Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 51

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Aseara mi-am pus in sfirsit lucrarea dupa o saptamina.Inca ma mai doare, parca pulseaza...pe linga faptul ca ma enerveaza. Ciudat ca pina nu a pilit-o nu m-a deranjat deloc maseaua asta. Ar fi culmea sa trebuiasca sa o devitalizez. Se intimpla? Asa din senin? De ce oare?!Cit sa ma astept?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Angelinne

Aseara mi-am pus in sfirsit lucrarea dupa o saptamina.Inca ma mai doare, parca pulseaza...pe linga faptul ca ma enerveaza. Ciudat ca pina nu a pilit-o nu m-a deranjat deloc maseaua asta. Ar fi culmea sa trebuiasca sa o devitalizez. Se intimpla? Asa din senin? De ce oare?!Cit sa ma astept?


Angelinne




durerea semnifica suferinta pulpara.eu nu pot vedea nimic,daca molarul era integru acum n-ar trebui sa te doara..
daca durerea continua,mergi la stomatologul care ti-a pus lucrarea.
multa sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Inainte nu ma durea deloc maseaua numai de cind a pilit-o!!! Oare nu a pilit prea mult?! Am vb azi cu ea si mi-a zis sa merg maine sa imi scoata nervul ca probabil s-a sensibilizat. Oricum si la ora asta ma doar, parca pulseaza....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda74 spune:

lia,multumesc pentru raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Mi-a devitalizat maseaua! Cam nasol ca numai 2 canale au amortit la unul am mai simtit durere , sper ca a scos tot nervul./... insa parca mai simt si acum o presiune, o jena...nu cred ca e chiar durere!Sper sa treaca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina spune:

Buna seara
Lia, multumesc pt. raspuns!

Mai am o intrebare...peste saptamana mi se face rezectie apicala la dintele 26...am acolo o infectie.Problema este ca medicul meu...s-a gandit si s-a razgandit de vreo doua ori pana acum daca sa faca sau nu operatia ...deoarece spune el ca pot aparea complicatii cu sinusul maxilar.
Ce fel de complicatii pot aparea? dar in cazul in care nu fac operatia?

O seara frumoasa!


Gianina si Simona Andreea(24.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza76 spune:

Acum 9-10 zile am avut o extractie sus, de fapt dubla extractie. Dupa, totul a decurs normal in sensul ca am avut putina durere dupa, mi s-a umflat un pic, a trecut in 2 zile. Dr. mi-a zis ca dintzii au iesit integrii, adica cu rdacinile intregi, ca am avut destul de mutisor puroi, mi-a chiuretat acolo si a mai zis ca se mai vindeca un pic mai greu din aceste motive. Problema e ca ieri la periajul de dimineata mi-am tras cu peria din greseala (am periat) si locul unde erau ranile, adica ,locul extractiei si m-a durut un minut, doua, dar apoi mi-a trecut, inspre spre seara, am simtit si am observat ca se umflase putin obrazul acolo. M-am speriat, am sunat dr. Mi-a spus ca nu crede sa fie infectie, i-a povestit ce am patit, a zis sa iau antiinflamatoare pana luni cand ne vedem, dar daca se umfla mai tare sa trec pe amoxaciclina. Nu s-a umflat mai tare peste noapte, poate o ideee a dat inapoi (poate mi se pare), dar mai rau nu s-a umflat. Pana luni imi fac numai ganduri negre. Ce sa fie acolo, de ce acum dupa atatea zile sa ma umflu chiar daca numai putin, ca m-am ranit cu periuta de dinti, ca oi fi prins un curent de aer rece, ca ianinte cu o zi mi-a lucrat la un dinte distanta de locul cu pricina extirpand un nerv. Uf, nu stiu. Va rog, ce credeti ca ar putea fi. Sa mai am puroi pe undeva pe sus prin os care sa nu fi iesit la chiuretaj, cu extractia. Ce ar putea fi si cum s-ar putea rezolva. Iti multumesc mult Lia. Sunt ingrijorata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tibica spune:

Dupa tratament de aproximativ o luna cu antibiotice, cu pauza vreo 10 zile (cefalosporine, apoi ampicilina), pentru ca am tot dat din una in alta, copilului meu de 3 ani i s-au innegrit dintii. Initial am crezut ca e de la vreun gem de coacaze sau afine, sau de la masline, dar am periat insistent si degeaba. In continuare ma intreb e de la antibiotic? Ce sa fac?
Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by gianina

Buna seara
Lia, multumesc pt. raspuns!

Mai am o intrebare...peste saptamana mi se face rezectie apicala la dintele 26...am acolo o infectie.Problema este ca medicul meu...s-a gandit si s-a razgandit de vreo doua ori pana acum daca sa faca sau nu operatia ...deoarece spune el ca pot aparea complicatii cu sinusul maxilar.
Ce fel de complicatii pot aparea? dar in cazul in care nu fac operatia?

O seara frumoasa!


Gianina si Simona Andreea(24.07.2003)



eu iti sugerez sa discuti toate amanuntele si ingrijorarile/neclaritatile legate aceasta interventie cu medicul care urmeaza sa faca rezectia apicala,pentru ca inainte de interventia respectiva sa ai convingerea ca ai luat hotararea cea mai buna.
eu nu pot vedea nimic,fac doar presupuneri...teoretic daca nu exista nici o alta varianta de tratament conservativ si rezectia apicala e singura alternativa,daca nu o faci vei pierde dintele respectiv.
sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by danutza76

Acum 9-10 zile am avut o extractie sus, de fapt dubla extractie. Dupa, totul a decurs normal in sensul ca am avut putina durere dupa, mi s-a umflat un pic, a trecut in 2 zile. Dr. mi-a zis ca dintzii au iesit integrii, adica cu rdacinile intregi, ca am avut destul de mutisor puroi, mi-a chiuretat acolo si a mai zis ca se mai vindeca un pic mai greu din aceste motive. Problema e ca ieri la periajul de dimineata mi-am tras cu peria din greseala (am periat) si locul unde erau ranile, adica ,locul extractiei si m-a durut un minut, doua, dar apoi mi-a trecut, inspre spre seara, am simtit si am observat ca se umflase putin obrazul acolo. M-am speriat, am sunat dr. Mi-a spus ca nu crede sa fie infectie, i-a povestit ce am patit, a zis sa iau antiinflamatoare pana luni cand ne vedem, dar daca se umfla mai tare sa trec pe amoxaciclina. Nu s-a umflat mai tare peste noapte, poate o ideee a dat inapoi (poate mi se pare), dar mai rau nu s-a umflat. Pana luni imi fac numai ganduri negre. Ce sa fie acolo, de ce acum dupa atatea zile sa ma umflu chiar daca numai putin, ca m-am ranit cu periuta de dinti, ca oi fi prins un curent de aer rece, ca ianinte cu o zi mi-a lucrat la un dinte distanta de locul cu pricina extirpand un nerv. Uf, nu stiu. Va rog, ce credeti ca ar putea fi. Sa mai am puroi pe undeva pe sus prin os care sa nu fi iesit la chiuretaj, cu extractia. Ce ar putea fi si cum s-ar putea rezolva. Iti multumesc mult Lia. Sunt ingrijorata .


sunt de acord cu medicul tau,din ce povestesti cred ca totul e OK,ai atins cu periuta locul extractiei,care e in curs de vindecare si e firesc ca a aparut o oarecare tumefiere tranzitorie...daca se umfla mai tare,ia amoxicilina,asa cum ti-a spus medicul tau.
multa sanatate si numai bine!sper ca esti mai putin ingrijorata:)...

Mergi la inceput