Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Draga Lia, apelez si eu la bunavointa si cunostintele tale.
Nepotelului meu de 1 a si jumatate i s-au innegrit dintii. Sora mea (si maica-sa) este usor disperata pentru ca el nici nu sta la spalat pe dinti - urla ca din gura de sarpe si i-a fost frica sa nu cumva sa il doara. Ai o solutie sau macar o cauza a acestei innegriri a dintilor? Stiu ca trebuie sa mearga la stomatolog, dar pana ajunge, ma poti ajuta cu o indrumare?
Multumesc frumos.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nloredana spune:

Draga Lia,
Ma bucur nespus ca te-am descoperit. Sunt insarcinata luna a 7-a si ma cam supara gingiile: sangereaza si mi-au aparut ceva besicute albe care ustura ingrozitor cand mananc sarat in special. De 3 zile ma clatesc non-stop cu ceai de musetel, dar nu vad nici un efect. Daca s-a mai dezbatut subiectul imi cer scuze dar nu am avut rabdare sa parcurg chiar toate mesajele. Cu speranta ca o sa ma poti ajuta iti multumesc anticipat.
Loredana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by danais

Draga Lia,

Gargarita noastra are 1 an si 5 luni si numai 4 dinti (incisivii centrali inferiori aparuti la 9 luni, cei superiori aparuti la 1 an si o luna). Incisivii laterali superiori sunt vizibili de vreo doua luni la marginea gingiei, dar nu sparg gingia, la fel si incisivii laterali inferiori, dar ceva mai jos de gingie. Au vazut-o pana acum trei pediatri si au spus ca nu e nici o problema, ca este mostenire genetica (si mie mi-a iesit primul dinte la un an si o luna, apoi ceilalti foarte greu). Totusi, nu reusesc sa nu ma agit.

Ce crezi, ar trebui sa ii fac niste analize speciale? Doctorii spun ca nu se pune problema rahitismului, pentru ca nu manifesta nici un semn clinic (i s-a inchis fontanela pe la un an, are piciorusele si coastele drepte). Se poate face radiografie la copil asa de mic, sa vedem daca exista mugurii dintilor, sau nu este cazul? Ce as mai putea face sa o ajut sa ii iasa dintii mai usor? Nu vrea sa roada absolut nimic ca sa i se mai moaie gingiile.

Multumesc mult.

Daniela si Denisa stirbulina


Draga Daniela,
Eu zic sa incerci sa te linistesti pe tema data,daca spui ca medicii pediatri care au vazut-o pe gargaritza ta au spus ca nu sunt motive de ingrijorare vis-a-vis de rahitism si ca fetita e perfect sanatoasa,toate sunt OK.Dintisorii vor aparea intr-un final.
Si nici radiografia nu-si are sensul,pentru ca oricum nu e nimic de facut in situatia in care mugurii dentari sunt absenti.
Numai bine si tie si gargaritzei!Daca mai intrebari,iti raspund cu placere.

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by simanoro

Draga Lia,

Mi s-a extras o masea (35, de jos; nu ma pricep cum se numeste exact) in urma cu 4 saptamani. A iesit foarte greu. Locul s-a infectat si am luat Rovamicina si Metronidazol. Intentia mea era sa-mi pun o lucrare, insa medicul meu mi-a spus ca trebuie sa se vindece locul respectiv.
Inca nu am ajuns la el dar as vrea sa stiu ce ma asteapta. Locul se vindeca, dar osul este afara, deasupra gingiei. Desi ma straduiesc sa mestec in partea dreapta, tot am reusit performanta de a-mi rupe bucati din os. Problema e ca ma doare de mor la alimente reci.
Ce urmeaza sa-mi faca? Taie gingia si o prinde deasupra osului?? Cum se procedeaza in cazuri de acestea?
Multumesc anticipat,
Simona

http://community.webshots.com/user/simanoro
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/


Draga Simona,
Eu nu pot vedea nimic,doar din ce povestesti pot sa-ncerc sa-mi inchipui...
Ar trebui ca osul sa fie regularizat(fara margini ascutite) si gingia suturata frumos deasupra osului,cicatrizarea dirijata.
Nu stiu ce-nseamna "locul trebuie lasat sa se vindece" in situatia in care spui ca osul e deasupra gingiei(repet,nu pot vedea nimic,da' osul ar trebui sa se afle sub gingie,nu deasupra ei..),in situatia despre care vorbesti tu,nu poate fi vorba de vindecare decat daca se intervine.
Eu iti sugerez sa mergi repejor la stomatolog.

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Eleni

Draga Lia, apelez si eu la bunavointa si cunostintele tale.
Nepotelului meu de 1 a si jumatate i s-au innegrit dintii. Sora mea (si maica-sa) este usor disperata pentru ca el nici nu sta la spalat pe dinti - urla ca din gura de sarpe si i-a fost frica sa nu cumva sa il doara. Ai o solutie sau macar o cauza a acestei innegriri a dintilor? Stiu ca trebuie sa mearga la stomatolog, dar pana ajunge, ma poti ajuta cu o indrumare?
Multumesc frumos.


Elena & Maria Bucuria


Draga Elena,
Innegrirea poate fi placa sau carie.Copilasul trebuie spalat pe dinti,chiar daca protesteaza.Daca e placa,va disparea dupa o perioada in care va fi spalat pe dintisori temeinic.Daca are si cariute,acestea vor trebui tratate cumva.In ambele cazuri,trebuie instituit un periaj temeinic.Daca nu i se administreaza fluoruri pe cale generala,ar fi bine sa inceapa sa-l spele pe dintisori cu putina pasta de dinti pentru copii.Vizita la stomatolog nu va rezolva foarte multe,fara igiena bucala corecta.
Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.
Pupici Mariutei si numai bine si voua si nepotelului!


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by nloredana

Draga Lia,
Ma bucur nespus ca te-am descoperit. Sunt insarcinata luna a 7-a si ma cam supara gingiile: sangereaza si mi-au aparut ceva besicute albe care ustura ingrozitor cand mananc sarat in special. De 3 zile ma clatesc non-stop cu ceai de musetel, dar nu vad nici un efect. Daca s-a mai dezbatut subiectul imi cer scuze dar nu am avut rabdare sa parcurg chiar toate mesajele. Cu speranta ca o sa ma poti ajuta iti multumesc anticipat.
Loredana


Draga Loredana,
Sangerarea si tumefierea gingiilor sunt simptome comune si suparatoare, care apar la femeile insarcinate.E vorba de gingivita de sarcina.E bine sa mergi la stomatolog,care va gasi modalitati potrivite perioadei de sarcina in care te afli de a micsora inflamatia gingivala.E bine sa continui sa te speli pe dinti,cu o periuta moale si blandete,de mai multe ori pe zi,chiar daca sangereaza gingiile.Poti clati gura cu solutii colutorii antibacteriene.Ar fi fost bine ca in trimestrul al doilea de sarcina sa fi rezolvat toate problemele dentare,sa fi facut un detartraj urmat de un periaj profesional..
Besicutele albe par a fi afte dupa ce ai povestit.Pot fi badijonate cu glicerina boraxata,dar si fara tratament vor disparea.
Iti sugerez sa mergi la stomatolog.
Felicitari,in curand vei fi mamica si toate aceste suferinte vor fi uitate.Sarcina usoara in continuare si un bebelus sanatos!


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_popa spune:

Draga Lia,
Te deranjez si eu cu o intrebare.La cabinetul unde merg eu aici zic ca imi trebuie un detrartaj.L-au inceput, deocamdata au terminat partea dreapta sus, dar din cate stiu eu, dupa detrartaj trebuie pus ceva lac pe dinti.Ii adevarat or nu?Ca vad ca ei nu dau nici un semn sa faca asa ceva.
Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by silvia_popa

Draga Lia,
Te deranjez si eu cu o intrebare.La cabinetul unde merg eu aici zic ca imi trebuie un detrartaj.L-au inceput, deocamdata au terminat partea dreapta sus, dar din cate stiu eu, dupa detrartaj trebuie pus ceva lac pe dinti.Ii adevarat or nu?Ca vad ca ei nu dau nici un semn sa faca asa ceva.
Multumesc,
Silvia


Draga Silvia,
Detartrajul e strict indepartarea tartrului de pe dinti.Se poate face dupa un periaj profesional,urmat de o fluorurare,dar se poate face si detartraj fara fluorurare.Poate ca alta data s-a facut si aplicarea topica de fluoruri,care poate fi un lac si de asta ai ramas cu senzatia asta.Le poti spune ca doresti si o fluorurare locala.
Numai bine!Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_popa spune:

Draga Lia, iti multumesc mult.Eu nu am mai facut niciodata detrartaj,iar de lacul ala stiam de la altii si mai stiam ca daca nu se aplica lacul respectiv se cariaza mai repede dintii, etc.Dar poate ca nici aia care mi-ai spus nu stiau prea multe
De aceea te-am intrebat daca e necesar asa ceva.Din cate mi-au spus aici si din cate am inteles eu, imi fac ceva cu ultrasounds(sper sa nu-i fi inteles eu gresit).
Multumesc mult ca mi-ai raspuns inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simanoro spune:

Draga Lia,

Iti multumesc pentru raspuns. S-a intamplat asa cum ai spus. Mi-a rupt bucata de os de deasupra si s-a vindecat gingia. Acusic am lucrare noua. Si gata cu stomatologia... dupa 2 luni de interventii. Iti multumesc mult.
Sanatate si numai bine.
Simona

Mergi la inceput