Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 46

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by NanaMotoc

Buna, Lia.
Indraznesc sa te deranjez si eu cu o intrebare.
As vrea sa imi cumpar o trusa de albit dintii, Dental White sau asa ceva.
Din cate am citit eu, procedura ar dura 7 zile, dupa care s-ar vedea efectul.
Unele truse au un creion cu care dai pe dinti, altele au o forma in care pui pasta si probabil dormi cu ea noaptea.
Intrebarea mea este daca aceste metode de albit dintii dauneaza dintilor? Si inca ceva: am 2 dinti din fata care sunt plombati. Daca dau cu solutia de albit, in cazul in care dintii se albesc, ce se intampla cu culoare plombelor, se modifica sau ramane la fel ca inainte?
Multumesc tare mult de informatii.
Pupici.


Nana Motoc
Pana la nunta...

"Pentru a avea mai mult decit ai obtinut trebuie sa devii mai mult decit esti. Daca nu te schimbi vei avea intotdeauna ceea ce ai obtinut."



E bine sa mergi la un stomatolog care sa-ti faca gutiere individualizate.Asa gelul de albire va reflua mai putin.iti poti albi dintii fara probleme,obturatiile respective vor ramane la culoarea pe care o au,dar daca e nevoie pot fi inlocuite.Ai grija doar daca apare sensibilitate dentara,intrerupe tratamentul pana in momentul disparitiei acesteia si e mai bine daca stai cu respectivele "tray"-uri in gura ziua,nu noaptea(perioada de timp ar fi mai lunga si mi se pare nenecesar).Dintii se pot albi vizibil si dupa ce stai doar o ora-doua cu gelul de albire pe dinti.Eu prefer kit-urile de albire profesionale celor procurate "over the counter".
numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by annita72

Buna Lia, te rog citeste si "povestea" mea, poate imi poti da vreun sfat.
Fetitei mele, la 11 luni i-au aparut niste dungi galbui la baza celor 4 dintisori de sus si incet incet i s-a macerat smaltul. Normal, dintii s-au subtiat si s-au rupt- pana pe la 4 ani. Medicii la care am fost, de cand am observat fenomenul, mi-au spus ca e vorba de carii de biberon si ca nu au ce sa faca(desi ea nu a folosit exegerat biberonul, nu a dormit cu el in gura ca alti copii).Intr-adevar, acum la 7 ani si jumatate, cat are Ioana, dintii aia s-au schimbat si se pare ca cei definitivi nu mai au probleme.
Mai rau e ca si baietelul meu care acum are 2 ani si jumatate are aceeasi problema, dar cred ca procesul e mai incet la el. Un medic mi-a zis ca o cauza poate fi lipsa de ceva minerale din organismul mamei si ca Zimafluorul nu ajuta cu nimic.
CE SA FAC???

mami de tudor si ioana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ileanastama/my_photos


administrezi deja Zymafluor baietelului?Daca nu,e bine sa incepi,dar mergi la pediatrul lui Tudor ca sa-l prescrie.
Si igiena perfecta:spalat pe dinti dupa mese-atat cat se poate si fara dulciuri intre(tot atat cat se poate:)).Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.Daca incepi sa-i dai Zymafluor foloseste o pasta de dinti pentru copii fara fluor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Mela Pitica

Buna,Lia!Indraznesc si eu sa-ti spun problema mea. Am o fetita de 1 an si 8 luni si cam pe la unsprezece luni au inceput sa-i iasa primii dinti. Are 8 dinti si 4 masele. Cam acum o luna am observat ca pe maselele de sus i-au aparut niste pete maronii. Eu o spal pe dinti cu periuta si cu f. putina pasta de dinti pt.copii de la Oral B, dar petele nu i se curata, de fapt nici nu stiu daca le pot numi pete, are maselele incarcate. Am incercat si i-am dat cu unghia pe masele si am observat ca se curata si mai nou am observat ca si pe dintii de jos pe interior are niste depuneri. Ce ma sfatuiesti sa fac? Aceste depuneri mai tarziu pot afecta dintii provocandu-le carii?
Iti multumesc foarte mult.

" Ai batut la toate usile care nu dau nicaieri, si de singura prin care poti intra si pe care ai cautat-o in zadar o suta de ani intr-una, te lovesti, fara sa stii, si se deschide." ( Marcel Proust )


Depunerile respective pot fi pigmentari de la ceiuturi sau tartru.In ambele cazuri n-au ce cauta pe dintisori,deci trebuiesc indepartate.Un singur lucru trebuie facut:periat dintisorii temeinic dupa fiecare masa-atat cat poti:).Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by monica70

Draga LIA,
am si eu o problema,poate apari prin zona sa-mi raspunzi.
Mi-am scos vreo 4 plombe vechi la maselele din stanga jos si cum la una din ele ma durea cand a inceput sa lucreze,mi-a facut anestezie. Inainte nu ma durea nici una dintre maselele astea.Ei bine dupa ce am ajuns acasa cu medicamentele puse in ele,a inceput sa dispara efectul anesteziei si sa ma doara nitzel.Am zis ca o fi si de la gingie,ma durea mai mult cand muscam pe maseaua aia,dar suportabil. Si am stat asa vreo doua zile,dupa care a inceput distractia: durere tot mai mare si cand atingeam maseaua cu pricina,plus toata partea gat,ureche,ochi,cap Am luat seara ceva de durere ,dimineatza am sunat dentista si am mers la ea.Mi-a scos medicamentul,mi-a facut iar anestezie si a inceput sa lucreze prin zona,presupun ca a scos nervul.Dar m-a durut cu anestezie cu tot! Asa ceva n-am mai patzit. Ajunsa acasa...a inceput sa ma doara la fel ca inainte, toata partea...iar a doua zi dimineatza (azi ) m-am trezit si cu falca umflata ... am sunat-o si am intrebat-o daca nu cumva e puroi asta si daca nu s-a vazut ceva cand a lucrat.Mi-a raspuns ca era prea varza maseaua aia ca sa mai vada ceva si ca da,da sa iau antibiotic trei zile,urmand ca luni sa merg iar sa vedem.Acu am ajuns sa iau si algocalmin fiola asa ma doare!
Ce voiam sa te intreb: daca mi-a scos nervul e normal sa ma si doara in halul asta??? E de la puroi? Eu credeam ca doar se umfla de la puroi.Sau poate fi altceva? Se poate sa nu-l fi scos pe tot (nervul)? Precizez ca n-am facut radiografie ca nu ma durea nimic inainte,doar mi-am scos amalgamurile vechia cum si nu stiam ce e dedesupt
Poate am noroc sa intri in We sa ma lamuresti un pic.
si mersi anticipat

MONI care DIANA (01.01.2006)


ALBUME DIANA

http://www.dropshots.com/jerpelm



imi pare rau pentru suferinta ta...fara sa vad nimic(radiografie),nu pot spune ce a fost acolo...sper ca toate sunt in regula acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by monalac

buna,am sieu o problema,ca fiecare,de altfel-de vreo saptamana ma dor ingrozitor vreo 4 masele si nu e doar senzatia,gen simpatie,chiar ma dor efectiv...un fel de nevralgie...faza e ca nu e cariata decat una,sau cel putin asa simt eu,insa nu mai pot manca,ca ma dor ingrozitor...azi parca mai rau ca niciodata,ma doare si capul in acelasi timp...calmantele nu si fac efectul decat pt putin timp...oricum,voi merge la dentist cand ia sotul salariul,adica peste vreo 2 sapt,insa voiam sa te intreb daca ai idee care i faza?


Daca exista o masea cariata(deja e probabil o pulpita,nu mai e carie simpla),durerea poate iradia si la cele de langa...molarul respectiv trebuie tratat repede si vei scapa de durere.Sanatate multa si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

Am si eu o intrebare. Care este cauza caderii dintilor,in afara de mostenirea genetica? Tatalui meu i-a cazut un dinte.A iesit ca si cum ar fi fost fortat,strans de ceilalti sa iasa.M-am exprimat bine?
Ma tem sa nu raman si eu fara dinti de tanara.Se poate face ceva?

Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!



factorul genetic este important,dar e nevoie de mai mult ca sa se ajunga la pierderea dintilor.Probabil ca tatal tau are o parodontoza,presupun ca n-are multe carii in gura,dar are tartru din belsug...Eu iti sugerez sa mergi de doua ori pe an la stomatolog pentru detartraje si sa pastrezi o igiena buna.asta nu va lasa ca "mostenirea" sa-si faca de capnumai bine!daca mai ai intrebari-cu placere iti raspund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

buna Lia!am si eu o problemuta si sper sa ma ajuti:baietelul meu are 1,8 ani si am observat o pata albicioasa pe unul dintre canini.inca nu m-am dus cu el la stomatolog dar intentionez sa o fac cat de curand daca imi spui ca ar fi un semnal de alarma.mentionez ca nu-i place sa fie spalat pe dinti(seara e cu fortza)si mai papa si dulciuri.multumesc!

octy14,KENZO(1nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Buna Lia!

Sunt o mamica cu pui mic de tata si am probleme cu dantura. Mai exact am maxilarul umflat deasupra (la radacina cred....) unui premolar plombat acum un an jumate. Din ce m-am mai documentat, banuiesc ca este vorba de un granulom, dar asta va putea stabili medicul dupa ce ii voi prezenta o radiografie. Umflatura a aparut in urma cu vreo 9 luni, dar am tot amanat sa ma prezint la medic din cauza unor probleme aparute in timpul sarcinii. Ma ingrijoreaza sa stiu ca tin puroiul ala acolo si vreau sa ma tratez, chair daca inca nu ma doare, ci doar ma jeneaza daca zgandar sau apas locul respectiv.

As vrea sa stiu daca in timpul alaptarii pot fi facute interventii stomatologice de genul rezectiilor sau mici interventii chirurgicale. Ma gandesc la anestezie, eventual antibiotice si la materialele cu care se lucreaza in stomatologie si care pot afecta laptele.....Nu as vrea sa renunt la alaptat, bebe avand doar 2 luni jumate.




Simona, Sorina (12 Noiembrie 2004) si Irina (5 Mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Buna Lia!

Am avut o lucrare dentara care a cazut, lucrare care se sprijinea pe o masea. De cand coroana a cazut maseaua s-a infectat de 3 ori, am papat ampicilina, etc.
Ceea ce vreau sa intreb...crezi ca mai poate fi salvata radacina (eventual pt a pune un pivot) sau e o total compromisa si trebuie scoasa?

PS: ...am facut un subiect separat pt ca pur si simplu nu am vazut ca e o rubrica speciala, imi cer scuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by bits

buna Lia!am si eu o problemuta si sper sa ma ajuti:baietelul meu are 1,8 ani si am observat o pata albicioasa pe unul dintre canini.inca nu m-am dus cu el la stomatolog dar intentionez sa o fac cat de curand daca imi spui ca ar fi un semnal de alarma.mentionez ca nu-i place sa fie spalat pe dinti(seara e cu fortza)si mai papa si dulciuri.multumesc!

octy14,KENZO(1nov 2004)



Buna.Momentan presupun ca e in regula,dar va trebui sa-l speli pe dintisori chiar si cu forta(majoritatea copilasilor de varsta lui sunt impotriva periajului dentar:).Bine ar fi sa-i dai dulciuri cel mult o data pe zi(si asa e prea mult) si sa periezi dintisorii dupa.
Numai bine!

Mergi la inceput