Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 64

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Treaba buna nu stiu daca se mai face in stomatologia de la noi.Medicii nu stiu cum sa jupoaie pacientii mai bine .Acesta este planul de tratament , vizeaza mai intai buzunarul lor si apoi calitatea lucrarilor.
Aspectul cabinetelor arata de cele mai multe ori foarte bine , spatii renovate , aparatura etc dar in ce priveste sterilizarea instrumentarului sunt probleme mari .Am citit pe un forum destinat stomatologilor cum stiu ei sa "pacaleasca " autoclavul .Sau medici la inceput de cariera care cereau diverse sfaturi pe forum referitoare la tratamentele ce urmau sa le aplice pacientilor .Pe mana unor asemenea medici am ajuns .
Baiatul meu a avut o carie la un dinte si tocmai pt faptul ca realizez cate boli se pot lua prin aceste cabinete m-am adresat celor de top ( caci cele "de cartier " se scuza ca nu-si permit cheltuieli prea mari intrucat ofera servicii ieftine )dar pur si simplu nu pot sa cred ca este adevarat ce se intampla.
La prima intalnire am platit consultatia , radiografia si prima sedinta de tratament de canal (peste 2 milioane ) .I-a lasat dintele deschis fara pansament provizoriu .I-am spus ca nu cred ca e bine sa stea asa dar dr m-a asigurat ca stie ce face .De fapt ea am inteles ca lucra mai mult cu copii , nu cu adolescenti .Probabil la un copil poti lasa dintele deschis ca nu se intampla nimic , oricum e dentitie de lapte .Dar cu dintii definitivi nu te poti juca ,trebuie sa tratezi cu seriozitate .La cea de-a doua sedinta a urmat alt tratament de canal .Stiam ca trebuia sa ii obtureze deja canalul ,asa imi fusese explicat la prima intalnire .Dar nu ...din nou radiografie ,bani pt toata aceasta poveste si ...imi spune ca deja lucrurile s-au complicat si tb tratament inca 3-4 sedinte ca e vorba de o gangrena .
Am renuntat desigur la vestita clinica si la doctorita cautand alta la care speram sa am mai mult noroc.
Aici , din nou repetam .La prima intalnire musai platesti din nou consultatia acelui dinte , nu conteaza ca ai radiografia si ai mai fost consultat si nu vrei un diagnostic , ci tratament .
Deci , platim din nou 1000.000 aiurea.Apoi mi se spune ca tratamentul de canal facut in cealalta clinica(unde platisem peste 3 milioane) nu este bine efectuat .Mi-a spus ca trebuie reluat totul .Am venit la tratament de cateva ori si am mai cotizat inca 5,5 milioane.
I-a facut in sfarsit obturatia de canal si i-a pus un pansament provizoriu (nu mai stiu exact cat a costat , cred ca apx 2 mil ).Si la final mi-a spus ca tb pusa o coroana ca nu mai poate fi obturat intrucat dintele nu mai are toti peretii (desi initial avusese )si ca daca vreau obturatie ea nu-i face .Am acceptat .Cand a sosit momentul sa inceapa procedura pt executarea coronitei dintelui dr a plecat in concediu si mi s-a spus ca ma programeaza la altcineva (intrucat eu am insistat , ii cazuse deja acel pansament provizoriu).
Asteptam cele cateva zile , timp in care dintele nu mai avea pansament.
Ajunsa la clinica dr la care fusesem programata imi spune ca nu poate sa ma primeasca intrucat nu e corect din partea ei sa ia o lucrare care apartine colegei , sa astept pana vine din concediu .Am insistat.
Era vara , vroiam sa plecam si noi in concediu .Nu ii face nimic atunci , il lasa cu dintele tot asa fara pansament si ma reprogrameaza peste 3 zile .
Ma duc din nou si am parte de aceeasi scena .Nici macar nu ma anuntase ca si-a reconsiderat pozitia .Imi spune ca regreta dar nu poate ca se supara colega ei .Va dati seama ? Platisem deja apx 10 milioane (la ambele clinici )si dintele nu avea macar un pansament .
Nu stiam unde sa mai ma adresez .Am mai gasit niste profesionisti, dupa numele clinicii credeam ca si dr sunt americani (
dar surpriza si aici .Ii povestesc dr ce problema am si ea imi spune ca nu poate trece direct la tratament si ca tb mai intai vestita consultatie ,apoi mi-a zis ca ar fi necesar si un aparat ortodontic .I-am spus ca nu suntem interesati de acel aparat .Fara sa spuna nimic s-a apucat sa-i faca si o radiografie panoramica si m-a plasat intr-un alt cabinet.Acolo aveam sa inteleg ca eram pentru o consultatie la ortodont .Cum am intrat i-am spus ca nu sunt interesata sa-i pun aparat ,dar se facea ca nu aude .
La plecarea de la aceasta clinica ,unde nu i s-a pus nici macar un pansament provizoriu , am am avut de plata 2,7 milioane .
Apoi la un alt cabinet mi s-a spus ca nu e necesara coronita si i s-a pus o plomba definitiva , care in aceasta seara a cazut .
Deci , dupa toti banii aruncati e posibil sa piarda acest dinte .
Nu mai stiu cui sa ma adresez .
Cat despre conditiile de sterilizare par a fi daca nu te informezi mai mult .Nu se schimba piesele fixe , nu au freze de schimb (doar ansele se schimba ), sprayul acela apa/aer nu se schimba si uneori se dezinfecteaza doar superficial cu un spray , alteori nici macar atat .
Si aceastea toate in clinicile de varf !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

IAEL, ma ingrozess peripetiile tale !!! Cum adica nu poate lua pacientul altui doctor ??? Adica tu ai fost la un medic si el a refuzat sa te trateze ?? Nu este ilegala treaba asta ?

Eu am intrat aici pentru o intrebare, si am s-o pun direct, fara sa mai citesc prea mult in urma, pentru ca mi-e frica de ce as putea gasi ... Si-asa sunt cu dantura varza si mi-e frica de dentist, daca mai si citesc povesti din astea, cred ca nu mai calc pe-acolo

Deci, intrebarea: ce efecte secundare are anestezia (cea cu injectie) dentara ? Eu merg aproape in fiecare saptamana la stomatolog pentru cate o carie sau un omorat de nerv sau ce mai e nevoie; am multe de facut si la fiecare lucrare ce implica un dinte care mai are nerv, doctorita imi face anestezie.
Pe de o parte imi convine, pt ca nu ma doare nimic si imi lucreaza linistita (mie fiindu-mi o frica ingrozitoare de dentist).
Pe de alta parte nu stiu daca e sanatos, pentru ca dupa ce-mi trece efectul am o durere in toti dintii de pe partea anesteziata, ceva gen nevralgie.

Ce efecte pe termen lung sau scurt poate avea anestezia asta ?

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">Hai sa discutam despre frumusete si ... bani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Doctorita care s-a ocupat de tratamentul de canal si care a faut obturatia a plecat in concediu tocmai cand trebuia plombat dintele .
M-au programat la alta doctorita si cand am ajuns dr a refuzat pe motiv ca nu poate sa se bage pe pacientul colegei .
I-am explicat ca e musai sa plombez acel dinte sau sa punem coroana ca altfel se va pierde si am aruncat si banii pe fereastra.
Atunci m-a reprogramat peste 3 zile si din nou nu a vrut sa faca nimic .
M-am certat si directorul clinicii , i-am spus ca nu e normal asa ceva si in fond chiar daca dr era , nu inteleg de ce nu am dreptul sa-mi aleg medicul , e unul dintre drepturile pacientului.
Nu am ajuns cu ei la nici o concluzie si nici nu am reclamat dar cred ca asa trebuia sa procedez .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Am un bebe de 9 luni, de putin timp i-a erupt un incisiv de sus, care acum vad ca este galben (e destul de mititel...dar asa pare). sa fie culoarea lui definitiva? Precizez ca a luat Augmentin cam cu o luna (nu-mi amintesc exact...) de a sparge acesta gingia... acum ia iara amoxi... sunt suparata rau. Bebe a fost alaptat exclusiv pana la 6 luni, si acum e tot alaptat... nu stie ce e suzi sau bibe...
Multumesc.

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Buna.

Vin si eu cu o intrebare...am o fetita de 4 luni jumatate pe care o alaptez. problema e ca am doua carii care s-au accentuat in timpul sarcinii si al alaptarii.as vrea tare mult sa merg sa le rezolv, dar nu stiu daca e ok, anestezia trece in lapte?nu vreau in nic un caz sa intrerup alaptarea...
Poate imi dati si mie un sfat.

Va multumesc mult.

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Oare mai raspunde cineva la intrebarile de aici?

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Se pare ca nu...:(

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertola spune:

draga iael,nu mai rezist,trebuie sa-ti raspund. trebuia sa maturi cu ei pe jos,sa-i reclami peste tot pe unde se putea,sa-i ameninti cu reclama proasta pe internet si in ziare(se poate) si sa le ceri si despagubiri. iarta-ma,dar esti mult prea moale si ai imens de mult de pierdut. cu riscul de a ofensa multa lume,incearca sa te feresti de doctoritele femei.din experienta mea si a altora am observat ca sunt mai slabe profesional si de multe ori nemiloase,chiar sadice.pe mine una m-a chinuit infiorator cind aveam 12 ani,alta mi-a scos singurul dinte perfect bun din partea de sus,alta habar n-avea sa faca o anestezie etc,etc,etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Si eu am impresia ca nu mai raspunde nimeni ...

De ce e subiect intitulat "Cabinet stomatologic" ? Ca sa ne raspundem singure la intrebari ?

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">Hai sa discutam despre frumusete si ... bani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Am vazut ca exista mai multe tipuri de coroane ceramice pe suport de aur platinat pe listele de preturi afisate de cabinete (coroana Vita pe suport aur platinat , coroana weisser pe suport aur platinat, coroana ceramica fizionomica pe suprt Au-Pt) Care sunt mai bune ? Ce diferenta exista intre aceste coroane ?
Mie mi s-a spus cat costa coronita de aur platinat dar nu mi s-a spus de care va fi (nici nu stiam ca sunt atatea !).
DCR mi-au zis ca e mai rezistent din metal ( aur-platina ) decat din fibra .Eu preferam fibra ca sa nu fie metal in gura .Nu stiu ce decizie sa iau .

Mergi la inceput