Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Draga Lia mai raspunzi pe aici?
Eu sunt nerabdatoare sa aud parea ta.

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by smuci

Am un mare semn de intrebare: fetitei mele, care are 2 ani si 4 luni....i-au aparut coltisorii molarului de 6 ani...in conditiile in care are toti cei 20 de dintisori specifici varstei ei. Ce inseamna asta? Reprezinta vreun pericol pentru dintii permanenti?

Dragostea este oarba...si nebunia o insoteste.


Buna.eu am oaresce indoieli in legatura cu ce povestesti.mergi si fa-i o ortopantomografie si scrie-mi te rog ce se vede.multumesc.numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by asi

Draga Lia,
As dori sa stiu daca exista vre-o legatura intre vitamina D administrata bebelushilor si cantitatea de calciu din organism cu timpul de aparitie al dintisorilor.
Baiatul meu are 1 an si 8 luni si nu are decat incisivii.Ultimul incisiv a "spart" la inceputul lunii agust.De atunci numic.
E normal?Ar trebui sa-mi fac griji?
Multumesc.

Familia mea
Razvan




Eruptia intarziata in sine nu e motiv de ingrijorare.Daca aceasta se datoreaza rahitismului,atunci E motiv de ingrijorare(la copiii cu rahitism eruptia tuturor grupelor deentare e intarziata).
Mergi cu baietelul la pediatru si vezi ca-ti va spune acesta vis-a-vis de eventuale semne asociate rahitismului.
daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.Sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Karla

Draga Lia,
Baietelul meu are aproape 6 ani. Ieri i-a cazut primul dintisor si totusi in spatele lui i-a aparut altul. (se vede putin). Dintisorul alaturat se misca si la fel ca-n primul caz- in spatele lui va apare alt dintisor. Unde sa ma adresez? Normal ar fi fost ca dintii noi sa apara in locul celor de lapte nu? Sunt ingrijorata!


buna.de obicei erup in spatele dintisorilor de lapte,nu te-ngrijora.:))
sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by grati.ela

Buna Lia! In sfarsit mi-am facut ieri rezectia apicala. Ai avut dreptate ca nu doare...nu am simtit nici cand mi-a facut anestezia pt. ca mi-a dat bine cu spray. Era osteoita la maseluta 1.4. Oricum, sunt fericita ca nu m-a durut nici dupa operatie, s-a umflat f. putin iar acum imi pot face planuri pt. bebe 2. Pupici! Gratiela.


ma bucur ca totul a fost bine,astept vestea cea mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Lia iti multumesc pentru raspuns!
Am fost cu copilul la pediatru si intr-adevar are semne de rahitism care s-au mai atenuat.Doctorita mi-a zis ca nu e grav si ca nu prea pot sa fac nimic ca sa treca de tot.
Oare ce ar trebui sa mai fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

I-am facut analizele de sange si nu rahitic.Am fost la un alt pediatru care a zis ca nu are nici macar semne de rahitic iar din analizele de sange nu e rahitic.In schimb are paraziti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi12 spune:

Draga Lia, as avea si eu nevoie de ajutor. Sunt insarcinata in saptamana a 8-a si ma dor gingiile+un gust ff rau in gura toata ziua, cu toate ca ma spal destul de des, am folosit chiar si o apa de gura pentru gingivita, acum nu o mai folosesc. Imi era frica ca ea putea fi cauza gustului, oricum gustul rau a ramas si dupa ce nu am mai folosit-o. Am gingiile inflamate si mi-a aparut si un abces, nu prea pot manca. Am fost la dentist saptamana trecuta si mi-a facut un detartraj, m-a mai chemat dar pentru ca dupa ce am fost la el m-au durut si mai mult gingiile nu am mai fost. Dau orice pentru un remediu, care sa nu-i faca rau nici lui bebe. Am si gingiile lasate la doi dinti din fata, iar probleme cu dantura asa de mari nu am avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

azi ne-am jucat si ne-am ciocnit dintii.
un dintisor de-al lui Mati (2 ani) s-a ciobit.
ce ma fac???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_bi spune:

buna ,am si eu o intrebare,asta primavara mi-a pus stomatoloaga mea un dinte din portelan iar acum 2zile mi s-a deslipit,nu s-a rupt dintele doar s-a deslipit,este normal ca nici macar dupa un an sa-mi pice dintele?iar cand am sunat-o sa ma programeze mi-a spus f.senin ca e super aglomerata si nu are timp daca vreau dupa 16 ian. de ce sa ma duc la altul cand ea mi-a facut lucrarea

Mergi la inceput