Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Buna ,fetelor!Sunt insarcinat in aproape 15 sapt.si la 5-6 sapt.am fost la dentist unde, cu toate ca i-am spus ca sunt insarcinata,mi-a facut radiografie dentara.Mentionez ca mi-a pus un sort greu pe mine si aparatura era moderna ca de altfel in tot cabinetul.La dr.ginecolog am fost pe la 10 sapt.si am uitat sa-i spun de vizita la dentist.Mi-a facut un eco unde am vazut bebele si mi-a spus ca totul pare ok.Daca era ceva in neregula, se observa la eco?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Draga Lia,

Problema cu care ma confrunt si despre care as dori opinia ta este sangerarea gingiilor. Imi sangereaza destul de rau gingiile, "destul de rau" insemnand la fiecare periaj. Am facut de curand un detartraj si si in timpul acestei proceduri mi-au sangerat rau, medicul chiar mirandu-se de acest lucru. Ai idee care ar putea fi cauza? Ce analize as putea face pentru a depista de ce se intampla acest lucru?
Astept opinia ta si iti multumesc anticipat,
Madi

“Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora_r spune:

Buna Lia,
am vazut ca tu ajuti f multe persoane cu informatii, sfaturi.
Te rog sa ma ajuti cu o informatie.
Am 26 ani si am mers la stomatolog si mi-s spus ca am paradontoza avansata, dar deocamdata dintii nu se misca. Am citit pe net ca treb sa mestec hrean si propilis, am inceput cu hrean.
Vreau sa-mi spui daca am vreo sansa sa fac sa stagneze boala, daca da cum.
Exista un tratament real?

Merci anticipat,
Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by roxi12

Draga Lia, as avea si eu nevoie de ajutor. Sunt insarcinata in saptamana a 8-a si ma dor gingiile+un gust ff rau in gura toata ziua, cu toate ca ma spal destul de des, am folosit chiar si o apa de gura pentru gingivita, acum nu o mai folosesc. Imi era frica ca ea putea fi cauza gustului, oricum gustul rau a ramas si dupa ce nu am mai folosit-o. Am gingiile inflamate si mi-a aparut si un abces, nu prea pot manca. Am fost la dentist saptamana trecuta si mi-a facut un detartraj, m-a mai chemat dar pentru ca dupa ce am fost la el m-au durut si mai mult gingiile nu am mai fost. Dau orice pentru un remediu, care sa nu-i faca rau nici lui bebe. Am si gingiile lasate la doi dinti din fata, iar probleme cu dantura asa de mari nu am avut niciodata.


ceea ce se-ntampla acum nu e neobisnuit,in timpul sarcinii poate aparea gingivita de sarcina.ce poti face e sa mergi la stomatolog pentru detartraje-chiar daca dupa detartraj exista disconfort timp de cateva zile,apoi situatia e mai buna decat inainte de detartraj,iti poti clati gura cu apa de gura si poti pastra o igiena orala buna.Acestea pot ajuta...Sarcina usoara-n continuare si un bebelus sanatos iti doresc!Dupa ce vei naste toate aceste neajunsuri vor disparea.multa sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by buli

azi ne-am jucat si ne-am ciocnit dintii.
un dintisor de-al lui Mati (2 ani) s-a ciobit.
ce ma fac???




buna.imi pare rau,nu-i mare lucru de facut.pastreaza o igiena orala buna si cam atat.Sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by dia_bi

buna ,am si eu o intrebare,asta primavara mi-a pus stomatoloaga mea un dinte din portelan iar acum 2zile mi s-a deslipit,nu s-a rupt dintele doar s-a deslipit,este normal ca nici macar dupa un an sa-mi pice dintele?iar cand am sunat-o sa ma programeze mi-a spus f.senin ca e super aglomerata si nu are timp daca vreau dupa 16 ian. de ce sa ma duc la altul cand ea mi-a facut lucrarea


pai du-te la acelasi medic.nu,nu e firesc ca dupa un an sa ai probleme,dar se poate intampla.sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by A.C

Buna ,fetelor!Sunt insarcinat in aproape 15 sapt.si la 5-6 sapt.am fost la dentist unde, cu toate ca i-am spus ca sunt insarcinata,mi-a facut radiografie dentara.Mentionez ca mi-a pus un sort greu pe mine si aparatura era moderna ca de altfel in tot cabinetul.La dr.ginecolog am fost pe la 10 sapt.si am uitat sa-i spun de vizita la dentist.Mi-a facut un eco unde am vazut bebele si mi-a spus ca totul pare ok.Daca era ceva in neregula, se observa la eco?


buna.in principiu toate ar trebui sa fie OK.incearca sa nu fii stresata,stressul ii face rau lui bebe.sarcina usoara si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Multumesc , Lia. Am fost iar la dr. ginecolog , la 17 sapt. si am facut un eco dupa care mi-a spus ca morfologia fetala a lui bebe e normala,lungimea si greutatea la fel , iar ritmul cardiac e bun . M-am linistit . Cred ca Doamne Doamne are grija de noi, sa fie totul bine . Conteaza mult credinta in El.Deja acum la 19 sapt. simt cum misca , usor dar sigur. E o senzatie pe care numai noi , mamele in devenire , o putem trai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:

Draga Lia,
Am fost la dentist pentru o carie mai avansata si a trebuit sa-mi faca anestezie (medie, dupa cum a spus medicul). Problema este ca s-ar putea sa fiu insarcinata si i-am spus asta medicului, insa raspunsul a fost ca aceasta anestezie nu afecteaza sarcina. Te rog sa-mi spui daca intr-adevar este asa. Sunt putin panicata pt ca am mai avut o sarcina oprita in evolutie si nu asa vrea sa se intample ceva. Acea sarcina s-a oprit din evolutie din motive necunoscute, pentru ca analizele mi-au iesit toate bine. Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Draga Lia, te rog sa ma ajuti intr-o problema, in legatura cu fetita mea.
Are un an si jumatate si mananca doar mancare pasata, trecuta prin blender. Din punct de vedere nutritional e OK, nu e anemica, mananca de toate, arata foarte bine, mananca de asemenea foarte bine, are 14 kg si 86 cm(fara a fi grasa- vezi pozele)dar n-am reusit inca sa o invat sa mestece. Daca-i dau bucatele de mancare la tine in gura pana se topesc si reuseste sa le inghita asa. degeaba i-am aratat cum sa mestece, degeaba i-am mai dat in manuta biscuite, paine, cate un fruct, in cel mai bun caz le suge si in cel mai rau- se inneaca si vomita tot.
Eu vreau sa te intreb ce efecte negative are lipsa masticatiei asupra dintilor si asupra maxilarelor? Poate avea probleme mai tarziu?
Ma ingrijoreaza tare aceasta problema pt. ca ea e o fetita foarte frumoasa, de dantura ei am mare grija de cand i-a erupt primul dintisor, ne spalam pe dintuci dupa fiecare masa si-i dau si supliment cu fluor, un sfert de miligram pe zi. Mentionez ca are deja toti caninii erupti, deci mai asteptam doar molarii.
Multumesc anticipat de raspuns!
O zi buna iti doresc!

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput