Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 63

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corina30tg spune:

Fiul meu de 2,7ani are o demineralizare accentuata a dintilor, mai ales a celor superiori, incisivii fiind aproape "mancati". Problema e ca in urma cu 3 luni a facut un abces la un incisiv lateral, care a dus la extragerea lui. Intrebarea mea este daca aceasta extractie va afecta iesirea dentitiei definitive, deoarece e posibil sa mai fie nevoie si de alte extractii inainte de termenul normal al aparitiei acesteia. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Buna.Dintii definitivi sunt in mod normal mai putin albi decat cei temporari.Poate fi o fluoroza,chiar daca nu i-ai dat zymafluor,daca a inghitit pasta de dinti la periaj..sincer nu stiu ce poate fi pata respectiva,ca nu vad nimic si tot ce pot face e sa presupun..imi pare rau,nu-ti pot fi de ajutor..

Citat:
citat din mesajul lui Alexandra

Buna Lia.

Fetita mea are aproape 6 ani. I-au cazut deja 6 dintisori si i-au crescut primii 2. Problema este ca pe unul dintre ei este o pata galbena, ca si cum ar fi mancat pufuleti si i-au ramas lipiti de dinti. Celalat nu are pata, dar nici alb nu e. Al treilea care iese acum (tot unul de jos) da semne ca apare cu aceeasi pata pe el. Care ar putea fi cauza si ce e de facut?

Multumesc,
Alexandra

P.S. In timpul sarcinii nu am luat nici un fel de antibiotic sau alt medicament si nici ei nu i-am dat Zymaflor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Buna,Oana.Mie nu-mi suna ca o problema estetica grava,existenta unei diasteme(strunga) poate fi parte din farmecul personal:)...probabil ca esti singura persoana care percepe strunga respectiva ca pe un "pacat" major:)))...daca pe tine te deranjeaza atat de tare,poti merge la dentist pentru niste fatete de portelan.Nu te ingrijora,nu poate fi vorba de extractie:).
Numai bine!

Citat:
citat din mesajul lui IonescuOana

Buna ziua d-na doctor, am si eu o intrebare si sper sa nu radeti de mine: am o strungareata cu de aprox. 1 mm intre dintii din fata sus si din cauza ei mi-am format reflexul de a nu vorbi decat cu gura pe jumatate inchisa si de a nu rade decat zambind (tot cu gura inchisa). Stiu ca nu e mare lucru dar din cauza stressului de a nu arata caraghios nu pot sa scap de aceste retineri. Ma puteti ajuta cu raspunsul la o intrebare? S-ar putea face ceva de gen cimentarea spatiului liber sau o alta solutie ca sa nu se vada si sa pot si eu sa deschid gura fara grija?
As vrea cat se poate sa evit scoaterea dintilor din fata sus si inlocuirea lor cu o lucrare protetica deoarece sunt dinti buni, nu am la ei nici macar vreo carie. insa nu ma pot haotari ce sa fac... Ma puteti ajuta cu un sfat?

Va multumesc,
Oana

O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED C-O SO IA CINEVA!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Citat:
citat din mesajul lui corina30tg

Fiul meu de 2,7ani are o demineralizare accentuata a dintilor, mai ales a celor superiori, incisivii fiind aproape "mancati". Problema e ca in urma cu 3 luni a facut un abces la un incisiv lateral, care a dus la extragerea lui. Intrebarea mea este daca aceasta extractie va afecta iesirea dentitiei definitive, deoarece e posibil sa mai fie nevoie si de alte extractii inainte de termenul normal al aparitiei acesteia. Multumesc.

Corina, mama lui Mihai-Alexandru si Diana-Maria
http://community.webshots.com/user/corina30tg


Buna ziua.Extractia dintilor temporari inainte de perioada eruptiei dintisorilor permanenti corespondenti poate aduce cu ea neajunsuri de genul lipsei spatiului necesar eruptiei dintisorilor definitivi...din pacate si pastrarea pe arcada a dintisorilor temporari cariati,netratati,aduce cu ea neajunsuri-cum ar fi intretinerea unei igiene precare...ideal ar fi ca de acum incolo sa periezi dintisorii temeinic dupa fiecare masa,ca sa eviti aparitia unor noi cariute...
succes!:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lia

Buna.Dintii definitivi sunt in mod normal mai putin albi decat cei temporari.Poate fi o fluoroza,chiar daca nu i-ai dat zymafluor,daca a inghitit pasta de dinti la periaj..sincer nu stiu ce poate fi pata respectiva,ca nu vad nimic si tot ce pot face e sa presupun..imi pare rau,nu-ti pot fi de ajutor in conditiile acestea..
Citat:
citat din mesajul lui Alexandra

Buna Lia.

Fetita mea are aproape 6 ani. I-au cazut deja 6 dintisori si i-au crescut primii 2. Problema este ca pe unul dintre ei este o pata galbena, ca si cum ar fi mancat pufuleti si i-au ramas lipiti de dinti. Celalat nu are pata, dar nici alb nu e. Al treilea care iese acum (tot unul de jos) da semne ca apare cu aceeasi pata pe el. Care ar putea fi cauza si ce e de facut?

Multumesc,
Alexandra

P.S. In timpul sarcinii nu am luat nici un fel de antibiotic sau alt medicament si nici ei nu i-am dat Zymaflor.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anduta78 spune:

Va cer si eu ajutorul... baietelul meu de 2 ani si 9 luni isi tine mereu dintii de sus peste cei de jos, buza lui inferioara neputand fi vazuta deloc.deja dantura s-a deformat si nu stiu ce sa mai fac, mereu incer sa ii scot buzita din gura dar tot asa o pune . mai ales noaptea cand o tine foarte inclestata . Va rog dati-mi si mie un sfat ce as putea face sa nu isi strice forma gurii si mai rau. multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

buna ziua.am si eu o problema.cred ca si mamica de mai de sus.imi cer scuze, nu am retinut numele.baiatul meu de 4 ani are carii de biberon.dintii de sus abia se mai zaresc.s-au tocit aproape de tot.pana acum avem 2 abcese la activ.mergem la dentist.a mai curata dr pe acolo ce a putut cu niste sce asa ca la nerv, miroase foarte urat dupa ce umbla pe acolo.problema este ca nu pot sa stau ca la fiecare abces care il face sa-i dau antibiotic.mentionez ca in unele locuri creste gingia peste ce a mai ramas din dintisor.cum e cu scosul dintilor inainte de a apare cei definitivi?si am auzit de anestezie generala?saptamana care vine mergem iar la dentist.macar tinem legatura cu dr sa mai faca ce se mai poate face.il vad ca se chinuie sa manance cu cei de jos, nu prea mananca tare ca il doare.si mai este asa mult pana ii schimba.multumesc anticipat si ma scuzati dar nu pot cauta ca serverul e aglomerat asa ca am preferat sa intreb cu scuzele de rigoare daca s-a mai scris pe aici.

adriana&razvan 01.11.2004
varsta lui razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Buna,Lia.In urma cu o saptamana a inceput sa ma doara o masea care e acoperita cu o coroana(crown) metalica si a si facut abces care e foarte tare. Sunt insarcinata in a 20-a saptamana si nu stiu daca pot merge la dentist, mai ales ca am si coroana peste masea. M-a chinuit acum vreo cativa ani un dentist care nu putea sa o scoata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Baietelul meu de 5 ani, se plange ca il doare o maseluta. Eu nu vad nicio neregula, nicio carie, are dintii foarte frumosi si sanatosi. I-am dat un sfert de algocalmin, dar in cazul in care nu-i trece, ce as putea face pana luni? Din cate stiu nu este stomatologie de garda.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitici spune:

Poate cineva sa ma ajute cineva, din Constanta, cu o informatie? As vrea sa ma duc cu fetita de 7 ani sa-i imbrac maselutele (cele definitive) si nu stiu unde. Pe internet am gasit o groaza, dar vreau undeva unde se face treaba buna si nici sa nu ma "suie pe pereti" la preturi. Dati-mi si mie niste sfaturi, va rog.
Multumesc anticipat.

Mergi la inceput