Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 60

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Eu te sfatuiesc sa te tratezi acolo .
Nu stiu incotro sa ma mai indrept , am ramas in final fara coronitza la acel dinte si daca merg acum la alt cabinet o sa spuna ca imi tb alta radiografie , desigur ca nu e buna obturatia ,ca tb sa platesc consultatia si ca tb sa o luam de la capat ... sunt pusi pe jupuit bani cu orice pret , fac din tantar armasar ca sa le mearga bine , e hotie pe fata .Ca sa plombezi astazi un dinte e mai ceva ca o operatie pe creier !!! Asta dau de inteles doctorii stomatologi .
Aici , in Romania "pe afara-i vopsit gardul" , in rest nimic bun . Asistentele isi puneau manusile din plastic , apoi deschideau usi , sertare etc si veneau apoi sa puna mana in gura pacientului ca sa o ajute pe dr .
Nu mi se pare normal .
De asemeni , trebuia sa ia apa oxigenata dintr-o sticluta si a bagat acolo seringa ( fara ac ) dar cu acea seringa din plastic atinsese inainte cavitatea bucala si nu cred ca era igienic sa o bage in sticla de unde urma sa ia si pentru alti pacienti .
Cand s-a pus hidroxidul de calciu pe canal dr a pregatit mai intai un amestec pe o lamela dar acel amestec nu a fost suficient si ....ca sa nu mai se complice sa faca alt amestec , asistenta i-a oferit un tub deschis de unde dr lua pasta respectiva cu instrumentul cu care lucra in gura .
Probabil asa face si cu pacientul care a fost inainte in cabinet ...si asa s-au raspandit aici virusi care provoaca boli incurabile .
Inconstienta maxima , nerusinare !
Se infiinteaza cabinete care arata superbine , muzica ambientala , aparatura etc ....dar mentalitatea nu se schimba .
Aparatura se sterilizeaza probabil cu aceeasi inconstienta . Da , au autoclav B multe dintre cabinete dar se respecta normele de folosire , timpul etc ?
De calitatea lucrarilor nici nu se pune problema , dar macar sa nu iei ceva de la stomatolog .

Intra si pe site-ul de la Velvet sa vezi ce bine arata si cum descriu ei ce amabili sunt ca sa atraga , in fapt nici nu respecta ora de programare .
Fiind destul de ocupata cu greu imi faceam timp sa merg la stomatolog , uneori renuntand la treburi f importante . In drum spre cabinet am fost sunata sa mi se comunice ca nu mai se poate la ora 16 ca au un pacient pe scaun , daca pot veni la ora 17 , oricum eu trebuia sa raman cumva in zona aceea ca nu era timp nici sa pleci si sa revii , deci invitatie la pierdut vremea .
Alta data m-am dus si am asteptat jumatate de ora si dr nici nu venise ,am fost reprogramata . Nu mi se pare normal deloc sa ai parte de asa un tratament . Vezi ca pe preturile promovate pe site cele mai multe dintre clinici .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Buna seara! Imi cer scuze daca s-a mai scris despre asta dar nu am timp sa ma uit la toate paginile sa caut.Am nascut acum doua saptamani,alaptez si am o masea care ma omoara,a inceput si falca sa se umfle un pic.Am luat doar algocalmin si trece dar nu pot lua la infinit.Ce mai pot lua fara sa-mi afecteze fetita?
MULTUMESC ANTICIPAT!

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

jojo miha mergi la un dr. daca apuca sa se umfle e posibil sa nu treaca decat cu antibiotic. amoxacilina si augumentinul sunt permise si in alaptare. ai grija sa i spui dr ca alaptezi si se va rezolva cu siguranta. eu am fost in luna a 9a pt scos nerv din aceleasi motive, si apoi in luna a 2 a de viata a lui d pt alta infectie. se poate, dar du te la un dr.

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

quote:
Originally posted by Iael

Eu te sfatuiesc sa te tratezi acolo .
.....
Intra si pe site-ul de la Velvet sa vezi ce bine arata si cum descriu ei ce amabili sunt ca sa atraga , in fapt nici nu respecta ora de programare .




mda...am intrat sa vad si eu...m-am uitat si la lista de preturi
o coroana ceramica pe suport de aur-platina e 1200...pe langa care banuiesc ca platesti si manopera medicului
aici e 500 euro...deci nici nu e atat de mare diferenta, plus ca aici majoritatea sunt asigurati, asta insemnand ca ti se ramburseaza o parte din costuri

..oricum imi pare rau sa aud ca serviciile sunt asa cum sunt pana si in clinici de renume unde vad ca preturile sunt pe masura numelui


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.



Noi 2...
www.flickr.com/photos/10138152@N02/sets/" target="_blank">...si o clipa din viata noastra!

www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by jojo_miha

Buna seara! Imi cer scuze daca s-a mai scris despre asta dar nu am timp sa ma uit la toate paginile sa caut.Am nascut acum doua saptamani,alaptez si am o masea care ma omoara,a inceput si falca sa se umfle un pic.Am luat doar algocalmin si trece dar nu pot lua la infinit.Ce mai pot lua fara sa-mi afecteze fetita?
MULTUMESC ANTICIPAT!

Mihaela


mergi la stomatolog...si NU mai lua algocalmin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by ooana

Lia poate ma poti lumina putin
am avut un accident cu o nectarina in urma caruia mi s-a rupt un dinte din fata!
Am mers la doctor, iar acesta mi-a recomandat coroana de portelan pe schelet de aliaj nobil (aur platinat)
Care e diferenta dintre o coroana numai din portelan si una care are suport metalic?
nu stiu ce sa aleg...tu ce mi-ai recomanda?

You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.



Noi 2...
...si o clipa din viata noastra!

www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip


Buna.daca ne gandim la rezistenta in timp,ar fi bine sa optezi pentru cea metaloceramica...si cealalta-doar din ceramica e OK,se vor vedea oricum la fel...
...daca mai ai vreo intrebare,te rog nu ezita,iti voi raspunde..:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebita06 spune:

Fetitei mele de 1 an si 4 luni i-a aparut astazi o pata sangerie pe o maseluta care este in crestere. De fapt maseluta abia a iesit cu totul, se vede in intregime, si chiar in mijlocul ei ca si cum ar fi o carie apare aceasta pata, pare ca sangereaza intrucat la tamponare cu musetel se mai estompeaza dar apoi se reface. Ce poate fi si cum sa o tratez? Multumesc mult pentru raspuns, am cautat dar pana acum nu am gasit nici o postare concludenta.

Geo si
Bibi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

quote:
Originally posted by Lia

quote:
Originally posted by ooana

Lia poate ma poti lumina putin
am avut un accident cu o nectarina in urma caruia mi s-a rupt un dinte din fata!
Am mers la doctor, iar acesta mi-a recomandat coroana de portelan pe schelet de aliaj nobil (aur platinat)
Care e diferenta dintre o coroana numai din portelan si una care are suport metalic?
nu stiu ce sa aleg...tu ce mi-ai recomanda?

You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.



Noi 2...
...si o clipa din viata noastra!

www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip


Buna.daca ne gandim la rezistenta in timp,ar fi bine sa optezi pentru cea metaloceramica...si cealalta-doar din ceramica e OK,se vor vedea oricum la fel...
...daca mai ai vreo intrebare,te rog nu ezita,iti voi raspunde..:)



merci mult Lia
eu nu stiam daca in final au acelasi aspect?!...sau care ar putea fi diferenta avand in vedere diferenta de pret(aproape dublu la coroana metaloceramica)
plus ca nu prea inteleg de ce sa platesc pentru aliajul de aur-platina...cand exista si cel de crom-nichel, mult mai ieftin?

intre timp am reusit sa ajung sa discut si cu dentistul...si el mi-a spus la fel, rezistenta e diferenta...

oricum, avand in vedere ca fac o investitie direct "in mine", lucru pe care nu il fac in fiecare zi...am sa aleg pana la urma coroanele metaloceramice...sper sa fie cea mai buna alegere


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.



Noi 2...
www.flickr.com/photos/10138152@N02/sets/" target="_blank">...si o clipa din viata noastra!

www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecsxa0208 spune:

Buna!cu o intrebare:am observat de ceva timp ca gingia primei masele de sus(de langa canin)arata ciudat fata de celelalte:este mai albicioasa si nu este neteda,e un pic "franjurata".Nu ma doare,nu ma deranjeaza,nu a evoluat,dar ma ingrijoreaza pt ca nu-mi dau seama ce poate fi.Eu aveam si depuneri de tartru pe dinti,imi sangerau gingiile.Mi-am facut saptamana asta detartrajul,gingiile nu mai sangereaza dar gingia albicioasa tot e.Ce poate fi?

"Doamne,da-mi seninatatea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba,curajul sa schimb lucrurile pe care le pot schimba si intelepciunea de a discerne intre ele"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefi289 spune:

Intrebari intrebatoare :aveti idee cat costa un implant dentar ?Imi puteti recomanda vreo clinica de stomatologie din Bucuresti?Sau mai multe daca stiti sa am de unde sa aleg.

Mergi la inceput