Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 52

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by tibica

Dupa tratament de aproximativ o luna cu antibiotice, cu pauza vreo 10 zile (cefalosporine, apoi ampicilina), pentru ca am tot dat din una in alta, copilului meu de 3 ani i s-au innegrit dintii. Initial am crezut ca e de la vreun gem de coacaze sau afine, sau de la masline, dar am periat insistent si degeaba. In continuare ma intreb e de la antibiotic? Ce sa fac?
Multumesc frumos!


ii dai vreun supliment care contine fier?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tibica spune:

quote:
Originally posted by Lia

quote:
Originally posted by tibica

Dupa tratament de aproximativ o luna cu antibiotice, cu pauza vreo 10 zile (cefalosporine, apoi ampicilina), pentru ca am tot dat din una in alta, copilului meu de 3 ani i s-au innegrit dintii. Initial am crezut ca e de la vreun gem de coacaze sau afine, sau de la masline, dar am periat insistent si degeaba. In continuare ma intreb e de la antibiotic? Ce sa fac?
Multumesc frumos!


ii dai vreun supliment care contine fier?


Da, ii dau Vitam 2 lingurite pe zi si am vazut ca are 5 mg fier la 5ml de sirop din sulfatul feros? E reversibila colorarea? Sa opresc suplimentul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza76 spune:

Sunt patru zile de cand mi-a extirpat nervul la un dinte, dintii din fata, frontalii cred ca se numesc. Unul din ei e mai sensibil la atingere. Nu s-a umflat, nu doare, pot sa musc pe el, nu alimnte f. tari, dar pot sa musc pe el, doar ca daca bat in el inca am senzatie de durere. E normal dupa 4 zile, inca sa fie sensibil la atingere? dintele inainte de procedura era vital, era sanatos, adica avea el o plomba, dar alte probleme nu avea, s-a intervenit la el pentru ca va intra intr-o lucrare, punte.

Multumesc Lia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by tibica

quote:
Originally posted by Lia

quote:
Originally posted by tibica

Dupa tratament de aproximativ o luna cu antibiotice, cu pauza vreo 10 zile (cefalosporine, apoi ampicilina), pentru ca am tot dat din una in alta, copilului meu de 3 ani i s-au innegrit dintii. Initial am crezut ca e de la vreun gem de coacaze sau afine, sau de la masline, dar am periat insistent si degeaba. In continuare ma intreb e de la antibiotic? Ce sa fac?
Multumesc frumos!


ii dai vreun supliment care contine fier?


Da, ii dau Vitam 2 lingurite pe zi si am vazut ca are 5 mg fier la 5ml de sirop din sulfatul feros? E reversibila colorarea? Sa opresc suplimentul?


colorarea datorata administrarii de Fe e reversibila,nu opri administrarea suplimentului pentru asta.vorbeste cu pediatrul copilasului tau,nu da suplimente de Fe fara ca pediatrul sa fi hotarat asta.Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by danutza76

Sunt patru zile de cand mi-a extirpat nervul la un dinte, dintii din fata, frontalii cred ca se numesc. Unul din ei e mai sensibil la atingere. Nu s-a umflat, nu doare, pot sa musc pe el, nu alimnte f. tari, dar pot sa musc pe el, doar ca daca bat in el inca am senzatie de durere. E normal dupa 4 zile, inca sa fie sensibil la atingere? dintele inainte de procedura era vital, era sanatos, adica avea el o plomba, dar alte probleme nu avea, s-a intervenit la el pentru ca va intra intr-o lucrare, punte.

Multumesc Lia.


este normal sa persiste o oarecare sensibilitate,nu te ingrijora.Sanatate si numai bine iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea_soarelui spune:

Aseara, la spalatul pe dinti, i-am descoperit Ioanei mele pe premolarul dreapta sus ceva ce pare a fi o carie. Nu sta ea prea linistita sa se uite maica-sa mai atent dar totusi carie pare. E un punct negru (o gaurica -a parut ca vede ochiul meu de vultur) pe fata pe care "calca" maseluta. Trebuie sa o vada un stomatolog pentru ca nu vreau sa o las sa evolueze. Problema e ca fiind asa de mica mi-i tare greu sa cred ca va sta linistita sa-i umble cineva in gurita. Deci, daca stie cineva un stomatolog priceput la copii mai micuti, va rog mult da-ti-mi un hint. Daca e din Constanta si mai bine...dar nu ma dau inapoi nici de la un drum pina la Bucuresti. Eu nu am prea avut probleme stomatologice si tare asi vrea ca sa nu aiba nici ea. Dar pentru asta nu vreau sa o las sa evolueze, in cazca e carie (tot mai sper:)..).
Multa sanatate va dorim si numai bine,

Dana si Ioana Amazoana (24.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitoasa spune:

Am si eu o intrebare pentru cei de specialitate,fetitei mele de un an si jumatate i-au aparut si pe dintisori si pe maselute pete galbene in pofida faptului ca ne spalam pe dintishori de 2 ori pe zi inca de cand au aparut primii atat cat ne lasa sa facem asta.Ce reprezinta oare aceste pete sa fie de la biberon(inca avem 2 bibe pe zii dimineata si seara).Astept raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by mitoasa

Am si eu o intrebare pentru cei de specialitate,fetitei mele de un an si jumatate i-au aparut si pe dintisori si pe maselute pete galbene in pofida faptului ca ne spalam pe dintishori de 2 ori pe zi inca de cand au aparut primii atat cat ne lasa sa facem asta.Ce reprezinta oare aceste pete sa fie de la biberon(inca avem 2 bibe pe zii dimineata si seara).Astept raspuns.


Buna.Descrie cat mai exact ce vezi,unde sunt petelerespective,cesimti daca atingi zonele care sunt galbene-suprafata e neteda,rugoasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitoasa spune:

Petele sunt la baza maselutelor si a dintilor,nu sunt iesite in relief si zic eu ca nici smaltul ditilor nu e afectat ,sunt nedede nu iesite in relief.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitoasa spune:

Nu mai raspunde nimeni ?

Mergi la inceput