Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by cam

Am nevoie urgent de un sfat. Sunt gravida in saptamana 21 si am probleme cu niste colturi de la o masea. Intrebarea mea este, pot sa-mi faca anestezie pentru scoaterea colturilor care de-abia se mai vad din gingie ??? Asta inseamna ca-mi scoate si radacina... suna groaznic de dureros !!! Ce ma fac ??



In al doilea trimestru de sarcina e bine sa-ti tratezi toti dintii cu probleme.Se pot face anestezii.Sarcina usoara si un bebe sanatos!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Initial creeata de dietrich



Sunt insarcinata in trei luni si am un inceput de carie la o masea,as putea sa merg la dentist?

Va multumesc.
mdietrich

--------------------------------------------------------------------------------


Sigur ca poti,daca-i vorba de o carie.Daca-i vorba de tratamente care necesita anestezie,e bine sa mergi in al doilea trimestru de sarcina.
Sarcina usoara si un bebelus sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crenick spune:

Draga Lia am si eu o mare problema.Sufar de paradontosa.Mi s-a retras foarte mult ginia de pe dinti mai ales in partea de sus.Acum 8 ani am facut un tratament si mi-au fost curatate radacinile dintilor apoi mi s-a recomandat un vaccin nou de la Cantacusino(nu mai stiu ecsact cum se numea).Am facut atunci aprocsimativ 40 de infiltratii cu acel vaccin.Ar fi trebiut sa mai merg la control dar de atunci efectiv imi este o frica enorma de orice cabinet stomatologic.Trebuie neaparat sa merg dar vreau sa stiu daca in domeniul asta a mai apurut ceva nou .Stii tu de ceva tratamente mai speciale si unde ash putea sa le fac?
Te pup Crenick!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Draga Lia,

Sper sa nu repet o intrebare: ce garantie ar trebui sa aiba o lucrare stomatologica facuta unui pacient adult? Ma refer in special la acele lucrari - presupun, mai des intalnite - care implica cosmetizarea, imbracarea sau schimbarea completa a unui dinte.
N-am idee unde se poate gasi un normativ in acest sens valabil pentru Romania, sau macar un termen comparativ pentru acele cabinete stommatologice din Romania care sustin ca ofera servicii la nivel occidental.

Iti multumesc din suflet pentru raspuns!

Catalin

Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Lia draga,
Uite cu ce problema ma confrunt eu in sapt. 7+ de sarcina:
Sunt disperata ca mi-am rupt o jumatate de dinte (partea din fata)care era plombat si ii ramasesera aproape numai peretii si plomba. Restul dintelul si probabil radacinile au ramas. Nervul mi-a fost scos atunci cand a fost plombat (acum cativa ani) si dintele se innegrise putin.
Mi-e frica sa nu fac o infectie la canal, iar stomatologul mi-a spus ca pot face radiografia dentara, dar daca se pune problema extractiei se poate face doar fara anestezie.
Mi-e cam frica de radiografie, eu stiam ca nu se face in primul trim. de sarcina. Tu ce ma sfatuiesti? Se poate reconstrui dintele fara anestezie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by crenick

Draga Lia am si eu o mare problema.Sufar de paradontosa.Mi s-a retras foarte mult ginia de pe dinti mai ales in partea de sus.Acum 8 ani am facut un tratament si mi-au fost curatate radacinile dintilor apoi mi s-a recomandat un vaccin nou de la Cantacusino(nu mai stiu ecsact cum se numea).Am facut atunci aprocsimativ 40 de infiltratii cu acel vaccin.Ar fi trebiut sa mai merg la control dar de atunci efectiv imi este o frica enorma de orice cabinet stomatologic.Trebuie neaparat sa merg dar vreau sa stiu daca in domeniul asta a mai apurut ceva nou .Stii tu de ceva tratamente mai speciale si unde ash putea sa le fac?
Te pup Crenick!


In functie de gradul de distructie a gingiei,osului dento-alveolar,exista variante terapeutice nechirurgicale si chirurgicale.Mergi oricum la medic,e necesara curatarea dintilor si radacinilor de placa si tartru,netezirea radacinilor(root-planning),curatarea pungilor;tratamentul e individualizat,hotarat de stomatolog in functie de gradul de distructie tisulara(gingie si aparat dento-alveolar).poti face si niste sedinte de laseroterapie.
Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Catalin

Draga Lia,

Sper sa nu repet o intrebare: ce garantie ar trebui sa aiba o lucrare stomatologica facuta unui pacient adult? Ma refer in special la acele lucrari - presupun, mai des intalnite - care implica cosmetizarea, imbracarea sau schimbarea completa a unui dinte.
N-am idee unde se poate gasi un normativ in acest sens valabil pentru Romania, sau macar un termen comparativ pentru acele cabinete stommatologice din Romania care sustin ca ofera servicii la nivel occidental.

Iti multumesc din suflet pentru raspuns!

Catalin

Think pink!


Cata,nici eu nu stiu la momentul asta daca se poate gasi un act normativ de acest fel valabil pentru Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Candy

Lia draga,
Uite cu ce problema ma confrunt eu in sapt. 7+ de sarcina:
Sunt disperata ca mi-am rupt o jumatate de dinte (partea din fata)care era plombat si ii ramasesera aproape numai peretii si plomba. Restul dintelul si probabil radacinile au ramas. Nervul mi-a fost scos atunci cand a fost plombat (acum cativa ani) si dintele se innegrise putin.
Mi-e frica sa nu fac o infectie la canal, iar stomatologul mi-a spus ca pot face radiografia dentara, dar daca se pune problema extractiei se poate face doar fara anestezie.
Mi-e cam frica de radiografie, eu stiam ca nu se face in primul trim. de sarcina. Tu ce ma sfatuiesti? Se poate reconstrui dintele fara anestezie?



perfect adevarat,poti face radiografie dentara.Fa radiografia,in functie de ce se vede pe radiografie se va hotara conduita terapeutica(necesitatea tratamentului imediat,posibilitatea temporizarii tratamentului pana in trimestrul al doilea de sarcina cand se pot face si anestezii fara probleme).Sarcina usoara in cntinuare si un bebelus sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danais spune:

Draga Lia,

Gargarita noastra are 1 an si 5 luni si numai 4 dinti (incisivii centrali inferiori aparuti la 9 luni, cei superiori aparuti la 1 an si o luna). Incisivii laterali superiori sunt vizibili de vreo doua luni la marginea gingiei, dar nu sparg gingia, la fel si incisivii laterali inferiori, dar ceva mai jos de gingie. Au vazut-o pana acum trei pediatri si au spus ca nu e nici o problema, ca este mostenire genetica (si mie mi-a iesit primul dinte la un an si o luna, apoi ceilalti foarte greu). Totusi, nu reusesc sa nu ma agit.

Ce crezi, ar trebui sa ii fac niste analize speciale? Doctorii spun ca nu se pune problema rahitismului, pentru ca nu manifesta nici un semn clinic (i s-a inchis fontanela pe la un an, are piciorusele si coastele drepte). Se poate face radiografie la copil asa de mic, sa vedem daca exista mugurii dintilor, sau nu este cazul? Ce as mai putea face sa o ajut sa ii iasa dintii mai usor? Nu vrea sa roada absolut nimic ca sa i se mai moaie gingiile.

Multumesc mult.

Daniela si Denisa stirbulina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simanoro spune:

Draga Lia,

Mi s-a extras o masea (35, de jos; nu ma pricep cum se numeste exact) in urma cu 4 saptamani. A iesit foarte greu. Locul s-a infectat si am luat Rovamicina si Metronidazol. Intentia mea era sa-mi pun o lucrare, insa medicul meu mi-a spus ca trebuie sa se vindece locul respectiv.
Inca nu am ajuns la el dar as vrea sa stiu ce ma asteapta. Locul se vindeca, dar osul este afara, deasupra gingiei. Desi ma straduiesc sa mestec in partea dreapta, tot am reusit performanta de a-mi rupe bucati din os. Problema e ca ma doare de mor la alimente reci.
Ce urmeaza sa-mi faca? Taie gingia si o prinde deasupra osului?? Cum se procedeaza in cazuri de acestea?
Multumesc anticipat,
Simona

Mergi la inceput