Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 47

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by amalisimona

Buna Lia!

Sunt o mamica cu pui mic de tata si am probleme cu dantura. Mai exact am maxilarul umflat deasupra (la radacina cred....) unui premolar plombat acum un an jumate. Din ce m-am mai documentat, banuiesc ca este vorba de un granulom, dar asta va putea stabili medicul dupa ce ii voi prezenta o radiografie. Umflatura a aparut in urma cu vreo 9 luni, dar am tot amanat sa ma prezint la medic din cauza unor probleme aparute in timpul sarcinii. Ma ingrijoreaza sa stiu ca tin puroiul ala acolo si vreau sa ma tratez, chair daca inca nu ma doare, ci doar ma jeneaza daca zgandar sau apas locul respectiv.

As vrea sa stiu daca in timpul alaptarii pot fi facute interventii stomatologice de genul rezectiilor sau mici interventii chirurgicale. Ma gandesc la anestezie, eventual antibiotice si la materialele cu care se lucreaza in stomatologie si care pot afecta laptele.....Nu as vrea sa renunt la alaptat, bebe avand doar 2 luni jumate.




Simona, Sorina (12 Noiembrie 2004) si Irina (5 Mai 2006)


Buna.Mergi la stomatolog si spune-i ca alaptezi.Va gasi variante ca sa trateze premolarul respectiv fara ca tu sa fii in situatia de a renunta la alaptat.numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by daniella4

Buna Lia!

Am avut o lucrare dentara care a cazut, lucrare care se sprijinea pe o masea. De cand coroana a cazut maseaua s-a infectat de 3 ori, am papat ampicilina, etc.
Ceea ce vreau sa intreb...crezi ca mai poate fi salvata radacina (eventual pt a pune un pivot) sau e o total compromisa si trebuie scoasa?

PS: ...am facut un subiect separat pt ca pur si simplu nu am vazut ca e o rubrica speciala, imi cer scuze

Daniella si Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"


Buna.Doar radiografia poate spune daca radacina mai poate fi salvata sau daca e compromisa si trebuie extrasa...numai bine iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Multumesc, Lia. Am facut radiografia, dar abia miecuri voi merge la stomatolog s-o interpreteze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

BUna Lia...deranjez si eu cu o intrebare...ce pot face unei "preafrumoase si multnedorite" nevralgii de trigemen?

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by joker

BUna Lia...deranjez si eu cu o intrebare...ce pot face unei "preafrumoase si multnedorite" nevralgii de trigemen?

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos


buna.mergi repejor la medic,e necesar tratamentul medicamentos...poti incerca si terapii alternative(acupunctura spre ex).Multa sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

Lia multumesc mult

octy14,KENZO(1nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

Lia, multumesc..cred ca trec pe acupunctura...medicul nu a facut decat sa imi recomande medicamente pentru diminuarea durerii si la un moment dat nu isi mai fac efectul...

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by joker

Lia, multumesc..cred ca trec pe acupunctura...medicul nu a facut decat sa imi recomande medicamente pentru diminuarea durerii si la un moment dat nu isi mai fac efectul...

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos


nu ti-a prescris tegretol,spre exemplu?
ma mira ca ti-a prescris doar analgezice...
vezi ca poti merge si la un homeopat pentru remedii...
sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

nu, nu mi-a prescris nimic in afara de analgezice...am sa incerc...poate medicina alternativa o face vreo minune.multumesc pentru raspuns

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aly77 spune:

Buna Lia!
Sunt mamica unui baietel de 1 an si 5 luni, care are 8 dintisori: incisivii centrali si laterali, sus si jos. De curand am observat ca pe incisivii superiori au aparut niste pete galbene si parca incep sa se macine(au marginile zdrentuite). L-am alaptat natural 3 luni, dupa care i-am dat lapte praf Beba cu fier(de la Nestle)pana la 1 an iar de atunci lapte praf Junior(tot de la Nestle) cu biberonul. Nu i-am dat Zimafluor deloc, doar Vigantol pana la 1 an zilnic. Ii periez zilnic dintii, dar doar cu apa fara pasta de dinti(pentru ca inghite pasta).
As dori sa-mi spuneti ce se intampla cu dintisorii lui? Care este cauza si ce optiuni avem in acest moment? Sunt cumva "carii de biberon"? (unde as putea sa citesc informatii despre aceasta afectiune - am terminat facultatea de medicina generala, dar n-am invatat mai nimic legat de stomatologie in facultate)
Va multumesc anticipat!

Mergi la inceput