Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 49

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danutza76 spune:

Lia, eu am o masea care a fost imbracata.Langa ea una care e sparta. M-a durut la un moment dat, s-a si umflat. Am luat antibiotice, si am la nivelul gingiei,la radacina maselei, sus, o fistula de marimea unui bob de orez. Maseaua s-a umflat putin. Am fost la medic. S-a uitat mi-a prescris, 5 zile pana cand m-a programat sa vin, amoxacilina si mi-a zis ca atunci facem si radiografie si vedem ce e de facut. Pe reteta data scria la diagnostic abces vestibular. Din ce am descris crezi ca va fi cazul de operatie? Acum ce o fi, trebuie tratat, dar voiam parerea ta inainte, sa stiu la ce sa ma astept. Imi poti recomanda un medic stomatolog bun in Timisoara? Eu in acest moment merg la Dr. Rif Daniela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns svety spune:


Am si eu o problema. Acum cateva sapt. am fost la plombat. M-a durut foarte tare dupa si mi s-a facut o punguta mica pe gingie. Am fost la raze si pare ca-i ok. Azi noapte mi s-au umflat gingiile de pe parte de jos - plomba e sus - si sub masele e rosu-bordo ca si cum as fi iritat cu periuta. Si sus langa plomba cu pricina gingia e iritata. Problema e ca noaptea am facut febra. Sa fie de la maseaua plombata? Falca nu-i umflata.

mamica fericita de Dany-boy (apetitus continuus) www.dropshots.com/svety" target="_blank">



Steaua nostra nu va apune niciodata si lumina ei va dainui mereu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza76 spune:

quote:
Originally posted by danutza76

Lia, eu am o masea care a fost imbracata.Langa ea una care e sparta. M-a durut la un moment dat, s-a si umflat. Am luat antibiotice, si am la nivelul gingiei,la radacina maselei, sus, o fistula de marimea unui bob de orez. Maseaua s-a umflat putin. Am fost la medic. S-a uitat mi-a prescris, 5 zile pana cand m-a programat sa vin, amoxacilina si mi-a zis ca atunci facem si radiografie si vedem ce e de facut. Pe reteta data scria la diagnostic abces vestibular. Din ce am descris crezi ca va fi cazul de operatie? Acum ce o fi, trebuie tratat, dar voiam parerea ta inainte, sa stiu la ce sa ma astept. Imi poti recomanda un medic stomatolog bun in Timisoara? Eu in acest moment merg la Dr. Rif Daniela.


Intre timp am fost deja de 2 ori la dr.am facut radiografia. Am facut si alte 2 plombe. Verdictul la problema mea e ca nu mai pot fi salvate niciuna din cele doua, sunt compromise amadoua, amandoua au pungi de puroi mari, eu nu am vazut filmul, dar asa a zis dr. Asa ca marti ma pregatesc sufleteste pt. 2 extractii intr-o singura sedinta.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Mi-am pilit si eu o masea pt o lucrare si de citeva zile asa de rau ma doare, parca toata partea..... Abea astept sa fie gata lucrarea...oare o sa ma mai doara dupa aia?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by ina1976

Draga Lia, Sunt cu nervii la pamint in urma ultimului tratament stomatologic... am avut o infectie la o masea care se rupsese in urma cu 2 saptamini si am mers la un cabinet pe care il frcventasem si anterior, aveam incredere in medic, etc. Mi-a curatat canalele cu niste ace speciale si mi-a drenat puroiul in citeva sedinte dar pe la a treia vizita am observat ca spala zona cu o seringa cu ac indoit pe care o tinea intr-un pahar cu solutie de hipoclorit de sodiu. Am intrebat si am aflat ca seringa nu era de unica folosinta, o folosea la toti, o introducea prin canale... solutia avea un pic de gust dar vag, nu mi s-a parut prea concentrata... se steriliza seringa oare in 10 minute cit se schimbau pacientii???
Inca ceva... face anestezia folosind un ghidaj metalic in care introduce un flacon de dimensiuni mari si pe care il foloseste la mai multi pacienti schimbind acul (acesta era de unica folosinta), e OK?
Of, te rog sa ma ierti dar am nevoie sa-mi spuna un profesionist daca ce mi s-a intimplat nu e in regula si nu trebuie sa ma mai intorc acolo. Cabinetul pare curat, personalul e proaspat scolit... din pacate nu foloseste manusi, of, of!

mami INA si bb Teo


Draga Ina,
din pacate ce povestesti tu se intampla cam peste tot...
gandeste-te ca nici piesele de turbina/contraunghi nu se sterilizeaza dupa fiecare pacient in majoritatea clinicilor...
numai bine iti doresc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by gianina


Buna Lia,
Am si eu o intrebare pentru tine..trebuie sa imi fac implant...imi poti spune te rog care este durata ce trebuie sa treaca din momentul extractiei pana la fixarea surubului si apoi a lucrarii propriu-zise? ca dentistul la care merg mi-a zis ca nu este nevoie neaparat de 6 luni (cum citisem eu pe net) ca o luna este suficient...ca daca apar reactii de respingere, acestea apar in prima luna.

Multumesc frumos!

Gianina si Simona Andreea(24.07.2003)



sunt mai multe sisteme de implant,sunt implanturi la care trebuie asteptat 3 luni,implanturi la care si o luna e Ok,etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by andreeaben

Buna dimineata,am si eu o intrebare daca se poate as dori niste sfaturi.Sotul meu are o problema mai veche,o gingivita rebela la tratament.Sangerarea gingiilor e la ordinea zilei,plus un miros si un gust neplacut din cauza asta.A facut ceva trat recomandat de stomatolog,cu o pasta care contine mai multe antibiotice si cu care se spala pe dinti si freaca gingia,dar fara rezultate.A folosit si o pasta de dinti,PARADONTAX,dar degeaba,parca nu ar face nici un trat.Acum incercam cu ceva solutie naturista,cu care face badijonaj.
Va rog mult daca aveti o alta solutie,un tratament care sa dea rezultate,astept sa mi-l spuneti pt ca deja nu mai stim ce sa facem sa scape de problema asta
va multumesc anticipat,va pup si astept
Andreea


Draga Andreea,
Sotul tau ar trebui sa mearga la medic pentru detartraj intai,apoi aplicatii de antibiotice(minocycline spre ex. are rezultate foarte bune in boala parodontala,combinat cu macrolide pe cale generala...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by amihaela78

Lia, vreau si eu ceva sfaturi in legatura cu fatetele in portelan , legate de material si de costul acestora in clinicile din Bucuresti. Multumesc frumos!!!


spune-mi te rog ce vrei sa stii exact?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Ica 1975

Buna,

Ma bucur ca exista deja un subiect pe tema asta, cum este prima mea vizita la Clinica virtuala si nu stiam ca exista deja un subiect aveam de gand sa deschid eu unul. N-am citit decat cateva postari, restul mai tarziu (am vazut multe lucruri interesante), din care reiese ca Lia este stomatologul.
Eu n-am avut problema prea mari cu dantura pana sa vin aici si chiar pana a ramane insarcinata. Am capatat de catva timp o sensibilitate a dintilor si nu stiu ce sa fac. Ma dor indiferent ca mestec guma, mananc un fruct sau altceva; durerea asta apare la inceput si pe masura ce mananc se atenueaza, dar nu dispare, desi folosesc pasta de dinti pentru dinti sensibili. O masea a inceput sa ma doara tot de putin timp cand folosesc ata dentara. Ce sa fac? Si inca ceva - am o masea care trebuie refacuta, a fost plombata si s-a rupt plomba cu o parte din perete; am vazut la cineva dintele refacut cu ceva metalic si imbracat cu portelan pe deasupra ( nu stiu daca m-am facut inteleasa) -nu stiu dar mie mi-a parut mai rezistenta sau ma insel?

si merci anicipat




Noi



Draga Ica,
Mergi la stomatolog pentru sensibilitatea despre care povestesti.
Pentru molarul despre care povestesti ca s-a rupt,in functie de cat de mare e portiunea coronara care s-a rupt medicul va hotara ce e de facut.dintele e devital?daca da,e mai bine sa fie acoperit(asa cum spuneai,o coroana metalo-ceramica).
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by raresionut

Ma bucur ca exista un subiect pe aceasta tema si as dori sa intreb, daca Gravibinonul pe care l-am suportat ca si tratament in timpul sarcinii poate influenta demineralizarea dintisorilor copilului meu si la ce varsta se recomanda - prima vizita la dentist?
Multumim.

Alina si printul Rares
Pozele noastre



Nu stiu daca Gravibinonul are vreo legatura cu demineralizarea,dar promit sa citesc despre asta curand si iti spun,prima vizita la stomatolog e bine sa fie facuta in jurul varstei de 1 an si jumatate e bine sa mergeti la un stomatolog...daca sunt probleme si mai devreme.Numai bine!

Mergi la inceput