Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 53

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bucluc spune:

Lia,
Sper sa ai timp sa raspunzi si intrebarilor mele... De aprox 4-5 zile prietenul meu au inceput sa-l doara dintii din partea de sus, mai ales la rece. Are imbracaminte de ceramica pe toti, din 2004. Cand durerea s-a inrautatit, am inceput sa ia Ampicilina la fiecare 6 ore. Durerea s-a localizat la un dinte si treptat a inceput sa scada. Azi in schimb a avut senzatia ca i se scurge ceva in pe dinte, ca si cum s-ar fi spart o punga in interiorul imbracamintei (cred ca asa i se spune). Acum il doare mai rau ca oricand si a inceput sa i se umfle si fata pe partea cu dintele. Nu vrea nicicum sa mearga la medic. Ce altceva am putea face in afara de a lua in continuare antibiotic? Ce se intampla cu puroiul atunci cand iei antibiotic? O sa "dispara" in final sau va fi absolut necesara o drenare? Drenarea se poate face si fara a lua imbracamintea jos?
Multumesc mult!
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

draga Lia,
sunt intr-o situatie disperata
am o masea la care i-a fost scos nervul, pus pansament, intre timp nu am ajuns sa pun plomba si acum cca 2 sapt. parte din pansament a cazut, canalele fiind inchise, zic eu
ieri dimineata m-am trezit cu o durere suportabila la maseaua respectiva si cea vecina, in sensul ca nu le puteam atinge, nici macar cu cele de sus (sunt maselele 3 si 4 dreapta jos)
am luat cataflam (2x50mg) de vreo 2 ori (durerea tot crestea intre timp), si vreo 2 algocalmine fiolein decurs de 2 ore...mentionez ca orice as fi luat, efectul de calmare dura max 2 ore, respectiv spre sfarsit, 1 ora (la algocalmin), durerea devenind insuportabila intre timp
fiind plecata din oras, seara cand m-am intors am sunat medicul meu stomatolog care a zis ca am infectie la radacina si sa iau 1 augmentin 1g la 12 ore impreuna cu 1 brufen si 1 panadol cat mai repede cu putinta si sa revin peste 2 zile la cabinet (urmatoarea, adica azi, e zi libera si nu se lucreaza)
asa am facut, durerea a disparut vreo 3 ore, dupa care toata noapte n-am putut dormi, am continuat cu algocalmin fiole vreo 2 si in final am ajuns la 6 dimineata la spital la urgente, plangand de durere (durerea e localizata in dreptul maselelor respective cu ceva nevralgii incepand de la dinti pana la ureche, fara ganglioni)
acolo mi-au facut o injectie cu voltarin (75 cred) si mi-au dat xylocaine pump spray 10%, care amorteste orice, numai durerea nu
intre timp am mai luat o doza de antibiotic si urmeaza sa ma iau una peste 3 ore, dar situatia mea nu e mai buna deloc, inghit calmante in doze mult prea mari din disperare
este normal ca pana acum antibioticul sa nu ma ajute deloc?
ce pot face sa calmez durerile fara sa ma "sinucid" cu calmante?
exista ceva calmant naturist ?
sau ceva mai puternic decat cataflam sau voltarin, care sa opreasca durerea pt ceva mai mult de 2 ore?
multumesc mult si imi cer scuze ca m-am intins atata

anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moira spune:

Buna,
As vrea sa gasesc o clinica stomatologica in Bucuresti, preferabil in zona Romana-Victoriei-Dorobanti-Floreasca-Aviatorilor. Am auzit de Dentestet insa nu m-as duce la "pomul laudat", fara sa cer niste puncte de vedere, de la persoane "in tema".
Sau poate imi puteti recomanda vreo clinica sau vreun medic. Nu am nevoie (sper) de interventii complicate, poate o detartrare cu ultrasunete si vreo plomba-doua.

Multumesc frumos.

Moira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by mitoasa

Petele sunt la baza maselutelor si a dintilor,nu sunt iesite in relief si zic eu ca nici smaltul ditilor nu e afectat ,sunt nedede nu iesite in relief.


Din ce povestesti cred ca nu sunt cariute,ci zone pigmentate.daca vei peria temeinic zonele respective,pigmentarea va disparea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by bucluc

Lia,
Sper sa ai timp sa raspunzi si intrebarilor mele... De aprox 4-5 zile prietenul meu au inceput sa-l doara dintii din partea de sus, mai ales la rece. Are imbracaminte de ceramica pe toti, din 2004. Cand durerea s-a inrautatit, am inceput sa ia Ampicilina la fiecare 6 ore. Durerea s-a localizat la un dinte si treptat a inceput sa scada. Azi in schimb a avut senzatia ca i se scurge ceva in pe dinte, ca si cum s-ar fi spart o punga in interiorul imbracamintei (cred ca asa i se spune). Acum il doare mai rau ca oricand si a inceput sa i se umfle si fata pe partea cu dintele. Nu vrea nicicum sa mearga la medic. Ce altceva am putea face in afara de a lua in continuare antibiotic? Ce se intampla cu puroiul atunci cand iei antibiotic? O sa "dispara" in final sau va fi absolut necesara o drenare? Drenarea se poate face si fara a lua imbracamintea jos?
Multumesc mult!
Daniela


Draga Daniela,
Imi pare rau pentru suferinta prietenului tau.
Va trebui sa-l convingi sa mearga la medic...
In afara de antibiotice poate tine comprese reci.Drenajul se poate face si fara inlaturarea puntii/coroanei de acoperire.Puroiul se poate resorbi sau uneori drena in mod natural,fara interventia medicului,dar trebuie vazut exact care e situatia dintelui respectiv si trebuie tratat cat mai curand...
in loc de ampicilina poate lua amoxicilina...
Multa sanatate si numai bine,daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by ache

draga Lia,
sunt intr-o situatie disperata
am o masea la care i-a fost scos nervul, pus pansament, intre timp nu am ajuns sa pun plomba si acum cca 2 sapt. parte din pansament a cazut, canalele fiind inchise, zic eu
ieri dimineata m-am trezit cu o durere suportabila la maseaua respectiva si cea vecina, in sensul ca nu le puteam atinge, nici macar cu cele de sus (sunt maselele 3 si 4 dreapta jos)
am luat cataflam (2x50mg) de vreo 2 ori (durerea tot crestea intre timp), si vreo 2 algocalmine fiolein decurs de 2 ore...mentionez ca orice as fi luat, efectul de calmare dura max 2 ore, respectiv spre sfarsit, 1 ora (la algocalmin), durerea devenind insuportabila intre timp
fiind plecata din oras, seara cand m-am intors am sunat medicul meu stomatolog care a zis ca am infectie la radacina si sa iau 1 augmentin 1g la 12 ore impreuna cu 1 brufen si 1 panadol cat mai repede cu putinta si sa revin peste 2 zile la cabinet (urmatoarea, adica azi, e zi libera si nu se lucreaza)
asa am facut, durerea a disparut vreo 3 ore, dupa care toata noapte n-am putut dormi, am continuat cu algocalmin fiole vreo 2 si in final am ajuns la 6 dimineata la spital la urgente, plangand de durere (durerea e localizata in dreptul maselelor respective cu ceva nevralgii incepand de la dinti pana la ureche, fara ganglioni)
acolo mi-au facut o injectie cu voltarin (75 cred) si mi-au dat xylocaine pump spray 10%, care amorteste orice, numai durerea nu
intre timp am mai luat o doza de antibiotic si urmeaza sa ma iau una peste 3 ore, dar situatia mea nu e mai buna deloc, inghit calmante in doze mult prea mari din disperare
este normal ca pana acum antibioticul sa nu ma ajute deloc?
ce pot face sa calmez durerile fara sa ma "sinucid" cu calmante?
exista ceva calmant naturist ?
sau ceva mai puternic decat cataflam sau voltarin, care sa opreasca durerea pt ceva mai mult de 2 ore?
multumesc mult si imi cer scuze ca m-am intins atata

anca


Draga Anca,
Imi pare rau ca suferi,poate era bine sa fi mers deja la alt stomatolog daca te doare atat de rau si durerea nu cedeaza la analgezice...
pe mine modul in care ai descris durerea nu m^a facut sa gandesc la "infectie la radacina"....bineinteles ca eu nu pot vedea nimic,fac doar presupuneri,bazate doar pe ce ai povestit,deci pot gresi...
Sper ca intre timp ai mers la stomatolog si ai scapat de suferinta...
numai bine iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Draga Lia, cum se manifesta parodontita?
Sa-ti spun despre ce e vorba: acum un an am facut 2 lucrari de cate 5 dinti fiecare, pe aceeasi parte a maxilarului- canini, premolari si molari,stanga sus si jos. Dupa scurt timp am observat ca lucrarea nu adera perfect la gingie, dar am tot amanat sa ma duc la dr, mai ales ca, la caninul de sus gingia era vesnic umflata si sangera la periere.
Ei si acum m-a trezit de doua saptamani cu toata zona de gingie umflata, intai sus si apoi a trecut si la mandibula, rosie, sangereaza la periere, doare si este extrem de neplacuta.Basca, miros neplacut al gurii, care ma exaspereaza!
Dr mea vine in tara de-abia peste o saptamana si pana acum am luat antiinflamatoare si hexoral spray, periaj cat mai des, dar ce imi trece la vreun dinte imi apare la altul.
Folosesc paste antiparadontoza preventiv de vreun an, dar vad ca nu m-au protejat prea mult de placa bacteriana.
Este vina lucrarii in sine - in afara de indolenta mea, cu siguranta - sau tine de materialul clientului?
Ce tratament ar fi indicat?
Iti multumesc de rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stepha spune:

Draga Lia,

Prin octombrie mi-am schimbat o lucrare veche cu una din portelan, estetica ce-i drept dar continui sa am probleme. Lucrarea mascheaza lipsa unui dinte care a cazut, de lapte fiind, si altul nu a mai iesit in locul lui. Mi s-a explicat ca gingia mea era inflamata ( imi curgea sange si mi se umfla) in dreptul acelui dinte lipsa si ca peste un timp gingia o sa coboare, dar dupa atatea luni nu a coborat si continua sa-mi intre mancare uneori intre gingie si lucrare si ba chiar imi mai curge si sange. Am fost ieri la doctor sa vad ce se intampla si el mi-a zis ca e ok, sa stau fara griji. din cate stiu eu sangerarea gingiei nu e un lucru de trecut cu vederea, asa ca te intreb : chiar sa stau linistita si sa astept gingia sa coboare sau sa ma duc sa vizitez si alt medic?
multumesc mult,
Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by goldi

Draga Lia, cum se manifesta parodontita?
Sa-ti spun despre ce e vorba: acum un an am facut 2 lucrari de cate 5 dinti fiecare, pe aceeasi parte a maxilarului- canini, premolari si molari,stanga sus si jos. Dupa scurt timp am observat ca lucrarea nu adera perfect la gingie, dar am tot amanat sa ma duc la dr, mai ales ca, la caninul de sus gingia era vesnic umflata si sangera la periere.
Ei si acum m-a trezit de doua saptamani cu toata zona de gingie umflata, intai sus si apoi a trecut si la mandibula, rosie, sangereaza la periere, doare si este extrem de neplacuta.Basca, miros neplacut al gurii, care ma exaspereaza!
Dr mea vine in tara de-abia peste o saptamana si pana acum am luat antiinflamatoare si hexoral spray, periaj cat mai des, dar ce imi trece la vreun dinte imi apare la altul.
Folosesc paste antiparadontoza preventiv de vreun an, dar vad ca nu m-au protejat prea mult de placa bacteriana.
Este vina lucrarii in sine - in afara de indolenta mea, cu siguranta - sau tine de materialul clientului?
Ce tratament ar fi indicat?
Iti multumesc de rabdare.


Buna.Din ce spui,probabil ca ai o gingivita(afectarea gingiilor),care evolueaza in timp spre boala parodontala,unde vorbim deja despre afectarea parodontiului.
Eu cred ca primul lucru care trebuie facut e inlocuirea puntilor respective.cu cat mai repede,cu atat mai bine.Adaptarea puntilor la niv coletului dintilor trebuie sa fie buna,nu trebuie sa lezeze gingiile la fel cum nu trebuie sa existe spatii intre coroana si gingie,pentru ca sa se poata mentine o igiena satisfacatoare.
Nu putem vorbi despre "materialul clientului" decat ca factor favorizant,nu ca despre o cauza directa...si daca "materialul clientului" e modest,cu o igiena buna si tratamente stomatologice corect facute,toate ar trebui sa fie OK.
Daca mai ai intrebari,sau daca mi-a scapat ceva din ce te intereseaza,te rog intreaba si iti voi raspunde.numai bine iti doresc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Stepha

Draga Lia,

Prin octombrie mi-am schimbat o lucrare veche cu una din portelan, estetica ce-i drept dar continui sa am probleme. Lucrarea mascheaza lipsa unui dinte care a cazut, de lapte fiind, si altul nu a mai iesit in locul lui. Mi s-a explicat ca gingia mea era inflamata ( imi curgea sange si mi se umfla) in dreptul acelui dinte lipsa si ca peste un timp gingia o sa coboare, dar dupa atatea luni nu a coborat si continua sa-mi intre mancare uneori intre gingie si lucrare si ba chiar imi mai curge si sange. Am fost ieri la doctor sa vad ce se intampla si el mi-a zis ca e ok, sa stau fara griji. din cate stiu eu sangerarea gingiei nu e un lucru de trecut cu vederea, asa ca te intreb : chiar sa stau linistita si sa astept gingia sa coboare sau sa ma duc sa vizitez si alt medic?
multumesc mult,
Stefania


Buna.Sigur ca e bine sa ceri si opinia altui medic...asta e varianta optima intotdeauna cand ai indoieli.in cazul de fata sangerarea si tumefactia gingivala sunt disconfort,n-ar trebui sa stai si sa suferi.succes si numai bine! daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere:).

Mergi la inceput