spune:

Draga Lia am citit toate raspunsurile tale si cred ca am mai invatat cate ceva despre dintisori. Tocmai de aceea m-am speriat putin. Baietelul meu de 3 ani si 6 luni are un inceput de carie la dintisorii de sus din mijloc, care se vede doar f. putin . Am intrebat un medic somato. si mi-a spus ca nu-i nici o problema, dat fiind faptul ca acesti dinti se vor schimba si nu are rost sa chinuim copilasul pe la doctor. Vreau sa te intreb daca aici in Ro. exista o solutie de stopare a acestei carii fara ca el sa aiba de suferit prea mult, mai ales ca sigur nu va fi de acord sa stea cu gurita deschisa si sa-i faca ceva la dintisori cu aparatele alea care "bazaie"? (cred ca intelegi ce vreau sa spun).
Eu nu i-am dat deloc Zymafluor si inca bea lapticul de culcare din biberon si nici nu vrea sa auda de renuntarea la el.Il spal pe dintisori dar atat cat reusesc.Pot sa incep sa-i administrez acum Zymafluor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Am si eu o curiozitate?ce si cum fac toti actorii si cantaretii de au o dantura atat de alba si perfecta?Mai precis :albul lor este natural sau sunt imbracati cu placute de portelan,albiti sau mai stiu eu ce?Mor de invidie:-)

Ortansa-deX mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela spune:

Lia,

am si eu - normal - o problema!
Ca multe alte gravidute, m-am ales pe sarcina cu o gingivita pe cinste - dar care, in urma periajului energic si des si a folosirii atei dentare in ciuda sangerarii - vad ca a cedat aproape de tot!Din cauza asta insa mai bine de 1 an nu am mai vizitat un stomatolog - nici macar pentru detartraj - si nu vreau sa mai aman mult, mai ales ca am o dantura pacatoasa, nu a existat vizita la 6 luni la stomatolog dupa care sa nu intru in santier!
Problema mea e ca eu alaptez inca si aici - in afara unui detartraj - NU iti fac nimic daca nu s-a facut radiografie generala a danturii!
Cat de safe este sa fac o asemenea radiografie cat eu sunt inca pe
post de vacuta personala? Mai ales ca mai devreme de decembrie nu am sanse sa o intarc pe Ilinca (am incercat si a iesit cu show, deci astept sa fie sotul in concediu )!

Si alta intrebare - la dintii din fata - cei de sus - am foarte multe plombe albe, care o data cred ca nu au fost bine slefuite pt. ca pe "marginea" lor s-a depus tartru, iar la unele dintre ele banuiesc ca nu a fost bine curatata caria - pt. ca s-a schimbat culoarea de sub plomba! Toate astea trebuie date jos si refcaute?
Dac asigurarea de aici nu acopera asa ceva (s-ar putea sa o considere stomatologie estetica ) ce sanse am sa-mi reziste pana ajung la anul in Ro ( ca aiic m-ar costa cam 400 euro una!!) Mai ales ca la 2 dintre dinti a si cazut putin din plomba (la unul in interior, la celalalt in spatiul dintre dinti)???

Multumesc mult, mult!
O posibila viitoare mamica stirba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Lia,
imi cer scuze ca revin poate cu aceeasi intrebare...poate asemanatoare.
Copiii mei cei mari au dintii galbeni...chiar zilele trecute ne uitam pe niste poze...si spre stupefactia noastra am sesizat ca sint tot si tot mai galbeni.Nu putem intelege de ce? Se spala pe dinti,nu prea beau bauturi gazoase,nu au primit de multe ori tratamente cu antibiotice.
Tin sa precizez ca dintii sint foarte buni...Andra nu a avut niciodata nici o carie.Andrei a avut doua carii la dintii de lapte.
Andrei are cei doi dinti din fata sparti...a cazut in urma cu 5 ani si i-a fisurat.

Iti multumesc anticipat.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra

Mergi la inceput