Despre barbatii care inseala si despre femeile ...

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana_tanya spune:

Am fost inselata de sotul meu inca din primul an de casnicie cand pe aceea vreme eram insarcinata si m-am gandit ca suntem la inceput si ii va trece cand isi va da seama ca e casatorit cu acte in regula,spun asta pentru ca la noi a decurs totul foarte repede si suntem foarte tineri eu am 22 si el 23,dar cu toate astea dupa 3 ani si jumatate de casnicie tot nu s-a potolit.Acum sunt insarcinata cu cel de-al doilea copil si nu ma pot gandi la despartire,oare ce pot face sa il recastig din nou,il iubesc foarte mult si la fel si el daca ma gandesc la felul cum se poarta cu mine dand la o parte faptul ca,cateodata mai are cate o escapada dar niciodata cu aceeasi femeie si numai relatii pasagere,ce pot sa fac,va rog ajutati-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Greu de raspuns. Sunteti tineri, nu si-a trait viata cred ca ar fi fost bine sa mai fi asteptat dar acum ceva imi spune ca ai intrat pe un drum destul de unidirectional. Ma intreb (sper sa nu fie asa!) daca nu cumva copiii au aparut pentru a-l determina sa stea cu tine. Ar fi o mare eroare. Dar sa nu-ti para rau. E tanar. ... mult prea tanar. Se putea sa fie si invers insa femeile sunt mult mai cerebrale. Nu prea ai variante. Poti sa ai rabdare dar trebuie sa recunosc ca nu este usor. Eu sa fiu in locul tau nu as putea recunosc. As fi extrem de direct. Mergi in alta parte? Ok e alegerea ta dar definitiva. Cu mine ... out!

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Am fost inselata, de fostul meu prieten. Am fost cinci ani impreuna. Ciudat e ca eram oarba, aveam atata incredere in el, incat nici nu concepeam ca ar putea sa ma insele. Stand separat, fiecare la casa lui, era cam greu de observat. Cand ne-am mutat impreuna am realizat de fapt ca nu eram eu singura din viata lui. Cateva luni mi-au trebuit ca sa ma decid ca cel mai bine pentru mine e sa ne despartim. Eram si foarte tineri si, fiind impreuna de la 18 ani, la ce ma puteam astepta totusi? Aveam o prietena care-mi replica ca am luat-o razna cand ii spuneam ca singura mea sansa de a fi fericita era sa ma despart de el. Asa ca intr-o zi, m-am hotarat, am facut curatenie luna in casa - cred ca am vrut sa sterg orice urma de-a mea de acolo, mi-am strans toate lucrurile si am plecat. Doua saptamani nu am fost in stare de nimic, nu am spus absolut nimic la nimeni, nu ma simteam in stare sa discut despre asta. Dupa doua, trei luni am plecat si din oras, cu serviciul, si nu m-am mai intors. Am taiat orice cale de comunicare intre noi. N-am sa regret niciodata decizia luata. Daca ramaneam in acea relatie chinuitoare pentru mine, poate ca ne-am fi casatorit, el ar fi continuat sa-si faca mendrele si eu as fi suferit enorm. Asa, suferinta a fost mai scurta. Am taiat raul din radacini si am luat-o de la capat. Acum am un sot care e exact contrariul fostului meu prieten si, de multe ori ma gandesc cum ar fi fost daca nu plecam atunci. Brrr, mi se zburleste parul cand ma gandesc.
Ce te faci atunci cand sunt si copii la mijloc? Cred ca foarte dureros pentru tine ca parinte. Ca si copil stiu din proprie experienta ca e la fel de dureros, poate chiar prea dureros pentru ca totul capata alte dimensiuni in sufletul unui copil.
Dureros subiect, cel putin pentru mine!

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://www.shutterfly.com/view/pictures.jsp
http://community.webshots.com/user/ellinia_c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole27 spune:

Draga Roxana Tanya, tinand cont de faptul ca barbatii se maturizeaza mult mai tarziu decat femeile....si totusi, odata facut pasul casatoriei, si cu 2 copii pe deasupra, ar trebui sa i se trezeasca si lui simturile....In orice relatie, asa am crezut mereu, la baza sta comunicarea. Cel mai bine ar fi sa discuti cu el deschis, sa vezi ce vrea, ce ii place si ce nu, ce il determina pe el sa te insele. Trebuie sa recunoastem insa ca sunt si barbati care au inselatul asta in sange, au impresia ca nu fac nimic rau atata timp cat se intorc mereu acasa, la sotie si copii, cu niste flori sau cu zambetul pe buze. Insa de multe ori, cu o floare nu se face primavara....


NICOLE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_fer spune:

Dragi prietene, eu am o f buna prietena care isi inseala pretenul, nu sunt casatoriti. Motivul ptr care il inseala? El nu are timp si ptr ea, se plictiseste meru singura in casa, nu o suna, nu o scoate in oras dar vine in fiecare sera pe la ea sa vada ce mai face. De ce nu-l paraseste? Il iubeste f mult, au trecut impreuna peste f multe si nu-si pote inchipui viata fara el. Nu-i iau apararea, stiu ca nu-i corect ce face si ca mai bine ar fi sa puna punctul pe "i" dar din cate vad eu, de la distanta, intre ei nu mai exista iubire ci doar obisnuinta iar despartirea este ceva inevitabil. Probabil ca fiecare dintre ei asteapta momentul potrivit. Eu nu cred ca exista un tipar ptr omul care inseala sau eu inca nu l-am cunoscut, multumesc lui D-zeu.




Gabi si Alexandru-Ionut
19.04.2006


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glont10 spune:

Eu ma recunosc in titlu .Suna ciudat sa recunosc dar asta-mi e problema.
Prietenul meu este un gen aparte, cum nu am mai intalnit...si sincer speram sa nu intalnesc.... este foarte" saritor" in ceea ce priveste orice duduie care-i trece calea si a ajuns la o asa stare de "comoditate" cand e langa mine incat imi spune chiar si cine il atrage.Spun comoditate pentru ca asa isi explica el slobozirea limbii si exteriorizarea gandurilor astora pe care ar trebui sa le pastreze pt el.Imi zice ca se simte bine, comod langa mine si simte ca imi poate spune orice .Bineinteles ca eu ma infurii cand trecem pe langa vreo scolarita zglobie si il vad cum intoarce capul atat de evident .Imi ies din fire.....mai ales ca sunt si f geloasa de felul meu, deci ne-am gasit.Uneori imi spune ca face asa doar ca vede cum ma perpelesc.
Am avut o discutie in care l-am lasat sa isi dea in pepeni.Bine..mai mult ramaneam fara cuvinte la fiecare propozitie a lui.Imi spunea ca nu trebuie sa ma supar daca aflu ca ar umbla cu altcineva, ca nu ar insemna ca ma inseala, caci sufletul si trupul sunt 2 parti distincte, si ca, evident,doar alaturi de mine va fi cu toata fiinta lui.Ca pot exista si altele, pt distractie si diversitate, dar ca sunt doar obiecte, pt folosinta .
De curand am impresia ca incearca sa ma "educe" si sa ma obisnuiasca cu gandul ca este genul "una acasa si 2-3 pt distractie".

Dezamagirea si durerea e imensa, pentru ca pana de curand credeam ca este "the one",chiar ne facem planuri de viitor impreuna,il iubesc enorm,este ceea ce mi-am dorit, avem o groaza de lucruri in comun, exista coincidente naucitoare in ceea ce ne priveste, sunt extrem de putine diferentele intre noi, extrem de putine si divergentele si 90% dintre ele sunt cu privire la infidelitatile de care ma "avertizeaza".Pentru mine casnicia este sfanta, iar infidelitatea inexistenta.
nu as fi acceptat niciodata nici macar ideea unui don juan alaturi, iar acum am ajuns sa il iubesc orbeste, indeajuns de mult incat sa nu am curajul sa infrunt zilele fara el dar sa ma indrept spre altele de framantari, sa sper ca se va schimba sau...ca nu vorbeste serios, incertitudine, neincredere...sau ca intr-o buna zi ..imi va ajunge mie.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

I-am zis ca daca ma inseala o sa i-o tai ptr ca nimeni nu este mai buna ca nevasta ta. Nimeni nu se trezeste dis de dimineata sa ii faca pachet, cafeaua si sa ii puna sa manace, sa ii spele sa ii calce si sa ii poarte de grija. Oricum am trecut prin prea multe impreuna ca sa ne inselam, am luptat prea mult ptr aceasta relatie ca sa o stricam ptr o prostie.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns csampetru spune:

of mey

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chanell spune:

nu as ierta asta nici data ar avea mii de calitati.cum sa mai iubesti un astfel de om.e imposibil.cele care iarta isi cauta motive ca sa nu vada cat de disperate sunt.sau poate din ambitie sa nu ramana cu cealalta,o ambitie proasta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diablette spune:

quote:
Originally posted by chanell

nu as ierta asta nici data ar avea mii de calitati.cum sa mai iubesti un astfel de om.e imposibil.cele care iarta isi cauta motive ca sa nu vada cat de disperate sunt.sau poate din ambitie sa nu ramana cu cealalta,o ambitie proasta



chanell, si daca te insela nu cu una, ci cu mai multe, adica merge la prostituate? ti-e frica sa nu ramana cu ele?
daca te desparti de barbatul iubit pt ca ai aflat ca te-a inselat si iti gasesti altul care te inseala la randul lui, te desparti si de asta si cauti altul, care si el te inseala si tot asa.... barbatii care nu au inselat niciodata sunt o exceptie, care - ca de obicei - confirma regula.
ai fost vreodata pusa intr-o astfel de situatie?

SEE no evil, HEAR no evil, SPEAK no evil... DO no evil

Mergi la inceput