Despre barbatii care inseala si despre femeile ...

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carm3n spune:

in primul rand capul sus tuturor celor care trec prin perioade dificile, apoi nastere usoara zarala si sa ne povestesti despre fetita ta.
am citit tot si am vazut ca nu a scris nimeni cum e sa fii de partea cealalta a baricadei, adica : acum cativa ani am cunoscut un tip, eu fiind singura. chiar de 1 martie, am iesit cu niste prieteni in oras, am ras, am glumit, l-am cunoscut pe A. dupa cateva zile am gasit e-mail de la el, nu ma asteptam pentru ca nu-i dadusem nici e-mailul nici nr de tel. fusese o simpla iesire in oras. am acceptat sa ne vedem, inca o data si inca o data si de n ori, avem aceeasi varsta, suntem nascuti in aceeasi luna la doar cateva zile diferenta, avem multe in comun si era o placere sa ne fim impreuna. la o iesire ne-am intalnit cu o cunostinta de a mea care ii fusese coleg de facultate si mi-a zis ( a doua zi ) ca e...insurat! l-am intrebat, nu a negat dar mi-a spus si ca sotia lui este plecata din tara si vine de doar 2-3 ori pe an, a rugat-o de nenumarate ori sa se intoarca, sa aiba o viata de familie dar ea a tot amanat...ca nu mai stie ce simte dar isi doreste o sotie prezenta cu copii si tot tacamul drept pentru care a hotarat sa divorteze, dupa cateva zile mi-a aratat ca inaintase divort. ma cam indragostisem de el ( si el de mine dupa cum se purta ) dar mi-a stat in gat faptul ca m-a mintit si am mai racit relatia. el m-a cautat insistent, flori, cadouri dar in sufletul meu ceva nu era in regula...sa fi fost nostalgia cu care vorbise despre sotia lui? pana la urma am hotarat ca o sa vad ce-mi aduce viitorul. in iunie a plecat la un curs in anglia pentru o luna, in iulie a venit direct la mine de la aeroport dupa care, a doua zi, s-a dus si dus a fost... n-am mai auzit nimic de el pana prin septembrie anul viitor. nu l-am cautat, nu am vrut sa stiu nimic, nu sunt o femeie care atarna de un barbat care pleaca mai ales ca mintise din prima, ca nu durase chiar asa de mult si nu existau nici copii.
m-a durut, desigur, am plans dar...nu mi-am dorit niciodata sa fiu amanta cuiva.
in septembrie cand a sunat a insistat sa ne vedem pentru ca "avem de vorbit", ne-am intalnit la un restaurant aproape de casa mea, nu stiam ce mai era de spus dar voiam sa fie clar ca ii respect alegerea de a pleca si nu-mi doresc sa continuam in nici un fel. nu numai ca nu divortase dar mi-a spus si ca sotia lui a nascut o fetita, mi-a aratat poze pe telefonul mobil cu bebitza, imi spunea ce perfecta este, ca sotia se intorsese acasa cand a aflat de divort si a si ramas insarcinata, ca sa-si salveze casnicia blah blah...dupa calculele mele ar fi putut avea surpriza sa aiba 2 copii de aceeasi varsta de la 2 femei diferite, mai bine ca nu s-a intamplat asa. ramasesem fara cuvinte, am plecat acasa ametita, i-am urat multa fericire alaturi de proaspata familie si l-am rugat sa nu ma mai caute. ceea ce nu s-a intamplat. dupa aproape un an iarasi m-am intalnit cu el in oras, pentru ca suna in cele mai nepotrivite momente, sa lamuresc problema 1 data pentru totdeauna. l-am intrebat in fata? :
" ce vrei de la mine?" " dar sincer si direct la subiect" .
raspuns:
"imi doresc o relatie paralela cu viata de familie pe care o am pentru ca m-am saturat de umblat din floare in floare".
"de ce eu?"
"pentru ca te iubesc".
"si sotia ta?"
"si pe ea o iubesc si imi iubesc si fetita si doresc sa-i fac fratiori , de preferinta cu aceeasi parinti pentru ca nu vreau sa-mi creasca alt golan copilul!"
i-am spus ca nu este visul vietii mele sa-i fiu amanta, intre timp aveam o relatie, o mai am si in ziua de azi, l-am rugat sa nu ma mai caute ( din nou ), a mai sunat de vreo 2 ori si apoi a incetat.
tot atunci mi-a aratat mai multe poze cu fetita lui, in vreo 2 era si sotia, am ramas cu gura cascata, semana destul de bine cu mine, aceeasi varsta, cam aceeasi inaltime, greutate, culoare la par, ochi.
mai tarziu cineva i-a intalnit la un gratar si mi-a povestit ca este o femeie super si ca il iubeste foarte mult.
care-i motivatia acestu-i barbat? dar saraca femeie care il crede sotul perfect?
iar atunci cand ii prinzi am ajuns la o singura concluzie si anume ca nu le pare rau ca te-au inselat ci ca nu au fost suficienti de destepti ( fie ei barbati sau femei ) sa nu-i prinzi, ca ai aflat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily spune:

De ceva timp am facut o descoperire socanta, groaznica as spune de acest fel.
Chiar nu ma asteptam. Multi ani nu am vrut sa aud de casatorie, nu mi-am facut planuri, nu am visat la momentul nuntii mele, la "el"-mirele, la rochia alba de mireasa, la biserica, preot, nasi etc
Am aminat sa ma gindesc pt ca am vazut prea multa durere, lacrimi, deziluzii de-a lungul vremurilor si nu as fi putut rezista linga un om care sa ma insele...si nici eu pe el, in caz de nepotrivire.

Am apelat intr-un tirziu, dupa multe lupte cu mine insami la minunatele site-uri de profil unde speri sa gasesti pe cineva, un "el" la fel de minunat...pur si simplu o iesire in caz de insingurare-depresie-teama de viitor...
Sigur au urmat citeva intilniri fata in fata, dar nu s-au materializat cu nimic decit niste vorbe , promisiuni, nu am insistat...insa am vorbit virtual ceva mai mult cu unul din ei.
Ce ma deranja era obsesia lui de a ajunge in pat, de fi de acord cu dorinta lui de sex, care cred ca mi-a produs teama, m-a indepartat si mai mult de gindul casatoriei.
Faptul ca argumentele lui erau de genul:"trebuie sa o faci, trebuie sa iti traiesti viata, vei ajunge la 50 ani batrina, ofilita, si evident nemaritata" pareau pertinente. Ce barbat mai vrea azi sa se lege de o fata, sa mearga la starea civila fara a face ...amor inainte?? Traim vremuri indraznete, moderne, ne-am indepartat de anii dictaturii, ai reprimarii dorintelor sexuale, sintem liberi, vai!!! ce frumos!
Apoi dupa ceva timp nu am mai vorbit nici pe mess cu el, imi spusese ca a renuntat la site si ca virtual nu va gasi in veci pe cineva-imi arata altfel ca trebuie si eu sa renunt, daca el cauta de f mult timp si nimic??!! Iar el ara asa deschis la minte, nu ca mine ...
Nu mica a fost surprinderea cind am aflat ca s-a casatorit- am crezut ca seamana, ca l-am confundat si i-am trimis iar citeva cuvinte...pe mess...
Mi-a raspuns- evident l-am intrebat de casatorie. A negat!!!! Nu,nu si-a gasit jumatatea...dar a inceput cu aluziile si intrebarile...indiscrete...am acceptat sa discut, pt ca nu putea fi adevarat. El sa minta???
Dar asa e-e un mare mincinos, ca atitita altii...
Pur si simplu se pare ca isi inseala nevasta-dispare de acasa, o neglijeaza...si asta a fost ceva cutremarutaor sa aflu, indirect. El evident ca ar nega totul. Nu i-am spus ca stiu exact care e situatia, am incetat sa ii scriu, dar mi-e mila de nevasta lui-nu il merita. Cineva mi-a spus sa ii povestesc ei totul. Dar cum sa fac-nu vreau sa trec eu drept altceva, ca nu e cazul, nu m-ar crede si nu as rezolva nimic. Iar despartirea lor nu vreau sa fie cauzata de mine. mi-e mila si de el, daca el ar fi fericit, ar accepta discutii de acest gen cu alta ?
El oricum va umbla asa pt ca ii e felul,
Intrebarea e: cum pot exista asemenea specii?
Cum putem noi sa ne ferim de ei? Fete credule, sincere, care isi cauta pe cineva cum sa procedeze si sa se apere de asemenea indivizi care stiu cum sa te manipuleze?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_A spune:

Nu, tipilor care inseala nu le pare rau de de consecinte,ci le pare rau ca au fost prinsi. Am descoperit si eu chestia asta cu mirare si mi s-a parut atat de lipsita de orice logica...

M-am intalnit de cateva ori iarna trecuta cu un tip destul de aratos, care parea manierat si destul de la locul lui. Insa chiar de la prima intalnire am avut senzatia ca ceva nu e in regula. Prea ma chestiona numai el pe mine, prea dadea raspunsuri evazive, prea debita numai platitudini si banalitati si nu vorbea despre sine. I-am spus politicos ceea ce am observat si i-am cerut o explicatie. In loc de raspuns tot incerca sa ma abureasca si sa ma intrebe la infinit de ce cred asta si sa-mi spuna ca mi se pare mie. Mi-a venit fulgerator in minte replica: "E de-ajuns ca mi se pare" si aia a fost ultima intalnire.

Peste cateva luni primesc din senin e-mail de la el cu complimente si ca vrea sa stie ce mai fac... I-am multumit pentru compliment dar am evitat sa-i detaliez "ce mai fac" si mi-am exprimat contrarierea ca imi cere detalii despre mine fara ca el sa sa-mi ofere la randul lui nici o informatie concreta despre propria persoana. Am facut referire si atitudinea lui evaziva din trecut. Raspunsul m-a lasat preplexa: a marturisit negru pe alb ca eu am observat corect atitudinea lui evaziva si a insailat o poveste din care am dedus ca era incurcat cu una gravida cu care trebuia sa se casatoreasca, de care apoi s-a descurcat (spunea el) si ca ii pare rau ca mi-am dat seama in ciuda eforturilor lui ca eu sa nu aflu... Si scria chestia asta cu atata candare si naivitate de parca era cel mai normal lucru din lume. Tipul chiar credea ce spunea. Probabil ca unii chiar au o gena a prostiei dusa la extrem...

La urmatoarea tentativa de a afla "ce mai fac" i-am taiat macaroana rapid: "Nu imi placi. Nu doresc sa tinem legatura. Nu astept raspuns." Si nu m-a mai derajnat de atunci.



************************
When you want something you never had, you have to do something you've never done.
Fotografii
************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_A spune:

quote:
Originally posted by lily


Cum putem noi sa ne ferim de ei? Fete credule, sincere, care isi cauta pe cineva cum sa procedeze si sa se apere de asemenea indivizi care stiu cum sa te manipuleze?

* Cit traiesti, inveti !


Fiti voi inseva, pastrati-va luciditatea, analizti la rece. Din experienta mea si asa cum am vrut sa exemplific in postarea precedenta, tipii de genul asta sunt usor de depistat chiar de la o prima conversatie prin superficialitatea lor. Vor evita sa vorbeasca sincer despre ei insisi, vor da raspunsuri vagi sau stereotipe, vor evita sa va spune unde locuiesc sau lucreaza sau cu ce se ocupa, vor evita sa va plimbati pe strada in vazul lumii sau sa fiti vazuti impreuna in anumite locatii sau in prezenta anumitor persoane, vor evita sa va prezinte grupul lor de prieteni si familia. SIGUR va vor lasa o impresie de something's wrong prin ceea ce spun si/sau fac. Dragi forumiste, va sfatuiesc indrazniti sa puneti intrebari atunci cand ceva va nelinisteste, inclusiv intrebari legate de sfera privata. Apoi judecati la rece raspunsurile. Nu uitati ca atunci cand ceva vi se pare in neregula, e de-ajuns ca vi se pare. Pentru ca atunci cand simtiti ceva, garantat exact asa stau lucrurile. Ascultati-va sentimentele si aveti incredere in ele, ele sunt busola noastra in relatiile cu ceilalti. Cele mai mari tepe ale vietii mele le-am luat exact atunci cand nu mi-am urmat semnalele de alarma interioare si cand m-am luat dupa cei care spuneau ca este doar inchipuirea mea.

Lili, cu parere de rau, eu sunt convinsa ca o fata sau femeie care este in cautare de partener/sot/etc este predispusa sa dea tocmai peste indivizi cu probleme mari. Pentru ca propria ei stare de neliniste interioara si dorinta asidua de a gasi un partener...ii intuneca ratiunea,o face sa-si piarda luciditatea, o impiedica sa fie atenta la detalii si sa-l perceapa pe tipul respectiv asa cum este el in realitate. Ai de lucru cu tine, sa vezi de unde vine dorinta asta de a cauta si gasi un partener cu orice pret. Pana nu iti vei infrunta temerile interioare, dupa parerea mea, 100% sigur vei atrage numai tipi de proasta calitate. Sa stii ca nu e nici o rusine sa nu ai pereche asa cum nu este nici o rusine sa recunosti ca iti doresti pe cineva in viata ta. Cred ca 90% dintre fetele de pe forum au trecut prin asta si o relatie fericita nu a venit niciodata in urma cautarilor disperate. Eu sunt singura si nu mi-e rusine cu asta.

************************
When you want something you never had, you have to do something you've never done.
Fotografii
************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily spune:

Am incercat sa nu mai judec un barbat prin ceea ce mi se pare mie pt. a nu fi superficiala si nedreapta. Exista "ceva" pe care il detectezi la ei cind incearca sa ocoleasca raspunsurile exacte si vor sa ii crezi.
Probabil cautarea mea nu a dat roade deoarece am acceptat sa ma vad cu ei in momentul in care au cerut ei-asa ca am devenit uneori fortata, rigida asa cum nu sint de fel.
Multi au acceptat din curiozitate intilnirile. Iar eu, nu neaparat ca doream sa fiu cu respectivul, dar daca tot ne intilnisem de ce sa nu fiu cu el ??!...ceea ce evident ca nu reprezenta nici-o obligatie. Poate aici e una din greseali: <<graba strica treaba>>
Altii cind au vazut ca sint sincera si deschisa, au vrut sa treaca la altceva, crezind ca sint un anume gen -asa ca m-am simtit penibil.

Probabil e lipsa de experienta, ca in orice domeniu al vietii...pt ca anii mei de scoala-liceu etc s-au scurs invatind carte si stind in casa, pt a nu pierde vremea degeaba; apoi cautind serviciu, si crezind ca nimeni nu ma doreste pt ca sint o povara pt acela. Alta greseala-cred ca daca un om te iubeste te vrea cu/fara serviciu, eventual iti ofera el un sfat sau parere unde sa cauti.
Chiar zilele astea am intilnit alt gen de om-am simtit din felul de a vorbi despre el, de a spune niste lucruri personale si din felul meu de a discuta cu el la fel de sincer, de calm . Nu sufera comparatie cu ceilalti. Mi-am dat seama ca se poate-ca nu trebuie sa forteze lucrurile nici unul, in nici-un fel si ca importanta sint intelegerea si increderea!!!

Cristina, multumesc pt. mesaj.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_ioanid spune:

despre barabtii care insala si despre femeile care ce...? care accepta? sau despre femeile care insala...?
am "studiat" si eu mai mult timp chestia asta... si am ajuns la o concluzie: femeile insala in mai mare masura decat barbatii... nu vrea sa iau apararea domnilor, dar intotdeauna am fost de acord cu ideea ca barbatii stiu sa iubeasca mult mai frumos decat femeile si stiu sa daruiasca intr-o relatie mult mai multe lucruri decat noi... stiu ca pare ciudat ca tocmai o femeie zice chestia asta... dar nah' asa simt eu, asa va spun si voua...
ca insala barbatii... da, se poate nu spun nu... stiu cazuri... dar ne-am intrebat vreodata de ce? poate avem si noi o mica parte din vina, poate ca nu stim sa ii facem sa ne vrea doar pe noi...
ca insala femeile... da, sigur, stiu mult mai multe cazuri... Dumnezeule si ce urat e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_A spune:

quote:
Originally posted by alex_ioanid

poate avem si noi o mica parte din vina

Nu, nu avem nici o parte din vina, nici mica, nici mare. Ei inseala pentru ca au ales sa insele.

************************
When you want something you never had, you have to do something you've never done.
Fotografii
************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zarala spune:

quote:
Originally posted by Cristina_A

quote:
Originally posted by alex_ioanid

poate avem si noi o mica parte din vina

Nu, nu avem nici o parte din vina, nici mica, nici mare. Ei inseala pentru ca au ales sa insele.

************************
When you want something you never had, you have to do something you've never done.
Fotografii
************************





cata dreptate !
atunci cand nu vrei sa inseli, atunci cand vrei sa mearga relatia...stai de vorba unul cu altul, comunici nesatisfactia ta, sau nemultumirea ta......tocmai pentru a face relatia sa mearga....nu fugi in bratele alteia, sau a altuia

cand vine vorba de inselat - nu neaparat partea sexuala deranjeaza - ci minciuna, batjocura aceea, ca omul care odata ti-a promis onestitatea lui , dragostea si suportul lui.........acum abandoneaza totul..........si pentru ce?..pentru un one-night-stand?, sau o relatie de 2/3 luni?..si apoi alta si alta...etc

eu personal consider ca a insela e o pierdere de timp si ani, cand stai si te gandesti la cate minciuni trebuie sa spui ca sa te acoperi tot timpul,.....daca ajungi sa inseli, e mai mult decat evident ca esti nemultumit/a...insa mai bine spui chestia asta partenerului/rei

frumos si corect ar fi - sa poti sa-i spui persoanei de langa tine - "uite nu mai merge, nu are sens sa continuam"...sau orice alta explicatie ii dai.....iar abia apoi, ca incepi sau nu o relatie cu altcineva e strict your bussiness...

....insa nu inseli, nu calci in picioare demnitatea unui om .................e urat sa pretinzi ca iubesti un om, ani de zile si apoi sa-l "faci" (ca sa vorbim in argou ), sa-l tarasti prin minciuni

.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Ma mir ca n-a descoperit Xio si subiectul asta, sa vina ea sa va spuna ca e ok ce se intampla, asa e viata, si cei care inseala sunt oameni iubitori si la o adica, ce tot e cu etichetarile astea?? Ce, altceva mai bun n-avem de facut? Nu putem sa inchidem ochii si sa ne balacim in compromisuri?


Felicia 21+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

quote:
Originally posted by MissParker

Ma mir ca n-a descoperit Xio si subiectul asta, sa vina ea sa va spuna ca e ok ce se intampla, asa e viata, si cei care inseala sunt oameni iubitori si la o adica, ce tot e cu etichetarile astea?? Ce, altceva mai bun n-avem de facut? Nu putem sa inchidem ochii si sa ne balacim in compromisuri?


Felicia 21+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE




MissParker , uite ca am descoperit si subiectul asta.
EU nu etichetez si nu ma pun sa judec oamenii din prisma gandirii mele.
EU nu pot sa spun despre un om pe care nu-l cunosc ca nu-si iubeste partenera sau ca e innebunit dupa ea .
Tot ce sustin EU este ca daca tie nu ti s-a intamplat ceva nu inseamna ca nu exista si ca este imposibil asa ceva .


http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput