Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by ralucami

Lia draga, eu nu am o problema super grava, asa ca potzi sa ma lasi la coada cu raspunsul. De cateva zile mi-au iesit pe gingie doua pungutze cu puroi. Cred ca e vorba de un abces. Nu am avut niciodata si nu stiu cum sa il tratez. Am facut niste spalaturi cu musetzel si cu apa de gura Atat m-a dus capul. Trebuie sa iau vre-un antibiotic, ceva? E vre-o bacterie transmisibila ? Daca imi pup berbantul il molipsesc si pe el? Care este cauza aparitziei? La mine in cap e varza in momentul de fatza. Si mai am o intrebare. Am vazut ca in Japonia sunt o gramada de paste de dintzi : anti tartru, pt albire, pt fumatori etc. Si pretzurile vaiaza de la 99- 3000 de yeni. Eu nu am nici o carie, nici tartru, am facut o albire a dintzilor acum 2 ani in Ro, sunt si fumatoare. Tu ce imi recomanzi? Multzumesc mult pt raspuns!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!


Draga Raluca,
eu nu pot vedea nimic.Unde sunt (sau erau) "abcesele"?Varianta cea mai simpla e sa mergi la un stomatolog.Intr-o gura fara probleme(carii nu,tartru nu,spunei) nu pot aparea abcesele.
Pasta de dinti:Apagard pentru fumatori mi s-a parut buna:))).
Numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by matia

Copiez si aici intrebarea pe care am pus-o separat pt am impresia ca va trece in coada si va fii uitat subiectul acela. Daca gresesc scuzati-
As dori sa stiu daca exista o metoda mai ieftina de albirea dintilor decit cea cu gel in 10 sedinte? am auzit ca se gasesc la farmacie niste prafuri care ar fi destul de eficiente. Cum se numesc, cit costa ,cit dureaza efectul lor in timp, care-i diferenta dintre cele 2 procedee?
Multumesc !

Cānd apa-ži ajunge la gurE....CAPUL SUS! Matia!

Cānd apa-ži ajunge la gurE....CAPUL SUS! Matia


Draga Matia,
La toate aceste intrebari iti voi putea raspunde la sfarsitul lunii aprilie,cand ma voi intoarce din tara.Nu mai locuiesc in Romania de mai bine de 4 ani si nu stiu exact ce produse se gasesc in momentul de fata.
praful despre care vorbesti trebuie sa fie o pulbere abraziva.Folosita cu moderatie,efectul de albire e relativ modest.
Numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by saory

Buna Lia.Am si eu o intrebare ca nu ma prea pricep.
Am o dantura relativ frumoasa fara carii dar de vreo doua zile
ma nenoroceste maseaua de minte.E gata iesita si nu e deloc
cariata(a iesit acum vreun an si jumate).Banuiesc ca tot
de la masea ma doare urechea si gatul(amigdala).TE tog
sa-mi dai un sfat ce este de facut.Mi-e frica sa iau medicamente
deoarece sint si insarcinata de 9 saptamani.



Presupun ca gingia acopera partial coroana molarului de minte.Acolo se aduna resturi alimentare.mergi la stomatolog si spune ca esti insarcinata.Daca se va repeta,in trimestrul al doilea de sarcina poti merge pentru excizia portiunii de mucoasa care acopera molarul si toate vor fi OK.Sarcina usoara si numai bine!


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungureaa spune:

Draga Lia am o intrebare : am un fiu minunat de 10 luni si jumatate, are doi dinti si-i mai ies acum patru dinti. Inca dinainte de a-i iesi dintisorii ii dau in fiecare seara cu tifon imbibat in apa pe gingii ca sa le curat. As dori sa stiu daca pot sa incep sa-i perii putin dintii, la inceput ma lasa si utilizam o periuta si un gel special pt. bebelusi, insa acum numai cu tifonul ma lasa, nu ma mai lasa cu periuta
Ce as putea face ?

Adina si Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by MariaM

Buna Lia,
am si eu o intrebare...
Vlad al meu are 2.6 ani, dintisori frumosi, f albi ii dau Flourvigantol..cate 1 pastiluta pe zi...dar ...am o intrebaer..
marginea dintisorilor, pare sa nu aiba aceiasi culoare ca tot dintele ..in sus catre gingie...parca sunt mai transparenti...dar asta numai la marginea de jos a dintelui cam de 1 mm grosime...f mica...este normal sa fie asa?
ps. nu i s-a spart vre-un dinte, nu sunt crapati...eu zic ca sunt f sanatosi...
te pup

Maria&Vladut


Draga Maria,
N-ai nici un motiv de ingrijorare.Marginea incizala e mai transparenta.
gramada de pupici la voi,

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Lia, Mariei i-a iesit, la unshpe ani cati are, maseaua de minte! Am numarat de o suta de ori, e a cincea masea la rand. Intotdeauna a fost precoce la iesitul dintilor (si iubareli ), da parca unshpe ani pt maseaua de minteeee..I-am zis sa aiba grija mare sa o spele atent, ca e in fundul gurii, mai greu de ajuns si-s sanse mari de carie. Ar trebui sigilata?

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by descintec

Lia, Mariei i-a iesit, la unshpe ani cati are, maseaua de minte! Am numarat de o suta de ori, e a cincea masea la rand. Intotdeauna a fost precoce la iesitul dintilor (si iubareli ), da parca unshpe ani pt maseaua de minteeee..I-am zis sa aiba grija mare sa o spele atent, ca e in fundul gurii, mai greu de ajuns si-s sanse mari de carie. Ar trebui sigilata?

D.


Crina,"a cincea masea" doar daca vrem sa-i consideram si pe premolari masele,ca altfel molari sunt 3(inclusiv molarul de minte).Si mie imi suna tare devreme...Si DA!Ar trebui sigilate(nu doar molarul de minte,ci si restul molarilor).
pupice,

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by Lia

quote:
Originally posted by descintec

Lia, Mariei i-a iesit, la unshpe ani cati are, maseaua de minte! Am numarat de o suta de ori, e a cincea masea la rand. Intotdeauna a fost precoce la iesitul dintilor (si iubareli ), da parca unshpe ani pt maseaua de minteeee..I-am zis sa aiba grija mare sa o spele atent, ca e in fundul gurii, mai greu de ajuns si-s sanse mari de carie. Ar trebui sigilata?

D.


Crina,"a cincea masea" doar daca vrem sa-i consideram si pe premolari masele,ca altfel molari sunt 3(inclusiv molarul de minte).Si mie imi suna tare devreme...Si DA!Ar trebui sigilate(nu doar molarul de minte,ci si restul molarilor).
pupice,

Lia&Andrew



multumim, Liuta , o sa sigilam atunci..si da, a cincea cu tot cu premolari, nu e Maria nici un fel de rechin cu doua randuri de dinti

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Noi plecam in Romania pentru o luna si nu stiu cat timp voi avea sa intru pe forum.Din acest motiv raspunsurile la intrebarile pe care le veti posta in aprilie vor veni la inceputul lunii mai.
Sa ne "revedem" cu bine!


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cam spune:

Am nevoie urgent de un sfat. Sunt gravida in saptamana 21 si am probleme cu niste colturi de la o masea. Intrebarea mea este, pot sa-mi faca anestezie pentru scoaterea colturilor care de-abia se mai vad din gingie ??? Asta inseamna ca-mi scoate si radacina... suna groaznic de dureros !!! Ce ma fac ??

Mergi la inceput