Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana1971 spune:

Am si eu o intrebare: am 32 de ani si acum 3 saptamani am fost la stomatolog pt. o durere la dintele 35. Dr. a considerat ca trebuie scos nervul; zis si facut. In timpul tratamentului m-a mai durut, suportabil, dar cand l-a plombat definitiv, cand a introdus pe canal un con portocaliu (de gutaperca, cred) am avut o durere vie, de sa ma urc pe pereti. In fine, durerea a trecut dupa cateve minute si dupa administrarea de anestezic direct pe canal; apoi dr. a verificat din nou canalul cu acele si mi-a aratat: "Uite, acele sunt curate, nu mai e nici urma de nerv". Si a pus plomba definitiva. Dar dupa cateva ore, cand sa incerc sa mananc pe partea respectiva, ma durea. Am asteptat cateva zile sa treaca durerea la sfatul dr. care a zis ca poate fi o iritatie locala, dar nimic. Apoi a zis sa fac o radiografie dentara, dar eu fiind aspiranta in a deveni mamica, nu pot sa fac radiografia pana la sfarsitul lunii (acum sunt abia in ziua 23 a ciclului) cand voi fi sigura ca nu sunt gravida. In concluzie: ce poate fi de ma doare in continuare, doar dintele respectiv la care s-a lucrat, fara sa pot sa mananc pe partea respectiva? (daca nu musc pe acea parte, nu ma doare).
Multumesc de pe acum pentru raspuns si scuze daca am lungit prea mult povestea.
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

Draga Lia,

Am si eu o durere (la propriu).
De citeva zile mi s-a inflamat gingia incisivului central de sus. Cred ca e o infectie cu puroi; ma doare la atingere, ma doare cind ma spal pe fata, cind suflu nasul, cind rid.
De ieri iau ampicilina 500mg, una la 6 ore. Azi se pare ca infectia s-a mai compactat si s-a concentrat la baza nasului.
Asa de adinca e radacina dintelui, incit ajunge la baza nasului, chiar linga nara sau eu sufar de altceva si nu stiu?
Si ce e de facut dupa ce trece infectia? Trebuie scos dintele? In aparenta el e sanatos.

Multumesc,
Zizica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

Am fost la cabinet. Problema e mult mai grava decit credeam.
Am facut radiografie. Concluzia: super granulom la radacina incisivilor de sus, trebuie operatie si extractie de 3 dinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Lia draga, eu nu am o problema super grava, asa ca potzi sa ma lasi la coada cu raspunsul. De cateva zile mi-au iesit pe gingie doua pungutze cu puroi. Cred ca e vorba de un abces. Nu am avut niciodata si nu stiu cum sa il tratez. Am facut niste spalaturi cu musetzel si cu apa de gura Atat m-a dus capul. Trebuie sa iau vre-un antibiotic, ceva? E vre-o bacterie transmisibila ? Daca imi pup berbantul il molipsesc si pe el? Care este cauza aparitziei? La mine in cap e varza in momentul de fatza. Si mai am o intrebare. Am vazut ca in Japonia sunt o gramada de paste de dintzi : anti tartru, pt albire, pt fumatori etc. Si pretzurile vaiaza de la 99- 3000 de yeni. Eu nu am nici o carie, nici tartru, am facut o albire a dintzilor acum 2 ani in Ro, sunt si fumatoare. Tu ce imi recomanzi? Multzumesc mult pt raspuns!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matia spune:

Copiez si aici intrebarea pe care am pus-o separat pt am impresia ca va trece in coada si va fii uitat subiectul acela. Daca gresesc scuzati-
As dori sa stiu daca exista o metoda mai ieftina de albirea dintilor decit cea cu gel in 10 sedinte? am auzit ca se gasesc la farmacie niste prafuri care ar fi destul de eficiente. Cum se numesc, cit costa ,cit dureaza efectul lor in timp, care-i diferenta dintre cele 2 procedee?
Multumesc !

Când apa-ți ajunge la gură.....CAPUL SUS! Matia!

Când apa-ți ajunge la gură.....CAPUL SUS! Matia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saory spune:

Buna Lia.Am si eu o intrebare ca nu ma prea pricep.
Am o dantura relativ frumoasa fara carii dar de vreo doua zile
ma nenoroceste maseaua de minte.E gata iesita si nu e deloc
cariata(a iesit acum vreun an si jumate).Banuiesc ca tot
de la masea ma doare urechea si gatul(amigdala).TE tog
sa-mi dai un sfat ce este de facut.Mi-e frica sa iau medicamente
deoarece sint si insarcinata de 9 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Am si eu nevoie de un sfat, daca puteti sa ma ajutati.
Baietelul meu (4 ani si 2 luni) a cazut acum 2 zile cu gurita intr-o muchie de la scaun. Binenteles ca si-a spart buza de sus (a doua oara intr-o saptamana), dar pe langa asta a reusit sa se loveasca si la dintisorii de sus (incisivi). I-a curs ceva sange si am observat ca 2 dintisori au inceput sa se miste (unul destul de tare si unul putin). El imi spune ca nu-l mai dor, dar evita sa muste. Ce sa fac? E cazul sa merg la stomatolog? E vreo sansa sa se "cimenteze" la loc sau, cel putin cel care se misca mai tare, trebuie sa-l scoata? Ii afecteaza dentitia definitiva? Cei 2 dintisori afectati sunt si putin iesiti in afara din cauza degetelului de care inca nu s-a dezobisnuit de tot (nu poate adormi pana nu suge degetelul 2-3 minute).
Multumesc mult si astept cu nerabdare sfaturile dvs!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Alecsia

Dintii au fost de cand ma stiu cu probleme.In sensul ca dintii sint frumosi dar tare "fragezi".Medicul stomatolog se uimea de fiecare data , cand mergeam ca a mai cazut o bucatica de dinte sau masea.Imi spunea ca asa se manifesta stresul la mine(prin dinti) si ca am dinti de creta.De ceva timp observ ca mi se misca usor dintii din fata.Ce ar putea fi problema si ce remedii sint?
In plus la dintele din fata am avut o infectie (din senin) si mi-a murit si nervul.Dintele nu a fost lovit , nici cariat.Acum el se innegreste incet incet.Ce solutie am sa refac dintele asta, in cazul in care radacina este satatoasa?Si o alta problema ar fi faptul ca la baza maselutei este alb, exact linga gingie(am inteles ca e lipsa de calciu) si fac cariute mici intre dinti? Cum pot fi prevenite?
Mi-am facut analizele de calciu, nu au iesit foarte bine dar sint in limitele normale, iar medicul mi-a spus ca periajul este corect.
Daca puteti sa-mi raspundeti,va multumesc din suflet...



Mihaela


Draga Mihaela,
Si pentru mobilitate si pentru dintele devital mergi la stomatolog.detartraj,periaj profesional,fluorizari locale periodice si tratament endodontic(la dintele devital).Daca radacina e sanatoasa,se poate trata si pastra pe arcada.
Ceea ce spui despre periaj corect si cariute suna ciudat.Daca periajul este corect,cariutele n-ar trebui sa apara.Ar fi bine sa folosesti si dental floss(ata pentru curatire interdentara) si eventual solutii de clatit gura antibacteriene.
Daca mai intrebari,iti raspund cu placere.Numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Ioana1971

Am si eu o intrebare: am 32 de ani si acum 3 saptamani am fost la stomatolog pt. o durere la dintele 35. Dr. a considerat ca trebuie scos nervul; zis si facut. In timpul tratamentului m-a mai durut, suportabil, dar cand l-a plombat definitiv, cand a introdus pe canal un con portocaliu (de gutaperca, cred) am avut o durere vie, de sa ma urc pe pereti. In fine, durerea a trecut dupa cateve minute si dupa administrarea de anestezic direct pe canal; apoi dr. a verificat din nou canalul cu acele si mi-a aratat: "Uite, acele sunt curate, nu mai e nici urma de nerv". Si a pus plomba definitiva. Dar dupa cateva ore, cand sa incerc sa mananc pe partea respectiva, ma durea. Am asteptat cateva zile sa treaca durerea la sfatul dr. care a zis ca poate fi o iritatie locala, dar nimic. Apoi a zis sa fac o radiografie dentara, dar eu fiind aspiranta in a deveni mamica, nu pot sa fac radiografia pana la sfarsitul lunii (acum sunt abia in ziua 23 a ciclului) cand voi fi sigura ca nu sunt gravida. In concluzie: ce poate fi de ma doare in continuare, doar dintele respectiv la care s-a lucrat, fara sa pot sa mananc pe partea respectiva? (daca nu musc pe acea parte, nu ma doare).
Multumesc de pe acum pentru raspuns si scuze daca am lungit prea mult povestea.
Ioana


Draga Ioana,
teoretic sunt doua posibilitati:
1.obturatia radiculara a depasit apexul si atunci durerea va dispare in timp
2.mai ai intr-adevar o bucatica de nerv pe unul din canale
Practic radiografia va spune exact despre ce este vorba.
Numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Buna Lia,
am si eu o intrebare...
Vlad al meu are 2.6 ani, dintisori frumosi, f albi ii dau Flourvigantol..cate 1 pastiluta pe zi...dar ...am o intrebaer..
marginea dintisorilor, pare sa nu aiba aceiasi culoare ca tot dintele ..in sus catre gingie...parca sunt mai transparenti...dar asta numai la marginea de jos a dintelui cam de 1 mm grosime...f mica...este normal sa fie asa?
ps. nu i s-a spart vre-un dinte, nu sunt crapati...eu zic ca sunt f sanatosi...
te pup

Maria&Vladut

Mergi la inceput