Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 45

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Buna, as avea si eu intrebare.Dupa un implant c-am dupa cit timp as putea avea lucrare-portelan, nu de proba plastic. E posibil dupa 6 luni fara cea de plastic?Forteaza prea mult?
Va multumesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

Buna,
Baietelul meu are 4 ani si jumatate si am observat ca are la maselute, jos pe ambele parti 2 carii mititele.
Nu stiu daca toti stomatologii lucreaza la copii atat de mici si daca e recomandabil sa-l duc la dentist atat de devreme.
cineva mi-a spus ca dintii de lapte n-au nerv si ca n-o sa-l doara chiar daca este o carie acolo. Sa nu-mi spuneti ca replica e stupida, e faorte posibil sa fie asa dar eu chiar nu am habar...
A dus cineva copilul de varsta asta la stomatolog?
Imi puteti recomanda un medic verificat?
Multumesc,
Anca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Buna, Lia.
Indraznesc sa te deranjez si eu cu o intrebare.
As vrea sa imi cumpar o trusa de albit dintii, Dental White sau asa ceva.
Din cate am citit eu, procedura ar dura 7 zile, dupa care s-ar vedea efectul.
Unele truse au un creion cu care dai pe dinti, altele au o forma in care pui pasta si probabil dormi cu ea noaptea.
Intrebarea mea este daca aceste metode de albit dintii dauneaza dintilor? Si inca ceva: am 2 dinti din fata care sunt plombati. Daca dau cu solutia de albit, in cazul in care dintii se albesc, ce se intampla cu culoare plombelor, se modifica sau ramane la fel ca inainte?
Multumesc tare mult de informatii.
Pupici.


Nana Motoc
Pana la nunta...

"Pentru a avea mai mult decit ai obtinut trebuie sa devii mai mult decit esti. Daca nu te schimbi vei avea intotdeauna ceea ce ai obtinut."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annita72 spune:

Buna Lia, te rog citeste si "povestea" mea, poate imi poti da vreun sfat.
Fetitei mele, la 11 luni i-au aparut niste dungi galbui la baza celor 4 dintisori de sus si incet incet i s-a macerat smaltul. Normal, dintii s-au subtiat si s-au rupt- pana pe la 4 ani. Medicii la care am fost, de cand am observat fenomenul, mi-au spus ca e vorba de carii de biberon si ca nu au ce sa faca(desi ea nu a folosit exegerat biberonul, nu a dormit cu el in gura ca alti copii).Intr-adevar, acum la 7 ani si jumatate, cat are Ioana, dintii aia s-au schimbat si se pare ca cei definitivi nu mai au probleme.
Mai rau e ca si baietelul meu care acum are 2 ani si jumatate are aceeasi problema, dar cred ca procesul e mai incet la el. Un medic mi-a zis ca o cauza poate fi lipsa de ceva minerale din organismul mamei si ca Zimafluorul nu ajuta cu nimic.
CE SA FAC???

mami de tudor si ioana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ileanastama/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mela Pitica spune:

Buna,Lia!Indraznesc si eu sa-ti spun problema mea. Am o fetita de 1 an si 8 luni si cam pe la unsprezece luni au inceput sa-i iasa primii dinti. Are 8 dinti si 4 masele. Cam acum o luna am observat ca pe maselele de sus i-au aparut niste pete maronii. Eu o spal pe dinti cu periuta si cu f. putina pasta de dinti pt.copii de la Oral B, dar petele nu i se curata, de fapt nici nu stiu daca le pot numi pete, are maselele incarcate. Am incercat si i-am dat cu unghia pe masele si am observat ca se curata si mai nou am observat ca si pe dintii de jos pe interior are niste depuneri. Ce ma sfatuiesti sa fac? Aceste depuneri mai tarziu pot afecta dintii provocandu-le carii?
Iti multumesc foarte mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Draga LIA,
am si eu o problema,poate apari prin zona sa-mi raspunzi.
Mi-am scos vreo 4 plombe vechi la maselele din stanga jos si cum la una din ele ma durea cand a inceput sa lucreze,mi-a facut anestezie. Inainte nu ma durea nici una dintre maselele astea.Ei bine dupa ce am ajuns acasa cu medicamentele puse in ele,a inceput sa dispara efectul anesteziei si sa ma doara nitzel.Am zis ca o fi si de la gingie,ma durea mai mult cand muscam pe maseaua aia,dar suportabil. Si am stat asa vreo doua zile,dupa care a inceput distractia: durere tot mai mare si cand atingeam maseaua cu pricina,plus toata partea gat,ureche,ochi,cap Am luat seara ceva de durere ,dimineatza am sunat dentista si am mers la ea.Mi-a scos medicamentul,mi-a facut iar anestezie si a inceput sa lucreze prin zona,presupun ca a scos nervul.Dar m-a durut cu anestezie cu tot! Asa ceva n-am mai patzit. Ajunsa acasa...a inceput sa ma doara la fel ca inainte, toata partea...iar a doua zi dimineatza (azi ) m-am trezit si cu falca umflata ... am sunat-o si am intrebat-o daca nu cumva e puroi asta si daca nu s-a vazut ceva cand a lucrat.Mi-a raspuns ca era prea varza maseaua aia ca sa mai vada ceva si ca da,da sa iau antibiotic trei zile,urmand ca luni sa merg iar sa vedem.Acu am ajuns sa iau si algocalmin fiola asa ma doare!
Ce voiam sa te intreb: daca mi-a scos nervul e normal sa ma si doara in halul asta??? E de la puroi? Eu credeam ca doar se umfla de la puroi.Sau poate fi altceva? Se poate sa nu-l fi scos pe tot (nervul)? Precizez ca n-am facut radiografie ca nu ma durea nimic inainte,doar mi-am scos amalgamurile vechia cum si nu stiam ce e dedesupt
Poate am noroc sa intri in We sa ma lamuresti un pic.
si mersi anticipat

MONI care DIANA (01.01.2006)


ALBUME DIANA

http://www.dropshots.com/jerpelm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

buna,am sieu o problema,ca fiecare,de altfel-de vreo saptamana ma dor ingrozitor vreo 4 masele si nu e doar senzatia,gen simpatie,chiar ma dor efectiv...un fel de nevralgie...faza e ca nu e cariata decat una,sau cel putin asa simt eu,insa nu mai pot manca,ca ma dor ingrozitor...azi parca mai rau ca niciodata,ma doare si capul in acelasi timp...calmantele nu si fac efectul decat pt putin timp...oricum,voi merge la dentist cand ia sotul salariul,adica peste vreo 2 sapt,insa voiam sa te intreb daca ai idee care i faza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Am si eu o intrebare. Care este cauza caderii dintilor,in afara de mostenirea genetica? Tatalui meu i-a cazut un dinte.A iesit ca si cum ar fi fost fortat,strans de ceilalti sa iasa.M-am exprimat bine?
Ma tem sa nu raman si eu fara dinti de tanara.Se poate face ceva?

Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Roxali

Buna, as avea si eu intrebare.Dupa un implant c-am dupa cit timp as putea avea lucrare-portelan, nu de proba plastic. E posibil dupa 6 luni fara cea de plastic?Forteaza prea mult?
Va multumesc?


Buna.Depinde de tipul sistemului de implant folosit.Exista mai multe tipuri de implanturi...Eu zic sa faci asa cum spune medicul care a pus implantul,el stie exact ce implant a folosit si care e procedura in cazul respectiv.
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by anca2207

Buna,
Baietelul meu are 4 ani si jumatate si am observat ca are la maselute, jos pe ambele parti 2 carii mititele.
Nu stiu daca toti stomatologii lucreaza la copii atat de mici si daca e recomandabil sa-l duc la dentist atat de devreme.
cineva mi-a spus ca dintii de lapte n-au nerv si ca n-o sa-l doara chiar daca este o carie acolo. Sa nu-mi spuneti ca replica e stupida, e faorte posibil sa fie asa dar eu chiar nu am habar...
A dus cineva copilul de varsta asta la stomatolog?
Imi puteti recomanda un medic verificat?
Multumesc,
Anca



The impossible... it's what I can do at once, miracles take me a little longer...


Draga Anca,
Dintisorii de lapte au pulpa dentara(nerv),fara tratament cariile vor evolua si dintisorii il vor durea cu siguranta.
Plus ca dintisorii cariati vor intretine o igiena bucala precara,iar pierderea dintisorilor de lapte inainte de perioada fiziologica in care acestia sunt inlocuiti de dintisorii definitivi nu e un lucru bun.Eu iti sugerez sa mergi la stomatologie infantila sau la un stomatolog despre care stii ca are rabdare cu copiii si sa tratezi dintisorii.La 4 ani si jumatate deja poate coopera si tratamentul poate fi efectuat in conditii bune:).Numai bine!

Mergi la inceput