Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Lia, am si eu o intrebare. Ce sunt alea chisturi stomatologice si ce tratamente exista? M-a intrebat o colega si eu habar n-am ce sunt, , recunosc!
Multumesc mult, ,

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GDumitru spune:

Draga Lia,
Imi cer scuze pentru intarzierea cu care raspund. Multumesc pentru informatii. Medicul pediatru stomatolog a stabilit trei sedinte, cu anestezie locala. Inca o data multumesc si iti doresc toate cele bune.
Cu stima,
GDumitru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by cl

Lia, am si eu o intrebare. Ce sunt alea chisturi stomatologice si ce tratamente exista? M-a intrebat o colega si eu habar n-am ce sunt, , recunosc!
Multumesc mult, ,

Claudia


E un saculet cu fluid,la apexul unui dinte devital(chist radicular,daca despre asta vrei sa afli).Sunt mai multe tipuri de chist,toate "dentare",cel periapical e probabil cel mai frecvent,e format din resturi epiteliale ale celulelor Malassez.
Tratament-endodontic,sau extractie.
Daca e vorba despre un alt fel de chist,iti povestesc cu placere.
,Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Tiara

Multumesc mult ,Lia.O sa ma duc la doctor .Intre timp am mai aflat cite ceva si sper sa ajung la doctor inainte sa-mi acda dantura.CUM se zice in japoneza boala asta?Asta ca sa-i spun doctorului .Te rog mult.

Lidia ,Tiara si David D.


Lidia,revin maine seara(ziua-s la munci)cu explicatii in limba japoneza.acum pic de oboseala.,Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AliL spune:

quote:
Originally posted by Lia

quote:
Originally posted by Dana_

Pt Lia sau dr stomatolog
Am o problema putin mai mare. Am gingivita de vreo 7 ani. Am fost la dr in urma cu 3 ani, mergeam de 3 ori pe saptamana si imi facea tratament cu clorura de zinc30%.Asta a tinut vreo 5 luni in care mi-a facut doar acest tratament. Apoi au urmat vreo 3 sapt in care mi-a reparat toate cariile. Dupa vreo 6 luni iar mi s-au imflamat gingiile. Nu am mai mers la dr, deoarece imi cerea o gramada de bani pe acel tratament si am descoperit ca este de vanzare acea clorura de zinc 30%. Carii nu prea am dar totusi imi e groaza sa dau o gramada debani pe nimic. Am inteles ca in caz de gingivita agravata nu se pot face plombe pana nu fac ceva tratament. Ce ar trebui sa fac. Eu locuiesc in Cj-Napoca, daca cunosti ceva dr bun pe aici te rog sa-mi zici.
Cu respect Dana

Dana&bb Andy


Buna si scuze pentru intarzierea cu care iti raspund.
eu iti sugerez sa mergi la un stomatolog pentru un detartraj urmat de un periaj profesional,o buna igiena dentara(periaj dupa fiecare masa si folosirea atei dentare macar o data pe zi),solutii de clatit gura antibacteriene(contin si clorura de zinc).Daca igiena dentara va fi buna,gingivita nu va mai aparea.Pentru inceput,dupa detartraj,periajul va fi neplacut pentru ca gingiile sunt tumefiate si vor sangera,dar in 1-2 saptamani gingivita va disparea.
Placa si tartrul sunt cauzele aparitiei gingivitei.
Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.Numai bine!


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AliL spune:

pentru inceput as vrea sa-mi cer scuze pentru mesajulcare a aparut insotit de nikul meu...nu stiu ce si cum s-a intamplat insa nu imi apartine.
As dori si eu o intrebare pentru dr. Lia insa mai inatai pasul.
de trei saptamani mi s-a inflamat gingia din jurul unui incisiv frontal care de altfel este acoperit de coroana. la inceput am spus ca e o intoleranta la materialul artificial insa cand a inceput sa si sangereze am zis ca e de la sarcina. apoi a inceput si gingia din jurul incisivului imediat lateral,la fel cu sangerari si tinde a se extinde mai departe. ieri la celalalt incisiv frontal, la baza a aparut o dunga rosie ca si cum ar fi taiata gingia. la inceput clateam gura cu ceai de musetel cu bicarbonat acum am trecut la un periaj mult mai atent al dintilor aproape dupa fiecare masa (in ultima vreme am cam cinci mese pe zi - putin si des) dupa care aplic pe gingii tinctura de propolis. acum vine si intrebarea: Doamna Lia, ar trebui sa mai incerc si altceva pentru a-mi recupera sanatatea gingiilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Lia merci mult.Am fost intre timp la stomatolog ,m-a "spalat"pe dintii si mi-a zis sa folosesc o perie in spirala pentru spalarea intre dinti.Nu-ti spun cit de dureros e.SAu a fost ,la inceput.Acum folosesc ata de dinti in afara de periaj.Am studiat mai bine problema si dupa parerea mea am asa numita paradontoza .Nu pot sa zic ca ma mai doare ,dar gingia tot descopera dintii pe ici pe colo.Asta inseamna ca problema nu e rezolvata si ca exista riscul caderii dintiilor?

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Lia, ! Multumesc mult de tot.
,

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by AliL

pentru inceput as vrea sa-mi cer scuze pentru mesajulcare a aparut insotit de nikul meu...nu stiu ce si cum s-a intamplat insa nu imi apartine.
As dori si eu o intrebare pentru dr. Lia insa mai inatai pasul.
de trei saptamani mi s-a inflamat gingia din jurul unui incisiv frontal care de altfel este acoperit de coroana. la inceput am spus ca e o intoleranta la materialul artificial insa cand a inceput sa si sangereze am zis ca e de la sarcina. apoi a inceput si gingia din jurul incisivului imediat lateral,la fel cu sangerari si tinde a se extinde mai departe. ieri la celalalt incisiv frontal, la baza a aparut o dunga rosie ca si cum ar fi taiata gingia. la inceput clateam gura cu ceai de musetel cu bicarbonat acum am trecut la un periaj mult mai atent al dintilor aproape dupa fiecare masa (in ultima vreme am cam cinci mese pe zi - putin si des) dupa care aplic pe gingii tinctura de propolis. acum vine si intrebarea: Doamna Lia, ar trebui sa mai incerc si altceva pentru a-mi recupera sanatatea gingiilor?


Draga AliL,
Din mesajul tau inteleg ca esti insarcinata.E vorba despre gingivita de sarcina,o suferinta provocata de tartru si placa bacteriana si exacerbata de hormonii de sarcina.Mergi la stomatolog,spune-i ca esti insarcinata,fa un detartraj,pastreaza o igiena bucala buna(periaj bland dupa fiecare masa si curatare a spatiilor interdentare cu dental floss-va fi neplacut din cauza gingiilor tumefiate si a sangerarilor).Poti cumpara si o apa de gura antibacteriana si clati gura de mai multe ori pe zi. Toate aceste simptome vor disparea dupa ce nasti:)).Felicitari,vei deveni mamica si toate aceste suferinte vor fi uitate repede.Sarcina usoara in continuare si un bebelus sanatos!
Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Tiara

Lia merci mult.Am fost intre timp la stomatolog ,m-a "spalat"pe dintii si mi-a zis sa folosesc o perie in spirala pentru spalarea intre dinti.Nu-ti spun cit de dureros e.SAu a fost ,la inceput.Acum folosesc ata de dinti in afara de periaj.Am studiat mai bine problema si dupa parerea mea am asa numita paradontoza .Nu pot sa zic ca ma mai doare ,dar gingia tot descopera dintii pe ici pe colo.Asta inseamna ca problema nu e rezolvata si ca exista riscul caderii dintiilor?

Lidia ,Tiara si David D.


Draga Lidia,
Pana la caderea dintilor e cale lunga!De obicei dintii rezistenti la carie au sanse sa se piarda din cauza parodontozei.Nu te speria,nu e un pericol imediat,mergi la stomatolog de doua-trei ori pe an pentru detartraje,pastreaza o igiena buna in mod consecvent si lucrurile vor fi bune.
,Lia

Mergi la inceput