Mamici de septembrie-octombrie 2007 (51)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Neata!
Cine ma poate lamuri si pe mine: din saptamana 32 ce analize mai trebuie facute?

La 11:30 ma duc la moasa la control si vreau sa o chestionez. Daca iar ma cantareste, imi ia tensiunea, asculta inimioara lui bub si imi masoara burta, ma apuca nervii!


Nana, 32+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

quote:
Originally posted by betty78

Eu nu am dormit aproape deloc aseara...nu ma lasa durerile inghinale, bebe se misca non stop si imi da picioare prin ficat si pe unde mai apuca....oricum de dimineata am atipit pana la 11.
M-am plictisit cumplit in casa. Stie cineva daca avem voie sa mergem la inot? M-as duce la o piscina inchisa???

Roxana G sper ca te simti mai bine. Eu una iau ptr contractii 3 no-spa pe zi si un duphaston cam de 2 luni incoace si pot sa spun ca m-au ajutat. Croitoria o caut in zona Magheru.

Pinacolada vezi ca nu ai PM activat...vreau sa iti trimit ceva.

bulinutza noastra




Inotul in al treilea trimestru de sarcina

Apa iti sustine ligamentele si articulatiile pe masura ce inoti, prevenind astfel accidentarile si de asemenea te protejeaza de supraincalzire.

Stilul de inot bras este benefic in special in al treilea trimestru deoarece acesta ajuta la lungirea muschilor pectorali si scurtarea muschilor spatelui, doua zone ce nu mai sunt liniare pe masura ce corpul tau se schimba odata cu sarcina.

Cele mai indicate stiluri de inot in sarcina

Stilul bras este probabil cel ma indicat in timpul sarcinii deoarece acesta nu necesita nici o rotatie a trunchiulu si necesita mai putin efort. De asemenea, ajuta la reducerea durerii de spate datorata greutatii burticii.

Sarcina forteaza coloana vertebrala si umerii sa iasa inainte. Stilul bras ajuta la intarirea muschilor si la cresterea rezistentei.

Un alt stil de inot recomandat este pluta deoarece apa reduce efectele gravitatii asupra corpului tau.

Poti sa te intinzi pe spate pentru a face pluta, fara riscul de a deteriora circulatia sangvina, cum se intampla in cazul exercitiilor ce nu implica apa.

cred ca singura contraindicatie ar fi ceva bazine murdare de unde ai putea lua ceva infectii, in rest nu cred ca sunt contraindicatii.

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev259pr_.png
Rodica 32+ Matias Filip
AMR 7 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Sunt si eu pe aici, sa nu credeti ca am disparut iar, doar ca, din cauza caniculei m-am refugiat cu Tudor cu tot la mama. Problema este ca eu n-am aer conditionat iar mama n-are internet... asa ca am pierdut sirul. Cum nici la servici nu m-am mai dus, tot din cauza caldurii infernale, n-am avut cum sa mai intru sa citesc. Dar azi m-am incumetat sa ma intorc acasa si incerc sa va citesc macar asa, in diagonala, cat sa ma pun la curent. sper ca sunteti bine toate, si burtici si bebelusi!

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
30s fix Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Rodicamaries multumesc frumos pentru informatie.
Deci se baga cineva sa mearga azi la worldclass?

betty7834+

AMR 35 zile

bulinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Rox, am citit ca ai avut probleme. Cum mai esti? Doamne ajuta sa nu se mai intample nimic rau si sa se potoleasca si contractiile. Cat despre cumparaturi pt. parastas...sincer eu as refuza-o chiar pe mama in conditiile astea. Cred ca daca-i spui prin ce ai trecut nu te mai roaga ea singura nimic. si sa auzim numai vesti bune de la tine!!!
Alinush25, eu am nascut cu cezariana si la fel voi naste si acum, dar stiu de la prietenele mele "naturale" ca te masezi pe burta singurica dupa nastere si ca e bine sa o faci viguros (dar suportabil fireste, ca singura o faci).
Urmi, la patutul textil nu-ti trebuie aparatori laterale.
Betty, inotul e super-super indicat in sacrina. Mie mi l-a recomandat cu caldura gineco, din pacate nu merg din cauza ca nu ma lasa "piticul" de pe creier, mi-e frica rau de boli si ciupercute. Dar teoretic n-are ce sa fie rau la o piscina mai ca lumea. La mare insa am inotat si eu zilnic, la greu, macar am profitat acolo. Desi cica nu-i suficient.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
30s fix Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Roxana, stai si tu mai relaxata. Stiu ca e greu...si cu un copil pe langa tine, dar tu gandeste-te ca iti propusesei sa nasti dupa 17 aug. Pai ce faci acum? Vrei sa dai tonul la nasteri?
kriss79, eu am luat mobilierul tot din Home Design Mall, tot de la Baby Design...dar depinde de model data livrarii. Eu am facut comanda pe 12.07 si astazi m-au sunat ca a sosit mobila (mai putin un raft care vine la sf. lui august ) Depinde ce anume vrei sa iei...daca vrei sa iei set complet, cu dulapior, patut, saltea, masa de infasat, servanta...oferta e relativ redusa. Daca vrei sa iei piese diferite, poti gasi si cu banii jos.
Pinacolada, tu mergi la control la Euroclinic, sau la cabinetul particular al medicului cu care vei naste? Mie mi-a zis dr meu (eu merg la cabinetul lui particular) ca in apropierea nasterii o sa ma puna in legatura cu anestezistul si cu tot personalul care se va ocupa de mine. Din cele ce am citit si eu pare totul in regula, cu super conditii....si nu mai e necesar nici bagajul de spital, iti asigura ei tot ce trebuie. Tu cu cine o sa nasti?
Nana, am scris eu acum cateva zile ce mi-a dat mie sa fac dr de familie: VSH, HLG, Glicemie, Calciu total si ionic, Magneziu, TGP, Uree SG, Ex urina, HIV si VDRL. Important e sa faci si culturi de col cat si analize de secretie.
betty78, daca as sta in Buc te-as insoti cu placere la piscina... ador apa si as imbina utilul cu placutul. Daca nu te descurci cu croitoria pentru scutece, spune-mi si acolo unde fac eu iti fac si tie...si daca tot ne-am propus sa nastem impreuna, ti le aduc atunci. Pana atunci, vii pe 31 iulie la intalnirea FIV-oaselor?


Ma apuc acum sa completez contractele pentru prelevarea de celule stem ca vreau sa le trimit inapoi saptamana asta ca sa imi vina cat mai repede kitul de prelevare.

Pupici tuturor si o zi mai racoroasa

Andreea 34+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Nana, subscriu la ce a scris Andreea cu privire la analizele medicale. Mai putin HIV! Succes!

Gabriela 32+ Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

`neata si de la noi
roxana,afibebe sper sa va simtiti mai bine si sa va lase contractiile.
urmy si eu am vazut cupe din alea de sani,dar nu stiu cat sunt de bune ca ma batea un gand sa imi i-au.sunt bune si ptr. sfarcurile iritate.aici sunt in jur de 10 lire 2 perechi.

m-am cantarit si eu azi dimineata...12 kg. in plus semn ca ma fac cat rusia!!!
am vazut ca vb. despre asternuturi ptr. patut,eu nu am cumparat nici un asternut decat aparatori,paturele,o pilota si 6 metri de finet din tara cu care mi-am facut cersafuri si scutece.
am pus pilota pe salteluta si am acoperit-o cu un cersaf din finet ca sa fie mai molicel,iar pe bebelina o invelesc cu o paturica.si gata treaba!

ptr. fetele cu dureri,sper sa va treaca repede!

ma duc la treaba!
sa aveti o zi faina!




danielle 31+ Ebonee
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Danielle, 12 kile in plus e f bine, stai linistita:)
eu am avut un soc azi pecantar, fata de acu 3 zile am 2 kile in plus!!!!!!!
asa ca vreau nu vreau, cam intru la regim.Carpatina, Cristina, voi ce mancati la regimul de diabet?? ia sa incerc si eu ceva asemanator. Efectiov nu ma suport. Sunt sigura ca e ceva sare in tesuturi etc, ca nu se poate in 3 zile sa te ingrasi 2 kg!!!!insa.........

Andreea, la ce firma ai contractat sa iti preleveze dr celule stem? eu inca n-am discutat cu al meu despre asta....cam ion cat timp vine kitul? daca vb peste 3 sapt cu medicul o fi tarziu?
ufffff, vroiam sa discut, dar cum, bebelusul era mai micut etc etc m-am cam tuflit si am uitat.

Roxana, stai cumintica te rog.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Buna si de la noi,

Roxana, ma bucur ca esti mai bine, sper sa nu se repete, ai grija de tine.

Aseara dupa suturile de acum normale ale lui bebe am ramas parca cu o durere in partea stanga, a trecut la un moment dat, dar m-am cam speriat, deci am adormit f tarziu, cred ca pe la 1 sau 2, dar recunosc am recuperat dimineata...pana la 11, daca nu tb sa merg la med de familie mai zaceam prin pat.
Dr de fam mi-a recomandat o dr pediatra de la Pol Titan Baranescu Daniela sau asa ceva. Am fost la cabinetul ei, dar erau multe mamici cu copii care asteptau asa ca am intrat doar in vorba cu ele.Toate pareau multumite de ea, a ramas sa mai vad si daca ma hotarasc in august merg sa vb cu ea.Stiti careva ceva de ea?????????am vazut ca suntem destul de multe care stam in zona Dristor -Titan.

AAAAAA dr de fam mi-a zis ca nu-mi trebuie trimitere pt spital atunci cand nasc, e adevarat?eu citisem ca trebuie.



cecilia,33+Cristian

Mergi la inceput