Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 48

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Aly77

Buna Lia!
Sunt mamica unui baietel de 1 an si 5 luni, care are 8 dintisori: incisivii centrali si laterali, sus si jos. De curand am observat ca pe incisivii superiori au aparut niste pete galbene si parca incep sa se macine(au marginile zdrentuite). L-am alaptat natural 3 luni, dupa care i-am dat lapte praf Beba cu fier(de la Nestle)pana la 1 an iar de atunci lapte praf Junior(tot de la Nestle) cu biberonul. Nu i-am dat Zimafluor deloc, doar Vigantol pana la 1 an zilnic. Ii periez zilnic dintii, dar doar cu apa fara pasta de dinti(pentru ca inghite pasta).
As dori sa-mi spuneti ce se intampla cu dintisorii lui? Care este cauza si ce optiuni avem in acest moment? Sunt cumva "carii de biberon"? (unde as putea sa citesc informatii despre aceasta afectiune - am terminat facultatea de medicina generala, dar n-am invatat mai nimic legat de stomatologie in facultate)
Va multumesc anticipat!



Buna.Pot fi carii de biberon...Cauza?formula din biberon bauta in timpul noptii.Poti sa incepi sa-i periezi dintisorii cu periuta cu pasta de dinti pentru copii-cate o bobita mica de pasta,nu-i nici o problema daca o inghite...Daca incepi sa-i administrezi fluoruri pe cale generala foloseste pasta de dinti fara fluor...Optiuni?suprimarea biberonului cu formula de laptic in timpul noptii,dupa ce periezi dintisorii,inlocuirea acestuia cu un biberon cu apa sau ceai neindulcit si eventual suplimente de fluoruri pe cale generala.pentru prescrierea fluorurilor ia legatura cu pediatrul baietelului tau.
Sanatate multa si numai bine!Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina1976 spune:

Draga Lia, Sunt cu nervii la pamint in urma ultimului tratament stomatologic... am avut o infectie la o masea care se rupsese in urma cu 2 saptamini si am mers la un cabinet pe care il frcventasem si anterior, aveam incredere in medic, etc. Mi-a curatat canalele cu niste ace speciale si mi-a drenat puroiul in citeva sedinte dar pe la a treia vizita am observat ca spala zona cu o seringa cu ac indoit pe care o tinea intr-un pahar cu solutie de hipoclorit de sodiu. Am intrebat si am aflat ca seringa nu era de unica folosinta, o folosea la toti, o introducea prin canale... solutia avea un pic de gust dar vag, nu mi s-a parut prea concentrata... se steriliza seringa oare in 10 minute cit se schimbau pacientii???
Inca ceva... face anestezia folosind un ghidaj metalic in care introduce un flacon de dimensiuni mari si pe care il foloseste la mai multi pacienti schimbind acul (acesta era de unica folosinta), e OK?
Of, te rog sa ma ierti dar am nevoie sa-mi spuna un profesionist daca ce mi s-a intimplat nu e in regula si nu trebuie sa ma mai intorc acolo. Cabinetul pare curat, personalul e proaspat scolit... din pacate nu foloseste manusi, of, of!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voicu_bebi spune:

am si eu o problema....acum cateva zile...pe partea stanga jos...mi se tot zvacneste maseaua...si dureri ingrozitoare si in plus s-a umflat ....si chestia e ca sambata am nunta....si ce imi recomandati sa iau? amoxicilina sau doxiciclina sunt bune? sau ce sa iau....?

Nunta noastra:19 august
Poze
Luna de miere...mult asteptata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina spune:


Buna Lia,
Am si eu o intrebare pentru tine..trebuie sa imi fac implant...imi poti spune te rog care este durata ce trebuie sa treaca din momentul extractiei pana la fixarea surubului si apoi a lucrarii propriu-zise? ca dentistul la care merg mi-a zis ca nu este nevoie neaparat de 6 luni (cum citisem eu pe net) ca o luna este suficient...ca daca apar reactii de respingere, acestea apar in prima luna.

Multumesc frumos!

Gianina si Simona Andreea(24.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

Buna dimineata,am si eu o intrebare daca se poate as dori niste sfaturi.Sotul meu are o problema mai veche,o gingivita rebela la tratament.Sangerarea gingiilor e la ordinea zilei,plus un miros si un gust neplacut din cauza asta.A facut ceva trat recomandat de stomatolog,cu o pasta care contine mai multe antibiotice si cu care se spala pe dinti si freaca gingia,dar fara rezultate.A folosit si o pasta de dinti,PARADONTAX,dar degeaba,parca nu ar face nici un trat.Acum incercam cu ceva solutie naturista,cu care face badijonaj.
Va rog mult daca aveti o alta solutie,un tratament care sa dea rezultate,astept sa mi-l spuneti pt ca deja nu mai stim ce sa facem sa scape de problema asta
va multumesc anticipat,va pup si astept
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amihaela78 spune:

Lia, vreau si eu ceva sfaturi in legatura cu fatetele in portelan , legate de material si de costul acestora in clinicile din Bucuresti. Multumesc frumos!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Buna,

Ma bucur ca exista deja un subiect pe tema asta, cum este prima mea vizita la Clinica virtuala si nu stiam ca exista deja un subiect aveam de gand sa deschid eu unul. N-am citit decat cateva postari, restul mai tarziu (am vazut multe lucruri interesante), din care reiese ca Lia este stomatologul.
Eu n-am avut problema prea mari cu dantura pana sa vin aici si chiar pana a ramane insarcinata. Am capatat de catva timp o sensibilitate a dintilor si nu stiu ce sa fac. Ma dor indiferent ca mestec guma, mananc un fruct sau altceva; durerea asta apare la inceput si pe masura ce mananc se atenueaza, dar nu dispare, desi folosesc pasta de dinti pentru dinti sensibili. O masea a inceput sa ma doara tot de putin timp cand folosesc ata dentara. Ce sa fac? Si inca ceva - am o masea care trebuie refacuta, a fost plombata si s-a rupt plomba cu o parte din perete; am vazut la cineva dintele refacut cu ceva metalic si imbracat cu portelan pe deasupra ( nu stiu daca m-am facut inteleasa) -nu stiu dar mie mi-a parut mai rezistenta sau ma insel?

si merci anicipat




Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresionut spune:

Ma bucur ca exista un subiect pe aceasta tema si as dori sa intreb, daca Gravibinonul pe care l-am suportat ca si tratament in timpul sarcinii poate influenta demineralizarea dintisorilor copilului meu si la ce varsta se recomanda - prima vizita la dentist?
Multumim.

Alina si printul Rares
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Si eu intreb ceva . De 2 zile ma doare gingia in partea dreapta in spate pe mandibula langa maseaua de minte . Am observat ca s-a umflat si au aparut un fel de punctulete albe ma doare si nu pot inghiti . Cred ca m-am pricopsit cu vre-o ciuperca de pa undeva .
E undeva la baza limbii si pe gingie pe partea stanga .
Ce zici sa fac ca al meu dr. nu raspunde la telefon si nu stiu incotro sa o apuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda74 spune:

Draga lia,
am un baietel de 1 an si 11 luni "dotat"cu un incisiv in plus,avand 5 incisivi si 2 canini sus....Ce-i de facut in aceasta situatie,dupa ce ii vor cadea dintisorii de lapte ,trebuie folosita vreo tehnica ptr a corecta aparitia a numai 4 incisivi?multumesc anticipat

Mergi la inceput