Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by tlaura

Buna ziua,
indraznesc si eu cu o intrebare; lui Andrei, care peste o saptamana implineste 3 ani, nu i-a iesit dintele de sus din dreapta de langa cei mari. Cred ca se numeste incisivul lateral. E posibil sa-i mai apara sau v-a ramane fara el? Am fost sa-i facem o radiografie sa vedem daca exista mugurele dentar, dar o comoda de asistenta, ne-a spus ca oricum nu ne incalzeste cu nimic daca stim sau nu.
In fine, ideea era daca mai este posibil ca la aceasta varsta sa-i mai apara dintele. Lui oricum i-au iesit tarziu toti, iar caninii sunt inca in crestere. Multumesc mult pentru raspuns!


Laura, mama lui Andrei

http://community.webshots.com/user/tcatlaura

http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite


sincer,nu stiu.exista posibilitatea sa apara,la fel ca si posibilitatea sa nu mai apara.molarii de minte si incisivii laterali sunt primii dinti care vor disparea,anodontia de incisiv latearl e destul de comuna.
doar o ortopantomografie/radiografie poate spune despre ce e vorba.
daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.Numai bine si tie si lui Andrei!:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by grati.ela

Buna Lia! Te deranjeaza o super superfricoasa careia i-a fost recomandata rezectia apicala pentru maseluta 1.4(la radiografie s-a evidentiat un chist la baza unei radacini). Eu am o mare problema: sunt efectiv ingrozita de operatie, mi-e teama ca doare si cu mama anesteziei de aceea de cate ori am programat interventia m-am imbolnavit (ba am avut sinuzita acuta, ba mi-a venit ciclul cu 7 zile mai devreme). Vreau totusi sa rezolv problema pentru ca vreau sa raman insarcinata (si am deja 33 de ani asa ca trebuie sa-i dau bataie!).
Intrebari: 1. operatia este singura solutie? (nu poate fi incercat un tratament?); 2. doare in timpul interventiei?; 3. propolisul aplicat la baza dintelui rezolva ceva?


Buna.Daca deja s-a discutat clar despre rezectie,asta e singura solutie in afara extractiei pentru ca dintele sa fie salvat.
Nu doare in timpul interventiei,ca se face anestezie care chiar functioneaza:)).
Propolisul probabil ca nu rezolva nimic,curaj,mergi la medic.
Sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d3m3ntzial spune:

ok...eci fara detartraj n-am facut nimic.
Intrebare stupida : doare cand iti face detartraj ? Sincer !
Chiar daca doare,chiar daca nu doare tot ma duc,ca nu vreau sa am probleme,insa e mai bine sa stiu de la inceput daca doare :)
Apoi,detartrarea nu imi poate afecta gingia / dintii ? mi-e sa nu cada vreo unul in timp ce detartreaza :D...as muri :)
Eu folosesc acum pasta de dinti Paradontax si mi-am luat si Lacalut Aktiv.Care e mai buna ?
Astept raspuns ! mersi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Draga Lia,

Irinei ii ies primii dinti de sus si de cateva zile ne dispera cu plansul. Am incercat cu calgel si calpol dar pare sa nu mai tina. Imi poti te rog recomanda un alt gel care sa ii mai atenueze durerile?
Si a propos de spalatul pe dinti: i-am cumparat nenedent dar nu prea stiu cum sa o fac sa-si clateasca gurita... E ok daca inghite pasta de dinti sau sa folosesc doar periuta moale?
Multumesc.

Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Ce m-a invatat papusa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:


quote:
Originally posted by d3m3ntzial

ok...eci fara detartraj n-am facut nimic.
Intrebare stupida : doare cand iti face detartraj ? Sincer !
Chiar daca doare,chiar daca nu doare tot ma duc,ca nu vreau sa am probleme,insa e mai bine sa stiu de la inceput daca doare :)
Apoi,detartrarea nu imi poate afecta gingia / dintii ? mi-e sa nu cada vreo unul in timp ce detartreaza :D...as muri :)
Eu folosesc acum pasta de dinti Paradontax si mi-am luat si Lacalut Aktiv.Care e mai buna ?
Astept raspuns ! mersi !


deci da,fara detartraj sigur nu se poa':).
nu doare in printzip,daca e de chiuretat pungi parodontale/root planing,se face anestezie.
so curaj,mergi la medic:).
votez cu Parodontax,despre Lacalut nu stiu.
Sanatate si numai bine!Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.
era sa uit:P:detartrajul nu are nici un fel de efecte negative asupra dintilor si gingiilor,sigur nu vei pierde nici un dinte:))),daca ai mult tartru dupa detartraj vei avea senzatia(corecta de altfel:P) ca ceva lipseste:tartrul:).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Witchie

Draga Lia,

Irinei ii ies primii dinti de sus si de cateva zile ne dispera cu plansul. Am incercat cu calgel si calpol dar pare sa nu mai tina. Imi poti te rog recomanda un alt gel care sa ii mai atenueze durerile?
Si a propos de spalatul pe dinti: i-am cumparat nenedent dar nu prea stiu cum sa o fac sa-si clateasca gurita... E ok daca inghite pasta de dinti sau sa folosesc doar periuta moale?
Multumesc.

Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Ce m-a invatat papusa...


Draga Anda,
imi pare rau ca suferiti,din pacate mare lucru nu se poate face...
Daca (,)calpolul nu functioneaza poti incerca sa-i dai nurofen(ibuprofen) din cand in cand,gelurile n-au un efect de durata..
Da-i sa rontaie cate o coaja de paine,morcovior,biscuit,asta o va ajuta.
La varste mici nu pot clati gurita,inevitabil inghit pasta de dinti.De la un an-un an si ceva daca folosesti pasta de dinti pentru copii(contine cam 1/4-1/3 din cant. de fluor continuta de pasta de dinti pentru adulti),pui cate o bobita mica de pasta pe periuta,nu e nici o problema daca inghite pasta.Pana la un an-un an si ceva nu e nevoie de pasta de dinti,ci doar de o periuta pentru bebelusi.
Numai bine si dintisori frumosi si sanatosi!Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smuci spune:

Am un mare semn de intrebare: fetitei mele, care are 2 ani si 4 luni....i-au aparut coltisorii molarului de 6 ani...in conditiile in care are toti cei 20 de dintisori specifici varstei ei. Ce inseamna asta? Reprezinta vreun pericol pentru dintii permanenti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Draga Lia,
As dori sa stiu daca exista vre-o legatura intre vitamina D administrata bebelushilor si cantitatea de calciu din organism cu timpul de aparitie al dintisorilor.
Baiatul meu are 1 an si 8 luni si nu are decat incisivii.Ultimul incisiv a "spart" la inceputul lunii agust.De atunci numic.
E normal?Ar trebui sa-mi fac griji?
Multumesc.

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna Lia! In sfarsit mi-am facut ieri rezectia apicala. Ai avut dreptate ca nu doare...nu am simtit nici cand mi-a facut anestezia pt. ca mi-a dat bine cu spray. Era osteoita la maseluta 1.4. Oricum, sunt fericita ca nu m-a durut nici dupa operatie, s-a umflat f. putin iar acum imi pot face planuri pt. bebe 2. Pupici! Gratiela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karla spune:

Draga Lia,
Baietelul meu are aproape 6 ani. Ieri i-a cazut primul dintisor si totusi in spatele lui i-a aparut altul. (se vede putin). Dintisorul alaturat se misca si la fel ca-n primul caz- in spatele lui va apare alt dintisor. Unde sa ma adresez? Normal ar fi fost ca dintii noi sa apara in locul celor de lapte nu? Sunt ingrijorata!

Mergi la inceput