Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-8

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Mihaela si eu va pup!!! Ce mai face printesa Alexia???

Antonio al meu a inceput de luni gradi si deja azi da semne de raceala ...a inceput sa-i curga nasul...mi-e frica pentru Alex ca va colecta si el puii de virusi adusi de la gradi...

Pup toate esentele!!!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

noi suntem bine, ieri am fost la pediatru, ultima data am fost prin iunie. Avem 9.2 kg, 73 cm si 47.5 perimetrul cranian.

Ne ridicam la patut de sapt. trecuta si de ieri a inceput sa se ridice cu usurinta in picioruse tinandu-se de canapea sau de masuta, il gasesc si-n patut uneori ridicat in picioare. Dar mai e cale lunga pana facem primii pasi singuri.
Si-a revenit cu somnul la normal (ma refer la normalul lui, adica 2 treziri pe noapte).
Si de vineri am inceput operatiunea intarcatul. Nu o fac brusc, ci lent, las sa curga lucrurile natural, pana mi s-o termina laptele, dar nu mai fac nici un efort sa-mi mentin productia. Si probabil ca o sa incetez sa ma mai mulg si la servici. Ce-o mai fi in tzitzi de supt la 5 seara cand ajung acasa, apoi la nani si noaptea de 2 ori cand se trezeste. Si de vineri am inceput sa-i dau si completare de lapte praf. Deocamdata bea putin pt ca nu a acceptat biberonul niciodata si ca urmare nu stie sau nu vrea sa bea continuu, ci bea in inghitituri mici si ne cam prinde seara pana bea el lapticul, dar se va da el pe brazda. Aseara a reusit sa bea 100 ml de laptic din canuta cu cioc si inainte de culcare a mai si supt. Macar acum sunt impacata ca bea vreo 500 ml de laptic in 24h.
Si pe masura ce nu mai e lapte in tzitzi sper sa renunte si el la treziri noaptea si sa doarma continuu.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

try felicitari voinicelului Adrian pentru ridicatul in picioruse.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Flavia maria, Alexia, din fericire si-a revenit, azi parca a mancat ceva mai bine
Ginereii mei ce fac?

try, felicitari pentru progrese !!!

Am pus pozici de la cheful de un anisor

Mai sa fie, nu reusesc deloc sa pun emoticoanele astea unde vreau eu...tot la sfarsit apar ...numai la ine a luat-o razna forumul asta?

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Am fost si noi ieri la vaccinul de un an, mai avem o saptamana pana la aniversare. A plans cu sughituri, dar bine ca am scapat fara febra sau alte complicatii. La masuratori sta asa: 8,6 kg si 78 cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Sa va fie de bine Mi-ka, are o fatzuca de papusica Alexia ta. Sa creasca mare si frumoasa, sanatoasa si sa aiba parte de mult iani impliniti.

Am pus www.flickr.com/photos/8947508@N02/1412300479/" target="_blank">pozitenoi cu esentele mele (si alex tot esenta e, chiar daca s-a nascut la termen ).

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Am o problema cu Maia si nu stiu ce sa fac.In dimineata asta pentru a doua oara (nu consecutiv) a dat afara tot laptele.In timp ce o alaptam (inca mai era cu biberonul in gurita),a varsat tot lapticul pe care il mancase.Prima data a varsat numai putin si a fost acum cateva zile.Ce sa fac????

Sheherezada si Maia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Cu Dragos am patit sa verse in prima luna, manca la 2 ore si foarte lacom. Dar vreo 3 zile a tinut si numai o data pe zi. Am avut grija sa-i dau sa bea (din biberon) mai lent si mai controlat.Am intrebat pediatra si a zis ca nu-i grav si intr-adevar la el au trecut varsaturile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by sheherezada

Am o problema cu Maia si nu stiu ce sa fac.In dimineata asta pentru a doua oara (nu consecutiv) a dat afara tot laptele.In timp ce o alaptam (inca mai era cu biberonul in gurita),a varsat tot lapticul pe care il mancase.Prima data a varsat numai putin si a fost acum cateva zile.Ce sa fac????




Se mai intimpla sa vomeze laptele, si cind mai cresc, citeodata sint lacomi..N-ai ce face, bate-o usor pe spate sa eructeze, daca poti da-i o lingurita-doua de apa fiarta si racita sa-si clateasca "traseul" si peste 10-15 min incearca sa-i dai alt lapte daca-l primeste. Daca nu, lasa o pauza mai mare, sa se "linisteasca" stomacelul. Poate ai schimbat mai brusc pozitia din care ai hranit-o, se mai intimpla si asta. Sanatate!
P.S. Esenta mea a dat acum vreo doua zile tot laptele si banana..L-a facut frate-su mai mare sa rida, a ris in hohote si hop! tot meniul pe haine! L-am mustruluit pe cel mare dar ce sa-i faci, copil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Unii bebelusi varsa mai usor, altii sunt mai putin sensibili. Cu alex n-am avut probleme de genul asta. N-am vomitat niciodata serios (are 3 ani) iar ca bebelus daca ii venea cate-o lingurita de laptic inapoi, dar asta foarte rar, erau exceptii.

Cu adrian a fost diferit, fiind prematur si deci su sistemul digestiv mai sensibil. Plus ca a facut enterocolita cand era in NICU. Pana pe la 3 luni corectate mi-a vomat, dar voma pretz de cateva linguri. Uneori voma si la cateva minute diferenta, dar treaba asta era zilnic, nu asa din cand in cand. Apoi pe masura ce-a crescut a vomat din ce in ce mai rar.
Nu mi-am facut probleme pt ca a luat satisfacator in greutate. Aceste vomitaturi sunt problematice cand copilul ajunge sa nu mia ia bine-n greutate din cauza regurgitarilor prea dese sau cantitative. Dar nu-ti face probleme.
Ce facea diferenta la el era pozitia in are-l tineam dupa ce sugea. daca il culcam pe spate avea cele mai multe sanse sa verse. Si trebuia sa-l tin asa mai sus cateva zeci de minute ca sa se digere parte din laptele mancat (laptele de mama se digera destul de repede). Dar nu aveam acest lux tot timpul

Pe la 8-9 luni mi-a vomat o data rau de tot in timp ce-i dadeam sa pape mancare, dar se pare ca treaba a fost de la faptul ca a ajuns sa inghita niste fire de iarba in timp ce statea afara pe paturica.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput