Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 57

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Am si eu o problema cu o lucrare facuta de citeva luni. Mi-a devitalizat maseaua caci la pilire a inceput sa doara. Acum am fost in concediu in Israel si am stat f mult in curent in casa. Nu stiu de ce dar de cind m-am intors ma doare la cald si la rece. Cum e posibil daca nu mai e viu nervul??? Sa fie puroi la radacina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teresa spune:

Sper ca ma adresez unde trebuie...Baietelul meu de 3 ani jumate are vreo trei maselute innegrite iar la una se vede clar gaura. Nu il doare nimic dar ii miroase gura si ma ingrijoreaza ce va fi mai tarziu cu dantura lui. In rest e ok, are dintisorii frumosi, ne spalam pe dinti, in afara de cele 3 maselute, doua stanga sus si una jos. Intrebarea este: maselele se schimba sau ramane cu ele toata viata? Sa-l duc la denstist riscand sa ramana traumatizat si sa-i fie frica mai tarziu (de asta mi-e teama), sau sa-l las asa pana la dentitia nou? Si la ce cabinet sa mergem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Am o lucrare pusa de citeva luni si ma durea a cald si la rece...ieri am fost la stoma si mi-a desfacut-o , a mai curatat canalele ca pe unul din el aveam ceva secretii cu toate ca la radiografie parea totul ok.... dar inca ma doar cind pun limba pe ea si m-am umflat un pic si invinetit de la anestezie,.,,, sper insa sa nu mai am probleme si sa imi poata inchide lucrarea,,,, ma gindesc ca a mai ramas nerv pe un canal?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:


Scurt si la obiect:
masea cu pivot imbracata (punte de fapt) de portelan are un abces tare la radacina si a inceput sa doara la atingere?
Ce se poate face in sensul de a trata sau scoate maseaua cu pricina dar fara a distruge lucrarea de portelan (si scmpa si frumoasa)?
Multumiri anticipate!


mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melaroxy spune:

vineri mi-am scos maseaua de minte. cea de sus din dreapta. problema e ca ma doare ingrozitor. de duminica iau augumentin si aulin. durerea trece doar 3-4 ore pe zi si in rest e chin. si aulin iau cate 4 pe zi. am stari de voma, frisoane si nu pot manca sau bea. ma doare capul si pometii. gingia e usor imflamata si e albicioasa. sunt programata la dna. dr. care mi-a facut extractia, dar pana atunci mai sunt 100 de ani. ce crezi ca se intampla? imi vine sa ma urc pe pereti.
multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Buna Lia ,


Am si eu o problema , de mai multa vreme ma doare o masea , imi trece pt o perioada ,apoi durerea revine . De aceasta data am facut un abces si am luat amoxicilina . Mi-e teama se merg la medic , nu atat din cauza durerii ci de teama ca instrumentarul nu este bine sterilizat .www.dentistul.net/content/view/365/58/+acele+endodontice+marea+britanie&hl=ro&ct=clnk&cd=1&gl=ro
Daca acele nu sunt sterilizate bine exista un mare risc .
De asemeni , asa cum ai spus si tu piesele de mana nu prea se sterilizeaza la autoclav , uneori nici nu se sterg macar .
Nu stiu unde sa ma adresez .
Am sunat la mai multe clinici sa ma interes de sterilizare , la una dintre ele mi s-a spus ca acele endodontice se sterilizeaza la pupinel o ora la 180 grade. Altii sterilizeaza la autoclav .
Care metoda e mai indicata ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by d3m3ntzial

Multumesc pentru raspuns Lia, insa as dori sa te mai intreb cate ceva, daca nu te superi .
Am observat la nivelul gingiei ( la dintii de jos-fata ) niste pungute mici - pungi paradontale.
Am fost la stomatolog, si mi-a spus ca sunt destul de adanci. A incercat el sa imi mai curete locul pe acolo si mi-a dat tratament cu Metronidazol - 2 cutii. Am facut si o radiografie panoramica si mi-a spus ca osul nu este afectat.
Intrebarea vine aici : desi aproape ca am terminat cele 2 cutii de pastile, nu prea se observa nicio schimbare. Ce va urma ? Operatie ? Aplicare de tratament direct sub gingie ?
Sunt disperat si simt ca nu mai scap !:(

http://pg.photos.yahoo.com/ph/brasov_dan/my_photos


sigur nu ma supar:).se pot administra macrolide-cu efecte foarte bune pentru boala parodontala,se pot aplica topic antibiotice,bineinteles ca se poate interveni chirurgical...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by oanaalex

Lia, am inceput de o saptamana sa-i dau ceva multivitamine pt ca la recomandarea pediatrului am inceput sa introduc laptele normal in combinatie cu formula (pana acum ii dadeam numai formula). La controlul de 9 luni i-a facut analiza pt anemie si este ok dar a zis ca vitaminele tr sa incep sa i le dau din cauza laptelui care nu mai contine tot ce are el nevoie. Pana acum nu i-am dat nici un supliment de vitamine sau fier.

Oana si bb Alex(05.08.2006)
Poze Alex


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Angelinne

Am si eu o problema cu o lucrare facuta de citeva luni. Mi-a devitalizat maseaua caci la pilire a inceput sa doara. Acum am fost in concediu in Israel si am stat f mult in curent in casa. Nu stiu de ce dar de cind m-am intors ma doare la cald si la rece. Cum e posibil daca nu mai e viu nervul??? Sa fie puroi la radacina?


Angelinne



buna. trebuie sa mergi la medic,din ce ai descris tu nu pot trage nici o concluzie,exista mai multe posibilitati...nu e complet devital molarul,etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by teresa

Sper ca ma adresez unde trebuie...Baietelul meu de 3 ani jumate are vreo trei maselute innegrite iar la una se vede clar gaura. Nu il doare nimic dar ii miroase gura si ma ingrijoreaza ce va fi mai tarziu cu dantura lui. In rest e ok, are dintisorii frumosi, ne spalam pe dinti, in afara de cele 3 maselute, doua stanga sus si una jos. Intrebarea este: maselele se schimba sau ramane cu ele toata viata? Sa-l duc la denstist riscand sa ramana traumatizat si sa-i fie frica mai tarziu (de asta mi-e teama), sau sa-l las asa pana la dentitia nou? Si la ce cabinet sa mergem?

Teresa

"Incredinteaza-ti lucrurile in mana Domnului si ti se vor implini gandurile." Proverbe 16:3 (Biblie)


buna. toti dintisorii temporari se vor schimba,dar trebuie mers la medic daca are cariute.gurita poate sa ii miroase de la cariutele respective,poate avea o infectie in gat,etc.
vizita la stomatolog nu trebuie sa fie traumatica,totul se poate face cu rabdare si tact...
numai bine!

Mergi la inceput