Despre barbatii care inseala si despre femeile ...

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Roxana-tania eu sunt de principui ca aproape toate femeile au trecut prin faza ca le inseala barbati.Cand pe mine m-a inselat sotul l-am simtit si l-am si prins.Culmea ca si eu eram gravida in aceea perioada cu fiul meu.A fost foarte dureros pt mine.I-am facut clar lucrurile ca daca mai face asa ceva o sa fac si eu la fel.L-am ignorat am devenit un pic rece cu el si mai zambitoare cu alti barbati.M-am ocupat de mine sa arat mai bine,mai sexi si mai sigura pe situatie.Nu a durat si lucrurile acestea au dat rezultate.A devenit atent si fidel dar nu am putut sa trec peste faptul ca m-a inselat cand am avut mai mare nevoie de el.Si dupa vreo 4ani,lucrurile au mers intro alta directie cum ar fi alcoolul si totusi ne-am despartit l-a dorinta mea.Tu daca vrei sa-ti salvezi familia sfatul meu este ca ar trebui sa discuti cu el si sa incerci sa afli ce lucruri ii plac in pat si sa te pui pe treaba ca doar e omul pe care il iubesti si langa care vrei sa ramai.Inca un sfat Uita tot ce a facut si nu ii scoate ochi niciodata cu asta!!!Succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karluta spune:

Roxana-tania,iubita mea eu am 35 de ani am un sot care ma iubeste....dar asta nu inseamna ca nu m-a insel .Si l-am prins si am plecat si m-am intor si si si si...dupa un timp povestea s-a repetat.Barbatii inseala!!!! asa sunt ei facuti sa insele.Frumos ar fi sa nu stim ,dar din pacate nu toti sunt actori si nu stiu sa ascunda acest lucru..Asa cum ti-a spus si Agelinajoli ,invata sa-l ignori ,ocupate mai mult de tine...nu incerca sa-l schimbi pe el...incearca sa te schimbi pe tine.Dupa ce porti o discutie cu el si ii spui fara tipete si fara multe reprosuri tot ce ai pe sufel!!! incet incet schimbate tu.Incearca sa-i arati ca nu el este universul tau...stiu ca este greu pentru ca-l iubesti dar crede-ma se poate.Barbatii sunt niste copii mici in niste corpuri mari...se pot speria mai usor decat ai crede...si sa sti un lucru...Te Iubeste
Te pup si nu dipera....ai sa vezi ca totul va fi bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karluta spune:

Am uitat sa-ti spun ce era cel mai important....am invat sa-l iert dar asta dupa ce am incercat mult timp sa-l schimb si nu am reusit!!!!dar am reusit sa ma schimb pe mine ....cum ??????
Pentru inceput mi-am luat un job mai bun...am avansat ....am capatat mai multa incredere in mine...mi-am schimbat garderoba...mi-am dat mai multa importanta mie si fiului meu decat lui...si a prins al naibi de bine.Ce este drept de ceva vreme am un aliat foarte bun....pe fiul meu .Cum crezi ca se simte un barbat cand vine acasa si baiatul lui ii spune" Tatiiiii am fost cu mami la cuparaturii si un domn s-a tinut dupa ea print tot magazinul si se cam uita barbatii dupa ea stiai????? Dar ea tot pe tine te iubeste!!!! si uite asa am reusit sa trec peste greselile lui si sa am o familie frumoasa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Mama mea este de 36 de ani casatorita cu tatal meu.Tata a inselat-o de foarte multe ori,si ea a stiut.Si pt faptul ca ne-a iubit foarte mult pe mine si pe fratele meu,a acceptat multe din partea lui tata.In schimb tata,pe langa tot ce a facut,nu a neglijat deloc familia in nici o privinta.Ea l-a inteles pt aventurile lui,care pt el nu au fost decat aventuri si nimic mai mult,familia contand foarte mult.Mie mi-ar fi greu sa accept pt ca eu dau, si vreau acelasi lucru in schimb,Dragoste neconditionata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Fetelor va doresc la toate un an mult mai bun si fara dezamagiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianna_lz spune:

Aceasta este o scrisoare nostalgica...

V-am citit toate postarile si mi-am luat inima-n dinti ... Cred ca am nevoie de niste sfaturi de la voi ! Dar sa va spun despre ce este vorba!
El, din iulie 2007 lucreaza in Buc.Ne vedeam din 2 in 2 saptamani.Incepand din august,a inceput sa invoce fel si fel de motive ptr. a nu mai veni acasa. L-am crezut, aveam mare incredere in el! In sept.si-a gasit o garsoniera pe care a inchiriat-o si pe care eu m-am grabit s-o mobilez, s-o intimizez (am plecat inclusiv cu rotopercutorul dupa mine si banii necesari).Imediat si-a cumparat un calculator invocand necesitatea copirii de pe stick a unor importante cursuri.Cum era de asteptat, s-a conectat si la internet.Intr-o zi ,seara, imi spune la telefon ca s-a imbatat.Suparata, ii spun ca nu are rost sa vorbim, ca-si va pierde locul de munca si am sa-l sun a doua zi. A doua zi nu mi-a mai raspuns nici pe mobil nici pe fix.Am sunat disperata ( ma gandeam sa nu i se fi facut rau in casa )toata ziua de sambata si noaptea din 10 in 10 min.Dumineca dimineata sun iar , in van !Am luat legatura cu o ruda, sa mearga la el la garsoniera sa vada daca nu cumva ii este rau. Nu stiam ca ar avea vreo afectiune, dar,...mai stii! Dupa o ora, primesc telefon de la respectiva ruda si-mi spune sa stau linistita, ca este ok.Ceva nu mergea si am insistat sa-mi spuna mai multe. Mi-a zis: "m-a rugat sa nu-ti spun ca l-am gasit acasa!". Atunci mi-am dat seama ca era cu cineva!Am simtit ca ma prabusesc, casa se invartea cu mine, mi s-a facut rau! L-am sunat in continuare dar nu mi-a raspuns. Tarziu, seara,a raspuns si mi-a zis ca este suparat pe viata, ca este stresat si sa nu-l mai sun, sa-l las in pace! Eram intrigata, revoltata, nu-mi era clar nimic! Niciodata nu-mi vorbise in halul asta!Luni, mi-a vorbit la fel! Marti, inarmata cu un spray, cu un aparat foto si camera de filmat m-am urcat in tren. El era la serviciu cand am intrat eu in casa . Am intrat pe calculatorul lui, am filmat am fotografiat, am rascolit cosul de gunoi, i-am intors pe dos toate buzunarele,etc.Nu gasisem o proba concludenta...cateva nr. de tel., fire de par in baie, ceva care sa ma lamureasca pe deplin. Bineinteles, am plecat cu mult inaite de a ajunge el acasa avnd grija sa nu las nici o urma. Vineri, am plecat din nou la el- eram convinsa ca e vorba despre o femeie cred, instinctiv! Asa ca, dupa ce am intrat in casa ( el era tot la sevici)ca sa evit o confruntare directa cu amandoi(si bine am facut, s-a dovedit mai tarziu ptr. ca nu as fi fost in stare sa fac fata situatiei)l-amsunt, i-am spus ca sunt la el, s-a fastacit, nu-i venea sa creada! Am pastrat o atmosfera deosebit de calma, prietenoasa, i-am pus cateva intrebari ( el nu stia ce am vazut si ce nu, daca a lasat urme s-au nu, etc)si ca sa explice eventualele urme, mi-a spus ca a dat cheile unui coleg care e insurat, etc. M-am infuriat cumplit! Cum, in lenjeria mea, prosoapele mele, etc..Noapte ne-am iubit nebuneste!Dimineta imi dau seama ca mobilul lui nu este la vedere, il intreb, imi spune ca e-n haina, ma duc, il iau, constat ca are un mesaj, il deschid si citesc: "Aseara ma cereai de nevasta si acum esti la nevasta!Mincinos e putin spus!Tu ai regizat totul" Mi s-au taiat genunchii, m-am prabusit in fotoliu,nu puteam crede ca s-a ajuns aici, nu vedeam nici un motiv , nici macar nu ne certasem,... Mi-a recunoscut ca a avut o aventura, "tipa nu era de lepadat!" a avut animalul grija sa ma sigure! Bineinteles, nu am putut crede ca e o simpla aventura odata ce a cerut-o de nevasta. Mai mult, imi spune sa citesc si alte mesaje:cu o seara inainte de a veni eu, el catre ea: "Vreau sa fii sotia mea, sa avem o viata frumoasa impreuna, te iubesc din toata fiinta mea".Era prea mult! Am sunat-o si mi-a spus ca nu a intalnit un mai mare mincinos si ticalos ca el, ca ea nu are nevoie de o asemenea "jartea" si m-a rugat sa-i sterg nr. ei de telefon.Un amanunt: o cunostea de 2 saptamani! Si-a cerut iertare, ca nu stie nici el cum a putut sa faca asa ceva, ca demult isi dorea o amanta, etc.dar ca pe mine ma iubeste, etc etc. La cateva zile a venit acasa, sarbatoream 20 de ani de la casnicie, am plecat la munte, cererile de iertare nu mai conteneau, etc.S-a intors dupa week-end in Buc.si,...ei bine, cand vorbeam la telefon era rece, distant, parca se ferea,... nu , nu era in regula deloc! Am plecat duminica seara la Buc., banuind ceva,...nu am mai gasit pozele cu noi si copilul la vedere, unde le pusesem eu si asta mi-a trezit suspiciuni! Dimineata am plecat cu primul tren, trebuia sa ajung la servici, dupa o noapte intreaga de discutii si certuri, bineinteles!Am fost anuntata ca fratele meu este grav bolnav si este internat la Spitalul Militar asa ca,...iar fuga la tren! Un cosmar, asta mai lipsea! Intre timp, l-am obligat sa-mi trimita unitatea centrala a calculatorului lui ptr. ca al meu e defect. L-am primit seara si,... oooooooo, pe mess, sentimente.ro, simpatie.ro, avea activitate nocturna baiatul , nu gluma!Ce credeti ca am gasit in a lui garsoniera? Un sfert de ora a durat: cartela de la un alt tel.mobil. El nu era acasa, era de servici.Pe tel mesaje de la diverse femei.Erau mai multe de la o tipa cu care, mi-am dat seama s-a intalnit. Am sunat-o si mi-a spus ca e un nenorocit, sa divortez, sa nu mai stau cu aseamenea nemernic!Cand s-a intors de la servici mi-a recunoscut si mi-a povestit tot, absolut tot, in amanunt despre toate aventurile lui! Totul a inceput in august cu o tipa de 50 de ani( mai mare cu 5 ani decat el si cu 10 decat mine). Argumentul lui care m-a infuriat si pe care nu i-l pot ierta: Stiam ca ma iubesti si am profitat de asta!
Vreau sa va spun ceva despre mine si fara modestie: sunt o femeie frumoasa, inalta, supla,am un servici f. bun, eu am intretinut casa , inclusiv pe el, numai eu am grija de copilul nostru , pe el nu l-a interesat niciodata! In ceea ce priveste sexul el e zero iar eu sunt cea mai buna c.. Culmea, mi-a zis ca dintre toate, eu sunt super, ultra, etc.Problema sta astfel: nu-mi mai gasesc linistea inca din octombrie ( si a trecut ceva timp, nu ?), nu pot dormi,mananc cand imi aduc aminte, tremur toata, nu ma pot concentra la nimic, am sufletul prabusit, suferinta nu se poate descrie. Ce sa fac? Se pare ca pe el nu-l doare, nu regreta, vorbeste depre acele femei ca despre un fel de mancare, ca si cum ar fi fost normal totul.Am gresit cand l-am acceptat in continuare? Stiu ca divortul nu este o solutie ptr. ca nu m-as simti fericita.Cred ca-l iubesc dar,... in conditiile in care mi-a spus ca tocmai pe asta a mizat? Eu nu am intalnit si nici nu am auzit despre un barbat mai prost! Dar in aceste conditii, eu ce ar trebui sa fac? Sa nu credeti ca stie sa aduca o floare, sa inchege o conversatie, sa fie dragut si amabil! Nu, indiferenta este singura lui atitudine!
Va rog din tot sufletul , spuneti-mi ce ar trebui sa fac? Eventual, adresa de email:brianna_lz@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Eu spun sa-ti revii,si sa-i platesti cu aceeasi moneda!Eu cel putin daca as vrea sa-mi salvez neaparat casnicia i-as spune ori eu ori celelalte,dar cel mai sigur l-as lasa.Sunt atatia barbati minunati care stiu ce este respectul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ernestine spune:

acest subiect i mi provoaca o teribila durere de cap.in ceea ce ma priveste incerc sa nu i dau motive sa ma insele,dar sunt constienta ca ei gasesc intodeauna motive.pot spune doar ca este ceva ce nu as putea ierta niciodata,sunt in garda permanent,si sper ca notiunea de familie sa primeze slabiciunilor.Sunt foarte convinsa ca atitudinea noastra fata de partenerii este cheia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianna_lz spune:

Multumesc AngelinaJoli pentru sfat, ma bucur ca te-ai gandit la mine! Acum este acasa intr-un concediu de 3 sapatami si am avut timp ptr. nesfarsite discutii.Discutiile s-au derulat cand pe ton zeflemitor, amenintator (numai din partea mea ca el nu mai avea cu ce sa ma ameninte!)sau calm.Stiti ceva? Cele mai dureroase cuvinte s-au spus pe tonul calm si au avut un ecou patrunzator.Cuvintele cad grele cand sunt spuse pe ton calm, cu vocea scazuta si par a fi concluzii si hotarari de nezdruncinat. Am continuat sa am mare grija de mine, sa ma imbrac deosebit de atent cand plec la servici, sa ma parfumez si sa las in urma dara de parfum cand ies din camera unde doarme el.I-am aratat de 10 ori cate sacrificii am facut ptr. el,care a fost tot comportamentul meu fata de el etc si ,iata,in final cu ce m-am ales! L-am rugat sa se puna in locul meu: i-am spus ca mi-ar fi dat un sut de as fi devenit satelit natural al Pamantului!S-a jurat ca nu va mai face in toata viata lui aceste lucruri! Si ce?Coltii neincrederii s-au infipt adanc in mintea mea si acum, sunt pregatita ptr. orice. I-am spus f. deschis ca anul acesta nu voi divorta ptr. ca am alte probleme ( bac-ul si admiterea fiicei noastre de care el a si uitat )dar asta nu inseamna ca nu-mi voi gasi pe altcineva.A disperat!M-a rugat sa nu cumva sa fac asa ceva! "Sorry, darling but its too late for you!" Si i-am mai spus ca nici nu voi putea vreodata ierta !E imposibil:deci, dupa ce aflu de L. ( 40 ani), dupa ce avem discutii aprinse, juraminte, rugaminti de iertare, lacrimi, etc , vine acasa, mergem la munte ( acolo alte scene melodramatice ) , pleaca la Buc. si dupa 2 zile se intalneste ( a se citi : s-a culcat)cu I.( tot de 40 ani).Am de-a face cu un idiot ? In timp ce vorbea cu mine la tel. era cu ele! Tocmai de asta tipele n-au mai acceptat sa aiba o relatie cu el. El le spunea ca-i despartit sau divortat, realitatea demonstra ca lucrurile stau altfel si ,...totul se termina! Dar stiti care e bomba? In cei 20 de ani nu m-a inselat niciodata, stiu sigur asta !!! L=am intrebat de ce a facut-o!? Motivele invocate :
1. Se teme ca timpul trece si voia sa vada cum e cu alta? Raspunsul meu: anatomic s-a dovedit ca femeile au aceeasi configuratie,...
2. Ca in mintea fiecarui om sta un gand, o dorinta ascunsa! Raspunsul meu: da ai dreptate, si eu am ganduri si dorinti, si fantezii ascunse:))
3.Ca totdeauna si-a dorit , de fapt, sa aiba o amanta! Dur, nu? Raspunsul meu: Ai dreptate! Ma bucur ca acum pot s-o fac si eu! Ma simt , nu o femeie vulnerabila ci o femeie libera!!
Stiti ce face ? Imi verifica zilnic telefonul. Am grija sa sterg toate numerele si cand m-a intrebat de ce le sterg i-am zis, sigura pe mine, privindu-l in ochi: simplu, dragul meu, ptr. ca sunt mai desteapta decat tine!
Lupta asta zilnica, acest razboi al nervilor ma epuizeaza dar, e mai bine dacat sa nu ai cu cine vorbi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aryana05 spune:

Am citit undeva, mai de mult, ca daca vrei sa afli mai multe despre caracterul unui barbat, trebuie sa-i cunosti tatal. Nu cred ca este o regula universal valabila dar cunosc citeva cazuri in care se aplica, inclusiv sotul meu.
Si apoi mai e si proverbul "aschia nu sare departe de trunchi"

Aryna

Mergi la inceput