Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 61

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Desi am scris de ceva timp vad ca nu am primit nici un raspuns .........??????
Macar din politete si chiar am vrut sa observ acest lucru.

Danina si Diana - strengarita familiei

Poze 2006 DIDIUTZA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Ce parere aveti despre sigilare?Baietelul meu are un retard psihic si nu prea ar intelege ca stomatologul ii vrea binele pe acolo, prin gurita lui. De aceea m-am gandit sa-i sigilez dintii, dar nu cunosc prea multe despre procedura.As vrea sa aflu si la ce varsta se face optim, deja are sase ani si un incisiv definitiv. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns el3na spune:

am 2 masele pe care sa depus tartrul...nici nu stiu cum si cand s a intamplat..acum sunt ingrozita pt ca stiu ce efecte poate avea..dar sunt ingrozita de doctorii stomatologi..am avut o experienta destul de neplacuta cand am fost ultima oara si de atunci mi se face rau cand aud de stomatologi..stiu ca trebuie tratat..dar in cat timp?dupa cat timp incep sa apara efectele tartrului?va rog sa mi raspundeti..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ph1.89 spune:

Buna, Lia

Daca ai timp, lamureste-ma si pe mine: ce proceduri sunt gratuite pentru cei sub 18 ani? Plombele am inteles ca sunt gratuite, dar detartrajul, sau obturatia de canal?
Eu am avut probleme mari cu dintii si am mers la dentist timp de aprox 7 luni (frecventa de 1-2 ori/saptamana), dar nu mi s-a cerut sa platesc decat vre 350 RON pt DCR+coronita de portelan.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katylove spune:

b]Buna ziua tutor!!! am avut o infectie la un dinte din fata ( dintele 22) dupa care am mers la stomatolog mi-a deschis canalul m-a curatat si a lasat asa sperand ca infectia sa curga !! vreo 2 sapt am stat cu canalul deschis si in aceste 2 sapt. mergeam la dentist pentru a curata canalul si pt. a vedea daca curge infectia! Dar nimic ! desi am 15 ani a trebuit sa fac rezectie apicala, dar tot amanam aceasta rezectie din cauza craciunului ! cu vreo cateva zile inainte de revelion SURPRIZA dintele se rupsese !!! Tocmai acum 3 zile mi-am facut rezectia apicala !! si mai am de facut la un dinte !!( Luati si Mancati lactate si luati calciu la dintii vostri sa fie sanatosi) pt, ca ai mei nu sunt deloc !! Acum e totul bine numai ca mi sa umflat stiu ca e normal !! Cam in cat timp mi se dezumfla? Ce pot face sa se dezumfle mai repede? Va rg sa Imi raspundeti!!! Multumesc ft mult![/b]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Am si eu o intrebare: in urma unei doze mari de anestezie , acum 3 ani o parte a obrazului parca nu o mai pot controla asa bine plus ca se vede si ca am ca o gaura in obraz(o scobitura)daca te uiti mai atent putin. Nu cred ca o sa imi mai revin si ma sperie gindul ca o sa imi cada fata in citiva ani si o sa arate mai rau....????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Buna ziua tuturor,

voi incerca sa fiu cat se poate de concisa si la obiect :)
Acum zece zile mi-am schimbat o plomba(din compozit) care in urma radiografiei arata o carie secundara sub plomba. Precizez ca noua plomba este din ceramica(nu stiu daca poarta acelasi nume si in romaneste, in germana este Keramic). La inceput am avut o oarece sensibilitate, despre care am inteles ca este normala imediat dupa schimbarea unei plombe. De doua-trei zile am inceput sa am dureri si am fost azi la medic in sperananta ca voi afla motivul. Mi s-a spus ca tb sa astept pana luni, timp in care fie nervul va "muri" si ma voi alege cu umflatura de rigoare, fie va "supravietui" si voi scapa de durere si de o obturatie de canal.
Pare logica explicatia insa este normal sa stau cu durere pana luni si sa iau pain killers?
Mai fac o precizare - medicul a testat nervul cu o solutie(am inteles ca are -45 grade, sper sa nu spun vreo prostie) si nu am simtit durere insa daca apas pe maseluta doare.
O ultima intrebare - o obturatie de canal presupune automat si o coronita?

Va multumesc anticipat si va doresc dinti frumosi si sanatosi!

P.S. Intrebarile sunt adresate Liei si oricui ma poate ajuta.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Buna seara! Ce parere aveti despre o incercare de extractie a unei masele despre care se stie ca are infectie la radacina de niste ani buni? Maseaua mea era rupta de aproape un an, in timp ce incerca azi sa o extraga s-a rupt si ultima bucatica pe care o mai aveam la exterior. Nu a putut sa o miste deoarece ma durea foarte tare. Dupa 2 ore de chin a ramas sa mai fac o noua radiografie(aveam una facuta acum 2 ani, cand maseaua era inca intreaga, doar ca avea probleme) si sa iau un antibiotic pana la o noua incercare de extractie. E normal ca a incercat sa mi-o scoata fara sa iau antibiotic inainte? ce sanse sunt sa o scoata fara sa mor de durere de acum incolo, avand in vedere ca nu mai am nimic la exterior de care sa se traga?! Sunt tare amarata! Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

HORIA-6 LUNI(sedinta foto)
POZE IANUARIE 2008 cu Horia, Dragos si noi
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza76 spune:

In luna mai, pe la inceput mi-a pus definitiv lucrarea, materialul este compozit sau semiceramica cum se mai spune impropriu (asa am inteles eu).
Temporara, provizoriu am avut-o 2 luni parca pana sa o puna definitiv. In tot acest timp nu am avut nimic, totul a fost in regula. In luna iunie am plecat din tara, a inceput o perioada grea, cu stres, si cam din iulie am probleme cu gingiile, acolo unde sub lucrare sunt dintii, acolo, deci la stalpii lucrarii am gingiile usor mai rosiatice si inflatie, parca uneori se trage, alteori se inflameaza iar. Imi fac zilnic igiena dentara, folosesc apa de gura Listerine, si totusi nu inteleg de ce am aceasta problema. Care credeti ca ar putea fi cauza, eu in tara ma intorc de abia la sfarsitul lui martie si atunci o sa ma duc la medicul stomatolog curent.
Va multumesc pentru timpul acordat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela098 spune:

Buna am si eu o intrebare...Fiul meu sa lovit la dinti din fata de jos si i sau rupt pe jumatate...nu stiti vreo metoda de crestere naturala..in afara de mersul la dentist???Multumesc pt raspuns

Mergi la inceput