Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna spune:

Buna ziua!Pun si eu o intrebare aici pentru raspunsul careia multumesc anticipat..
E o masea de minte, niciodata nu m-a durut.Doctorita spune ca trebuie extrasa.M-am uitat si eu:are o culoare galbuie-negricioasa.Imi va face anestezie de bloc pentru ca zona e foarte inervata.Am auzit de lezarea nervului trigemen patita in urma extractiei unui molar care a dus la schimonisirea fetei, contractura buzei...Sunt ingrozita.In mod normal nu ar trebui sa incerce mai intai sa o curete?
(Precizez ca a spus ca fac radiografie sa vada radacinile ei.)
Ce inseamna anestezie de bloc?
Multumesc mult de tot pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by anna

Buna ziua!Pun si eu o intrebare aici pentru raspunsul careia multumesc anticipat..
E o masea de minte, niciodata nu m-a durut.Doctorita spune ca trebuie extrasa.M-am uitat si eu:are o culoare galbuie-negricioasa.Imi va face anestezie de bloc pentru ca zona e foarte inervata.Am auzit de lezarea nervului trigemen patita in urma extractiei unui molar care a dus la schimonisirea fetei, contractura buzei...Sunt ingrozita.In mod normal nu ar trebui sa incerce mai intai sa o curete?
(Precizez ca a spus ca fac radiografie sa vada radacinile ei.)
Ce inseamna anestezie de bloc?
Multumesc mult de tot pentru raspuns.


Draga Anna,
Daca tu doresti ca medicul tau sa salveze molarul de minte respectiv,e bine sa-i spui acest lucru si presupun ca se va conforma.Eu nu pot vedea molarul respectiv si nu pot sti daca mai e ceva de salvat sau nu.In cele mai multe cazuri molarii de minte nu pot fi mentinuti in conditii bune foarte multa vreme pe arcada datorita imposibilitatii pastrarii unei igiene corecte la nivelul acestora,dar nu vad de ce n-ar fi salvati,daca nu exista motive obiective pentru extractie iar pacientul doreste pastrarea lor.
Anestezia "de bloc" e anestezie tronculara periferica-in legatura cu locul unde se afla acel molar(molar 3 superior sau inferior) se va face anestezie "la tuberozitate"+anestezia nervului palatin anterior(la gaura palatina posterioara),respectiv anestezia la spina Spix+anestezia nervului bucal-pt. inferior.
Eu iti sugerez sa nu te-ngrijorezi inutil in legatura cu eventuale accidente care pot aparea,gandeste pozitiv,extractia unui molar(daca e necesara) nu e o interventie iesita din comun si nici foarte complicata,e facuta de un profesionist si in principiu nu apar surprize neplacute.
Numai bine si daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna spune:

Mult de tot si frumos multumesc!
Mai vin cu placere sa intreb.Cred ca dupa ce merg la dentist:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GDumitru spune:

Baietelul meu are trei ani si sapte luni; dupa controlul stomatologic facut recent si radiografia tuturor dintilor, medicul stomatolog pediatru a spus ca sunt mai multe puncte de lucru, care pot fi rezolvate in cateva sedinte cu anestezie locala sau toate intr-o singura sedinta cu anestezie totala. Avand in vedere avantajele si dezavantajele fiecareia din variantele propuse de medic, intrebarea mea este: este o practica curenta anestezia totala la un copil de varsta asa de mica si care ar putea fi problemele, reactiile care ar putea sa apara ?
Va multumesc anticipat.
Cu stima,
GDumitru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Draga Lia am o mare problema.De cite ori maninc fructe(mere ,pere ,prune etc,mai putin ma doare de la cirese sau mandarine) sau ume boshii ma doare dantura.CAre ar fi cauza?

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

quote:
Originally posted by Tiara

MAi am o intrebare.
Tiara are suflu sistolic(ventricular septal disase) si doctorul mi-a zis ca nu are voie sa faca carii,nu prea am inteles de ce.Pina ma duc la doctor peste o luna, doua vreau sa stiu.Bineinteles ca o spal pe dinti dar nu se stie niciodata.

Lidia ,Tiara si David D.



Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by GDumitru

Baietelul meu are trei ani si sapte luni; dupa controlul stomatologic facut recent si radiografia tuturor dintilor, medicul stomatolog pediatru a spus ca sunt mai multe puncte de lucru, care pot fi rezolvate in cateva sedinte cu anestezie locala sau toate intr-o singura sedinta cu anestezie totala. Avand in vedere avantajele si dezavantajele fiecareia din variantele propuse de medic, intrebarea mea este: este o practica curenta anestezia totala la un copil de varsta asa de mica si care ar putea fi problemele, reactiile care ar putea sa apara ?
Va multumesc anticipat.
Cu stima,
GDumitru





Anestezia generala ar trebui folosita doar cand NU exista alta varianta(in cazul de fata,DOAR daca baietelul nu e cooperant si tratamentul nu poate fi efectuat in conditii de siguranta pentru el.
Pentru realizarea anesteziei generale in conditii de siguranta pentru pacient e necesara o echipa dentist-anesteziologist, aparatura de monitorizare a functiilor vitale si echipament de resuscitare,capabila sa intervina in caz de arest cardiac,infarct miocardic,soc anafilactic,atac vasovagal,atac de astm,hipoglicemie.
Eu iti sugerez sa incerci varianta cu anestezie locala in mai multe sedinte,daca aceasta e o optiune,iar daca e musai necesara anestezia generala,interventia sa fie facuta intr-un spital,nu in cabinetul unui stomatolog,pentru ca sa aveti siguranta ca se va putea interveni prompt si eficient daca va fi necesar.
daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.Numai bine!


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Tiara

Draga Lia am o mare problema.De cite ori maninc fructe(mere ,pere ,prune etc,mai putin ma doare de la cirese sau mandarine) sau ume boshii ma doare dantura.CAre ar fi cauza?

Lidia ,Tiara si David D.


Draga Lidia,
Probabil ca exista o suferinta parodontala cronica-retractie gingivala,osoasa,mici portiuni(presupun ca mici,daca nu ai observat inca) din radacinile dintilor nu mai sunt protejate de gingie si os sanatos si de aici senzitivitatea pentru acru.Mergi la stomatolog.


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Tiara

quote:
Originally posted by Tiara

MAi am o intrebare.
Tiara are suflu sistolic(ventricular septal disase) si doctorul mi-a zis ca nu are voie sa faca carii,nu prea am inteles de ce.Pina ma duc la doctor peste o luna, doua vreau sa stiu.Bineinteles ca o spal pe dinti dar nu se stie niciodata.

Lidia ,Tiara si David D.



Lidia ,Tiara si David D.


Nu are voie sa aiba carii din cauza pericolului de endocardita bacteriana.Bacteriile din gurita pot intra in circuitul sanguin,ajunge la inima si cauza o infectie la niv. acesteia(endocardita).
Inainte de orice interventie care presupune penetrarea tegumentelor,sangerare,Tiara va trebui sa ia antibiotic cu o ora inainte de interventie.
Numai bine si Tiarei de la noi,

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Multumesc mult ,Lia.O sa ma duc la doctor .Intre timp am mai aflat cite ceva si sper sa ajung la doctor inainte sa-mi acda dantura.CUM se zice in japoneza boala asta?Asta ca sa-i spun doctorului .Te rog mult.

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput