Comori de nov-dec 04 (152)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

'Neata, fetele!

Ca tot bantui prin casa de la 6, am deschis calculatorul ca sa vad ce mai e nou.

Mai, ce vreme greu de suportat! Alaltaieri era cald ce ti se facea rau, iar acuma frig de mi-am cautat niste blugi ca ma zgribuleam prin casa.

As vrea sa ies nitel daca ai mei dorm, dar ... mi-e frig.

Mai stau putin si vad eu daca mai vreau sa ies.

Este foarte bine ca s-a racit vremea, dar sunt niste treceri asa de fortate de la o temperatura la alta.

DANETTE - Tu te plangi de metabolismul pe care-l ai. Pai, si eu sunt la fel. Cu mari frustrari culinare reusesc sa ma mentin. Si sincer, dupa fiecare incercare de-a slabi ma simt anemica si bolnavicioasa. Mai nou, mai trag si cate o tigare, dar sper sa ma las cat mai curand ca nu e o stare permanenta la mine fumatul.

Eu in sarcina m-am ingrasat 30 si ceva de kg. Ultima luna a fost cat toate la un loc. Dar imediat am dat jos, dupa care am fluctuat. Cand ma ingrasam, cand slabeam. Adevarul e ca devenisem mare pofticioasa si nu ma abtineam sa gust din toate care ma tentau.

Totusi, senzatia de slabiciune o asociez cu slabitul si mi-e nitel frica tunci cand sunt prea slaba.

Barbatul meu, acum un an, se aseza pe marginea patului si ma ruga sa ma mai ingras putin ca lui ii este frica sa nu ma piarda. Iar eu mancam normal. Dar eram atat de stresata de unele probleme de-ale noastre de nu stiu ce se intampla cu mine.

Trebuie doar sa ne pastram un echilibru nu sa vrem ce nu ne caracterizeaza. In plus, desi nu e amator de grase, sotului meu i-am placut mai plinuta intotdeauna si de-asta eu nu mai mai complexez de un kg in plus. Doar ce ma deranjeaza pe mine ... la ochi si la garderoba daca exagerez.

Hai, ca-mi fac curaj sa fac niste cumparaturici!



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Aaaa, se vede treaba ca sunteti somnoroase din cauza vremii de afara.

Pai, bine! M-am si intors de la cumparaturi, am pus si de mancare si voi nu dati nici un semn.

Eu cu cine vorbesc!?

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

Chestia asta cu kg pentru mine reprezinta un stres continuu, perpetuu...
Ma streseaza sa nu mananc (sa ma uit cum altii din jurul meu se ospateaza cu bunataturi la chefuri, in concediu, sau la un gratar de w-e)), DAR ma streseaza si mai tare cand nu-mi 'vine' bine o fusta sau o bluza cu o croiala mai "pe corp" si-mi strica toata ziua... e un cerc vicios si eu sunt vesnic frustrata. chestiile astea iti 'mananca' sigurantza de sine.
Invidiez grozav tipele care pot manca cate o tabla de cicolata sau supliment la felia de tort...care n-au stresuri ca dupa o cina copioasa le strange a doua zi dimineatza betelia de la pantaloni...
Pe cuvant ca m-am gandit de multe ori cum ar fi sa-mi pun un inel pe stomac sau sa inghit o tenie - noroc ca mi-a lasat Dumnezeu ceva minte in cap sa nu si pun in aplicare astfel de ineptii... ca doar nu-s *star* la Hollywood si venitul sa-mi fie in functie de kg.
Dar pe cuvant ca sufar.
Desigur ca nu-i o suferintza precum ar fi o boala sau pierderea cuiva... dar e o suferintza continua fiindca niciodata nu o sa pot sa am relaxul ala al cuiva care n-are treaba cu o astfel de situatie.
Sa ma simt efectiv bine cand mananc fara sa ma simt vinovata.
Ma si mir ca pana la 33 de ani n-am dat intr-o bulimie sau anorexie.

De aceea nici nu insist ca fiica-mea sa manance toata portia de mancare, nu gasesc ca-i anormal ca nu vrea sa manace paine... nu-i cazul sa se obisnuiasca cu 'balast' in alimentatie.
Sper sa nu-mi semene la acest capitol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

DANETTE credeam ca-s singura care sufera asa din cauza aspectului fizic!
EU mi-s criminala, mey, rezist o zi intreaga, sunt cuminte, mananc sanatos, nu sa ma infometez, dar mananc cate putin si des, cam la 3 ore dar putin, iar searaaaaaaaaaaaaaaaaaa dau yama in oale!!!! pt ca imi place la nebunie sa pap mancare proaspat gatita!!!!!! eu am acum 60 de kile, atat am avut dupa ce l-am nascut pe Paul, cel mai putin am avut 53.8! cam asta ar fi target-ul meu, dar sunt 7 kile de dat jos!!!! ceva miscare as putea sa fac, ca am tae bo de Billy Blanks (parca ii spune) cel care a inventat acest sport, mai multe feluri si cardio si pt abdomene si rapid, e super programelul si pt 60 de minute, eheeeeeeeeeeee cine rezista, dar scoate apele din tine!!! macar de 2 ori/sapt daca as reusi as fi tare, dar sunt delasatoareeeeeeee....la fel cu alimentatia, ti-am zis, rezist o zi intreaga si seara cedez...mi-e necaz de mor, iti dai seama...si am si eu hainute in dulap dragute care asteapta sa le imbrac!
Daca gasesti secretul succesului sa-mi spui si mie!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

MONICA ai fost vrednicuta , cu asta ma laud si eu azi, am facut o curatenie luna in camera lui PAul, de la spalat geamuri, pana la spalat pe jos si tot tacamul mai am de lucru, dar acum fac o pauza.
Apropo fetelor, va anunt ceva: de o saptamana AM RENUNTAT LA CAFEA!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

quote:
Originally posted by danette

Miha. ti-am vazut pozele de la mare, foarte dragutze si Robert e asa de frumusel!
Tu esti miss. este o mare enigma pt. mine cum reusesc unele fete sa ramana asa suple si zvelte cumva in timpul sarcinii. Eu eram ca un elefant cu picioarele super umflate si cu 22 de kg in plus in luna 9.
Retentie de apa... dar nu numai... fiindca am ramas cu 11 kg in plus dupa nastere. si faceam eforturi sa nu mananc tot ce-mi dorea inima.
Este unul din motivele pentru care mi-e si groaza de inca o sarcina.
Ma uram cand ma vedeam in oglinda. Pana si nasul si buzele m-i se umflasera. Am o poza din perioada aia pe care de multe ori am vrut s-o sterg... ca sa nu-mi mai amintesc.
Nici acum. Dupa 3 ani nu am reusit sa-mi revin cu toate curele mele de slabire.
Mai am vreo 4 kg de slabit. Si e al naibii de greu fiindca si asa aprope nu mananc. Am un metabolism de kko.
Poate daca as face sport... dar nu mai am timp. De cand am inceput serviciul, chiar si asa cu programul asta mai scurt... nu mai am timp mai deloc pentru mine..


Subscriu aproape in totalitate, parca mi-ai citit gandurile.

Asa om fi noi blondele mai dispuse la kg in plus. Diferenta este ca eu nu m-am stresat pana acum cu vreo cura de slabire si fac putin sport, din pacate in ultima vreme mai rar din lipsa acuta de timp. Si mai am si o conformatie gen para, toate kg pe solduri, de la talie in sus nu am nimic in plus, mi se vad coastele la spate .
A, si in sarcina am luat 24 de kg, cu toate ca in primele 4 luni nu am luat nimic. Nu mai am din kg de sarcina dar mai am din cele dinainte de sarcina datorate unor pastile cu progesteron si unor vitamine.

quote:

Eu o sa am 66 de ani cand fiica-mea o sa aiba varsta mea de-acum.


Ce ti-ai codat varsta. Noroc ca mi-a placut o carte numita "Matematica distractiva" si am rezolvat sistemul de doua ecuatii cu doua necunoscute . Sper ca nu am gresit si ai 34,5 ani.


Otilia, Vlad si Ana Maria (18 Decembrie 2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

ONITZA - Pai, astazi te-ai gasitsa speli geamurile? Cand ploua de rupe?

Si tot despre kg, nu stiu cum, dar desi va plangeti amandoua, in poze eu va vad tare frumoase. Adica, sidaca ai 60 de kg poti purta o fusta mini, o pereche de blugi mai stransi. Iar Danette are o fata de papusica si fiind miniona nici nu o vad grasa.

Eu cand am 60 de kg, chiar daca n-am sunci si colacei, arat cu 10 ani mai batrana si sunt mai somnoroasa, iritata. Nu zic ca arat rau, unii atunciimi zic ca arat bine, dar cand aud: " acum esti si tu femeie" incep sa am bufeuri.

Deci par matura, DECI NU VREAU!!!

Asa ca, iar incep sa mananc grisine si pui fiert.

Eu mananc ciocolata, dar dietetica. Are exact acelasi gust si mananc pana ma ustura gatul de dulce cand ma apuca.

Manac fructe pana declansez gastrita.

Si carne fiarta si legume de cand sunt satula imi jur ca nu mai pun gura niciodata pe ele.

Atunci cand ma ingras, o fac peste tot. Macar daca mi-ar ramane picioarele subtiri ca sa pot purta o fusta scurta sau o pereche de pantaloni scurti. Dar nu!, incep sa ma imbrac in lucruri largi si lungi si arat ca o maicuta. Sunt unele femei care isi pastreaza fata la fel. Dar nici aici nu e cazul meu ca fac falcute si cand rad zici ca rad cu pofta.

Asa ca, ma chinui sa ramai "adolescenta".

ONITZO - Apropo, pai la cafea ai renuntat tu, daca zici ca lesini?
Una mica si nu foarte tare ti-o recomanda si doctorul, dar ma rog. Poate ca te simti bine si eu spun prostii. Nu cumva ai lesinat chiar in perioada cand te-ai lasat? Ca eu mai zisesem o data cate ceva, dar am uitat.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Buna fetelor... am intrat sa va salut .. ca de mai mult nu am timp. As fi vrut sa va povestesc ce copil atomic am si eu... asta ca am citit la Danette ce face Iris cu ciocolata si televizorul... da nu gasesc timp...
Pupici...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
mart 07,aprilie 07,iunie 07
www.felis.ro
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Ptiu Cristina dar stii ca ai dreptate?????!!!!!!! a treia zi de cand am renuntat la cafea am lesinat si facand socoteala imi dau seama ca nu e o sapt cum am crezut eu da, bre, azi m-a apucat vrednicia cu spalatul geamurilor cand ploua ...ca stiu ca nu mi se uda geamurile pe exterior decat un picut si nu-i bai, sunt asa curateeeeeeeeeeee ca mi-e un drag de mor sa intru la Paul ! mai am in bucatarie dar deocamdata m-am ocupat de Paul, dat papa, facut baie, culcat (aiurea, ca nu doarme, dar m-am saturat sa stau cu el ore intregi si sa nu aiba chef); acum fac iar pauza sa beau niste lipton, imi place mult, foame vad ca nu mi-e dar am mancat niste masline acum o ora e si de la atata treaba de cat am facut azi m-am cantarit si am 59.5 kg incepe sa se vada ca am copil atomic, ca si de la Paul mi se trage;
DANETTE s-a linistit Iris si a luat-o Paul pe aratura!!!! e mare bre, mi-a scos fire albe, trebuie sa ma vopsesc acum faza cu ciocolata in plapuma o filmam, asa ciocoalta intinsa pe lenjerie

Mey azi am avut "fishior vriednic", cand eu spalam geamurile, voia si el sa spele ceva, si i-am dat voie sa spele oglinda de pe dulap, moaaamaaaa ce fericit era!!! si sa vedeti cat suflet punea!!! am vrut sa ii fac poze, dar nu am gasit aparatul, cred ca l-a luat Mihai de dimineata cu el...

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Dragele mele,multumim mult de complimente! Sunteti niste dragute! Vad ca se discuta de kilograme...mie imi este si rusine sa spun ceva... Daca spun ca n-as vrea sa fiu atat de slaba ma credeti? Adevarul e ca grasa am fost doar pe perioada liceului,iar in perioada bacalaureatului am slabit brusc de la 60 si ceva de kile pe care le aveam la 48 si de atunci asa am ramas.Nici nu fac parte dintr-o familie de grasi,deci n-am cui semana.Si mi-am gasit si un barbat la fel de uscat ca mine,poate chiar mai uscat si ma gandesc la cum 'or arata copii nostri peste vreo cativa ani.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput