Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by mihaela_80

Draga Lia,
indraznesc si eu sa pun o intrebare...la care nu am gasit raspuns in romania. De acum 4 ani, de la 19 ani, pe fetele exterioare ale incisivilor si caninilor de sus smaltul a inceput sa se erodeze langa gingie, in rest ramanand neatins. La un canin am o plomba micuta, pentru ca erodajul a facut o mica gaura care a permis plombarea, dar la incisivi se erodeaza strat dupa strat smaltul din jumatatea de sus a dintilor. Am primit diverse diagnostice: demineralizare, si deci tratament cu flouar, periaj agresiv(intr-adevar dintii din stanga sunt mai afectati si su sunt stangace)respiratie orala (si asta se intampla intr-unele nopti). Intrebarea este: cum pot sa protejez zona aceea sensibila deja ? S-ar putea aplica ceva...poate materialul de sigilare...astfel incat procesul sa inceteze?
iti multumesc
mihaela


Buna.Spui ca esti stangace...daca erai dreptace,intr-adevar periajul agresiv ar fi putut duce la abrazia dintilor din stanga.Intr-adevar,de obicei zona coletului e cea care e periata mai "hotarat".
Din ce povestesti ca au spus medicii care te-au vazut,e vorba probabil de demineralizare cauzata de periaj agresiv.
Se pot aplica compozite.Si periajul cu geluri fluorurate ar putea ajuta,in situatia in are ai hipersenzitivitate.In tara poti gasi "Difluena-gel" sau Difluena lac.Primul poate fi folosit pentru periaj(cantitate foarte mica aplicata pe periuta de dinti,periata bland zona respectiva si ai grija sa nu inghiti.Cel de-al doilea se aplica pe zona afectata cu o pensula-e mai bine sa fie aplicat de catre medic. Exista si agenti de desensibilizare,care se pot aplica pe zonele respective(mergi la stomatolog):)).
Factorii incriminati in pierderile de smalt,recesiune gingivala(n-ai pomenit nimic despre existenta unei eventuale recesiuni gingivale) si aparitia hipersenzitivitatii sunt numerosi,la fel si mecanismele.
Mecanismele care duc la aparitia pierderilor de substanta dentara:eroziune,abrazie,atritie,abfractie.
Eroziune:cauzata de acizi care dizolva smaltul,cementul sau dentina.Sursa acestuia poate fi intrinseca(suc gastric-reflux gastroesofagian) sau extrinseca(bauturi acidulate,sucuri de fructe,vin,bere-notate in ordine "descrescatoare",adica proportional cu potentialul de eroziune.
deci incearca sa eviti macar bauturile acidulate.
Daca mai ai intrebari,sau daca ceva din ce am spus nu e perfect clar,intreaba-ma si iti raspund cu placere.
Numai bine!







Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Draga Lia,
am si eu o nedumerire.Sofia Galagia are 15 luni, dar nu i-am dat Zymafluor.Ce poate sa pateasca? Cand sa incep sa-i dau? Daca nu i-am dat va face carii mai tarziu? Eu am avut prima carie la 17 ani, si mai am doar doua( una langa cea de la 17 ani si una deasupra ei).Si sunt convinsa ca au fost de la proasta igiena, de-atunci nu mai am( doar ca ar cam trebui sa trec pe la detrartaj...)
Asadar, cum e cu mineralizarea, nu se face fara Zimaflour? Scuza-mi ignoranta...
Am uitat, don'soara are 2 dinti jos, doi sus( adica un sfert si o liniuta)plus ca inca doi de sus tind sa apara.Nu e cam putin? Primul a aparut la 10 luni jumate.
Va pup!

Sabina & Sofia Galagia


Draga Sabina,
Daca vrei,poti sa-i dai Zymafluor.Daca nu,e-n regula atata vreme cat o speli hotarat pe dintisori.Fluorul in doze uzuale are indiscutabil efect cariostatic.Pana la urma administrarea de Zymafluor e doar o problema de optiune.Daca igiena bucala e buna si copilul sanatos,n-ai motive de ingrijorare.Administrarea de suplimente fluorurate e doar o masura-n plus impotriva aparitiei cariei.
In legatura cu numarul dintisorilor:daca o vede pediatrul si spune ca nu sunt probleme legate de eventuale carente de Ca/vit.D,nu sunt motive de ingrijorare.Teoretic pana la 15 luni ar fi trebuit sa aiba in jur de 8 dintisori.S-ar putea ca de acum incolo,intr-o perioada foarte scurta de timp sa apara dintisorii mai "lenesi".vezi doar cum stati la capitolul Ca/vit D.Daca mai ai intrebari,iti stau la dispozitie cu placere.


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

quote:
Originally posted by Lia

quote:
Originally posted by Sabina

Draga Lia,
am si eu o nedumerire.Sofia Galagia are 15 luni, dar nu i-am dat Zymafluor.Ce poate sa pateasca? Cand sa incep sa-i dau? Daca nu i-am dat va face carii mai tarziu? Eu am avut prima carie la 17 ani, si mai am doar doua( una langa cea de la 17 ani si una deasupra ei).Si sunt convinsa ca au fost de la proasta igiena, de-atunci nu mai am( doar ca ar cam trebui sa trec pe la detrartaj...)
Asadar, cum e cu mineralizarea, nu se face fara Zimaflour? Scuza-mi ignoranta...
Am uitat, don'soara are 2 dinti jos, doi sus( adica un sfert si o liniuta)plus ca inca doi de sus tind sa apara.Nu e cam putin? Primul a aparut la 10 luni jumate.
Va pup!

Sabina & Sofia Galagia


Draga Sabina,
Daca vrei,poti sa-i dai Zymafluor.Daca nu,e-n regula atata vreme cat o speli hotarat pe dintisori.Fluorul in doze uzuale are indiscutabil efect cariostatic.Pana la urma administrarea de Zymafluor e doar o problema de optiune.Daca igiena bucala e buna si copilul sanatos,n-ai motive de ingrijorare.Administrarea de suplimente fluorurate e doar o masura-n plus impotriva aparitiei cariei.
In legatura cu numarul dintisorilor:daca o vede pediatrul si spune ca nu sunt probleme legate de eventuale carente de Ca/vit.D,nu sunt motive de ingrijorare.Teoretic pana la 15 luni ar fi trebuit sa aiba in jur de 8 dintisori.S-ar putea ca de acum incolo,intr-o perioada foarte scurta de timp sa apara dintisorii mai "lenesi".vezi doar cum stati la capitolul Ca/vit D.Daca mai ai intrebari,iti stau la dispozitie cu placere.


Lia&Andrew


A vazut=o doctorita, si a zis ca e OK, de fapt si mie mi=au aparut mai tarziu dintii!
Incep sa o spal deja? Abia reusesc sa o sterg ....crezi ca periuta electrica o fi mai buna?

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by alison7

Draga Lia,

Te rog sa ma ajuti si pe mine intr-o problema. Este posibil ca la 1 an si 5 luni baietelul meu sa aiba deja un dinte cariat si altul rupt sau mai bine zis cu smaltul sarit ? (este vorba despre incisivii laterali de sus). Am fost la medicul de familie si mi-a dat Zymafluor pt. prevenirea cariilor o pastiluta pe zi.
Ce inseamna aparitia cariilor atit de devreme ? Prea multe dulciuri ? Lipsa de calciu ? Mentionez ca i-au iesit foarte devreme toti dintisorii, deci are deja toti dintii si 4 masele.
Si am auzit ca odata ce incep sa ii dau Zymafluor trebuie sa ii dau pina la 6 ani. E adevarat?

Multumesc anticipat.



Draga Alison,
Ma intrebi daca e posibil ca la 1 an si 5 luni sa aiba o cariuta si smaltul sarit.Smaltul sarit e urmarea unei cazaturi/lovituri.Cariuta daca exista,poate fi urmarea formulei de lapte sau a altor lichide dulci baute noaptea din biberon,periaj insuficient sau incorect,dulciuri mancate de mai multe ori pe zi,intre mese....
Odata inceputa administrarea Zymafluorului,aceasta ar trebui continuata pana la 16 ani.Spala-l pe dintisori de doua ori/zi,inainte de culcare cu o periuta cu foarte putina pasta de dinti pentru copii.
daca obisnuieste sa mearga la culcare cu biberonul cu lapte,inlocuieste laptele din biberon cu ceai neindulcit sau cu apa.
Numai bine si dintisori sanatosi va doresc!Daca mai ai nelamuriri,iti raspund cu placere!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Sabina

A vazut=o doctorita, si a zis ca e OK, de fapt si mie mi=au aparut mai tarziu dintii!
Incep sa o spal deja? Abia reusesc sa o sterg ....crezi ca periuta electrica o fi mai buna?

Sabina & Sofia Galagia



Sterge-i dintisorii pana "faceti rost" de dintisori mai multi.Nu stiu daca in tara exista periute electrice pentru copii.Cele pentru adulti mi se par cam mult pentru copii.Si daca gasesti periuta electrica pentru copii,e devreme sa-ncepi s-o folosesti.
Numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ohaulica spune:

Lia draga te rog sa ne ajuti!
Vladut al meu are 1 an si 5 luni ,primii dintisori i-au iesit la 8 luni jumate, de atunci tot ne chinuim cu Calgel fiindca periodic apare o stare de agitatie si ar vrea sa roada (mai nou de vreo luna nu mai vrea sa manance cu lingura sau cu furculita ci mai mult mancare din care se poate musca sau cu imbucatura) .In prezent are 8 incisivi si 3 maselute.In jurul varstei de 1 an am observat o dungulita galbuie la baza incisivilor de sus ,acesta parca s-a ingrosat un pic de atunci.Si ca necazul sa nu fie suficient in 25.12.03 s-a lovit la gurita ,si-a spart buzica de sus chiar pe mijloc si a fost umflat,in 02.01.04 jucandu-ne am observat ca incisivul lateral din stanga sus are o pata maronie pe el ,am incercat sa vad daca dintele e la fel de neted si am impresia ca nu (parca e mai rugos), ne-am staduit mult sa incercam sa-l periem dar nu ne lasa nici sa-i ridicam buzita.
Nu i-am administrat pana acum zymaflor, sa incerc sa o fac de acum inainte?.Daca un dinte sa presupunem ca se cariaza ,ce sansa avem ca ceilalti sa ramana sanatosi?
Am uitat sa iti spun ca inca suntem mari prieteni ai lapticului din biberon si nu stiu cum ne-am putea desparti de el si mai avem o prietena mare: o suzeta din silicon cu forma ortodontica .
Nu stiu daca are vreo influenta ca i-am administrat lui Vladut Vigantol Oel de la 4 luni si doctorul mi-a zis ca nu-i nici o problema daca nu il administez zilnic ci o data pe saptamana adica 7* 2sau 3 picaturi, cum am mai facut de multe ori sau am lasat o pauza cateodata mai mare.
Doctorul de familie a zis ca nu pare a avea lipsa de calciu fiindca e zdravan.
E adevarat ca canini sunt forte durerosi cand erup?

Cred ca deja te-am inebunit cu problemele mele dar pana ajung la stomatolog as dori sa ma lamuresc cam ce-i de facut, fiindca telefonic mi-a comunicat deja ca "nu prea avem ce face la acesta varsta ".

Iti multumesc si astept raspunsul tau.

OANA & GALUSCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by ohaulica

Lia draga te rog sa ne ajuti!
Vladut al meu are 1 an si 5 luni ,primii dintisori i-au iesit la 8 luni jumate, de atunci tot ne chinuim cu Calgel fiindca periodic apare o stare de agitatie si ar vrea sa roada (mai nou de vreo luna nu mai vrea sa manance cu lingura sau cu furculita ci mai mult mancare din care se poate musca sau cu imbucatura) .In prezent are 8 incisivi si 3 maselute.In jurul varstei de 1 an am observat o dungulita galbuie la baza incisivilor de sus ,acesta parca s-a ingrosat un pic de atunci.Si ca necazul sa nu fie suficient in 25.12.03 s-a lovit la gurita ,si-a spart buzica de sus chiar pe mijloc si a fost umflat,in 02.01.04 jucandu-ne am observat ca incisivul lateral din stanga sus are o pata maronie pe el ,am incercat sa vad daca dintele e la fel de neted si am impresia ca nu (parca e mai rugos), ne-am staduit mult sa incercam sa-l periem dar nu ne lasa nici sa-i ridicam buzita.
Nu i-am administrat pana acum zymaflor, sa incerc sa o fac de acum inainte?.Daca un dinte sa presupunem ca se cariaza ,ce sansa avem ca ceilalti sa ramana sanatosi?
Am uitat sa iti spun ca inca suntem mari prieteni ai lapticului din biberon si nu stiu cum ne-am putea desparti de el si mai avem o prietena mare: o suzeta din silicon cu forma ortodontica .
Nu stiu daca are vreo influenta ca i-am administrat lui Vladut Vigantol Oel de la 4 luni si doctorul mi-a zis ca nu-i nici o problema daca nu il administez zilnic ci o data pe saptamana adica 7* 2sau 3 picaturi, cum am mai facut de multe ori sau am lasat o pauza cateodata mai mare.
Doctorul de familie a zis ca nu pare a avea lipsa de calciu fiindca e zdravan.
E adevarat ca canini sunt forte durerosi cand erup?

Cred ca deja te-am inebunit cu problemele mele dar pana ajung la stomatolog as dori sa ma lamuresc cam ce-i de facut, fiindca telefonic mi-a comunicat deja ca "nu prea avem ce face la acesta varsta ".

Iti multumesc si astept raspunsul tau.

OANA & GALUSCA


Draga Oana,
Nu sunt motive de ingrijorare in legatura cu eruptia.Toate sunt OK.Deci nici motive de ingrijorare in legatura cu o eventuala carenta de Ca nu cred ca exista.
Prietena suzeta poate fi lasata in pace,dar prietenul biberonu' cu laptic noaptea trebuie facut sa dispara(inlocuit cu un prieten mai putin atractiv eventual...pus ceai neindulcit sau apa in biberon daca vrea sa tzoshcaie si noaptea.
Mergi cu Galushcutza la un stomatolog si vezi daca nu se poate face o fluorizare locala.Daca vezi ca se poate,poti face acest lucru periodic si nu e nevoie sa-i mai administrezi Zymafluor.
La 1.5 ani e greu de tratat cariuta(daca e cariuta..din ce spui,ar putea fi cariuta).
Incearca totusi sa-i periezi dintisorii macar seara,inainte de culcare,chiar daca protesteaza.Daca s-a lovit pe 25 dec.,exista posibilitatea ca sa-l doara inca..Verifica daca buzita e in regula si daca nu te lasa sa periezi dintisorii frontali,periaza bine ceilalti dintisori si pe cei frontali doar cat se poate.Dupa periaj n-ar trebui sa mai primeasca nimic altceva decat lichide neindulcite.Si Iepu' protesta pana nu demult la spalat pe dintisori..presupun ca foarte putini copilasi stau cumintei ca sa fie spalati pe dintisori inainte de 2 ani si jumatate-3..Daca periezi bine dintisorii galushcutzei,exista sanse ca ceilalti dintisori sa nu se carieze.
Dungulita galbena la coletul incisivilor poate fi placa sau tartru.
Eruptia molarilor(maselute) ar trebui sa fie mai neplacuta,datorita formei globuloase a acestora.Eruptia caninilor n-ar trebui sa fie foarte dureroasa pentru ca au margini ascutite,dar fiecare copilas percepe in mod diferit eruptia dintisorilor(sunt copii care nu sufera deloc si sunt copii care par sa sufere).
Sper ca am reusit sa fiu coerenta si nu mi-a scapat nimic din ce ai intrebat.Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.
Numai bine va dorim!


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Initial creeata de mirela-00

Sunt foarte ingrijorata pentru ca fetitei mele, Daria,care are 2 ani si doua luni,nu i-au iesit incisivii superiori laterali si intre cei centrali are prinsa o pielita. In rest i-au iesit toti incisivii, premolarii si caninii normal.Eu am fost la cativa medici stomatologi dar mi-au spus ca nu au ce sa-i faca, sa astept dar deja au inceput sa se micsoreze spatiile intre canini si incisivii centrali, nu prea mai au unde sa-i iasa.Astept un sfat si va multumesc anticipat.

Mirela si Daria


Draga Mirela,
Ar putea fi vorba de o hipodontie(muguri dentari absenti).Nu e nimic de facut daca mugurii dentari nu exista.S-ar putea ca acest lucru sa nu se intample in cazul dintilor permanenti.Se poate face o ortopantomograma si vedea exact daca mugurii dentari exista sau nu.
Numai bine si tie si fetitei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Initial creeata de roinita

Baietelului meu are "carii de biberon", asa mi s-a spus. Obisnuia sa suga noaptea lapte din biberon, unii medici spun ca asta ar fi cauza, altii spun ca e din cauza ca doarme cu gurita deschisa. In orice caz, de curand i s-au rupt cei doi incisivi laterali de sus. Sunt foarte ingrijorata, ce se poate intampla mai departe? La stomatolog nu vrea sa deschida nici in ruptul capului gura. Multumesc anticipat


Roinita,ce varsta are copilasul?(m-am uitat la profilul tau personal dar n-am putut afla ce varsta are baietelul).
Am vazut ca locuiesti in Germania.Presupun ca daca-l duci la o clinica mare,vor gasi modalitati sa-i trateze dintisorii in liniste(premedicatie,anestezie).Numai bine va dorim!Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Dintii au fost de cand ma stiu cu probleme.In sensul ca dintii sint frumosi dar tare "fragezi".Medicul stomatolog se uimea de fiecare data , cand mergeam ca a mai cazut o bucatica de dinte sau masea.Imi spunea ca asa se manifesta stresul la mine(prin dinti) si ca am dinti de creta.De ceva timp observ ca mi se misca usor dintii din fata.Ce ar putea fi problema si ce remedii sint?
In plus la dintele din fata am avut o infectie (din senin) si mi-a murit si nervul.Dintele nu a fost lovit , nici cariat.Acum el se innegreste incet incet.Ce solutie am sa refac dintele asta, in cazul in care radacina este satatoasa?Si o alta problema ar fi faptul ca la baza maselutei este alb, exact linga gingie(am inteles ca e lipsa de calciu) si fac cariute mici intre dinti? Cum pot fi prevenite?
Mi-am facut analizele de calciu, nu au iesit foarte bine dar sint in limitele normale, iar medicul mi-a spus ca periajul este corect.
Daca puteti sa-mi raspundeti,va multumesc din suflet...



Mihaela

Mergi la inceput