Despre barbatii care inseala si despre femeile ...

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Fetelor care sunteti inselate si nu stiti ce sa faceti, cititi cartea "Femei care iubesc prea mult" a lui Robin Norwood, poate veti reusi sa intelegeti mai bine atat ce se intampla cu voi cat si ceea ce e bine sa faceti cu viata voastra de acum inainte.

Va doresc numai bine!


Felicia 16+ viitoare mami de - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zarala spune:

sincer am stat mult pe ganduri inainte de a scrie aici - mi-era cumva rusine...hm !
cu ce as putea sa incep? da stiu ! cu o relatie super intre doi tineri de 21 de ani, care pleaca dintr-un oras, se muta-n bucuresti impreuna, isi iau job-uri, se muta dintr-un loc in altul cu chirie, trec peste toate impedimentele financiare(care nu au fost foarte multe pt ca parintii nostri au fost tot timpul alaturi de noi), se distreaza, se iubesc..se discuta de planuri de viitor, de casatorie, de copii, de orice detaliu de viitor, de viitoarea baie din viitoare casa si etc
ea, ramane insarcinata - intamplare.chiar intamplare fericita, tinand cont ca primise un verdict de la 3 medici ca este infertila.reactia doctorului la vederea testului si a ecografiei "ah felicitari - asta da miracol, ce bine !"
ea.....dezorientata, speriata (nu ca in filmele americane cand ea vede doua liniute si simte ca este cea mai fericita femeie de pe pamant) cand vede acele doua liniute, se duce la el....el considera ca e prea tanar si ca ar fi bine mai intai .citez..."sa ne cumparam o casa, apoi la anul ne casatorim si apoi facem si copil"..se naruie ideea de viitor intr-o secunda, planuri discutate ani de zile se arunca la gunoi instant
nu pronunta cuvantul avort, dar face in asa fel incat ea sa inteleaga
se discuta sincer, si ea ii spune ca il iubeste si ca-si doreste un viitor de asemenea si ca este in stare sa creasca un copil, ca ii este frica sa riste sa faca avort stiind situatia in care este
"nu te va judeca nimeni daca alegi sa pleci, nu te voi arata cu degetul pe strada si vei avea toate drepturile sa vezi copilul, sau sa nu-l vezi daca nu ai chef< stii ca imi pot permite sa cresc un copil, si stii ca familia mea ma va sustine"..........desi tatal ei, un om tot timpul puternic, plangea ca un copil la telefon cand fiica lui l-a sunat , i-a spus ca va fi bunic si ca logodnicul ei nu-l doreste - viitorul bunic nu intelegea cu ce a gresit fiica lui, de ce sa i se intample asta
.......dupa saptamani in care ea plange zilnic deoarece el ajunge seara acasa de la servici si o streseaza in fiecare seara sa avorteze .....pana la epuizare , pana incepe sa planga, pana o face sa plece din casa in pijama si adidasi.......sa umble pe strazi de nebuna pana adoarme el, iar apoi sa poata reveni in casa linistita sa se culce - a doua zi trebuie sa fie la servici
.....la 10 saptamani de sarcina, ea este anuntata ca are cancer - cancer de col uterin
analize, peste analize, nu-si anunta parintii - pentru a nu-i ingrijora ( si bine a facut ), ii spune lui, reactia lui "hm!eh stai asa ca nu-i capat de lume, stai sa vedem si alte analize, hai lasa "
.....dar ea nu a lasat, a facut tot ce era de facut ( s-a gandit ca si sarcina si cancer nu se pot inteleg amandoua deodata)
dupa multe analize si colposcopii si doctori buni - verdictul "nu ai cancer, du-te linistita si fa-ti copilul, insa revin-o dupa ce nasti...papanicolau tot nu a iesit bine"
ea, fericita ii spune lui vestea, el .......nici o reactie - sincer nici o reactie
ea isi da seama intr-un tarziu, sau mai bine zis admite intr-un sfarsit ca nu este nici iubita si nici dorita de el
e sincera si ii spune asta si totodata ca vrea sa se desparta " nu are sens sa continuam am 24 de ani sunt tanara si avem tot viitorul in fata ..chiar daca va fi separat - nu vreau sa ajungem sa ne inselam si sa ne mintim - te rog lasa-ma sa plec , lasa-ma linistita sa-mi vad de sarcina si de viata mea, iar tu de a ta"
el ramane mut
ea isi face bagajele, se pregatea sa plece a doua zi cum iesea de la servici
ajunge acasa si isi vede toate bagajele desfacute, discursul lui: " stii imi pare rau, te iubesc, si chair vreau un viitor cu tine si un copil, bine nu acum recunosc, vroiam mai itnai sa ne facem o casa si apoi sa ne casatorim si apoi copilul.....dar daca asa a fost sa fie - hai sa ne intelegem , sa fim cum eram pana acum "
discurs simplu si nimic spectaculos, insa ea atat de proasta si de vulnerabila si de obosita si plansa - sare ca idioata in bratele lui !
lucrurile incep sa intre cat de cat pe fagasul lor - dar nimic ca inainte - ea il sustine si-l ajuta sa deschide o noua afacere, sa cumpere o casa, sa o mobileze
altfel spus, cei doi intr-un an de zile - chiar mai putin, ajung sa isi cumpere (si cu ajutorul parintilor din ambele parti) o noua masina, o casa, sa deschida o afacere, prospera chiar, si asteapta si un bebe mic 35 + ...o va chema Mara, ea viseaza la ea de cand i-a spus doctorul "felicitari", stia ca va fi fetita, asa a sperat
el cam dejamagit ca nu e baiat
se muta impreuna in noua casa, certurile se aplaneaza, insa el devine distant si cred ca poti numara pe degete si nu-ti trebuiesc multe, imbratisarile sau saruturile dintre ei
ea incearca sa nu planga, parintii ii spun ca "asa e la inceput ca pana isi vede copilul, ca sa aibe rabdare cu el" etc.........tampenii !!!
......stiu adevarul, nu-i nevoie sa mi-l spuneti, nu de asta am scris aici ( cam mult, ce-i drept..v-am plictisit), stiu ca din partea lui nu exista nici un sentiment pentru mine, poate nici pentru copil - astept sa vad reactia lui cand va vedea copilul ( stiti cum se zice ca speranta moare ultima...)
am scris aici...povestea..... sa trec un prag pentru mine - pragul de a recunoaste ca am gresit, ca am dat gres, ca am esuat in viata
am sperat intr-o relatie, intr-un om care mi-a vandut vise, care mi-a dat voie sa visez la "noi", si care m-a facut sa-l iubesc sincer
nu inteleg de ce mi s-a intamplat asta, am fost corecta, nu l-am mintit, mi-am vazut de locul si de banca mea.....sunt o femeie moderna si las orice modestie la o parte...sunt chiar frumoasa !
stiu principiul "gospodina in casa, doamna in societate, c.r.v.a in pat", asta cica...... pentru a merge relatia....L-AM APLICAT....sincer va zic ca l-am aplicat...nu a mers !
trebuie sa plec...din viata lui... si acum e prea tarziu .....copilul meu vine in februarie....trebuie sa fac fata unei operatii, sa-mi revin, sa-mi alaptez copilul, sa nu fac depresie, nu-mi permit sa fac depresie, nu-mi permit sa mai plang, nu-mi permit sa mai visez, nu-mi permit sa povestesc prietenilor, imi e rusine, nu-mi permit sa le zic parintilor, vor suferi
oare , acum ce-mi permit?
.......am esuat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

iti permiti sa fi om: cu bune si rele, cu necazuri si bucurii, cu esecuri si impliniri.

nu trebuie sa te descurajezi, esti tanara, cu ajutorul lui Dzeu esti si sanatoasa, parintii te sustin neconditionat si ff imp un miracol s-a intamplat in viata ta: vei fi mama, vei fi cea mai imp fiinta in viata bbului tau si e un rol urias... pe care il vei indeplini cu brio, indiferent dc tatal va fi sau nu alaturi de tine...

capul sus; nu ai esuat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

ai reusit!! ai reusit sä ai un copil cänd doctorii ti-au spus cä nu poti.recunosti cä esti frumoasä,modernä si eu sunt sigurä cä si desteaptä.iti doresc o nastere usoarä,un copil sänätos si tie multä sänätate si putere. cänd tu ai sä spui cä ai fäcut tot ce se putea pentru familia voasträ atunci e cazul sä iei o pauzä.nu sä vä despärtiti ,pur si simplu ia o pauzä.si vorbeste cu pärintii si prietenii.nu ai fäcut nimic de care sä-ti fie rusine si acum ai nevoie de suportul lor.ii doresc sotului täu multääää minte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karol spune:

Zarala, m-ai facut sa plang...Parca iti simt dezamagirea.Nici eu n-am avut o casnicie tocmai usoara dar acum s-a terminat si eu merg mai departe...am alaturi de mine o printesa de 6 ani. Stiu ca acum e greu, stiu ca nu intelegi cum omul care a fost bun si tandru s-a transformat intr-o statuie...dar...timpul va trece si le vei intelege pe toate. O sa ai un copil..nu te mai gandi la altceava...Un copil e o minune, Zarala, intelegi?? Nu lasa pe nimeni sa-ti ia bucuria maternitatii si apoi bucuria de a fi mama.Ai grija de tine si daca ai nevoie de cineva cu care sa vb..eu sunt aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zarala spune:

va multumesc frumos pentru mesaje..........voi fi bine, intr-un final,...... sper !!!
ma gandesc continuu la momente care le-am trait impreuna, la amintiri, si bebele meu misca.......parca ar comuncia cu mine..ehehey
..cine stie, poate chiar intelege prin ce trec.......sau poate, nu......ar fi mai bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eucarmen spune:

Raspuns concret.........valabil in majoritatea cazurilor femeilor inselate din Romania, stau inca impreuna doar din lispsa posibilitatilor materiale pentru a se intretine pe ele si mai ales ........copii.

Da,, cam asta-i senzatia in cazul in care afli ca esti inselata!

Apoi .....tacere.
Te gandesti la copii si mergi mai departe, transformandu-te intr-un aisberg!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zarala spune:

e din ce in ce mai bine.........
am dechis subiectul cu el.......... macar acum comunicam - si am hotarat:
ne despartim !!!!
frumos si elegant fara sa implicam parintii si fara s en sabotam relatia cu copilul
nu stiu ce sa mai zic - sper sa ma tin tare sa nu fac depresie
pe 15 februarie nasc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinutza26 spune:

quote:
Originally posted by zarala

e din ce in ce mai bine.........
am dechis subiectul cu el.......... macar acum comunicam - si am hotarat:
ne despartim !!!!
frumos si elegant fara sa implicam parintii si fara s en sabotam relatia cu copilul
nu stiu ce sa mai zic - sper sa ma tin tare sa nu fac depresie
pe 15 februarie nasc !

zarala



Nastere usoara iti doresc,si un copil sanatos,voios i bucuros care sa iti umple tot golul din suflet! Si eu m-am nascut in februarie,pe 14,acum 30 de ani! Fruntea sus! Bucura-te ca esti sanatoasa si iti vei putea vedea ccopilul cum creste! Barbati....se mai gasesc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zarala spune:

:-)
multumesc frumos
va fi bine.....intr-un final, doar ca trebuie sa ma pregatesc acum pt o perioada mai dificila si din punct de vedere fizic ( dupa nastere ) si psihic.....mi se pare atat de ciudat
imi inchipuiam altfel viata mea....sau amcar momentul asta cand voi naste un copilas
eh !

Mergi la inceput