Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 58

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Angelinne

Am o lucrare pusa de citeva luni si ma durea a cald si la rece...ieri am fost la stoma si mi-a desfacut-o , a mai curatat canalele ca pe unul din el aveam ceva secretii cu toate ca la radiografie parea totul ok.... dar inca ma doar cind pun limba pe ea si m-am umflat un pic si invinetit de la anestezie,.,,, sper insa sa nu mai am probleme si sa imi poata inchide lucrarea,,,, ma gindesc ca a mai ramas nerv pe un canal?!


Angelinne



la acelasi lucru m-am gandit si eu mai devreme,cand am raspuns la prima ta intrebare pe aceasta tema...
multa sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by giulia71


Scurt si la obiect:
masea cu pivot imbracata (punte de fapt) de portelan are un abces tare la radacina si a inceput sa doara la atingere?
Ce se poate face in sensul de a trata sau scoate maseaua cu pricina dar fara a distruge lucrarea de portelan (si scmpa si frumoasa)?
Multumiri anticipate!


mami de Calin rasfatzat:)


cam putine date ca sa pot raspunde...daca e de scos,natural ca va trebui ca lucrarea sa fie decimentata...
trebuie sa vad ca sa raspund la intrebari de genul asta...imi pare rau,nu te pot ajuta.mergi la medicul care ti-a pus lucrarea,el iti va spune ce e de facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Iael

Buna Lia ,


Am si eu o problema , de mai multa vreme ma doare o masea , imi trece pt o perioada ,apoi durerea revine . De aceasta data am facut un abces si am luat amoxicilina . Mi-e teama se merg la medic , nu atat din cauza durerii ci de teama ca instrumentarul nu este bine sterilizat .www.dentistul.net/content/view/365/58/+acele+endodontice+marea+britanie&hl=ro&ct=clnk&cd=1&gl=ro
Daca acele nu sunt sterilizate bine exista un mare risc .
De asemeni , asa cum ai spus si tu piesele de mana nu prea se sterilizeaza la autoclav , uneori nici nu se sterg macar .
Nu stiu unde sa ma adresez .
Am sunat la mai multe clinici sa ma interes de sterilizare , la una dintre ele mi s-a spus ca acele endodontice se sterilizeaza la pupinel o ora la 180 grade. Altii sterilizeaza la autoclav .
Care metoda e mai indicata ?



autoclav zic eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d3m3ntzial spune:

Buna Lia,

Apelez din nou la tine cu o problema. Sotia mea a facut o radiografie panoramica si s-a hotarat sa mearga la un doctor stomatolog pentru a fi sigura ca totul e ok. Ne pregatim sa facem un copil si dorim ca totul sa fie in regula.
Aici vine problema : la radiografie s-a constatat cresterea unui canin sub ceilalti dinti ( sub gingival ). Acel canin trebuia sa fie in locul caninului prezent in momentul de fata - acesta fiind cel de lapte - crescut ok - cu radacina in stare perfecta . Sotia are 25 de ani.
Trebuie facuta o operatie pentru a scoate acel canin si este cam delicata treaba.
Ma poti ajuta cu o clinica particulara foarte buna in asa ceva ? Este delicat procedeul de scoatere a caninului ?
Stiu ca mai tarziu ar putea avea efecte nedorite - infectie, poate tumora.
De asemenea are 4 masele de minte crescute orizontal si trebuie scoase si alea. Sa zicem ca asta ar fi o mai mica problema.
Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

'mna ziua!
ete ca tre' s-ajung la dentist cu burta la gura!
deci, sunt insarcinata in 35 sapt.+5 zile si, in wknd, s-a "hotarat" o masea de minte sa se itzeasca la mine-n gura. de 3 zile am gingia inflamata, dar si ganglionul de sub maxilar - pe care-l simt ca pe un ou de porumbel, atat e de umflat! ma doare de ma seaca la suflet! nu pot sa mestec pe partea stanga, nu pot sa-nghit ca lumea si am gura plina de saliva in permanenta. deja nu prea mai pot sa stau si s-astept sa treaca... la caldurile care sunt si stresu cu nasterea care se apropie, numai asta imi mai lipsea...
as putea sa fac/iau ceva??? zau ca nu mai pot...
plsssss!!!

www.youtube.com/watch?v=wsTVfwWlfy4" target="_blank">35+ www.youtube.com/watch?v=9vNE-mRdkBk" target="_blank">

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lebada spune:

Buna ziua.
Am si eu o intrebare/problema care ma framanta teribil: fiica mea are 2 ani si 8 luni si are dentitia temporara completa. De curand am observat niste umflaturi in spatele ultimilor molari, pe 3 arcade, ca si cum i-ar mai iesi un rand de molari (al treilea rand, pe fiecare arcada..) ESTE GRAV???

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Buna ziua.
Si eu cu intrebari.
baietelului meu i s-au umflat gingiile, semn ca ii ies caninii.caninul de sus stanga aproape a iesit si de jos tot stanga se ridica.
problema este ca el nu are jos decat 3 incisivi in loc de 4. ar trebui sa merg la stomatolog ptr o interventie dc ies caninii inaintea incisivilor?
Multumesc mult.

Miri si David - 23.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Am o intrebare legata de efectele radiografiilor dentare asupra tiroidei. Mentionez ca mama mea are probleme cu tiroida si acum e sub tratament cu Euthirox(sper ca aa se scrie)-nu e cancer(Doamne fereste). O radiografie dentara poate declansa boala?
Am citit ca radiografiile sunt una din cauzele cancerului de tiroida.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by dumitrulaura

Am o intrebare legata de efectele radiografiilor dentare asupra tiroidei. Mentionez ca mama mea are probleme cu tiroida si acum e sub tratament cu Euthirox(sper ca aa se scrie)-nu e cancer(Doamne fereste). O radiografie dentara poate declansa boala?
Am citit ca radiografiile sunt una din cauzele cancerului de tiroida.
Multumesc.


n-am auzit pana acum de cancer provocat de o banala radiografie dentara...Multa sanatate mamei tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by mirib

Buna ziua.
Si eu cu intrebari.
baietelului meu i s-au umflat gingiile, semn ca ii ies caninii.caninul de sus stanga aproape a iesit si de jos tot stanga se ridica.
problema este ca el nu are jos decat 3 incisivi in loc de 4. ar trebui sa merg la stomatolog ptr o interventie dc ies caninii inaintea incisivilor?
Multumesc mult.

Miri si David - 23.12.2005


Ma indoiesc ca vor erupe caninii inaintea ultimului incisiv...care incisivi au erupt?care e incisivul lipsa?
nu e necesara nici o interventie la stomatolog,dar daca ai intrebari/ingrijorari sigur ca e bine sa mergi,ca macar sa te lamuresti:).Numai bine!

Mergi la inceput