Comori de nov-dec 04 (152)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu nu as rezista sa lucrez cu atatia copilashi dintr-o data(recunosc)
am incercat doar la gradinita sa cant cu ei cantecele in cor si acolo mai merge dar trebuie sa ma consider o fercita ca am numai cate un sigur elev la pian
bravo mihaela, ma bucur ca a fost cumintica...

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

'neata!
Beau si eu o gura de cafea, apoi fug la scoala.
miria_cristina,rabdare am dar, mi-o mai pierd si eu...
Eu cred ca atmosfera din clasa noi o facem.Daca cel de la catedra este agitat, asa devin si copiii dar, de sti sa le captezi atentia faci treaba.Mai trebuie luate si masuri, ca altfel ti se urca in cap si astfel aplic tot felul de metode...una dintre acestea e ignoranta.Cu cat le dai mai multa atentie, cu atat cei nazdravani devin mai agitati si deranjeaza mai mult.In general, cu acesti copii nu vorbesc si in felul acesta sunt "pedepsiti"
Oricum, pe an ce trece, copiii sunt tot mai agitati..."copii atomici"
Despre avizul psihiatric, chiar m-ai facut sa rad, esti tare simpatica.Poate ca peste cativa ani(la pensie)voi fi si eu "dusa"
Va si va doresc o zi frumoasa.

Diana...tot Diana
Mihaela si Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

Fetelor, eu am inscris-o intr-un final pe IRIS la gradi. E o gradinitza cu program normal pana la ora 12, asa ca tot acasa o sa ia masa de amiaza si o sa-si faca somnul de frumusete. Dar macar o sa aiba mama cateva ore libere.
M-am hotarat la gradinitza fiindca efectiv o vad ca are nevoie de anturaj si de activitatti diverse. Cu bona mai mult prin parc probabil si-ar fi petrecut timpul si asta pot face si eu dupa-amiaza (de fapt asta si facem in fiecare zi).
Asaaa, si gradi asta e f. aproape de noi, la cca. 5 min de mers pe jos, e o zona verde, are gradina mare cu arbusti si gazon, jucarii... si acum chiar e in renovare interioara. Asa ca sper sa fie foarte bine.

S-a mai linisitit si cu obrazniciile, nu mai este nici asa de negativista, asa ca si mama s-a mai calmat. Gott sei Dank! ca-mi facea capul calendar cand ajungeam acasa.

Totusi 2 prostioare recente...
A culcat in patul din dormitorul alor mei cateva bucatele de ciocolata. Sa faca si ele un pik de nani... le-a si invelit bine... asa ca seara cand mama se pregatea de culcare... a avut o mare surpriza sa-si gaseasca lenjeria foarte "dulce"... ciocolata se intinsese evident prin pat..
Ieri a prins iar un moment nesupravegheata si a fost f. harnica, a spalat Tv cu spalatorul de pardosea. Bine ca n-am LCD!. ca ma zgariam putin pe ochi... daca-l nasolea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Mai, DANA nu cred ca exita copil care sa nu treaca prin faza de obraznicie sau care sa nu faca prostii.

A mea, chiar daca este atomica nu prea face nebunele si totusi am prins-o o data cantand (adica folosindu-l pe post de mirofon) la pamatuful din baie cu care spalam WC. Sau golind tot sifonierul si pitind lucrurile printre jucariile ei, in casuta de plastic...de am innebunit cautand si punand la loc. Stie ca trebuie sa faca ordine asa ca tot ce prinde arunca la gunoi si lista poate continua.

Las, ca ai fata mare si frumoasa! Regulile le va invata ea pe parcurs.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Gataaaaaa!! ne-am hotarat!!! Luni plecam in Bulgaria si stam pana joi! uraaaaaaaaaaaaa!!! la hotel Kristal din statiunea Nisipurile de aur; am gasit cu 41 euro/pers/cu DP! abia astept!!!!!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Felicitari, Onitza!
Distractie placuta!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Salutare si de la noi!
Iar am tras chiulul cam mult...am citit cate ceva,sper sa reusesc sa citesc tot
Miria,pai vino in parc la Sebastian,sa vezi cati prieteni isi face Damiana,si pe Mariuca in primul rand.
Onitza,vezi sa nu fie ceva legat de calciu,magneziu...sau mai bine meri la doctor!
Paxela,esti asa frumoasaaaa.De cei doi scumpici..ce sa zic!Esti o fericita!
Mariuca e bine,dar tot asa,mai mult la bona sta,noi inca ne luptam cu "monstrul" numit casa.Speram in we asta sa ma mut,dar nu cred.Mai avem atatea de facut
Pupici,sper sa aud numai vesti bune..

Poze 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=ed3f5a70513cbef37f41c&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> FILMULET
Andreea si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

ANDREEA _ vom ajunge si acolo. Dar pana una alta, din cauza ca sunt nitel obosita si tot timpul cu o lista de prioritati in buzunar, ma rezum la parcul din spatele blocului care are de toate.

Acuma, ca-l avem pe asta, parcul Sebastian imi vine tare departe.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Mai am o secunda libera si maiscriu nitzel.

Legat de casa, noi in mare am cam terminat. Mai sunt lucruri marunte de facut. De aranjat biblioteca, dar asta inseamna ca mergem dupa lazile cu carti pe care le-am depozitat la niste prieteni care pe moment sunt in concediu, de pus niste raftulete in baie, dar n-am gasit ce-mi place si ce ne-ar fi util in spatiul pa care-l avem, de pus tablourile pe pereti...chestii deastea.

Acuma e mai racoare afara, dar ma apasa ingrozitor...intunericul.
Parca sunt o gaina care se pregateste sa se culce.
Si pe cat de adormita sunt eu pe atat de energica e fii-mea de ma ameteste.

Chiar am tipat la ea ca am simtit ca nu mai pot.
Fiind racoare credeam ca vom plecat toti sa mai cascam gura dupa ce ne trebuie, dar sotul meu cel "bun samaritean" ajuta pe cineva asa ca stam acasa.

Ei, nu-i nimic! Si maine poate va fi ca astazi si vom incerca sa ne tinem de plan.

Gata! Mi-a expirat timpul. Incerc sa-mi mai gasesc ceva de facut ca sa nu adorm.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Dana, ai facut tare bine c-ai dat-o pe Iris la gradi. O sa realizezi pe de-antregul ce bine e cam dupa 1-2 luni cand o sa vezi mai multe schimbari in bine la ea.

Si eu vreau neaparat sa-l dau pe alex la gradi din toamna 2 zile pe sapt. indiferent de cum ne-om descurca cu banii, de-o sa fie nevoie imi iau suplimentar un part time sa pot plati gradinita.
E cea mai inteleapta solutie, copilul are nevoie de socializare, face deja 3 ani. In plus o termin pe maica-mea cu doi (ma termina ei pe mine, d-apoi pe maica-mea care nu are anii mei), asa ca macar 2 zile din 5 ii ofer ceva mai lejer.

Alex s-a mai calmat si el dupa ce ne-am mai calmat si noi. Iarasi am avut a mia zecea oara o discutie cum ca trebuie sa ne calmam si noi ca sa se calmeze si copilul si facem eforturi sustinute pt asta. Nu-i usor, dar incercam. Si alex se comporta mai binisor acum. Parca intelege de vorba buna mai bine.

Pai paxelino, cati ani ai mami de zici de 30 si ceva ca poate te apuca iar?

Iar legat de prostioare cred ca uneori e indicat sa le privim si cu putin umor. Unii rad de ciocolatele gasite prin pat, altii se enerveaza. Eu sunt intr-o etapa cand m-ar scoate si pe mine din sarite, dar realizez ca putin umor si relaxare n-ar strica. Peste ani si ani o sa radem de unele din traznaile lor si ne-am dori sa mai mishune prin casa si sa faca o traznaie de copil mic. Off, eu acumulez atatia nervi din cauza ca tot timpul sunt bagata in priza, stiu ca as avea nevoie din cand in cand de un time out departe de copii si casa ca sa pot s-o iau senina de la cap. O sa incep serviciul luna urmatoare, dar pt mine serviciul nu-i time out, e inca o sarcina in plus.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput