Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 50

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by ligeea

Si eu intreb ceva . De 2 zile ma doare gingia in partea dreapta in spate pe mandibula langa maseaua de minte . Am observat ca s-a umflat si au aparut un fel de punctulete albe ma doare si nu pot inghiti . Cred ca m-am pricopsit cu vre-o ciuperca de pa undeva .
E undeva la baza limbii si pe gingie pe partea stanga .
Ce zici sa fac ca al meu dr. nu raspunde la telefon si nu stiu incotro sa o apuc

ligeea


e musai sa mergi la doctor,eu cred ca e o pericoronarita daca e la nicelul molarului de minte..
sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by anda74

Draga lia,
am un baietel de 1 an si 11 luni "dotat"cu un incisiv in plus,avand 5 incisivi si 2 canini sus....Ce-i de facut in aceasta situatie,dupa ce ii vor cadea dintisorii de lapte ,trebuie folosita vreo tehnica ptr a corecta aparitia a numai 4 incisivi?multumesc anticipat


Draga Anda,
spune-mi te rog unde e situat incisivul supranumerar.
S-ar putea ca mugurii incisivilor permanenti sa fie doar 4,in jurul varstei de 5 ani poti merge pentru o ortopantomografie ca sa afli cum stati.
Acum mergi la un stomatolog ca sa-l vada pe baietelul tau si sa hotarasca momentul cand va fi extras dintisorul supranumerar...
Sanatate si numai bine tie si baietelului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by danutza76

Lia, eu am o masea care a fost imbracata.Langa ea una care e sparta. M-a durut la un moment dat, s-a si umflat. Am luat antibiotice, si am la nivelul gingiei,la radacina maselei, sus, o fistula de marimea unui bob de orez. Maseaua s-a umflat putin. Am fost la medic. S-a uitat mi-a prescris, 5 zile pana cand m-a programat sa vin, amoxacilina si mi-a zis ca atunci facem si radiografie si vedem ce e de facut. Pe reteta data scria la diagnostic abces vestibular. Din ce am descris crezi ca va fi cazul de operatie? Acum ce o fi, trebuie tratat, dar voiam parerea ta inainte, sa stiu la ce sa ma astept. Imi poti recomanda un medic stomatolog bun in Timisoara? Eu in acest moment merg la Dr. Rif Daniela.


Buna.Probabil vrea sa vada daca mai poate fi cumva salvat molarul respectiv...daca nu se poate trata,va fi extras..
Sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by svety


Am si eu o problema. Acum cateva sapt. am fost la plombat. M-a durut foarte tare dupa si mi s-a facut o punguta mica pe gingie. Am fost la raze si pare ca-i ok. Azi noapte mi s-au umflat gingiile de pe parte de jos - plomba e sus - si sub masele e rosu-bordo ca si cum as fi iritat cu periuta. Si sus langa plomba cu pricina gingia e iritata. Problema e ca noaptea am facut febra. Sa fie de la maseaua plombata? Falca nu-i umflata.

mamica fericita de Dany-boy (apetitus continuus) www.dropshots.com/svety" target="_blank">



Steaua nostra nu va apune niciodata si lumina ei va dainui mereu


Draga Svety,
Cred ca e o gingivita(eu nu pot vedea nimic din pacate,deci tot ce pot face e sa fac presupuneri)...
Gingivita n-are legatura cu obturatia,iar febra n-are legatura cu gingivita...
mergi te rog la un stomatolog sa te vada.
sanatate multa si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by danutza76

quote:
Originally posted by danutza76

Lia, eu am o masea care a fost imbracata.Langa ea una care e sparta. M-a durut la un moment dat, s-a si umflat. Am luat antibiotice, si am la nivelul gingiei,la radacina maselei, sus, o fistula de marimea unui bob de orez. Maseaua s-a umflat putin. Am fost la medic. S-a uitat mi-a prescris, 5 zile pana cand m-a programat sa vin, amoxacilina si mi-a zis ca atunci facem si radiografie si vedem ce e de facut. Pe reteta data scria la diagnostic abces vestibular. Din ce am descris crezi ca va fi cazul de operatie? Acum ce o fi, trebuie tratat, dar voiam parerea ta inainte, sa stiu la ce sa ma astept. Imi poti recomanda un medic stomatolog bun in Timisoara? Eu in acest moment merg la Dr. Rif Daniela.


Intre timp am fost deja de 2 ori la dr.am facut radiografia. Am facut si alte 2 plombe. Verdictul la problema mea e ca nu mai pot fi salvate niciuna din cele doua, sunt compromise amadoua, amandoua au pungi de puroi mari, eu nu am vazut filmul, dar asa a zis dr. Asa ca marti ma pregatesc sufleteste pt. 2 extractii intr-o singura sedinta.
Multumesc.


Draga Danutza,
imi pare rau ca nu ti-am raspuns in timp util,am raspuns putin mai devreme la primul post,nestiind ca intrebarea nu mai e de actualitate...s-a intamplat sa trec printr-o perioada foarte plina de evenimente si n-am apucat sa raspund la ultimele intrebari.Sansele ca sa fiu din nou atat de ocupata sunt practic nule,daca mai ai intrebari promit sa raspund in timp util.
sanatate si numai bine iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Angelinne

Mi-am pilit si eu o masea pt o lucrare si de citeva zile asa de rau ma doare, parca toata partea..... Abea astept sa fie gata lucrarea...oare o sa ma mai doara dupa aia?!


Angelinne



Draga Angelinne,
cum te doare?durere spontana?sau apare spre ex cand bei ceva rece?sau..?se calmeaza daca iei analgezice?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Ma doare tot timpul de cind ma trezesc dimineata. Daca iau analgezice ma mai lasa... dar nu am vrut sa ma indop cu medicamente. Sper ca in citeva zile e gata lucrarea si pe urma nu ma mai doare ca m-a inebunit de cap maseaua asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Angelinne

Ma doare tot timpul de cind ma trezesc dimineata. Daca iau analgezice ma mai lasa... dar nu am vrut sa ma indop cu medicamente. Sper ca in citeva zile e gata lucrarea si pe urma nu ma mai doare ca m-a inebunit de cap maseaua asta...


Angelinne



Daca durerea e spontana,ar trebui devitalizat(scos nervul)...de asta te intrebam...
sanatate si numai bine iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda74 spune:

draga lia,
multumesc pentru raspuns,incisivii si canini sunt deja aparuti,nu sunt mugurasi...incisivul supranumerar este situat sus,putin in spate fata de ceilalti dintisori...sus avand 5 incisivi si 2 canini...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by anda74

draga lia,
multumesc pentru raspuns,incisivii si canini sunt deja aparuti,nu sunt mugurasi...incisivul supranumerar este situat sus,putin in spate fata de ceilalti dintisori...sus avand 5 incisivi si 2 canini...


Draga Anda,
Vorbeam despre mugurasii dintisorilor definitivi,care foarte bine pot fi doar 4,nu 5 ca acum,asa cum e normal...Andy(baietelul meu) spre ex., are acum in loc de 4 incisivi inferiori doar 2,lati...am facut o ortopantomografie si am vazut deja ca avem 4 muguri dentari permanenti,nu 2,deci dintisorii permanenti vor fi normali:))...
Dintisorul supranumerar va trebui extras...Cauta un stomatolog cu experienta in lucrul cu copiii si extrage supranumerarul.
va doresc numai bine!daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.

Mergi la inceput