Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megy spune:

quote:
Originally posted by Lia

quote:
Originally posted by megy

Buna, am si eu o problema. Incerc de 3 luni sa raman insarcinata si acum ma bucur ca inca n-am ramas deoarece am fost la stomatolog si a trebuit sa imi faca o extractie la o masea de minte si in plus mai trebuie sa fac si o radiografie dentara deoarece am o punga de puroi mai veche. Intrebarea mea este can as putea sa incerc din nou sa raman insarcinata. Cat timp trebuie sa dureze de la anestezie si radiografie???? Multumesc mult.


Buna.Daca tot nu esti inca insarcinata,poti sa-ti rezolvi acum toate problemele dentare(punga de puroi spre ex. necesita mai mult decat radiografie).Deci ideal e sa ramai insarcinata dupa ce ai tratat tot.
A doua zi de la anestezie si radiografie poti sa ramai insarcinata.probabil ca poti ramane insarcinata si-n aceeasi zi,nu stiu cate femei stiu ca-s insarcinate din prima zi de sarcina...
numai bine!






Buna. Multumesc mult de informatie. Am fost la dr si mi-a facut un drenaj ca maseaua cu puroi, acum se tot scurge puroiul. Si eu vreau sa scap de aceste probleme dar ma interesa in mod special daca trebuia sa astept cateva luni de la radiografie ca sa incerc sa raman insarcinata. Va multumesc mult de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Buna fetelor
Am si eu o mare problema,poate gasesc la voi solutia.Mai concret am nevoie de o lucrare mai ampla si nu gasesc nici un dr. care sa accepte sa platesc esalonat,in cateva transe.Am de pus 5 dinti pe o parte,tratament pentru toata dantura si inca 3 pe partea cealalta,asa ca va dati seama ca ma costa destul de mult si nu pot plati toti banii in 2 transe asa cum cer toti doctorii.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

buna ziua! sunt o proaspata gravidutza, sapt 4+. am probleme mai vechi cu molarii de minte inferiori, am fost la dentist inainte sa raman, am facut RX, mi-a spus ca e ok, au loc, doar ca o sa ma mai doara... de regula doctoritza imi spunea sa iau algocalmin , ceva..acum ca sunt insarcinata, ce pot sa fac?..iar am un puseu de durere..tine de regula 3-4-5 zile, da e taaare nesuferit :(

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)
4+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/magdas82/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by megbeng

buna ziua! sunt o proaspata gravidutza, sapt 4+. am probleme mai vechi cu molarii de minte inferiori, am fost la dentist inainte sa raman, am facut RX, mi-a spus ca e ok, au loc, doar ca o sa ma mai doara... de regula doctoritza imi spunea sa iau algocalmin , ceva..acum ca sunt insarcinata, ce pot sa fac?..iar am un puseu de durere..tine de regula 3-4-5 zile, da e taaare nesuferit :(

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)
4+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/magdas82/my_photos


Buna si felicitari pentru ca vei fi mamica!Poti lua acetaminofen(paracetamol) sau ibuprofen(nurofen),dar e bine ca de fiecare data cand e nevoie de medicatie sa mergi si sa-l intrebi pe ginecologul tau.
Sanatate multa si sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estera spune:


As dori sa stiu si eu un lucru, daca s-a mai discutat despre asta.. imi cer scuze, dar nu am rabdare sa citesc toate paginile. Referitor la dantura de invidiat a artistilor. Cum reusesc s-o aiba atat de alba? Am vrut sa fac si eu un tratament de albire a dintilor, insa stomatologul m-a sfatuit sa n-o fac pentru ca-mi va strica dintii (mi-a dat exemplu in acest sens dantura lui Sorin Ovidiu Vantu) si mi-a spus ca dantura artistilor nu e naturala ci este pusa. Chiar asa sa fie? N-as prea crede.. Si totusi, ce trebuie sa fac sa am dintii atat de albi??
Va multumesc!

estera
http://photos.yahoo.com/narcesteh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d3m3ntzial spune:

Hello !
Lia,am nevoie de sfatul tau !
Problema mea este urmatoarea : din cauza paradontozei(care s-a instalat cam acum 1,5 ani) gingiile au inceput sa se retraga destul de mult,sangereaza si...simt ca mor.Mi-e frica de stomatolog si de aceea apelez la tine.Stiu,sunt prost ca nu ma duc la stomatolog,insa..am vazut ca ai sfatuit cateva persoane in leg cu paradontoza.La mine nu a aparut inca mobilitatea dintilor,insa gingiile se retrag f mult-la dintii de jos,din fata - 4 dinti.
Am primit unele sfaturi insa nu stiu cat de bune sunt .Imi spunea cineva ca singurul tratament eficace pentru paradontoza este cu Metronidazol (18 tablete) si Neypulpin - fiole a 2 ml (stadiul I: 6 fiole; stadiul II: 6 fiole; stadiul III: 3 fiole).Neypulpin-ul nu se mai gaseste in tara(decat sa fac comanda in germania).
Ce ma sfatuiesti sa fac ? Recomanda-mi un tratament.
Daca imi recomanzi cumva Gai-Bao...sa stii ca l-am cautat f mult dar nu stiu unde e de gasit.Astept raspuns.Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna Lia! Te deranjeaza o super superfricoasa careia i-a fost recomandata rezectia apicala pentru maseluta 1.4(la radiografie s-a evidentiat un chist la baza unei radacini). Eu am o mare problema: sunt efectiv ingrozita de operatie, mi-e teama ca doare si cu mama anesteziei de aceea de cate ori am programat interventia m-am imbolnavit (ba am avut sinuzita acuta, ba mi-a venit ciclul cu 7 zile mai devreme). Vreau totusi sa rezolv problema pentru ca vreau sa raman insarcinata (si am deja 33 de ani asa ca trebuie sa-i dau bataie!).
Intrebari: 1. operatia este singura solutie? (nu poate fi incercat un tratament?); 2. doare in timpul interventiei?; 3. propolisul aplicat la baza dintelui rezolva ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

quote:
Originally posted by camelia-daniela

Dragä Lia,

dintii au culoarea lor normalä, dar pe alocuri sint fff albi, ceea ce iese in evidentä...nu stiu dacä asta ar fi o demineralizare!!!
ce crezi? Eu am acasä Dental Whyte, dar incä nu l-am pus sä-l foloseascä...

Merci, de räspuns....esti o dulcicä!

Cami.



iri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by d3m3ntzial

Hello !
Lia,am nevoie de sfatul tau !
Problema mea este urmatoarea : din cauza paradontozei(care s-a instalat cam acum 1,5 ani) gingiile au inceput sa se retraga destul de mult,sangereaza si...simt ca mor.Mi-e frica de stomatolog si de aceea apelez la tine.Stiu,sunt prost ca nu ma duc la stomatolog,insa..am vazut ca ai sfatuit cateva persoane in leg cu paradontoza.La mine nu a aparut inca mobilitatea dintilor,insa gingiile se retrag f mult-la dintii de jos,din fata - 4 dinti.
Am primit unele sfaturi insa nu stiu cat de bune sunt .Imi spunea cineva ca singurul tratament eficace pentru paradontoza este cu Metronidazol (18 tablete) si Neypulpin - fiole a 2 ml (stadiul I: 6 fiole; stadiul II: 6 fiole; stadiul III: 3 fiole).Neypulpin-ul nu se mai gaseste in tara(decat sa fac comanda in germania).
Ce ma sfatuiesti sa fac ? Recomanda-mi un tratament.
Daca imi recomanzi cumva Gai-Bao...sa stii ca l-am cautat f mult dar nu stiu unde e de gasit.Astept raspuns.Multumesc !



Buna!Primul lucru pe care ar trebui sa-l faci e sa mergi la stomatolog pentru detartraj.Nici un fel de medicatie nu functioneaza in situatia in care exista tartru,eventual pungi parodontale.
Se inlatura intai cauzele mecanice care produc iritatia permanenta a gingiilor si apoi eventual se instituie tratament medicamentos,stabilit de un parodontolog.
numai bine!daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by estera


As dori sa stiu si eu un lucru, daca s-a mai discutat despre asta.. imi cer scuze, dar nu am rabdare sa citesc toate paginile. Referitor la dantura de invidiat a artistilor. Cum reusesc s-o aiba atat de alba? Am vrut sa fac si eu un tratament de albire a dintilor, insa stomatologul m-a sfatuit sa n-o fac pentru ca-mi va strica dintii (mi-a dat exemplu in acest sens dantura lui Sorin Ovidiu Vantu) si mi-a spus ca dantura artistilor nu e naturala ci este pusa. Chiar asa sa fie? N-as prea crede.. Si totusi, ce trebuie sa fac sa am dintii atat de albi??
Va multumesc!

estera
http://photos.yahoo.com/narcesteh



unii dintre ei au intr-adevar toti dintii "pusi",altii nu.Dintii se pot albi,cu siguranta actorii isi albesc dintii.Si eu imi albesc dintii si e-n regula atata vreme cat nu exagerez:)).
mergi la un stomatolog care are cu ce face stomato cosmetica.
sanatate si numai bine!

Mergi la inceput